Oete J. I BE GAL8EIJ0E, Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Uitsluitelijk raadplegingeo voor keel-, neus- en oorziekten Ëen aan de pers gerichte aanschrij ving verbiedt de bladen te Petersburg berichten op te nemen over stakingen in de provincie of melding te maken van geschillen tusschen officieren en het publiek. Dit laatste naar aanleiding van een standje in een apotheek, waar bij een offiecier een apotheker met zijn sabel aanviel, omdat de man weigerde den officier van zijn telefoon gebruik te laten maken. De man van de Daily Chronicle meldt dat de ministers zich gezamenlijk ver zetten tegen het bijeenroepen van een volksparlement. Het zal nog wel maan den aanloopen, voor het parlement bij eenkomt, al zet de Tsaar het plan ook door. AXEL, 17 Februari 1905. Gisteren slaagden te 'sGravenhage voor het examen nuttige handwerken o. m. de dames O. M. J. Waelput van Zuiddorpe en J. Bakker van TerNeuzen. Door den Commissaris der Konin gin is met ingang van 15 Februari eervol ontslag verleend aan J. Herpus als gemeente-veldwachter te Hulst en in diens plaats benoemd E. A. Cort- vriendt, marechaussée aldaar. Woensdag werd door burg. en weth. van Philippine ten raadhuize aldaar in het openbaar aanbesteed het bouwen van eene openbare lagere school van vijf lokalen c. a; raming f15.850. Ingeschreven werd door de heeren Geirnaert, Sas van Gent, 1 15.599Bo- gaert, Terneuzen f 15.350Nieuwelijk en Van de Velde, Terneuzen, f15.317; Meyer, Selzaete, f15,300; Camoen, West- dorpe, f15,200; Balkenstein Terneuzen, f15,180; Kooman, Terneuzen, f15,050; Macs, Hoofdplaat, f14,900; Taalman, Philippine, f14,880; Wisse en Keijzer, Zaamslag, f 14,588; Van Luijk en Van 't Iioff, Axel, f 14,450 en Van de Velde Terneuzen, f 13,985. Het werk werd aan den laagsten inschrijver gegund. In de provincie Zeeland zijn in de week van 8 tot en met 14 Februari voorgekomen 1 geval van typhus en en febris typhoidea te Bruinisse, 4 ge vallen van ïoodvonk, te Kortgene, Krui- ningen, Schore en Yerseke en 8 geval len van diphtheritus, 3 te Goes en 1 te Aardenburg, Heinkenszand, Honte- nisse, Schoondijke en Oost- en West Souburg. moeilijk voor het vaneengereten hart eens vaders, een klaagtoon te smoren, als hij zijn rampvol leven voor zijnen geest terug haalt, en zich grievende verliezen herinnert. ^Gelijk het veeltijds de gewoonte van mijne Agge was, om den avond en den nacht, inzonderheid dan, als de wind door het geboomte van het Zuiderwoud huilde, buiten in de opene lucht door te brengen, waar zij zich dan, in hare waanzinnige verbeelding, bezig hield met den ronddolenden geest van haar zoontje, zoo doolde zij ook, in den laatsten storm achtigen nacht, in het woud rond. Toen de morgenschemering aanbrak, en zij nog niet was teruggekeerd, joegen onrust en angst mij naar buiten daar sprong mij, met klagend gehuil, de hond mijner dochter tegen. Nadat ik hem eenige oogenblikken, in den vreesselijksten angst, gevolgd was, bracht hij mij aan eene opene plek in het Zuiderwoud. Ik vond daar niets, dan de sporen van ingedrukte voetstappen en, daar naast, de omge woelde aarde, doorweekt met een plas bloed. Groote God dat was het bloed van mijne dochterDe knechten van Stins hadden haar het leven benomen, voorzeker op bevel van hem, die hare eer roofde, en die niemand anders kan zijn, dan de baron Sweder van Voërst. Deze edele jongeling zegt mij, dat mijn kind nog leeftmaar wat baat dit, zoo lang zij in de inacht is van hem, die De moord te Amsterdam. Dinsdag is Van der Merk gearres teerd in het volkskoffiehuis op het Haarlemmerplein te Amsterdam. De vermoedelijke moordenaar werd in dat koffiehuis herkend terwijl hij een broodje gebruikte, door een persoon, die tegenover hem zat. Deze waar schuwde de politie, waarop hij naar den naastbijzijnden politiepost werd vervoerd, en vervolgens naar het huis van bewaring. Van der Merk heeft bekend zijn vrouw vermoord" te hebben, doch, zegt hij, uit woede, omdat de vrouw hun kindje had gedood, aldus „Het Vad". Zijn mededeelingen aan de justitie komen in het kort hierop neer „Hoewel oogenschijnlijk tusschen hem en zijn vrouw een prettige verstand houding heerschte, was dit niet zoo. Vrijdagavond en nacht hadden zij herhaaldelijk oneenigheid gehad en was het kindje van tien maanden erg lastig, daar het kinkhoest had. Herhaaldelijk moest de vrouw hiervoor het bed uit. Tusschen hen vielen toen onaangena me woorden, waarbij de vrouw hem verweet niet zooveel voor haar kinde ren uit het eerste huwelijk te voelen als voor hun beider kindje, dat hij blijkbaar bijzonder liefhad. Dit schijnt de vrouw zoo jaloersch gemaakt te hebben, dat zij op een ge geven oogenblik, dat het kindje weer erg lastig was uit bed. sprong en het uit het wiegje nam. Zij ging er mede naar de keuken en moet het daar in een emmer water hebben verdronken. Toen zij in het echtelijk bed weder keerde, vroeg hij naar het kind, waarop de vrouw een ontwijkend antwoord gaf. Hij stapte hierop het bed uit en ging naar de wieg om te zien hoe het met het kindje was. Het wicht niet vindende ging hij vervolgens naar de keuken en aanschouwde daar het lijkje, dat naast de emmer lag. Dol van woede en ergernis over de daad van zijn vrouw kwam hij in de slaapkamer terug en kneep haar de keel toe. In den loop van den dag bracht hij, gelijk men weet, de twee andere kin deren naar de familie in de Czaar Pe terstraat en verliet de woning, al het geld meenemend, wat zich in huis be vond. Hij zwierf door de stad, bezocht groote koffiehuizen, sliep in een klein hotel, maakte een reisje naar Haarlem haren dood heeft gezocht. Daarom, heilige vader!" riep Wouter met heete drift, op zijne knieën nederzinkende, en het kleed van den bisschop grijpende, //red haarom Godswil, red haar uit de handei: :i haren verderver Thai, volgde een oogenblik van diepe, plechtige stilte, waarin niets gehoord werd dan het angstig jagen van Wouter's hevig bewogen borst. Van Arkei's don kere oogen, die, gedurende deze aanklacht, toornig gegloeid hadden, kregen nu eene zachtere tint, en den aan zijne voeten gekromden grijsaard opheffende, sprak hij met eene geroerde stem //Zoek troost en bemoediging, oude Wouter! bij Hem, wiens wijze wil dit leed op uwe schouders legde. Wend uwe beden daarheen, van waar de bron der liefde mildelijk hare lichtende stralen uitschiet. Ik kan de diepe wonden, die uw hart deden bloeden, niet heelenmaar," hier schitterde de blik des bisschops van een edel vuur, en werd zijne stem ernstig en luid, „zoo waarachtig als God leeftuw kind zal aan u worden teruggeven, ook al zal het gansche vloekgespuis van den Stins zich daartegen verzetten 1" Wederom wilde de grijze schipper zich aan de voeten van zijnen beschermer nederwerpen doch Van Arkel voorkwam de dankbetuigingen, welke de geroerde Wouter wellicht zoude uitgestort hebben. Met een wenk gaf hij Willibald bevel, zich met den ouden veerman te ver en keerde vervolgens naar Amsterdam terug. Hier heeft hij langen tijd ge dacht wat te doenzich van kant ma ken of zichzelf bij de politie aangeven en hieromtrent nog niet tot een besluit gekomen, werd hij gearresteerd. Naar het „N. v N." echter vernam, is de familie der vrouw de meening toegedaan, dat dit onmogelijk de waar heid kan zijn en dat de vrouw niet jn staat was haar eigen kind, uit welk motief dan ook, te dooden. Het „Hbld." meent echter, naar aan leiding van ingewonnen inlichtingen, dat voor de waarschijnlijkheid wel wat pleit. De vrouw van Van der Merk schijnt wat jaloersch van aard te zijn geweest en was in 't bijzonder niet vast overtuigd van de liefde van haar man, al schijnt daarvoor geen reden te hebben bestaan. Deze jaloerschheid vond een uiting in vrees voor geen liefderijke behandeling van haar kin deren uit het eerste huwelijk. En daar door zou wellicht te verklaren zijn, dat onder den indruk van het oogenblik de moeder besloot een kind op te offeren ten bate van het geluk van tweeanderen. De eenige persoon die daarvoor op heldering zou kunnen geven is dood, en zoo zal over dit onderdeel van het drama wel altijd een sluier blijven hangen. Nader meldt men: Van der Merk, heeft 't vonnis van den rechter niet afgewacht, maar de hand aan zichzelf geslagen. Donderdagochtend heeft men hem dood in zijn cel gevonden. Hij had zich met een halsdoek opgehangen aan de tralies van het venster. H. M. de Koningin-Moeder heeft aan de slachtoffers van den hevigen brand op Marken f200 geschonken. Te Rotterdam heeft Maandagavond een uitslaande brand de woning van een sleeper in de asch gelegd. De brand ontstond door het springen van de peer eener brandende lamp. Een drietal vrouwen, die in levensge vaar verkeerden, werden door particu lieren en door de reddingsbrigade gered. Het vuur was men vrij spoedig mees ter. Verzekering dekt de schade. Aldaar heett een man zichzelven bij de politie aangemeld, nadat hij zijn vrouw, van wie hij gescheiden leefde, met een dolkmes twee ernstige wonden aan het hoofd had toegebracht. Min nenijd schijnt de aanleiding te zijn ge weest tot deze daad. De dader werd in arrest gehouden. Eenige werklieden hebben Woens dag bij het verrichten van graafwerk in de duinen achter de voormalige remise van de electrische tramweg maatschappij teScheveningeneen cacao- bus opgegraven, waarin zich een bedrag van ruim f 300 aan bankpapier en specie bevond. Het geld, dat naar ver moed wordt van diefstal afkomstig is, is door de werklieden, die het vonden, gedeponeerd bij de politie. De commissaris verzoekt inlichtingen - Te Ransdorp is een vrouw over leden, die met haar man als zeer arm bekend stond, en daar beiden niet jong meer waren, werden zij dan ook door de bedeeling grootendeels onderhouden. Na den dood der vrouw vond haar man een spaarpotje met ruim f 1400, waarvan hij, volgens zijn verklaring, niets van af wist. - De Rechtbank te 's Gravenhage deed gisteren uitspraak in de zaak van den metselaar M. L. D., die terecht stond wegens doodslag, gepleegd op den kastelein Van E., aan de Groote Markt aldaar en tegen wien door het Openbaar Ministerie wegens „doodslag" veroordeeling tot twaalf jaar gevange nisstraf werd gevorderd. De Rechtbank veroordeelde den be klaagde, wegens „mishandeling, den dood ten gevolge gehad hebbende", tot vijf jaar gevangenisstraf. wijderen. Toen beide met diepen eer bied het vertrek hadden verlaten, gaf de bisschop aan den jonker te kennen dat hij alleen wenschte te zijn, en toen ook deze, vervuld met die aandoeningen welke de tijding, dat hij weldra den geheimzinnigen sluier, die zijn geboorte dekte, zoude opgeheven zien, en het roerend verhaal van Wouter bij hem opgewekt hadden, zijnen heer had ver laten, doorliep Van Arkel nog langen tijd met driftige schreden het afgelegen verblijf, in eene gemoedsbeweging, waar uit was af te leiden, dat de taal van den ouden veerman zijn ziel sterk ge troffen, en daarin eenen indruk achter gelaten had, diep genoeg, om zijne strenge beginselen van plicht en recht vaardigheid op te wekken, en hem een besluit te doen vormen, zijnen naam en karakter waardig. Wordt vervolgd). Van 1 tot en met 15 Febr. 1905. Axel. Geboorten. 2. Cornelis Marinus, z. van Jozias Smies en Jozina van Driel. 10. Adriaan, z. van Florus Dieleman en Geertruij Goossen. 9. Levinus, z. van Pie ter de Feijter en Maria Corne lia Dieleman. 12. Camilus, z. van Pe trus de Vrieze en Clementia Roelandt. Overlijden. 1. Pieternella Cornelia Willemsen, 9 m., d. van Willem en Jacomina Dieleman. 3. Jan van Taten- hove, 13 j., z. van Karei Rudolf en Maria Martha Moes. Van 16 tot en 31 Jan. 1905. Koewacht. Huwelijks-voltrekkingen. 25. Johannes de Vos (van Clinge) 24 j., jm. en Emma Maria de Block, 22 j., jd. Geboorten. 18. Augusta Sophia Hor tensia, d. van Hippoliet Mannens en Hortense Eugenie Huijgens. 19. Leonia Maria, d. van Aloysius van Hove en Maria Antonia van Hove. 22. Antonius Franciscus, z. van Jösephus Verschel den en Maria Ludovica Ringoot. 26. Alphonsus Bernardus, z. van Aloysius Bloem en Leonia Maria van Remoortere. 27. Josephus, z. van Theophile de Co- ninck en Coleta Elegeert. Overlijden. 22. Maria Leonia van de Vijver, 1 m., d. van Franciescus Camil- lus en Maria Louisa Steyaert. 28. Ca- millus Josephus van der Ha, 3 m., z. van Desiderius en Prudentia Maria Lammens. 30. Sophia Joanna Brugge- man, 60 j., uit het eerste huwelijk wed. van Livinus Theodorus Buijsse en uit het tweede huwelijk echtg. van Caro- lus Thienpond. 30. Irma Christina Gij- sel, 9 m., d. van Camile en Leonie van den Broecke. den Maandag en Donderdag van 8 tot ID/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St JSTikolaas (Waas) België. IEDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 19 Februari 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i Bre Ds. J. B. T. Hugenholti. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholti. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uie Ds. N. P. Littoojj. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk»

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2