SEUEENTEEAAB. iüLl3lillLi i\o. 91. Zaterdag 25 Februari 1905. 20 Jani'g. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 ceut. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 28 FEBRUARI 1905, des voormiddags te 93,'4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: L Mededeeling ingekomen stukken. 2. Wijziging Algemeene Politiever ordening. 3. Vaststellen verordening tothefïing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. 4. Als voren op de invordering. 5. Vaststellen Instructie Gemeente- geneèsfieeren. 6. Benoemen Gemeente-geneesheer. Axel, den 22 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Koeropatkin maakt melding van een voortdurend aanvallend optreden der Japanners bij Tsinhetsjang. Dit bericht is niet onbelangrijk, want deze plaats (Tsin-ho-tsjung) ligt op niet minder dan 100 K.M. O.N.O. van Liaö-jang, bij de voornaamste bergpas van den Ta-ling, niet ver van de bronnen der Taitse-ho. Dit geeft een denkbeeld van de uitge strektheid van het gevechtsterrein aan de Sjaho. Volgens een particulier be richt uit Moekden zou een Russische kozakken-afdeeling haar verkennings tocht in deze richting zelfs uitgestrekt hebben tot aan de grens van Korea, wat niet geheel onaannemelijk schijnt. Men heeft bij deze aanvallen der Japanners vermoedelijk te doen met een poging hunnerzijds om door offensief optreden de Russen die tegenover Koeroki staan, te verhinderen, een om trekkende beweging te maken in het oosten. DUITSCHLAND. De eensgezindheid onder de mijn werkers in het Roerbekken is er, na de hervatting van het werk, niet beter op geworden. Iedere vereeniging op zichzelf arbeidt nu weer voor hare eigen belangen. In een vergadering van katholieke mijnwerkers te Bochum heeft behalve Spahn, die het woord voerde over de nieuwe mijnwetgeving, ook Brust, lid van den Landdag en gewezen voorzitter van de christelijke vakvereeniging, gesproken en als leus voor de verdere taktiek van de ver- eenigingen aangeradenAfzonderlijk oprukken, samen slag leveren. Het centrum wil zijn zieltjes graag tegen socialistische besmetting bewaren. De christelijke vakvereeniging besloot ver der, in het belang van hare propaganda, haren zetel naar Essen over te brengen pn zes nieuwe ambtenaren van de vakvereeniging aan te stellen. Achteraf blijkt dat de onderteekenaars van het telegram aan den Keizer mijn werkers waren, die meenden gedaan te hebben gekregen. Zij waren echter maar voorloopig afgewezen, omdat er nog geen werk voor hen was. Nu zijn allen reeds aangenomen. De mijneige naars schijnen zich over het algemeen van maatregelen van weerwraak te onthouden. RUSLAND. De algemeene toestand laat zich voor heden beknopt aldus samenvatten In Polen krijgt men door de staking van het verkeer op de Zuidwesterspoorweg o. a. groot gebrek aan petroleum. Uit Silezië worden dagelijks 200 wagon ladingen kolen aangevoerd. De staking houdt aanbizonderlijk te Lodz, waar zij nu reeds vier weken duurt, is geen enkele verandering te bespeuren. Spoorwegstakingen zijn nog uitge broken op de lijn Moskou Kief-Woro- nesj en den Wladikawkasspoorweg verder gedeeltelijk in de werkplaatsen van de lijn Sisran-Wjasma. Te Charkof is de arbeid neergelegd in de staatsbrande wijn winkels en de drukkerijen. Te Libau is het getal stakers gestegen tot 5500, de helft van het geheele aantal arbeiders. In den Kaukasus gist het hevig, maar men kan er het ware niet van te weten komen. Te Bakoe leveren voor de afwisseling sedert Zondag Armeniërs en Mohammedanen elkaar slag, waarbij de laatsten als aanvallers optreden. Er zijn verscheiden dooden en gewonden. De bevolking verkeert in grooten angst en de banken zijn gesloten. Deze op stootjes dragen echter niet bepaald een revolutionair karakter. Men heeft nog niet de minste aan wijzing omtrent de identiteit van den moordenaar van grootvorst Sergius de man weigert elke inlichting. Maar mag men de uitteraard niet zonder eenig voorbehoud te aanvaarden berichten over hem gelooven, dan is hij overigens spraakzaam genoeg. Hij noemt zijn cipiers „arme kerels" en drukt zijn medelijden uit voor het „gewurm" der overheid tegen de revolutionaire be weging. Hij verklaart dat alle nieuws gierige vragen hem slechts een glim lach afpersen en dat hij niets meer zal zeggen dan hij zelf goed vindt. Zijn daad is geweest een gevolg van zijn plicht om een verdrukt volk te helpen redden en vóór grootvorst Sergius voor altijd te ruste is gelegd zullen er nieuwe slachtoffers gevallen zijn. De grootvorsten hebben jaren lang alle wettèn van betamelijkheid met voe ten getreden en den zwakken wil des Tsaren voor hun eigen zelfzuchtige oogmerken geëxploiteerd. Hij wist wel, dat de Tsaar enkel het werktuig der grootvorsten was en daarom zou de revolutionaire partij den Keizer van al die booze geesten bevrijden. Dat was de eenige weg om Keizer en volk voor verdere rampen te behoeden. Wij zullen, verklaarde, hij, den Tsaar be vrijden in de hoop, dat hij eenmaal zich bij onze beweging zal aansluiten en het hoofd worden van een nationa- len regeeringsvorm naar Westersch model. Politie noch spionnen zullen echter in staat zijn om hen te bescher men, die door Gods wil ten doode zijn opgeschreven." Uit verschillende aanwijzingen blijkt, dat de moordenaar een man van goede opvoeding ismen merkt het aan zijn manier, zijn onderkleeding, zijnspreken. Gapon schijnt inderdaad te Parijs te zijn. Ten minste een redacteur van de Libre Parole beweert er een onder houd met hem gehad te hebben. Gapon vertelde nog eens van de bloedige ge beurtenissen op „Wladimirsdag", hoe in een werkplaats een twist ontstond tusschen werklieden en een meester knecht hoe daarop de staking uitbrak, die binnen vijf dagen onderzijn, Gapon's, leiding 240,000 arbeiders en 1500 fa brieken omvatte. Gapon bevestigde, dat bij bij de War- na-poort gewond was op 22 Januari en na herhaaldelijk verandering van vermomming met een bende smokkelaars door bosschen over de grens ontkwam. „En nu, vervolgde hij, is het gedaan met het tsarisme. De stralenkrans, die den Keizer omgaf is gedoofd. Er zal een vreeselijke wraak genomen wor den voor de moorden want Christus heeft gezegd „Allen, die het zwaard nemen zullen door het zwaard vergaan". Veel bloed zal worden vergoten, maar dat bloed zal vruchtbaar zijn." Gapon verklaarde elk oogenblik klaar te staan om naar Rusland tei ug te kee- ren als zijn tegenwoordigheid daar werd geëischt door de omstandigheden. Hij houdt zich voorloopig schuil uit vrees voor gehuurde sluipmoordenaars. En zijn leven kan het volk nog van dienst zijn. AXEL, 24 Februari 1905. In verband met de plannen van aanleg van een tramweg van Lokeren over Koewacht naar het station Axel, werd alhier gisteren in het hotel „Het Gulden Vlies" eene vergadering ge houden, welke werd bijgewoond door eenige Belgische heeren, waaronder een lid der volksvertegenwoordiging en den eersten schepen van Lokeren, be nevens de dagelij ksche besturen van Axel, Koewacht en Zuiddorpe, alsmede de dijkgraven van een zestal bij den aanleg betrokken polders. De voor zitter van het Belgische comité noodigde onzen burgemeester uit, de leiding der vergadering op zich te willen nemen, waaraan met de meeste bereidwilligheid werd voldaan. De burgemeester sprak daarop een hartelijk woord van welkom aan allen, die voor de goede zaak waren samen gekomen en drukte den wensch uit, dat de besprekingen welke zouden gevoerd worden, tot resultaat mochten hebben, dat men onderling tot overeen stemming mocht geraken, opdat de aanleg van den tram, die een verkeers middel met onze zuidelijke buren te meer zoude in het leven roepen, tot verwezenlijking zal komen. Het voor naamste deel der gehouden besprekin gen betrof de wijze en de kosten van aanleg op het Nederlandsch gedeelte. Volgens de verklarihgen der Belgische heeren kost de aanleg van een kilometer tramweg daar té lande 20,000 francs, het gedeelte van den weg op Neder landsch grondgebied werd geschat op 9 kilometer, naar dien maatstaf bere kend zou dat deel dus ongeveer kosten 180.000 frsl of ruw genomen circa f90,000. Nu schynt het, dat in België de aanleg van tramwegen door de regeering zeer gemakkelijk wordt gemaakt, in ieder geval toch veel wordt bevorderd, zoodat het verleenen van subsidie daar weinig bezwaar schijnt te ondervinden. Bfy' ons gaat dat minder gemakkelijk en dient men in de eerste plaats met een behoorlijk plan van aanl 'g voor den dag te komen. De vergadering kon dan ook geen vast besluit nemen. Algemeen was men van gevoelen, dat voorloopig niets beters kon gedaan worden, dan eene commissie te be noemen, die met een ingenieur, in ieder geval met een deskundige, in onderhandeling zoude treden, ten einde te onderzoeken wat de kosten bedragen van een uitgewerkt plan of eene op schaal geteekende kaart van den weg op Nederlandsch grondgebied. In deze commissie wérden benoemd de heeren D. J. Oggel en P. C. J. Dierick, bur gemeesters van Axel en Koewacht en A. Moerdijk, dijkgraaf van den polder Beoosten- en Bewestenbly. Aan deze zullen nog twee leden worden toege voegd, ten einde de vele werkzaamheden eenigszins lichter te maken. Met de beste wenschen voor het welslagen der zaak werd de vergadering gesloten. Er zijn in den laatsten tijd reeds heel wat tramplannen gemaakt. Resultaten hebben die plannen tot nog toe weinig of niets opgeleverd. Wenschelijk ware het dus, we hebben het al meer gezegd, dat deze tram nog eens tot stand kwam. Vooral ook voor onze gemeente, waar een zeer levendige handel in landbouw producten wordt gedreven, zou dit nieuwe verkeersmiddel, dat ons weder in rechtstreeksche verbinding zou stellen met een ander deel van België, ongetwijfeld vruchten afwerpen. Ook de gemeenten Koewacht en Zuiddorpe en de aangrenzende polders zouden er 't gemak en de voordeelen van onder- vindën. Verschillende liberale kiesvereeni- gingen in het district Oostburg heb ben het aftredend Kamerlid den heer Mr. P. C. J. Hennequin, met aandrang verzocht, weder een nieuwe candida- tuur te aanvaarden. De antirev. kiesvereeniging te Kapelle (district Hontenisse) heeft besloten het aftredend kath. lid, den heer P. F. Fruij- tier reeds bij eerste stemming te steunen. Te Westdorpe is Dinsdag op 49- jarigen leeftijd overleden de heer M. B. Kieboom, in leven secretaris dier gemeente, secretaris van het alg. burg. armbestuur, gemeente-ontvanger, sub ontvanger en lid van verschillende cor- poratiën.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1