i: DE SUS VOËRST No. 90. Woensdag 22 Februari 1905. 20e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad C~J voor Zeeuwsch-Ylaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing S/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrfldagnamiddag TWEE uren. RUSLAND. Uit Moskou wordt van Vrijdag ge- I telefoneerd, dat toen grootvorst Sergius I van het Historische Museum naar het I Kreml reed, het rijtuig bij het gerechts hof door twee personen in een huur rijtuig werd opgewacht. Op het oogen- I blik dat de grootvorst het gerechtshof I voorbijreed, volgden zij diens rijtuig, I een bom werd onder het rijtuig ge- I worpen en een sterke ontploffing ver- I nielde het rijtuig en doodde den groot- I vorst. De moordenaars zijn gevangen I genomen, een van hen is zwaar ge- I kwetstverder zijn er verscheidene I studenten gearresteerd. Een uitvoeriger bericht uit Moskou luidtHedennamiddag om drie uur ging grootvorst Sergius per rijtuig van het Nikolaaspaleis naar het Senaatsplein. Achter de equipage reden twee huur rijtuigen. Toen de koetsier het ge rechtshof naderde, kwam hem een slede tegemoet met twee mannen in burger- kleeding, de een was als werkman gekleed. Bij het gerechtshof liet de slede de equipage voorbijrijden. Op dit oogenblik werd er een bom onder het rijtuig van den grootvorst geslin gerd. De ontploffing was zoo hevig, dat alle vensterruiten van het gerechts hof zijn gesprongen. De equipage is geheel vernield, de paarden zijn weg gerend. Het volk op het plein raapte stukken hout en andere dingen op. De grootvorst is onmiddellijk dood ge weest hoofd en beenen waren van de Historisch Romantisch Tafereel. uit de ZwoUche Geschiedenis (1362) 48) XVI. Nadat Willibald en de oude Wouter de gewelfde poort van den bisschopshof waren doorgetreden, scheidden zij voor dezelve van elkander, beiden in de blijde overtuiging, dat zij in het doel, hetwelk hen te Utrecht gebracht had, aanvanke lijk geslaagd waren. Wouter sloeg den weg in naar den Groenen Valk, terwijl de monnik, liever eene tegenovergestelde zijde kiezende, zich naar het meer afge legene en armoedige gedeelte der stad begaf. Gewisselijk zullen het onze lezers reeds I bemerkt hebben, dat in de eeuw, waarop dit vei haal hunne aandacht vestigt, en waarin zoo zeer het recht van den ster ken gold, de goede eigenschappen van een hoofd der kerk, welker grondtrekken liefde en verdraagzaamheid zijn, niet zoo zeer bestonden in eenen warmen ijver, om voor de zedelijke belangen der leeken te zorgen, als wel om hunne aangelegen heden van meer stofifelijken aard te be- j vorderen en te beschermen tegen die tallooze graven en baronnen, welke, al romp gescheidende kleederen ver scheurd. De koetsier heeft erge brand wonden gekregen en is overleden, terwijl hij naar het gasthuis werd ver voerd. Op het plein lagen nog de wielen van het rijtuig. De ontploffing is op grooten afstand gehoord. De moordenaars zijn gevat. De eene zeide „Het kan me niets schelenik heb gedaan wat ik doen moest." De namen der moordenaars zijn nog onbekend. Na eenige oogenblikken begon het volk op de plek van den aanslag saam te loopen en de poort van het Kreml werd gesloten. Op het Roode Plein kwam het tot een betooging tegen de studenten, die hierbij dermate klop kregen, dat een bij het gerechtshof aangesteld ambtenaar zich in den strijd mengde en maakte dat verscheidene personen werden gevangen genomen. Later zijn er proclamaties onder het volk geworpen. Toen grootvorstin, Elisabeth tijding van het gebeurde kreeg, begaf zij zich terstond naar de plek van den aanslag. Het stoffelijk overschot van den groot vorst is bijeengebracht en naar het Nikolaaspaleis vervoerd. Grootvorstin Sergius bevond zich op het oogenblik, dat de aanslag op haar gemaal werd gedaan, in hare werk kamer in het Kreml, bezig met schik kingen voor liefdegaven aan slacht offers van den oorlog Reeds was een equipage voorgereden, daar de groot vorstin naar het huis van den generaal- gouverneur zou gaan, om daar haren echtgenoot te ontmoeten, die er even eens zou gekomen zijn, ware het ook, dat de gansche uitgestrekt heid van hun gebied niet verder ging, dan tot aan den buitensten rand van hunnen vervallen burg, en hunne geheele macht niet meer dan een paar lan sen konde monsteren, zich toch gerech tigd achtten, om, ongestraft, zoodanige daden te bedrijven, welke zij edele wijs heid noemdendoch die gevoegelijker onder den naam van schelmstukken konden doorgaan. Nog had geen Luther of Calvijn de vaan der tweedracht en der scheuring in de heilige moederkerk opgestoken nog zwaaide de geestelijkheid, van den stadhouder des Zaligmakers af, tot den bedelmonnik toe, den schepter over een menschdom, dat, in opgeklaarde denkbeel den, weinig het redelooze dier overtrof, en in de woorden van eenen priester, de woorden van den Gekruisten zeiven meende te hooren. Daarom konden zij, die tot het geestelijk ambt geroepen waren, en inzonderheid de bisschoppen, die tege lijk het wereldlijk bestuur in handen hadden, zonder veel tijd te besteden aan de vervulling hunner kerkelijke plich ten, zich ongestoord toewijden aan het meer aardsche gedeelte hunner betrek king, hetwelk, om de boven aangevoerde redenen, van evenveel, en zelfs meer gewicht dan het godsdienstige gedeelte konde beschouwd worden. Van daar was het, dat, langzamerhand, in de bisschoppelijke hofhoudingen de Onmiddellijk na de ontploffing merkte een agent van politie een man op, die vluchtte. Het gelukte hem dezen man, hoewel hij met een revolver was ge wapend, gevangen te nemen. De ge arresteerde had vele kwetsuren, door splinters van de bom veroorzaakt. Hij ontkende niet. de moordenaar te zijn en gaf zelfs toe een revolver bij zich te hebben om op iedereen te schieten die hem zou genaderd zijn. Hij drukte er zijn voldoening over uit, dat de grootvorstin niet in het rijtuig had gezeten. Hy weigerde zyn naam of stand op te geven en zei alleen, dat hij lid was van de revolutionnaire socialistische partij. Het hoofd van den grootvorst is ge- geheel verpletterd, slechts waren er nog stukjes van de hersens op de bestrating te vinden, welke eene vrouw bijeengaarde en aan een commissaris van politie gaf. Een politieagent vond de portefeuille van den grootvorst, waarin geld en verscheidene brieven. De moordenaar had een portemonnaie bij zich met ongeveer tien roebels er in. Om vier uur 's namiddags is in tegenwoordigheid van de grootvorstin en van alle militaire en burgerlijke autoriteiten deeerstelykdienstgehouden, op welken er om acht uur een tweede De ontploffing heeft 64 vensters van het gerechtshof vernield. De aanslag heeft te Moskou een verpletterenden indruk gemaakt. Ziehier wat eenige Russische bladen van de daad zeggen. Voor de Nowosti gewoonten en gebruiken van wereldlijke vorsten waren ingeslopen, en de prelaten zeiven hun karakter als kerkelijk opper hoofd in zoo verre wijzigden, dat zij dik wijls den bisschopsmijter en staf voor den stalen helm en het ridderzwaard verwisselden. Johan van Arkel die niet geheel van eene zekere mate van heerschzucht was vrij te pleiten, en daarin niet ontaard van het stoute geslacht, waaruit hij was gesproten, en waarvan in het destijds in zwang zijnde spreek woord gezegd werd De Brederodes de edelsten, De Wassenaars de oudsten, De Egmonds de rijksten, Van Arkels de stputsten. Deze telg, zeggen wij, uit dat beroemde geslacht, had inzonderheid aau de, door de omstandigheden gewettigde, gewoonte toegegeven, en hoewel innerlijk elke ijdele vertoouing verachtende, als onbe staanbaar met zijne opgehelderde denk beelden van ware grootheid, spreidde hij echter dikwerf rondom zijnen zetel eene schitterende pracht en eenen luister ten toon, alleen aan de hoven der mach tigste vorsten gekend. Daartoe behoor den vooral die schitterende tournooien, welke hij vaak in de bisschopsstad gaf, en waarin men zeide, dat de krijgshaf tige bisschop zelf dikwerf eene lans brak. Ook nu weer stond Utrechts ingezete nen zoodanig luistcrlijk feest te wachten, is zy het bewijs, dat Rusland ziek is en een spoedig herstel noodig heett, en dat kan alleen geschieden als de bureaucratie voor het volk wijkt. De Roes hoopt vurig, dat vrede en rust en vruchtbare arbeid op deze geweld daden en bloedstorting mogen volgen. De Swjet zegt, dat de anarchisten zich vergissen, als zij denken door misdaden de reactie te steunen, waardoor weer de beweging van het volk zou toenemen. De dood van Sergius zal den Tsaar en Rusland smartelijk aandoen, maar niets veranderen. Er zijn er die daar anders over oor- deelen. Zoo uitte een aanzienlijk lid der liberale partij te Petersburg zich als volgt tegenover den correspondent der Daily ChronicleMet den dood van Sergius heeft de reactionaire partij haar leider verloren. Onze vooruit strevende partij is daardoor zeer ver sterkt. Boeligin en Trepof zijn hun voornaamsten steun kwijt. De Tsaar verliest in hem den bloedverwant, die zijn slechtste raadsman was. Rusland is een schrede nader tot de vrijheid. Zoo oordeelt er ook de bekende Russische professor Reusner over, die met den verslaggever van een Duitsch blad een gesprek heeft gehad. Aan het verslag, dat het blad van Reusner's woorden geeft, ontleenen wij het vol gende De aanslag op grootvorst Sergius kwam voor niemand onverwacht, want hij gold voor den meest gehaten man in Rusland. Dagelijks verwenschen hem vrouwen die hun man, kinderen die hun vader, ouders die hun kinderen dat aan een volk, hetwelk aan uiterlijke praal en grootheid zoo zeer hechtte, te welgevalliger was, naarmate het meer of minder prachtig konde genoemd wor den, en, volgens de aanstalten, welke daartoe reeds gemaakt waren, moest dit tournooi al de vorigen in luister over treffen. Vele lezingen waren er in om loop, wat de reden kon zijn van dit volks feest, hetwelk, nog zoo geringen tijd ge leden, door een dergelijk steekspel was voorafgegaan. Velen meenden daarin een aangroeiend verlangen van den bis schop te zien, om de macht, waartoe hij het Sticht dagelijks meer en meer ver hief, in uiterlijke praal ten toon te sprei den. Zij echter, die, meer van nabij, met Van Arkels begrippen daaromtrent bekend waren, wisten, dat dit de ware oorzaak niet konde zyn van het zoo spoe dig vernieuwen van een feest, dat te kostbaar was, om voor veelvuldige her halingen vatbaar te zijn. De juiste oor zaak was aan niemand dan den bisschop zeiven, bekend. Zijn scherp doorzicht had hem, namelijk, reeds voor langen tijd, doen inzien, dat elke poging, welke hij aanwendde, om met den baron Swe- der van Voërst een minnelijk vergelijk te treffen, en hem met de Overstichtschen in vrede te doen leven, zoude afstuiten op het trotsche en heerschzuchtige hart van den machtigen baron. Voor hij echter tot strengere middelen overging, wilde Van Arkel het beproeven, of hij

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1