Rechtszaken. Gemengd Nieuws. door het bloedbad op den Rooden Zondag verloren hebben. Een steenharde wreed heid moet dezen vorstelijken woesteling beheerscht hebben. Samen met zijn creaturen Trepof en Boeligin heeft bij de bloedbevelen gegeven, heeft hij als gouverneur-generaal van Moskou met den knoet en de bajonetten der Kozak ken geregeerd. Sterker nog als zijn bloeddorst was misschien zijn vuile hebzucht ontwikkeld. Het is welbe kend, welke reusachtige sommen, die yoor het hulpfonds van het Roode Kruis bestemd waren, hij in zijn eigen zakken heeft laten glijden. Zelfs de Russische pers, die door de censuur trouw bewaakt wordt, heeft natuur lijk zonder den naam te noemen zich over deze buitengewone verdorven heid uitgelaten. Met deze revolutio naire daad tegen Sergius schijnt de groote reeks van vreesaanjagende aan slagen ingewijd te zijn. Men heett in Rusland door de voorvallen van de laatste weken leeren inzien, dat het geknevelde volk met ongewapende hand en onbeschermde borst zijn recht niet krijgt. Te Petersburg vertelt men, dat de keizerin-weduwe te Tsarkoje Selo een brief heeft gekregen, waarin zij met den dood gedreigd wordt. De vrouwen van Moskou hebben een, van vele handteekeningen voorzien adres aan de keizerin van Rusland gericht. Het luidt „Wij, Russische vrouwen, moeders, echtgenooteu en zusters an de krijgs lieden, die in het Verre Oosten hun bloed voor het dierbare vaderland storten wenden ons tot u, o vorstin, iri het geloof, dat gij met uw moederhart al de gruwelen van den oorlog voelt als wij. Gij zult begrijpen, dat een vrouw vurig naar den vrede verlangt. De vrede nu wordt niet alleen geschon den over de grenzen van ons land, maar in het hart van het vaderland zelf. Wij zien met schrik in de on lusten van den laatsten tijd het begin van de rampen, die heel Rusland zullen verpletteren, indien de keizer niet, samen met zijn volk, ze tracht te voor komen. „Al de grondslagen des levens en der zedelijkheid worden geschokt. De moeders, zij die het jonge geslacht moeten grootbrengen, zijn terneerge slagen en hun taak wordt hun onmo gelijk gemaakt. Het gaat hun krachten, het gaat alle mogelijkheid te boven, hun kinderen op te voeden op de giond- slagen van onwrikbare trouw en liefde tot den plicht, wanneer 's lands maat schappelijk leven niet op die grond slagen berust. De jeugd van het land stuit, bij haar intreden in het leven, steeds op wat strydt met hetgeen zy in het gezin geleerd hebben. Zoo ver liezen zij alle vertrouwen in de be ginselen, waarin zij onderwezen zijn, zoeken nieuwe paden en vallen in uitersten. „Onze beste krachten gaan teloor. zalf, in een persoonlijk onderhoud, geen billijk vergelijk met dezen edelman konde treffen, en het was, door middel van een tournooi, dat hij den baron bij zich lokte, hetwelk daarenboven nog de gun stige gelegenheid aanbood, om zijne macht en talrijken aanhang aan den Voerster te toonen, waardoor hij dezen kon doen gevoelen, dat eene veete niet dan ten zijnen nadeele zoude eindigen. Mocht dit onderhoud of de indruk, welken de bisschop zich voorstelde, die schitterende stoet zijner edelen en vassalen op het gemoed van den baron Van Voërst zoude oefenen, niet den gewenschten uitslag heb ben, dan zoude hij dadelijk in de gele genheid zijn, om, met zijne rondom hem verzamelde edelen, te beramen, wat er thans te doen stond, en, des noods, plan nen te vormen tot eenen strijdtocht tegen den Overijsselschen edelman. Wordt vervolgd). Moederharten breken êr. Zij kunnen niet stil blijven. Zij voelen, dat er nog veel meer levens opgeofferd zullen worden, want wat er gebeurt, staat niet op zichzelf, maar is de uitkomst van vroegere rampen. De keizer kan Rusland nog met zijn machtigen wil redden. Wees onze pleitbezorgster en smeek den keizer, dat hij luistere naar de stem des lands en de kreet der moeders. Indien de keizer het land op de paden van grootheid leidt, zullen de vrouwen met het werk van her vorming helpen, door hun broeders en kinderen op den nieuwen weg en tot een leven des lichts te leiden." AXEL, 21 Februari 1905. Alhier hebben zich 117 personen aan gegeven om op de kiezerslijst geplaatst te worden. Voor de vacante betrekking van gemeente-geneesheer alhier hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. Men schrijft aan het Huisgezin: Als candidaat voor de Tweede Ka mer zal zich in het district Hontenisse ook laten stellen Mr. P. van Alphen. De heer Van Alphen is kantonrech ter en gemeenteraadslid te Hulst en in Zeeland een zeer bekende figuur. Tot welke partij hij behoort is moeilijk uit te maken. Hij noemt zich „vrijzin nig katholiek", eene nieuwe partij, die hier weinig aanhangers telt, daar bij vorige verkiezingen voor Prov. Staten enz. slechts een zeer klein aantal stem men op hem werden uitgebracht. In het district Hontenisse is door de socialisten candidaat gesteld de heer Mr. G. W. Sapnes, te Middelburg. Tot ontvanger der directe belas tingen enz. te Wijok station (Meerssen) is benoemd de heer B. Larosse, thans te Hulst. Door de centrale vrijzinnige kies- vereeniging te Goes is candidaat ge steld voor de Tweede Kamer: voor het kiesdistrict Goes de heer G. A. Vorster- man van Oyen te Aardenburg, en voor het district Hontenisse de heer Mr. J. G. van Deinse, oud Kamerlid te Apel doorn. Vrijdag 11. had te Hulst eene algemeene vergadering plaats van leden der Eerste Coöperatieve beetwortel suikerfabriek te Sas van Gent. Een voorstel der leden uit Zuid- Beveland, om voortaan de algemeene vergaderingen te Hulst en te Neuzen te houden, werd aangenomen, evenals een voorstel van het bestuur om van het na de tweede betaling overblijvende saldo nog als bietenprijs aan de leden uit te betalen de som van f90,000, makende een totalen grondprijs van ongeveer f 12.11', zulks onder aftrek van f30 p. aandeel voorbuitengewone aflossingen, en verder om het alsdan nog overblijvende bedrag te storten in het reservefonds. Bovendien werd, op voorstel van het bestuur, besloten, om de in het vorige voorstel bedoelde betaalde f30 p. aan deel te bestemmen tot gedeeltelijke aflossing der derde 6 hypothecaire leening. In de plaats van den heer D. J. Dees werd als bestuurslid ge kozen de heer W. Scheele te Zaamslag. M. Ct. Gedurende de maand Januari zijn in Nederland voorgekomen 4 f4) geval len van kwade droes, 104 (22) van schurft bij eenhoevige dieren, 36 (2) van rotkreupel, 19 (18) van vlekziekte en 77 (58) van miltvuur. De tusschen haakjes voorkomende cijters duiden het aantal eigenaars aan. In Zeeland kwamen in die maand geene besmettelijke ziekten bij het vee voor. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 Februari 1905. P. F. de R., 27 jaar, landbouwers- knecht te Boschkapelie, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. M. D., 28 jaar, boerenknecht te Zaamslag, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. IEDIKBEURTEN TE AXEL Donderdag 33 Februari 1905. Ned. Herv. Kerk. avonds 6 ure Ds. R. Meenwenberg. (van Bresken s) Gereformeerde Kerken. BIDSTOND VOOR ÜET GEWAS. Kerk A. Voorm. 9 uie Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Zaterdagavond omstreeks elf uur ontstond plotseling een hevige brand in een confectiemagazijn op den Ouden Langendijk te Delft. De eigenaar, de heer E. Fuld, te 's Gravenhage woonachtig, had om 11 uur den winkel gesloten en even daarna barstte de brand uit, beneden en boven. Het huis is geheel uitgebrand. De belendende perceelen, bleven gespaard. De stoomspuit der Ned. Gist- en Spiritus fabriek waarom verzocht was, bluschte met hulp der Delftsche brandweer den brand, na ongeveer 11 ,'.2uur. Deeigenaar der zaak werd 's nachts door de Delft sche politie gehaald en is nog in voor- loopig arrest, hangende het onderzoek. De voorraad goederen was verzekerd voor f 10.000. Terwijl de gebroeders H., graan- factors, kantoor houdende in de Oost- Molenstraat te Rotterdam, naar de Beurs waren, vervoegde zich bij hun moeder, die boven het kantoor woont, een man die de sleutels vroeg van 't pakhuis de Pauw op den Haringvliet, waar de gebroeders H. hun bloemzolders hebben. Deze sleutels werden gereedelijk afgegeven aan dezen man, die onbekend bleef aan mevrouw H. Later is ontdekt dat hij dadelijk daarop naar het pakhuis de Pauw is gegaan, zich daar met de sleu tel toegang heeft verschaft tot de zol ders en van daar zes balen bloem heeft gestolen, die hij op een gereedstaanden handwagen laadde, waarna hij wegreed. Broedermoord. Te Utrecht leefden twee broeders C. W. en Th. W., beiden man en vader, reeds geruimen tijd in onmin. De oorzaak hiervan wras, dat ze elkaar beschuldigden de afzender te zijn van een lasterlijken brief, be treffende B., een vriend van Th. W. Meer en meer werd de haat tegen el kander aangestookt, tot het tot een uit barsting kwam. Toen T.Zondag dronken met zijn vrouw naar huis ging, noodigde deze (een eerste helleveeg) haar zwager C. W. voor diens huis eens buiten te komen, wat met de noodige scheldwoor den gepaard ging, en waarmee T. W. natuurlijk instemde. C. W. kwam bui ten en riep tot T. W.: „Broer moet je mij hebben?" waarop T., een stoffer greep, die daar lag, en antwoordde: „als je me aanraakt, sla ik je met de stof fer in je nek." De daad bij het woord voegende begon hij op zijn onthutsten broeder te slaan, waar hij raken kon. C. W. waggelde in huis en viel daar dood neder. De politie heeft de zaak in handen. De vermoorde vrouw van Van der Merk en haar kindje zijn Vrijdag onder toeloop van duizend e nieuwsgie rigen, op de Oosterbegraafplaats te Am sterdam ter aarde besteld. Zoowel aan het huis in de Brouwers straat bij den Haarlemmerdijk, vanwaar de droeve stoet uittrok, als langs heel den weg en op het kerkhof waren drom men menschen aanwezig, waaronder de politie de orde handhaafde. Hoewei uit juridisch oogpunt de schouwing van de lijken der slachtoffers van den moord thans haar belang ver loren heeft, is 'ttoch wel eigenaardig mede tedeelen, dat die schouwing juist juridisch een merkwaardig resultaat heeft opgeleverd, zegt het N. v. d. D. De deskundigen die daarmede belast zijn geweest, de doctoren Waller en Snouck, hebben als den uitslag van hun onderzoek vastgesteld, dat de vrouw inderdaad tengevolge van verworging is overleden. Zij hebben echter ge constateerd, dat de oorzaak van den dood van het kind niet aan verdrin ken is toe te schrijven, maar dat de dood een gevolg van hartverlamming is geweest. Deze kan dan veroorzaakt zijn óf door hardhandig aanpakken bij het uit de wieg nemen of door de plotselinge aanraking met koud water. De timmerman Dirk van Ast, wonende te Rotterdam, liep reeds eeni- gen tijd zonder werk, hetgeen de on tevredenheid wekte van zijn vrouw, de 36-jarige E. de G. Voor een paar dagen weigerde zij eten voor hem te koken, niettegenstaande aardappelen in huis waren. Hij verliet daarop de wo ning met medeneming van 115 spaar geld en keerde dienavond om 9 uur naar huis. Woedend zijnde, trapte hij een deurpaneel in. Zijn vrouw, die reeds te bed lag, opende in nachtge waad, waarop Van Ast a bout portant een revolverschot op zijn vrouw loste, dat haar trof in neus en mond. De gewonde vrouw snelde naar liet politie bureau vanwaar zij per brancard naar het ziekenhuis werd vervoerd, daar de kogel nog in het hoofd zat. Vruchteloos trachtte Van Ast ook zich zelf te dooden, waarop hij de vlucht nam. Hij werd in de nabijheid van zijn woning gearresteerd en aan de justitie overgeleverd. Na gevraagde assistentie heeft een agent van politie de gesloten kamer deur geopend van een perceel op den O. Z. Achterburgwal te Amsterdam, al waar een 25-jarige vrouw in bewuste- loozen toestand lag. De agent heeft haar door middel van kunstmatige ademhaling bijgebracht, zij verklaarde den vorigen avond beschonken te zijn thuis gekomen en vermoedelijk ver geten te hebben de gaskraan dicht te doen. Poqina tot doodslag. Zondagnacht omstreeks half een zaten drie personen in het bierhuis van H. L. te Rotterdam te. praten en gekheid te maken. Zij t waren volkomen nuchter, doch de kas telein zelf, onder den invloed van drank kreeg woorden met de bezoekers van zijn bierhuis. Plotseling stond hij op, haalde van onder zijn toonbank een revolver te voorschijn, loste twee scho ten op een der bezoekers, den 23-jari- gen loodgietersknecht J. de M. Bij het lossen van het eerste schot ketste het wapen, het andere schot was gedaan met een losse patroon. Nu wilden de drie bezoekers den kastelein zijn wapen afnemen, maar voor men hem over mannen kon, vloog hij de straat op, van waar hij door de geopende deur een derde en nu een scherp schot loste. De- kogel vloog den loodgietersknecht rakelings langs het voorhoofd, waardoor hem de huid over de geheele breedte er van werd opengescheurd en een bloedende hoewel niet levensgevaar lijke verwonding ontstond. De politie spoedig gewaarschuwd, arresteerde den bierhuishouder, die thans op het poli tiebureau is opgesloten. De verwonde loodgietersknecht is in het ziekenhuis verbonden. Een lief dienstmeisje. Voor eenige dagen stapte, of liever rolde te Roer mond uit den sneltrein van Maastricht een Haagsche dame die zoozeer aan Bacchus geofferd had, dat zij geen beenen meer kende en de hulp der politie noodig had om aan de Hamstraat onder dak te komen. Onder een grooten toeloop van volk.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2