DE S1TO VOEIiST. No. 89. 20 Jaarg*. Zaterdag 18 Februari 1995. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Bekendmaking. Bekendmaking. toelating van Kinderen FEUILLETON. Buitenland. 4XELSCHE C01IR4IVT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlyk tot Dinsdag- en Yrydagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op 21 en 28 Februari en 7 Maart 1905, telkens des voormiddags van 8'91 uur, ten raadhuize alhier, aan een ieder gelegenheid zal worden gegeven tot kostelooze Inenting en Herinenting. Axel, den 10 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op Dinsdag den 14 Maart 1905, des voormiddags te 9 uren, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere school alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1899. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel. den 10 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Langzaam echter kwam het zachtere, i heilige gevoel weder boven. Ik gewende I mij aan deii blik van het onnoozele wicht, en kon het eindelijk zelfs op mijne knieën dartelend laten spelen, en mij, in zijne eenvoudige omschuld verblijden, tot het ten laatste even dierbaar voor mij werd, als ware het een pand geweest van eenen heiligen echt mijner dochter. De Hemel echter vervulde den vloek, welke ik, in mijne eerste bitterheid, op mijn kind had nedergeslingerd, en bracht mij daar mede eenen slag toe, die nog vreesselij- ker was, en nog dieper doordrong, dan de eerste. Wederom zakte ik, met mijne kogge, den IJssel af, en zag verlangend uit naar het rietendak, waaronder thans twee dierbare panden mij wachtten. Ik trad weder die hut binnenmaar vond dezelve ledig. Alleen de trouwe hond, die, in mijne afwezigheid, alles bescherm de, wat mijne woning omsloot, lag hui lend in een hoek, en kroop, angstig ker mend naar mij toe. Ik had harde woor den op mijne lippen, om den hond te bestraffen, dat hij Agge en den kleinen DE OORLOG IN OOST-AZIE. De Aurore maakt melding van ernstig verzet, door vierduizend Russische re servisten gepleegd te Bolojoj, tusschen Moskou en Petersburg, enkele dagen geleden. De reservisten worden nu door andere troepen in hun kamp be waakt, en naar 't heet zal men hen zoo lang honger laten lijden tot zij weer rustig zijn. Ook te Kief moeten, bij de aankomst van een trein met 1200 reservisten uit het zuidwesten, ernstige ongeregeld heden voorgevallen zijn, men zegt dat 50 man daarbij zyn gedood. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm en Victor Emanuel hebben hartelijke telegrammen gewisseld over 'sKonings plan tot stichting van een internationaal landbouwinstituut, de „groene internationale," gelijk de Duitsche bladen het instituut reeds noemen. Graaf Bülow heeft het telegram van de commissie van zevenen in dezer voege beantwoord: „Met voldoening heb ik er kennis van genomen dat de po gingen om aan de staking van de mijn werkers met hare verderfelijke gevol gen een einde te maken, geslaagd zijn. Ik heb den heer minister van koop handel verzocht, thans in den zin van uw telegram verdere stappen te doen." Dinsdag werkten in het Dortmund- sche district en op de mijn Rheinpreus- sen weer 230.000 kolendelvers. Johan had verlaten maar het edele diër zag mij zoo droevig en smartelijk aan, dat ik mijne verwijtingen terug hield, en hem, met onrustigen angst, naar Agge vroeg. Het dier scheen mij begre pen te hebben want ijlings opspringende, greep het mijn wambuis, en sleepte mij de hut weder uit, en met blijde spron gen mij voorgaande, bracht het mij naar den kant van den IJssel. Daar zag ik Agge, op hare knieën gezonken, op den rand van den steilen oever liggen, en, ver voorover gebogen, met starende blik ken, in den stroom nederzien. Haveloos hingen hare kleederen bij het lijf neder, en wild speelde de wind door hare los hangende haren. Ontroerd en verschrikt bleef ik stilstaan het was, als of mijne voeten verlamd waren. Eensklaps rees Agge, uit hare liggende houding, op, en, mij ziende, bleef zij weder eenige oogenblikken roerloos staan. Hierna eenen wilden schaterlach aanheffende, vloog zij, hare bloote armen vooruit- strekkende, met woeste sprongen op mij toe. Hevig ontsteld door deze onbegrij pelijke beweging, trad ik eenige schreden terug; toen ontdekte ik maar al te spoedig in dat waanzinnige vuur, hetwelk in hare oogen gloeide, en in dien wilden lach en onsamenhangende woorden, dat haar verstand gekrenkt, en zij krank zinnig was geworden Met moeite had Wouter tot hiertoe zijn verhaal gebrachtthans echter viel De grootste baggermolen ter wereld, dien de werf van Schichau voor de Duitsche marine heeft gebouwd, en die bestemd is voor Swakopmond, heeftin den mond van de Jade uitstekend vol daan. Hij is eerst gebruikt, om de sterk verzande vaargeul van de Jade weer voor linieschepen bevaarbaar te maken. De molen kan eiken dag 24,000 kubieke meters bagger ophalen. De kosten bedragen slechts 3 pfenning per kubieken meter, tegen 50 pfenning bij de oude molens. BELGIE. De minister van arbeid Francotte heeft Dinsdag 14 afgevaardigden van mijnwerkers ontvangen, onder welke verscheiden kamerleden waren. Het oud-kamerlid Cavrot zette voor den minister den toestand uiteen, maar deze gaf ten antwoord, dat de regeering niet tusschenbeiden kon komen in een strijd, dien de mijnwerkers hadden aangevangen uit een gevoel van inter nationale solidariteit en meteen om ver hooging van loon te verwerven. Wat de andere grieven betrof, zeide de mi nister dat deze grootendeels opgeheven zouden worden, als de wetsontwerpen die de regeering bij de volksvertegen woordiging aanhangig had gemaakt, wet zouden zijn geworden. De minis ter beloofde, dat hij een wetsbepaling in het leven zou trachten te roepen, voorschrijvende, dat loonkwesties aan het oordeel van de raden van nijverheid en arbeid zouden worden onderworpen. RUSLAND. Het blijft rustig in heel Rusland. hij, half machteloos, op eenen stoel neder, en de grove handen voor het bruine gelaat drukkende, trachtte hij eene ontroering te verbergen, welke, blijkens de groote traandroppelen, die, dooi den grijzen baard, op de bewogene borst nedervielen, zijn gemoed hevig had aangegrepen. Langzaam herstelde hij zich echter weder van den schok, dien hij ontvangen had, en toen vervolgde hij, op doffen toon „Uit de duistere en verwarde woorden van Agge begreep ik, dat haar Johan in den IJssel was om gekomen, en den dood had ontvangen van hem, die de onwettige oorzaak van deszeifs leven was geweest. Tegelijk werd ik in mijn vermoeden versterkt, dat haar verleider, wiens naam zij mij nimmer had willen verraden, tot de machtigen der aarde behoorde. Vroeger had ik dit afgeleid uit de rijke en prachtige geschenken, welke ik somtijds bij haar ontdekte; thans waren het hare verstrooide uitdrukkingen, die dit denk beeld bevestigden. Deze heilige vader," hier wees de veerman op pater Willibald, die, met onafgewende blikken, zijne oogen op den bisschop had gevestigd gehouden, „weet het, wat mijn leven was, sedert de kleine Johan niet meer, als voorheen, blijde vreugde en geluk in mijne woning bracht, en, in plaats daarvan, de doodsche somberheid nu en dan werd afgebroken door het waan zinnig gezang en krijschend lachen mijuer Wel breken hier en daar nog stakingen uit, maar deze zijn toch te onderdruk ken. Ook de colleges zullen waarschijn lijk Maandag weer hervat worden. Intusschen komt er een ander element ten tooneele. Nadat stakers met roode vlaggen hebben gezwaaid, ot op andere wijze hebben betoogd; nadat oproerlin gen hebben aangevallen en geplunderd nadat pseudo-samenzweerders en echte zijn ontmaskerd; nadat jonge vrouwen meedoogenloos zijn gegeeseld en nadat ten slotte de Russische soldateska tegen al die menschen heeft huisgehouden op een wijze, die de wereld een rilling \an afschuw heeft bezorgd, komt de wiekende gerechtigheid of wat zich onder haar mom als zoodaning voor doet. Te Warschau hebben, alsof er nog geen levens genoeg verwoest zijn, de eerste terechtstellingen plaats gehad. Volgens de Lembergsche Nowi Wiek zijn in de citadel te Warschau veertig be- toogers opgehangen. We willen aan het recht der over heid om op deze lieden de doodstraf toe te passen geenszins twijfelen zonder bijzonderheden omtrent hun mate van schuld te kennen. Maar waar de kerkhoven zulk een vreese- lijken oogst hebben binnengehaald, ware een minder straffe rechtspleging na al het voorafgegane machtsvertoon moge lijk wijs beleid. De correspondenten van de Peters- burgsche bladen melden dat de dicta tor Trepof dezer dagen zijn ontslag zal krijgen, om adjunct-minister van bin- nenlandsche zaken te worden. rampzalige dochterhij weet het van nabijwant, een paar jaren na den ongelukkigen dood van Johan, bezocht hij wekelijks mijne armoedige hut, en bracht, door zijne heilige woorden, vaak kalmte en tevredenheid in mijn gefolterd gemoed terug, wanneer het akelige van mijn levenslot, de gal van wanhoop en bitteren wrevel in mijne duistere ziel had uitgestort. Ik had de kogge, waar mede ik eertijds een matig onderhoud verwierf, moeten verlaten, en verdiende sedert, met het bedrijf van veerman, slechts zooveel, dat ik het nooddruftigste voor mij en mijn diep bedorven kind konde verschaffen, en toch ontbrak het mij, in die rampspoedige tijden, niet aan troost en bemoedigingwant in die oogenblikken, waarin de verwarde geest van mijne Agge kalmer en bedaard was, hetwelk, in den laatsten tijd, dikwijls gebeurde, vond ik in haar mijn verloren kind terug, en de hoop brak langzaam, bemoedigend door den akeligen nacht, welke mij omringde, wanneer ik mij voorstelde, dat mijne dochter eenmaal van hare zielskrankheid zoude herstellen. Maar ook die verwachting, die laatste straal van hoop, is ondergegaan Mijn kind bestaat niet meer 1 Het is voor den ongelukkigen vader reddeloos ver loren „Vergeef het mij, heilige bisschop! ndien mijn nutteloos gejammerditdroevig verhaal heeft gerekt. Ohel valt zoo

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1