Jaarg. No. 87. Zaterdag 11 Februari 1905. 20 Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. hIFLI M VN, Bekendmaking. Bekendmaking. toelating van Kinderen Buitenland. AXELSO COLKAXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Burgemeester en Wethouders vap Axel maken bekend, dat op 21 en 28 Februari en 7 Maart 1905, telkens des voormiddags van 8l,'2 «Hg uur, ten raadhuize alhier, aan een ieder gelegenheid zal worden g'egeven tot kosteloozc Inenting en Herinenting. Axel, den 10 Pebruari 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. Burgemeester en Wethouders van Axel maken bekend, dat op Dinsdag den 14 Maart 1905, des voormiddags te 9 uren, ten raadhuize gelegenheid zal worden gegeven tot op de openbare lagere school alhier. Hiervoor komen in aanmerking alle kinderen, die geboren zijn in 1899. Verder worden belanghebbenden er op gewezen, dat de toelating slechts éénmaal per jaar plaats heeft. Axel. den 10 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders van Axel. D. J. OGGEL. De Secretaris, J. A. VAN VESSEM. DE OORLOG IN OOST-AZIE. >Ook de Kölnische Ztg. maakt nu de gevolgtrekking, dat de beide legers na de gevechten om Sandepoe ongeveer in dezelfde stellingen staan als vóqr dien tijd misschien hebben de Russen hun stellingen iets naar het zuidwesten uitgebreid, maar de Japanners zijn er niet in geslaagd de Russen over de Hoen-ho terug te drijven. Een berichtgever van de St. Peters- burger Zeitung schrijft over de boven- rfienscïielijke inspanning en het ont zettende lijden van de troepen in deze gevechten. De Japanners hadden een sneeuwkorst met fijn zand en kiezel steentjes gemengd, over hun schansen gelegd, door de koude was deze massa vaster geworden dan beton, zoodat de gewone granaten er niets tegen uit richtten, alleen de houwitsers konden deze schansen vernielen. De menschen vochten als centauren, zegt de bericht gever, en was het strijden bij 40" Hitte erg geweest, bij 17° kou werd er on uitsprekelijk geleden. De correspondent van de Lokal-An- zeiger te Petersburg zegt, dat bij den generalen staf niets bekend is van het voornemen, Koeropatkin terug te roepen. Gripenberg moet als oorzaak van zijn ontslagaanvraag opgegeven hebben, dat hij lichamelijk en geestelijk ziek is (hij is 70 jaar, heeft rheumatiek, en zijn zoon is zwaar gewond), en dat Koeropatkin hem geen initiatief toever trouwt. Bevestigd wordt dat Milof de plaats zal innemen van Gripenberg. De correspondent van de Echo de Paris meldt uit Petersburg dat er een keer in de openbare meening is ge komen, ten gunste van Koeropatkin. Men kent, zegt hij, de omstandigheden van het geschil tusschen den opperbe velhebber en zijn onderbevelhebber thans beter. Men kan de zaken dus onpartijdiger beoordeelen. Het geschil zou hierop neerkomen Generaal Gripenberg heeft een tele gram aan zijne familie gezonden, waarin hij zegt dat hij 'niet lang te Petersburg denkt te blijven en dat hij Koeropatkin uit het zadel hoopt te lichten. Nu denkt men er echter niet aan, Koeropatkin die zulke groote organiseerende talenten aan den dag heeft gelegd, terug te roepen, en de Tsaar moet dan ook vol komen genoegen nemen met de op heldering die Koeropatkin hem in een vertrouwelijk telegram heeft gegeven. De vredesgeruchten, door sommige Engelsche bladen verspreid, worden, gelijk te denken was, tegengesproken. DUITSCHLAND. Bij de aan Stinnes behoorende mijn Bruchstrasse is Dinsdag, by de uitbe taling van loon aan stakers, anders dan I bij vele andere mijnen in het Roer bekken, drie dagen loon ingehouden als boete voor de contractbreuk. De stakers klagen over de onvoldoende ondersteuningen. Men verwachtte dat er vandaag meer mijnwerkers af zouden dalen. Er zijn teekenen dat de staking op haar eind loopt. Sachse, de sociaal-democratische lei der, heeft in een vergadering te Essen medegedeeld dat thans elke week ander half millioen mk. aan ondersteuning moest uitgekeerd worden en dat daarom het weekgeld van 10 mk. verminderd moest worden tot 9 mk. De groote mijnen zullen aan de werklieden die niet gestaakt hebben, over Januari 25 percent meer loon betalen. FRANKRIJK. Syveton's vader heeft voor den rechter zijn eisch doen toelichten om teruggaat van de 98,000 frs., die mevrouw Syveton uit den boedel aan Jules Le- maïtre had overhandigd. Twee advo caten, een voor de Patrie Frantjaise en een voor mevrouw Syveton, verzetten zich tegen dien eisch. De rechter besliste dat het geld in kwestie voorshands in bewaring zou worden gegeven aan den notaris, die den boedel bereddert, en dat later zal uitgemaakt worden, aan wien het toe behoort. FINLAND. Omtrent den moord op den procureur van den Senaat Johnsson valt het volgende te vertellen. Zooals te ver moeden viel, was het een politieke misdaad. Door zijn verraad aan de nationale Finsche zaak was Johnsson zeer gehaat. Daar kwam bij, dat hij door zijn ambt soms zaakjes had op te knappen, die niet geschikt waren om de bevolking gunstiger voor hem te stemmen. Zoo was hij belast met de uitvoering van een onlangs door den Senaat op verlangen van den gouver neur-generaal genomen besluit om een- belasting van 10,000 mark te heffen, die bestemd zijn als gratificatie aan de politie voor haar „verdienstelijke hou ding" op 24 en 25 Januari bij een optocht van werklieden. Die verdien stelijke houding bestond in een storm aanval op de betoogers, waarvan er 15 neergesabeld werden, maar geluk kigerwijs geen een gedood. Zooals men weet heet de moordenaar niet Alexander Gadd, maar Karl Leo nard Hohenthal. Hij woonde den laat- sten tijd te Stockholm, van waar hij 13 Januari in Finland was teruggekeerd. BELGIE. De eischen der Belgische mijnwerkers zijn 1. Verhooging van loon voor al de werklieden 2. Oprichting van scheids- en ver zoeningsraden, die alle geschillen en de werkvoorwaarden zouden bespreken 3. Vaststelling der loonen volgens het stelsel in zwang bij de Engelsche mijnen 4. Overhandiging van een loonboekje aan ieder werkman 5. Afschaffing van overwerk 6. Vermindering van werkuren 7. Voldoende pensioen om te kunnen bestaan, te verleenen aan al de oude mijnwerkers, volgens het ontwerp in de Kamer ingediend door Alfred Defuis- seaux 8." Terugtrekking der maatregelen, genomen door de mijnbesturen tegen de werklieden die 50 jaar oud zijn 9. Verzekering van geregeld werk aan de oude werklieden. In het Luiksche bekken waren van daag 2112 stakers. In het bekken van Charleroi in het geheel 25,078 stakers van 39,442 werklieden. In het Centrum zijn, volgens bericht uit La Louvière, op 22.000 tnijnwerkers 12,000 stakers. Dinsdagavond om 11 uur is te Ramsée bij Luik een dynamietaanslag gepleegd tegen het huis van den ploegbaas Hubert Leeners, van de mijn Werister. Een dynamietpatroon, die op het ven sterkozijn was gelegd, ontplofte. Leeners die aan het avondeten zat, is ernstig aan het hoofd gewond. Zijn toestand is zorgwekkend. Het huis heeft ook veel geleden. Men denkt eer aan een persoonlijke wraakneming dan aan een anarchistische daad als gevolg van de staking. RUSLAND. Een hooggeplaatst Russisch ambte naar heeft den Petersburgschen corres pondent van de Daily Telegraph ver zekerd, dat een volksparlement 'in den een of anderen vorm er zeker komen zal, maar vermoedelyk slechts om te beraadslagen over een hervormings program voor bijzondere aangelegen heden natuurlijk zou dat geenszins gelijkstaan met een grondwettelijke instelling daarop is volstrekt geen kans. Dezelfde berichtgever verneemt, dat 'de fabriek van Poetilof een groot aan tal werklieden die den arbeid wilden hervatten, teruggezonden heeft. Een ongenoemde dame is toen te hunnen behoeve tusschenbeide gekomen en de j directie nam daarop een aantal werklui iterug, maar een duizendtal hebben nog geen werk. Verscheiden weduwen van slacht offers en velen die op den 22en Januari gewond werden, hebben ondersteuning uit het fonds, door den Tsaar gevormd, afgewezen, zeggende dat zij zulk een 1 bloedgeld niet begeerden, maar gaarne geldelijke hulp van de doems zouden aannemen. In de Fransch-Russische tabriek te Petersburg is het werk gestaaktde koperfabriek op Wassile-Ostrof waar 2000 man werkten, is afgebrand, ver- moedelijk, is de brand aangestoken. Naar de Standard uit Rangoon ver neemt, is daar (voor het eerstde pest uitgebroken. Er zijn al veel dooden 1 en men vreest dat de ziekte zich nog zal uitbreiden. AXEL, 10 Februari 1905. Woensdagavond trad op de bovenzaal van den heer Koole alhier voor een talrijk publiek op de heer J. H. Blum van Vlissingen met het onderwerp Waarom wij niet met de liberalen kunnen meegaan. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Te Terneuzen trad de heer Blum gister avond met hetzelfde onderwerp op voor een volle zaal. Ook daar werd geen debat gevoerd. In een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 39 zijn opgenomen de statuten van de postduivenvereeniging „De Zwaluw" te St. Jansteen. Het doel is wedvluchten te houden en aan wedvluchten deel te nemen. Woensdagmorgen geraakte onder Kloosterzande het paard van den land bouwer J. v. T., gespannen voor een vrachtkar, in den brandput naby den molen te Groenendijk. Door spoedig toegesnelde hulp en met vereende krachten mocht het gelukken het paard, dat slechts even den kop boven water kon houden, er uit te halen. De kar moest men voorloopig laten zitten. De voerman was nog intijds van de kar kunnen springen. In de week van 1 tot en met 7 Februari zijn in Zeeland voorgekomen 3 gevallen van roodvonk, 1 te Krab- bendijke en 2 te Yerseke en 2 gevallen van diphteritus, 1 te Hulst en 1 te O. en W. Souburg. II E R IJ K. Door Ged. Staten van Zeeland is bepaald, dat de herijk van de maten en gewichten in 1905 zal plaats hebben in de navolgende gemeenten en op den tijd daarbij vermeld Neuzen, 14, 15, 16, 17,19 en 20 Juni. Hoek 26 Juni. Zuiddorpe, ook voor Overslag, 27 Juni v. m.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1