Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. gingen belemmerd. Hij mag zelfs geen wandeling in het park maken, zonder dat er eerst een familieraad is ge houden. AXEL, 28 Februari 1905. Mochten we in ons vorig nummer met blijdschap melding maken van de alhier gehouden vergadering over het aanleggen van een tram Axel-Lokeren, thans kunnen we weer een mededee- ling doen van eene gewichtige bijeen komst, jl. Zaterdag alhier plaats gehad. Toen werd nl. door de heeren K. J. A. G. baron Collot d'Escury, voorzitter van de Eerste Nederlandsche Coöpera tieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, VandenBroeck en Blocteur respectievelijk administrateur eninspec- teur der spoorweglij n MechelenTer- Neuzen, de weg in oogenschouw ge nomen voor de tram van Ter Hole over Zaamslag naar Sas van Gent. Nu de uitbreiding van het stations- emplacement alhier haar beslag krijgt, zou de meest geschikte richting van den tramweg thans kunnen gevonden worden langs het spoorhuis aan den armendijk en het land van den heer F. van Hoeve, in plaats van over dat van den heer Rompu. Dus is weder een goede zaak in behandeling. Het zou prachtig zijn als ook deze tot stand kwam. Onze plaats heeft het voordeel dat zij in het centrum der streek ligt en dus als 't ware aangewezen om er het oog op gevestigd te houden. Door den Commissaris der Konin gin in Zeeland is bepaald, dat de afle vering van de manschappen van de lichting 1904, die ingevolge art. 101 der Militiewet 1901 of ter vervulling van de plaatsen der manschappen, die op 15 October 1909 ontbraken, moeten worden opgeroepen en bestemd zijn ter volledige oefening, en van de man schappen van de lichting 1905, bestemd ter volledige oefening, zal plaats hebben voor de gemeenten in Oostelijk-Zeeuwsch Vlaanderen als volgt: op Woensdag 15 Maart a. s. te Vlis- singen, in de benedenzaal van het ge meentehuis, des namiddags 1 uur, de manschappen uit Graauw en Langen dam, Hontenisse, Hulst, Neuzen en Philippine; op Dinsdag 21 Maart a. s. te Vlissin- gen, in voormeld lokaal, des voormid dags te 10 uren, de manschappen uit Axel, Boschkapelle, Clinge, Hoek, St. Janssteen Koewacht Ossenisse en Hengst dijk, Westdorpe, Zaamslag, Zuiddorpe en Overslag. - Men schrijft uit Hulst aan de Midd. Crt. Reeds langen tijd is hier eene com missie uit den gemeenteraad aan het werk* tot reorganisatie van de stads- teekenschool. De onderzoekingen, door die commissie ingesteld in andere plaat sen naar inrichtingen tot opleiding en ontwikkeling van ambachtslieden heb ben ten slotte geleid tot het goede idee om te Hulst eene ambachtsschool te krijgen, eene inrichting, welke in ge heel Zeeuwsch-Vlaanderen niet te vin den is. Door de leden van bovenbedoelde Commissie was tegen Donderdagavond eene veigadering belegd in de zaal onder het stadhuis van allen, die in de oprichting van zoo'n school belangstel len, om eene vereeniging in 't leven te roepen. Van de aanwezigen gaven zich ter stond 46 als lid op. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren Fr. v. Waesberghe, F. Hom- bach, J. Rottier, G. Vogelvanger, mr. J. Adriaanse, A. F. Kusse, B. H. Reu- ling, J. v. Gijsel, C. J. v. d. Vlies, van wie in de daarop volgende bestuurs vergadering de eerste vier respect, tot voorzitter, onder-voorzitier, secretaris en penningmeester werden gekozen Hoe gevaarlijk het is honden te sarren bleek Donderdag te Sas van Gent. Een zoontje van een slager maakte een grooten hond verlekkerd op een stuk brood. Telkens als het dier naar het hapje sprong, trok het kind dit echter terug. Dit scheen den hond te vervelen. Hij sprong plotse ling op het kind en beet het op ver schillende plaatsen in het hoofd. Een wang werd door het dier opgegeten. De ander bleef er met stukken aan hangen en moest door den geneesheer worden aangenaaid. Ook aan het voor hoofd had de kleine een wonde. Midd. Crt. met eene vastheid, diegenoegzaam bewees, dat hij vroeger reeds dit verblijf had be zocht. Met dezelfde zekerheid opende hij vervolgens een deur, en die intredende, bevond hij zich in een hol, laag vertrek, waar overal verval en armoede te lezen waren, en daarbij met eene morsige en vuile tint overtogen, die aan eerlijke en vlijtige armoede vreemd is, en alleen in de verblijven der ondeugd en onreinheid wordt aangetroffen. Eene groofce onde tafel, stond in net midden van het vertrek, en droeg nog de overblijfsels van eenen maaltijd, welke, eenige oogen blikken vroeger, was aange richt. Op den steenen, hier en daar weggezonken vloer, lagen gebroken gla zen en aarden kruiken, in broederlijke verdraagzaamheid, met omvergevallen stoelen en ander huisraad, in het rond verspreid, welk schilderachtig tooneel beschenen werd door de vlam, die uit, een paar brandende houten, in den wijden haard opflikkerde, en het flauwe, wal mende licht, dat door een oude, smerige lamp, die aan den ingezakten zolder hing, werd afgeworpen echter op zulk eene weifelende en onzekere wijze, dat het scheen, als of het licht zich schaamde in dit hol van onreinheid deszelfs gewo nen plicht te vervullen. {Wordt vervolgd). In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 166 Nederlandsche melkkoeien drachtige vaarzen, en wel langs Clinge 91, langs Hulst 60, langs Sas van Gent 43 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 32 stuks. De uitvoer langs al de grens kantoren bedroeg 904 stuks. Vooral de uitvoer langs Roosteren (Limburg) was van veel belang en bedroeg 246 stuks. Donderdagmorgen omstreeks elf uur kwam een arbeider langs een eenzamen waterplas in de buurt van Berg-en-Dal, waar zijn aandacht werd getrokken door iets wits. Nader gekomen, zag hij half in een korstje ijs vastgevroren, het lijk van een meisje liggen. Het lij v was kennelijk van een meisje van ongeveer 25 jarigen leeftijd, blond van haar en frisch van gezicht, nu natuurlijk gezwollen en met bloed be- loopen. Het meisje moet Maandagmiddag te Berg-en-Dal gezien zijn met een mans persoon, die nog vóór den avond daar alleen terugkeerde. Een stok, een stalen rotting, geheel krom gebogen, is in het water gevon den, met het ondereind er boven uit stekende. Het water is hoogstens een meter diep, zoodat als hier geen opzet in het spel was geweest, de ongelukkige er niet in had hoeven te verdrinken. Ook is uit het water nog een para- pluie opgehaald met zilveren knop. Daar de stalen baleinen erg verbogen waren, is het niet onmogelijk, dat de drenkelinge er mee geslagen is. Teekenen van geweld zijn overigens op liet lijk niet te zien. In Den Haag viel dezer dagen een man in beschonken toestand van de trap in zijn woning. Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is hij nu in het ziekenhuis gestorven. Zitting van 28 Februari 1905. Tegenwoordig alle leden en de Se cretaris. Voorz. dhr. D. J. Oggel, se cretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd goed gekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten houdende terugzending van het door hen goed gekeurde kohier der schoolgelden over het 1ste kwartaal van 1905. b. Idem houdende goedkeuring van een raadsbesluit betreffende wijziging der begrooting voor 1905. c. Idem ontv. en uitgaven over 1904 d. Idem houdende goedkeuring eener wijziging der begrooting over 1905. e. Brief van den Ingenieur bij 'sRijks Waterstaat te Ter'neuzen, dat voor zoo ver hem bekend is, het plaatsen van lantaarns aan de Axelsche Sassing niet tot 'sRijks zorg behoort. De andere, daar reeds bestaande lantaarns zijn ook van gemeentewege geplaatst, en worden door haar onderhouden. Wordt voor kennisgeving aangenomen H. Wijziging algem. Politie verorde ning. De Raad neemt hieromtrent het volgende besluit: Burgemeester en Wet houders van Axel doen te weten, dat is vervallen verklaard art. 30 der alg. Politieverordening. Art. 30 zegt dat honden, voor eenig voertuig aangespan nen, moeten zijn voorzien van een muilkorf. Dhr. De Feijter vraagt of er van die verordening nog exemplaren voorhan den zijn, en of de andere raadsleden er ook een hebben. De Voorz. zegt dat ingeval de heer De Feijter er nog geen heeft, hem er zoo straks een zal worden ter hand gesteld. III. Vaststellen verordening tot liet- flng van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. De Voorz. zegt dat in de meeste gemeenten van ons land opcenten op de personeele belasting wordengeheven en zou hiertoe ook willen overgaan, omreden de financieele toestand van de gemeente Axel zoo kritiek is. Spr. vraagt of een van de heeren hierover het woord verlangt. Dhr. Dieleman vraagt hoeveel zulks wel zou kunnen bedragen. De Voorz. antwoordtAls we 25 opcenten heffen zou dit een bedrag kunnen vertegenwoordigen van f 1600 en bij eene heffing van 30 opcenten een bedrag van f2000. Dhr. Smies vraagt: Is die heffing een gevolg er van dat er met het aan staande jaar een tekort in kas zal zijn of is het omdat later de hoofdelijke omslag zou kunnen worden verminderd. De Voorz Als dat kan, dan zullen we dat doen. Dhr. De Feijter vraagt waarom het nu noodig is opcenten te heffen en vroeger niet. De Voorz Omdat de gemeente altijd maar zich uitbreidt. Daar is meer noodig voor het aanleggen van straten, voor het plaatsen van lantaarns, voor het hersteliep van den toren, kortom er komen met het uitbreiden ook meerdere behoeften. Dhr. De Feijter: U zegt daar aan leggen van straten, maar welke nieuwe straten zijn er al aangelegd, en voor den toren is daarvoor een bedrag op de begrooting uitgetrokken. De Voorz. Neen. Dhr. De Feijter zou daarom willen wachten tot de behandeling van het kohier van den hoofd, omslag was af- geloopen, dan zien we wat het eind cijfer is, en dan kunnen we, wat te kort mocht komen, vinden uit de opcenten. Dhr. Van HoeveDe vraag is im- mers enkel of we opcenten zullen heffen maar is het niet hetzelfde of we be- s lasting betalen door den hoofd, omslag te verhoogen of door het heffen Van opcenten. De Voorz.De hoofd, omslag staat nu aan het maximum, overigens is het wel hetzelfde, hoe de belasting wordt betaald. Dhr. De FeijterDat wou ik ook maar zeggen, dat dat hetzelfde is. De Voorz. herhaalt dat de hoofd, omslag niet meer kan worden verhoogd, die staat aan het maximum. Dhr. De Feijter Maar de vraag is, staan ze allemaal aan het maximum, ik ben zoo vrij, dat niet te gelooven. De Voorz.O, u bedoelt de aange- slagenen, maar dat is het niet, daarover zult u aanstonds, bij het behandelen van het kohier gelegenheid hebben om over te oordeelen. Dhr. Dieleman zegt, dat er in het kohier van den hoofd, omslag misschien wel eenige wijzigingen zijn aan te bren gen, maar of we daar meer geld mee zullen krijgen, dai is niet zeker. Dhr. Smies vindt het gemakkelijk om langs dezen weg eene belasting te heffen dan is de belasting evenredig, iedereen betaalt naar gelang zijne per soneele belasting. Dhr. Lamaïtre zegt dat de gemeente er onmogelijk van tusschen kan. Er moeten meer inkomsten komen, omdat de uitgaven steeds vermeerderen. Meer malen komen er klachten over slechte bestrating als anderszins en er zijn geen centen, daarom moet er op de eene ot andere manier in worden voorzien. Dhr. Smies kan wel meegaan met het voorstel—De Feijter om nog eens te wachten tot het kohier hoofd, omslag behandeld is. 1 De Voorz. zegt dat het ook nog wel wat gerekt kan worden, want het plan is om eerst in 1906 maar met de op- centenheffing te beginnen, maar hij ziet geen kans om het met den hoofdelijken omslag te krijgen. Het voorstelSmies om punt III aan te houden tot na de vaststelling van het Kohier hoofd, omslag wordt z. h. s. aangenomen. IV. Alsvoren op de invordering. Wordt eveneens aangehouden. V. Vaststellen instructie gemeente- geneesheeren. Deze wordt na voorlezing z. h. s. vastgesteld. VI. Benoemen gemeentegeneesheer. Alvorens tot stemming over te gaan vraagt dhr. De Feijter het woord. Mhr. de VoorzitterIk zie dat er twee sollicitanten zijn, mag ik vragen of omtrent hen B. en W. inlichtingen hebben ingewonnen? De VoorzDat zullen we meteen zien. Dhr. De Feijter: Asjeblieft. Door den secretaris worden de solli citaties van beide geneesheeren voor gelezen. Sollicitaties waren ingekomen I van Jan Corn. Bom arts te Voorthuizen en van J, L. Laberté arts te Amsterdam. Eerstgenoemde heefteeneaanbeveling j o. a. van prof. Talma en van den wet houder van Voorthuizende tweede heeft een attest van den geneesheer- Directeur van het sanatorium Oranje- Nassau te Renkum. Dhr. De Feijter vraagt of beiden arts zijn. De Voorz. zegt dat dhr. Laberte doctorandus is maar nog niet gepromo veerd. Dhr. De FeijterIk wil er dit maar alleen mede zeggen, dat iemand met den dokterstitel gradueel hooger staat, dan een arts. Evenwel is dit in theorie zoo, maar daarom is het in de praktijk nog niet bewezen, welke de beste ge neesheer is. De Voorz. gaat hierna tot de benoe ming over. J Benoemd wordt dhr. Jan Corn. Boni met 10 van de 11 stemmen. I De voorz. zegt dat den benoemd! zal worden kennis gegeven,en dat dj indiensttreding is bepaald op 15 Maart a.| Omvraag. Dhr. De Feijter: Het is al eemgei tijd geleden dat er eenige Katholiek! personen bij mij zijn geweest, die klaag

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2