Binnenland. Landbouw. Gemengd Nieuws. Kort geleden kreeg de Tsaar een telegram uit het buitenland, dat kortaf de bede inhieldHang Maxim Gorki niet op De. Tsaar liet het telegram lezen aan een minister, die juist tegen woordig was. De meening, die er in het buitenland is, dat Maxim Gorki een zware straf wacht, is vólkomen ongegrond. Wladimir Nabokof, zoon van den vroegeren minister van justitie, zijn hofwaardighederi ontnomenevenzoo Tsjernigof, den gouvernements-adels- maarschalk, en Moechanof. De eerste is aan een feestmaal bij den opper burgemeester bij den dronk op den Tsaar niet opgestaan; de laatste heeft den Tsaar op zijn naamdag den beken den telegrafischen gelukwenseh gezon den, met de bede om een grondwet te verleenen. Het ontnemen van hof- waardigheden is een zeldzame straf. Gisteren ochtend is Z. K. H. de Prins der Nederlanden omstreeks 10 uur per staatsspoor in de residentie teruggekeerd van zijn verblyf in het buitenland. H. M. de Koningin verwelkomde den prins bij aankomst in het station. De trein kwam aan op het le perron, waar zich de koninklijke wachtzaal bevindt. Ook de adjudant van den prins, jhr. Hooft Graafland, was ter begroeting aanwezig. De uitslag der Vrydag gehouden herstemming voor de Tweede Kamer in het district Brielle is als volgt: Aantal kiezers 6066. Aantal uitge brachte geldige stemmen 5355. Gekozen de heer A. Roodhuijzen (lib.) met 2915 stemmen. De heer H. Ch. Vegtel (antir.) had 2440 stemmen. Bij de eerste stemming op Woensdag 25 januari werden uitgebracht 5062 geldige stemmen, waarvan 2518 op den heer A. Roodhuijzen (lib.), 2254 op den heer II. Ch. Vegtel (antir.) en 290 op den heer L. M. Hermans (soc.-dem.). Het St. Jan in de Erwten. Elk landbouwer weet wel, hoe op sommige gronden, dikwijls pleks- of streepsgewijze de erwten geel worden en sterven'. De planten worden, zegt men, noodrijp (St. Jansrijptei en dje opbrengst is soms gelijk aan nul. Een middel tegen dit kwaad, dat veroorzaakt wordt door een zwam, schijnt tot heden niet gevonden te zijn. Onlangs even wel deelde iemand ondergeteekende mede, dat hij van een landbouwer in deze streek gehoord had, hoe deze het St. Jan door eene tijdige, geringe be mesting met Chilisalpeter had bestreden. Hoewel we eenigszins betwy telden of dit inderdaad waar zou kunnen zijn, vonden we de mededeeling toch belang rijk genoeg, om even aan Prof. Ritzema Bos te Amsterdam te vragen, wat deze geleerde kenner van plantenziekten er van dacht. Het volgende schrijven over deze zaak heeft ondergeteekende daarop ontvangen Alhoewel Ckilisalpeterzeer zeker „niet de Fusarium zwam, die de „oorzaak is van de St. Jansziekte, „zal dooden, is het toch niet geheel Op den vragenden blik van den bisschop hernam Willibald, meteenen spotachtige!], valschen grimlach ^Voorwaar, de laag heid, die er in ligt, om uwe hoogwaarde met leugens tebedriegen, en daardoor iemand lasterljjR te verraden, zoude door niets te ver^hoonen zijn, en mij voor eeuwig doemen, de billijke verachting van uwe genade te dragen. Driewerf gelukkig mag ik mij dus achten, eenen getuige te bezitten, wiens verklaringen, zelfs door dezen hoogstvoorzic'itigen en edelen jonker, als onwraakbaar zullen geschouwd worden.' (Wordt vervolgd). „ondenkbaar, dat eene overbemes ting met Chilisalpeter, vóór de „kwaal zich vertoont, den groei „der stengels zoodanig bevordert, „dat zij zich, ten tijde dat de zwam „hare werkzaamheid begint, reeds „in een tijdperk van ontwikkeling „bevinden, waarin deze parasiet óf „niet meer aantasten, óf althans „niet meer overmeesteren kan. „Sommige zwammen tasten be haalde planten alleen aan in een „zeker stadium van ontwikkeling i „het is dus niet onmogelijk, dat „zulks ook met de Fusarium ten „opzichte van de erwten het geval „is. Het is zeker gewenscht, dat „opzettelijk proeven worden ge- nomen, om uit te maken, of de „tijdige aanwending van Chilisal- peter de St. Jansziekte der erwten „kan voorkomen." Hoogachtend, to. g. J. Ritzema Bos. Hier behoeft weinig aan toegevoegd te worden. We zouden zeggen Laat elk, die dit jaar erwten zaait op gronden waar gewoonlijk het St. Jan zich ver toont, eens probeeren, of een kleine gift (b. v. tegen 50 a 75 K.G. per gemet) Chilisalpeter helpen kan. Dit moet dan tijdig, d. w. z. vóór den tijd, waarop de ziekte zich gewoonlijk vertoont, worden aangewend. En natuurlijk moet een deel worden overgeslagen, om te kunnen vergelijken. Zeer gaarne zouden we, in het algemeen belang, van hen, die deze proef doen, den uitslag vernemen. L. F. VERSLAG der onderlinge Vee- verzekerings-Maat8chappy tegen Hagelsekade in Zeeland, uitge zonderd liet voormalig IVc dis trict, over het jaar 1904. Voldoende aan het voorschrift van art. 13^0 van het reglement hebben wy de eer U verslag te doen over den toestand der Maatschappij gedurende het veertiende boekjaar. Het afgeloopen jaar was voor de Maatschappij buitengewoon gunstig, slechts f260,05 moest aan hagelschade worden uitbetaald aan vierdeelgenooten, woonachtig in de gemeenten Bosch- kapelle, Hontenisse en Ossenisse, daaren tegen moest in het daaraan voorafgaande jaar niet minder dan f8233,30 wegens geleden hagelschade worden uitgekeerd. Ook de toestand der Maatschappij stemt tot groote tevredenheid; 11 deel- genoöten traden weder toe en het aantal verzekerde gemeten vermeerderde nog met 179. In 't geheel telt de Maatschappij thans 444 deelgenooten, die 17913 gemeten (7982 H.A.) hebben verzekerd. Van deze 17913 gemeten zijn er 15723 verzekerd door 394 deelgenooten, mede- deelgcivditigd in het afzonderlijk be heerd 1 apitaal (art. 22b rgt.) bestaande uit f21000 3 °/0 oblig. Amsterdam 1895, in bewaring bij de Nederlandsche Bank, benevens f769 06 gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel dier deelgenooten in dat afzonderlijk beheerd kapitaal, op 31 December f 1,25 per gemet bedroeg. Gezamenlijk bezitten al de deelge nooten (art. 25 rgt.) bovendien f 7000, 4 °'0 oblig. Rotterdam 1900/1 in be waring bij de Nederlandsche Bank, zoomede f 168.28 gedeponeerd bij de Rijkspostspaarbank, zoodat het aandeel in dat gemeenschappelijk bezit f0,41 per gemet bedraagt. In de algemeene vergadering te Axel gehouden op 13 Februari 1904, werd de heer E. B. Plasschaert te St. Jansteen met groote meerderheid van stemmen als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer J. A. Pateer Ez. te Hontenisse, die wegens onge steldheid niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd tot bestuurs lid gekozen de heer V. Cortvriendt te Hoek en in de vacature van een be stuurslid, ontstaan door het overlijden van den heer Ls. van Waesberghe- Janssens te Hulst, werd voorzien door de verkiezing van den heer J. F. Buijs- rogge te Clinge. Bij de benoeming een er Commissie van drie personen en hunne plaats vervangers, die in 1905, 1906 en 1907 de rekening zal nazien, Werden tot vaste leden benoemd de heeren Charles Ysebaert te St. Jansteen, Alois Govaert te Westdorpe en B. C. Paijlaert te. Zuiddorpe. Tot plaatsvervangende leden werden benoemd de heeren J. F. de Maat-Staal te Stoppeldijk, Cyr. J. van Waes te Westdorpe en Henri Bonte te Koewacht. Al de gekozenen hebben zich hunne benoeming laten welgevallen. De vereeniging begonnen zonder kapitaal heeft thans uitgekeerd voor hagelschade in 1891 f 301,16 1893 191,17 1894 2046,02 1896 2430,63 1897 8919,54 1898 417,67 1899 82,78 1900 5492,01 1901 495,29 1902 420,55 1903 8233,30 1904 260,05 Totaal f29290,17 en bezit thans f 27,000,belegd in 3 °/0 oblig. Amsterdam en 4 °/n oblig. Rot terdam en inlagen bij de Rijkspost spaarbank. Zij verzekert alle gewassen in de provincie Zeeland, het zoogenaamde IVe district uitgezonderd tegen zeer matige premiën. De vereeniging mag zich in de ge stadige toename van haar ledental ver heugen, zoodat gerustkan worden gezegd, dat door het groote nut hetwelk de Maatschappij beoogt, zij zichzelve aan beveelt en verdere aanbeveling onzer zijds geheel overbodig is te achten. Het Bestuur, K. J. A. G. COLLOT d'ESCURY, Voorz. FRANQOIS VAN WAESBERGHE, Secr. AXEL, 7 Februari 1905. Naar men aan de Tem. Crt. schrijft zal op Donderdag 9 Februari e.k. te St. Nicolaas eene vergadering gehouden worden van de besturen der verschil lende gemeenten, die belang hebben by den aanleg van een stoomtram Loke renAxel. Volgens de ontworpen kaart zal de tram loopen langs het Belgisch grens- kantoor door Koewacht en over den provincialen steenweg, langs Oude Molen, Zand, Nieuwe Molen naar station Axel. Door de naamlooze vennootschap „Stoomtram HulstWalsoorden" is con cessie aangevraagd voor het leggen van een stoomtramweg in verbinding met dien naar het station te Sas van Gent. De lijn zal loopen van Ter Hole over Stoppeldijk, Zaamslag Axel, West dorpe naar Sas van Gent. N. E. Ct. Gisteren is te Ter Neuzen op 84-jarigen leeftijd overleden de heer Joz. de Feijter, sedert bijna 43 jaren lid van den gemeenteraad aldaar. De overledene, een algemeen geacht en bemind man, was dykgraaf van ver schillende polders. Zaterdagochtend speelden eenige jeugdige kinderen op den hoogen ves tingwal achter de kazerne in de buurt Java te Neuzen. Een ruim tweejarig knaapje rolde van den dijk en kwam in de gracht terecht. Toen men het ophaalde bleek het reeds te zijn over leden, zoodat de pogingen tot opwek king der levensgeesten geen resultaat hadden. Zaterdagnacht hebben dieven bij den landbouwer P. V. in den polder Absdale, onder St. Jansteen, een vet varken uit den stal gehaald en een eind daar vandaan geslacht. Men be weert, dat de dieven met vijf man ge weest zijn. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaan deren W. D. aan de Midd. Crt.: Dë lust tot landverhuizing naarNoord- Amerika, die lang heeft gesluimerd, is thans op eens ontwaakt, dank zij en kelen Cadzantenaren, die van uit het beloofde land een plezierreisje naar hun oud vaderland hebben ondernomen en daar zooveel goeds van hun nieuw vaderland weten te vertellen, dat velen aan den drang om hun geluk daar ook eens te gaan beproeven niet kunnen weerstaan, niet omdat zij in den laat- sten tijd in hunne behoeften niet we ten te voorzien, zooals vóór jaren het geval was, maar omdat men hun voor spiegelt dat ginds iets voor den ouden dag valt te besparen, vrouwen daar niet werken moeten en zich geheel aan hare huishouding kunnen wijden, ter wijl jonge meisjes als dienstboden ge makkelijk twintig dollars per maand kunnen verdienen en daarenboven meer kans hebben tot een huwelijk te worden aangezocht dan hier het geval is. Daardoor valt het te verklaren dat de jongeren hun ouders er veelal toe aanzetten de reis naar de nieuwe we reld te ondernemen. Een paar honderd inwoners zullen in den loop dezer maand via Antwer pen ot Roosendaal scheep gaan, ver gezeld van wederkeerende familieleden of vrienden, die beloven hen in het land van belofte op het goede pad te zetten, doch de schaduwzijden, die hen daar wachten, zorgvuldig verzwijgen. In de locale blaadjes kan men thans vijftien verkoopingen lezen van inboe dels, die voor het meerendeel getuigen dat bij de vertrekkenden eene zekere mate van welvaart heeft geheerscht, welke de meesten hunner in hun nieuw vaderland waarschijnlijk niet zullen genieten, doch ontraden is bij die geluk zoekers den Moriaan schuren. Door een der rechercheurs is in de Scheveningsche boschjes aangehouden een man, die in een soort politie-uniform, uitgedost met sabel en revolver, zijn werk er van maakte om vrijende paar tjes geld af te persen. Toen de rechercheur den man aan greep, wilde deze zich verzetten, maar hij werd met een flinken vuistslag bui ten gevecht gesteld. Het bleek te zijn een sedert jaren ontslagen politieagent uit Den Haag, die reeds lang van der gelijke praktijken verdacht werd. Hij had zich vermomd, met een lap blauw duftel, die dienst moest doen als baard. De man werd naar "het politiebureau te Scheveningen getransporteerd. Vrijdagmiddag te drie uur kwam er bij den sigarenmaker W. L. in de Hulstb u urt Weerklank), terwijl de vrouw alleen thuis was de kinderen waren naar school en de man op de fabriek aan het Nieuwe Kanaal een man binnen. 't Was niet precies een heer, maar hij zag er toch netjes uit en had een pet op 't hoofd. De man vroeg, of er ook antiquiteiten voor hem te koop waren, waarop door de vrouw des hui zes ontkennend werd geantwoord. Toch ging hij op een kastje in een der hoe ken van de kamer, waarop eenige por seleinen ornamenten stonden, toe om die te' bezien. Neen, dat was niet ouderwetsch. Achter in de kamer was een kast met steengoed. De man nam de vrijheid, de deur te openen. Ook daar was niets van zijn gading. Er stond nog een tweede kastje, waarvan de deuren open stonden ook daar was niets. Bovenin was een ladedeze bleek ge sloten. De vrouw had de bewegingen van den man tot nu toe reeds met eenigen achterdocht gadegeslagen. Ze begon hem toen vrijpostig te vinden. En toen "hij nu haar om de sleutels vroeg om ook de bovenlade te openen, was haar geduld uit. Ze ging naar de deur en voegde onzen man toe „er uit

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2