i; DE STL\S Y0ËKST7 \o. 8(>. 20e Jaarg. Woensdag 8 Februari 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwseli-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het belangrijkste nieuws over de gevechten bij de Hoen-ho is de terug roeping van generaalGripenberg „omge zondheidsredenen." Als een opperbe velhebber zoo kort na een slag bemerkt dat de generaal die daar het bevel voerde, niet erg gezond meer is, geeft dat te denken. Men is nu licht geneigd, het nadeel dat de Russen bij de jongste krijgsverrichtingen op den westelijken vleugel geleden hebben, voor ernstiger te houden dan blijken kon uit de be richten van het oorlogsterrein zelf. Ook wat van Russische zijde nu loskomt over de verliezen, in de ge vechten bij Sandepoe geleden, versterkt dien indruk. Wij zien nu weer het getal 13,000 genoemd, als totaal van die verliezen. Tusschen 28 en 31 Januari zouden 8000 gewonden Moekden binnengebracht zijn. Volgens den Petersburgschen corres pondent van de Echo de Paris was de rechtstreeksche oorzaak van het terug werpen der Russen tp Sandepoe, dat ze gebrek hadden aan goede projec tielen hun granaatkartesten richtten niets uit tegen de leemen wallen en huizen. DUITSCHLAND. Onder de werkstakers in het Roer bekken doen zich de eerste teekenen van verdeeldheid voor. Zoo b.v. onder het personeel van de mijn Rheinpreus- sen, welker directie de eischen van de Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362) Bij den Hemeldit gaat te ver riep Vau Arkel, gloeiende van eenen edelen tporn. „Nog denzelfden nacht,' liet Willibald dadelijk op de uitroeping van den bisschop volgen, fis er door de bende van den Stins weder iets bedreven, hetwelk ik bijna schroom, aan uw heilig oor te ver klaren.' „Ga voort, Willibaldik heb daarvan reeds iets gehoord, en vrees, dat het, al te zeer verzacht, aan mij is overgebracht,' zeide Van Arkel, eenen zijdelingschen blik werpende op Arnold, die stilzwijgend het gesprek had aangehoord, en, beter dan de bisschop, had kunnen opmerken, dat de monnik eenen geheimen toeleg smeedde, om alles in de donkerste kleu ren voor te stellen. findien uwe hoogwaarde,' zeide hij schamper, op den pater nederziende, „uit den mond van dezen bode des vre- des het verhaal aanhoort, van hetgeen er met de ongelukkige vrouw, waarvan ik sprak, is voorgevallen, dan mag uwe genade gerustelijk aannemen, dat de mijnwerkers heeft ingewilligd. De chris- telijken hebben besloten daarom het werk te hervatten, maar de sociaal democraten willen in de staking vol harden. Gisteren zijn bij die mijn 400 man meer afgedaald dan den vorigendag. Om die kiem van tweedracht te ver stikken, heeft de commissie van zevenen een vertrouwelijke samenspreking met de leiders en afgevaardigden van de verschillende vakvereenigingen gehou den. Het einde was de aanneming van een verklaring behelzende dat de stakers de commissie van zevenen blijven erkennen als hun vertegenwoor diging en overtuigd zijn dat die com missie de belangen van de mijnwerkers behoorlijk behartigt; verder dat alle dwarsdrijverij tegen de eensgezindheid onder de kameraden verwerpelijk is. De vergadering beloofde nogmaals, aan de commissie stipt te gehoorzamen. Onze beweging, zoo eindigt de verkla ring, moet beschouwd worden als een zuivere vakbeweging en kan alleen als zoodanig slagen. De sociaal-democratische leiders schij nen niet zonder schuld aan de tweespalt, daar zij in den laatsten tijd getracht hebben van de heerschende ontevreden heid partij te trekken, om zielen te winnen. En dat zal het centrum natuurlijk niet toelaten. De gemeenteraad van Mühlhausen (Elzas) heeft 5000 mk., en die van Spandau 1000 mk. uitgetrokken voor de stakende kolenwerkers. De Vorwiirts zegt, uit volstrekt be trouwbare bron, vernomen te hebben stipte nauwkeurigheid, waarmede deze monnik van alles schijnt onderricht te zijn, de kleinste bijzonderheden niet zal voorbijgaan, maar zijne zorgvuldigheid zelfs zoo verre drijven, om veronderstel lingen als zekerheden op te geven.' De toornige gloed, die, bij deze belee- digende aanmerking, uit de zwarte oogen des monniks blonk, bleef onopgemerkt bij dè donkerheid, welke, door de vallende avondschemering, reeds in het enge ver trek heerschte. Dat hij gevoelig geraakt was, kon men echter gemakkelijk aflei den uit den toon zijner stem, toen hij antwoordde//Indien ik konde veron derstellen, dat uwe hoogwaarde, uit de woorden van dezen jongeling, die gevolg trekkingen maakt als waartoe ik mag gelooven, dat zij door hem zijn uitgespro ken, dan zonde het niet alleen nutteloos zijn, dat ik verder vervolgde met een verhaal, dat voor leugenachtig wordt ge houden, maar ik zoude daarenboven den gevaarlijken schijn op mij laden, als of ik het lage doel had, de daden van den baron Van Voërst in een zwart daglicht te stellen.' z/Ga voort, pater!' antwoordde de bis schop, met een ongeduld, waaruit duide lijk was te bespeuren, dat dit oponthoud hem had gehinderd, „en gij, Arnold kunt u daarmede gerust stellen, dat ik deu schijn van het wezen weet te onder scheiden.' Door deze dubbelzinnige verklaring dat de politie onder de Russische stu denten te Berlijn twee speurders heeft die van alles verslag doen wat in den kring van die studenten voorvalt. De twee verraders krijgen uit het geheime fonds van de politieke politie een maand geld, de eene 75 mk., de andere 60 mk. De hoogst bezoldigde is al meer dan een jaar werkzaam, de andere sedert eenigen tijd pas. De Polizierat Henninger heeft verder bij de politieke politie een afzonderlijke af deeling voor Russische aangelegen heden ingericht, met een commissaris aan het hoofd. Als de Duitsche nijverheid voor deze liefdesdiensten van de Pruisische re geering beloond wordt met groote be stellingen, dan is het geld uit het geheime fonds niet weggeworpen. RUSLAND. De Petersburgsche correspondent van de Lokal Anzeiger seinde Vrijdagavond laat Het heden hier verspreide gerucht van Maxim Gorki's vrijlating is tot dusver niet bevestigd. De dichter be vindt zich nog steeds in de Peter-en- Paul-vesting, maar er bestaat toch kans, dat hij spoedig wordt in vrijheid gesteld. Over den toestand der zoogenaamde hoogverraders, die tengevolge der jong ste gebeurtenissen in de Peter-en-Paul- vesting zitten opgesloten, kan ik niets betrouwbaars mededeelen. De vrouw van Maxim Gorki, die haar vast ver blijf in Nisjni Nofgorod heeft, is met haar eenig zoontje naar Petersburg ge komen, zoodra zij hoorde van de ge- half tevreden gesteld, vervolgde de mon nik //Toen de roode bende van den Stins het vlammende boerenerf verlaten had, is zij verder onder de stad voortge trokken, en, na hier en daar hun gewoon spoor van roof en plundering te hebben achtergelaten, is een wezen in hunne handen gevallen, dat zelfs door woeste wilden zoude ontzien en geëerbiedigd zijn. Het was eene vrouw, reeds sedert vele jaren beroofd van het verstand, en, in elk opzicht, rampzalig en ellendig genoeg, om zelfs in het onmenschelijkste haft medelijden en erbarming te verwekken. Gedreven door hunne verdoemde geld zucht. hebben zij deze ongelukkige be roofd van een leven, dat heiligen onschend baar kon geacht worden, en het lijk, toen, als een stuk redeloos wild, voort sleurende, is het, door de wilde ben dp, in triomf, binnen den Stins gesleept, om, voor eenige ellendige stukken geld. als gemeene koopwaar, aan eenen heelmees ter uit de stad, te worden verkocht.' Met eenen bijna verwijtenden blik zag de bisschop, na het eindigen van des paters opgesierd verhaal, Arnold aan, dje hetzelve met verachting had aangehoord, en, toen het geëindigd was, verontwaar digd uitriep „Bij mijne eerik weet niet, waarvoor uwe hoogwaarde dezen braven pater meer dank is verschuldigd, voor zijne uitvoerigheid, dan wel daar voor, dat zijne zucht, om toch niets te vergeten, hem zoo verre drijft, dat hij vangenneming van haar man. Ondanks haar dringende bede gelukte het haar aanvankelijk niet tot den gevangene te worden toegelaten. Eerst Vrijdag kreeg ze verlof haar man in de ge vangenis te bezoeken. Gorki vertelde haar, dat de behandeling in de vesting niets te wenschen overliet. Alle ge vangenen der deputatie zooals men weet, werd de heele deputatie, die den minister van binnenlandsche zaken het hervormingsplan overhandigde, in hech tenis genomen - - zitten afzonderlijk op gesloten. Zij dragen een gevangenis- kiel, maar worden overigens behandeld als gevangen officieren. Vrijdag begonnen de verhooren, onder overlegging der tegen de regeering gerichte, in beslag genomen vertoogen, met vragen, in hoever de gevangenen aan de beweging hadden deelgenomen. Meest loopen de ondervragingen zonder resultaat af, daar de aanklachten ge deeltelijk ongegrond zijn, gedeeltelijk de gevangenen weigeren te antwoorden. Gorki moet er goed en monter uit zien zijn lot boezemt hem absoluut geen bezorgdheid in. Hij draagt zijn hoofd zoo rechtop als vroeger. Men neemt aan, dat hem na zijn invrijheid stelling waarschijnlijk een tijdelijke verbanning wacht naar de binnenlanden van Rusland, misschien zelfs dat niet eens. Met Gorki zijn in de Peter-en-Paul- vesting nog opgesloten Annenski, het gemeenteraadslid Kedrin, voorts Semefs- ki, professor in de geschiedenis, en Pesjesjouof. Eenige gevangenen zijn reeds op vrije voeten gesteld. zelfs zijn geweten toeschroeit, om, door deszelfs stem, niet verhinderd te worden, beschuldigingen in te brengen, die hij zelve moet weten, valsch en onwaar te zijn.' De blik, welken Willibald den jonker terug gaf, drukte evenveel haat en ver bittering uit als die, welken Arnold hem had toegeworpen, en zich toen weder tot den bisschop keerende, hernam hij „Uwe hoogwaarde zal. zeker meer geloof slaan aan de betuiging van dezen edelen ridder, dan aan de woorden van eenen onwaardigeu monnik, en ik zoude dus voor u staan als een lage leugenaar en lasteraar, indien. „Ik weet niet,' viel Van Arkel met ongeduld in de rede, „wie van u ik moet gelooven. Beiden spreekt op eenen toon, die bewijst, dat gij van weerszijden zeker zijt van hetgeen gij zegt. Laat ons zien, aan welken kant hier gedwaald wordt. Gij, Arnoldwelke redenen hebt gij, om pater Willibald te betichten, mij met een onwaar verhaal te willen misleiden „Enkel dit eenvoudig, maar tamelijk gewichtig bewijs, dat.de monnik iets als eene onbetwiste zekerheid opgeeft, waar voor echter niets meer dan louter een schijn bestaat. Hij zegt, namelijk, dat de dienstmannen van den baron Sweder van Voërst, de waanzinnige vrouw heb ben gedoodwie en wat geeft hem daarvan de zekerheid?' antwoordde Arnold.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1