r J. 1 BE GALSEldDE, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. stad. Daarentegen nemen woelingen toe in de buurt van de fabrieken rond om Moskou. Naar Orechnovo, waar veertigduizend arbeiders het werk ver laten hebben, zijn een paar regimenten ontboden. De groote grondbezitters vluchten met hunne gezinnen uit vrees voor een boerenopstand. Gapon heet naar Zweden te zijn vertrokken. Te Warschau wordt het aantal op 700 geraamd. De studentenpartij is thans in twee groepen gesplitst. De eene wil dat het volk een kalme en afwach tende houding aanneemt, de andere daarentegen dat het den strijd voortzet totdat de vrede gesloten is en grond wettelijke rechten verkregen zijn. Arbeiders by den Tsaar. Woensdagmiddag ontving de Tsaar een arbeiders-deputatie, bestaande uit 34 werklieden van Petersburgsche fa brieken. Zij waren vergezeld door den Minister van Financiën en den gouver neur-generaal Trepof. De arbeiders kwamen langs de Keizer lijke spoorlijn te Tsarskoje Selo. Aan het Keizerlijk paviljoen wachtten rij tuigen, die hen brachten naar het Alexandra-paleis, waar de arbeiders in een der zalen gelaten werden. 's Middags te drie uur verscheen de Tsaar, begeleid door Grootvorst Georg Michaelovitsj, Minister Frederichs en den paleiskommandant Hesse. De arbeiders bogen voor den Tsaar, die hen aansprak met „Goeden dag, mijne kinderen De werklieden zeiden: Majesteit een goede gezondheid Daarop richtte de Tsaar de volgende toespraak tot de arbeiders „Ik heb u hier ontboden, opdat gij mijn woorden van mij zelf kunt ver nemen en hiervan mededeeling doen aan uw kameraden. Beklagenswaardige ge beurtenissen met de treurige onvermijdelijke gevol gen hebben plaats gehad, omdat gij u door verraders, vijanden van ons vader land, hebt laten verleiden en bedriegen. „Toen zij u opriepen een smeekschrift over uw nooden tot mij te richten, hitsten zij u op tot opstand tegen mij en mijn regeering, daar zij u dwongen uw eerlijken arbeid voor een tijd te verlaten, thans, nu alle oprechte Russen onafgebroken werken moeten om onzen hardnekkigen vijand te overwinnen. „Stakingen en opruiende betoogingen leiden de menigte steeds tot ordever storingen, die door de autoriteiten be dwongen zijn en in de toekomst ook bedwongen zullen worden door mili tairen, wat tot resultaat heeft, dat on- sehuldigen als offer vallen. „Ik weet, dat het leven van de ar beiders niet licht is. Vele dingen moeten georganiseerd en verbeterd worden. Docli hebt geduld. Gij begrijpt zelf, dat het noodzakelijk is rechtvaardig te zijn tegenover werkgevers, te letten op de verhoudingen in onze industrieën. „Doch mij uw nooden kenbaar te maken in den vorm van een opgeruide menigte, dat is een misdaad. In mijn zorg voor de arbeiders zal ik maat regelen treffen, al het mogelijke te doen om den toestand van de werklieden te verbeteren, hun langs wettelijken weg een onderzoek naar hun eischen te verzekeren. „Ik geloof aan de eerlijke bedoelingen van de arbeiders, aan hun oprechtheid jegens mij, en ik schenk hun vergiffenis voor hun wandaad. „Keert terug naar uw arbeid, vervult uw plicht met uw kameraden. God helpe u." trokken, indien het niet hunne gruwe lijke gewoonte ware, om onheil te stich ten, waar zij ook hunne voeten zetten. Ook dien nacht gaven zij daarvan een schrikkelijk bewijs. Geen voordeel kun nende behalen, wierpen zij uit wraak, den brand in het erf, hetwelk daarna tot den grond toe door de vlammen werd verteerd." Wordt vervolgd). Nadat de Tsaar zijn toespraak ge ëindigd had, maakte hij de opmerking, dat de arbeiders den inhoud moesten mededeelen aan hun kameraden, en beloofde, dat later de tekst gedrukt gegeven zou worden. Nadat de arbeiders het paleis verlaten hadden, gingen zij naar de kerk, waar zij gebeden zeiden, heiligen-beelden kusten en gewijde kaarsen nederlegden. Daarop werden zij in een huis gebracht, dat vroeger een school was, waar hun een lunch werd aangeboden. Een arbeider dronk onder „Hoera's" van zijn kameraden op het welzijn van den Tsaar. Te half vijf werd de deputatie in rijtuigen gebracht naar het Keizerlijke paviljoen en ondernam den terugtocht naar Petersburg. AXEL. 3 Februari 1905. Jl. Dinsdag had door den Notaris Dregmans alhier en ten verzoeke van de erven J. B. van Zele te Sluiskil aldaar de verkooping plaats van een woonhuis en 'erf groot 2 a 15 c. Kooper werd Th. M. Fermont te Sluiskil voor f6000. Blijkens een in de St. Crt. no. 28 voorkomende opgave van het aantal gevallen van besmettelijke ziekten, ter kennis gekomen van den Centralen Gezondheidsraad in de week van £5 tot en met 31 Januari 1905, kwamen wat Zeeland betreft, voorte Scherpe nisse 1 geval van typhus of februs typhoidea; te Goes, te Graauw en Lan- gendam en te Hulst elk 1 geval van diphtheritis. den Maandag en Donderdag van 8 tot lli/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St IN' i kol aas (W^aas) België. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 5 Februari 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9V2 ire Ds. J. B. T Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uie Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ire Ds. Mulder van Zaamslag Geretormeerde Kerk. (Lange Weststraatj Voorm. 9 ure Dhr. L. Booue. Nam 2 ure Dhr. L. Booue. 's Avonds 5'/« ure Dhr. L. Boone. (van St. Filipslaud.) Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 3 Februari 1905. C. P. M., 12 jaar, D. P. d. D., 12 jaar, beiden zonder beroep te Ter Neuzen, zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. D. W. C. d. J. 31 j., bootwerker t. Ter Neuzen, is wegens diefstal veroor deeld tot 6 weken gevangenisstraf. J. J., 66 j., schoenmaker, Joh. J., 23 j., schippersknecht, L. J., 35 j., huis vrouw van J. C. de R., zonder beroep, allen te Ter Neuzen, zijn wegens mis handeling veroordeeld de le tot f20 boete subsidiair 20 dagen hechtenis en de 2e en 3e ieder tot f5 boete subsi diair 5 dagen hechtenis. L. J., 24 j., schoenmaker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling vrij gesproken. De charmante juffrouw W. Zij kwam geregeld te Amsterdam aan huis bij een onzer bekende kunstschilders. Hoe zij daar gekomen was vermeldt de geschiedenis niet, maar wel, dat zij er bekoorlijk uitzag en een zeker air van voornaamheid en def tigheid bezat, dat haar als geknipt maakte om, wan neer de jonge schilder gezelschap, waar onder dames, ontving, de honneurs waar te nemen. OP zulke avonden, vertelt De Tel., kweet zij zich uitstekend van haar taak, plaatste zich niet op den voorgrond, toonde, zich bescheiden, kortom ieder vond haar een allerliefste jonge dame, die blijk gaf een uitstekende opvoeding te hehben genoten. En zoo kwam het, dat zij langzamerhand ook geinviteerd werd door de vrienden, die haar op de soirees bij den jongen kunstchilder aantroffen. Zoo kwam zij in de voor name kringen van Amsterdam. 's Avonds werd zij geregeld afgehaald per rijtuig door pa. Pa bleef steeds in het rijtuig zitten, want, ziet u, ma was een weinig beneden haar stand ge trouwd. En zoo zag niemand ooit pa. Deze charmante jonge dame was niet alleen schoon van uiterlijk, maar ook goed van inborst. Zij had haar armen, deed haar liefdewerk. Maar waar de nood zoo groot was, daar scho ten haar zwakke krachten natuurlijk dikwijls tekort. Om haar te steunen, schonken twee dames haar geleidelijk f 1000 voor haar armen. Het lieve kind was hevig ja, tot tranen toe be wogen. Dezer dagen kwam 'n bloe mist bij onzen kunstschilder met een rekening van f100 „Van uwe ver loofde". „Maar ik ben niet verloofd." „Juffrouw W. is toch uw verloofde?" En nu bleek weldra, dat juffrouw W., de charmante jonge dame, de doch- is van een huisknecht en haar rol zoo goed heeft gespeeld, dat velen er de dupe van zijn geworden. Brutale inbrekers. Een buitenge woon brutale inbraak is te Biussel ge pleegd in een groot huis, waarvan de bewoonster in de Pyrenëen was, maar dat bewoond werd door $en huisbewaar der met zijn vrouw en zijn zoon. Don derdagavond laat werd er gebeld. De vrouw ging open doen en zij zag drie mannen, die zeiden v Wij zijn agenten van den veiligheidsdienstgij zijt be schuldigd, uw bakker met valsch geld betaald te hebben, en wij komen een onderzoek doen/' Toen de vrouw verzet toonde tegen die beschuldiging, greep een der mannen haar bij de keel en duwde haar verder den gang in, dreigende haar te dooden, indien zij om hulp durfde roepen. Te zelfder tijd kwamen ook de anderen binnen en sloten de zware koetspoort. Alle drie zetten nu maskers op, en leidden de vrouw in het spreekkamertje, deden haar neerzitten op een stoel en bonden haar handen en voeten. De zoon kwam op het gerucht aan maar werd ook gebonden en in een andere kamer gebracht. En eindelijk werd ook de vader, die reeds te bed lag, gebonden en in de dekens gewikkeld. Daarna begonnen de inbrekers kalm hun werk. Ze zochten de brandkast op, maar konden haar niet openkrijgen, en een van hen werd uitgezonden om ge reedschap te halen. In den tusschentijd wist echter de huisbewaarder zich van zijn dekens en ook van zijn banden t ontdoen. Hij sprong plotseling op, en sloeg een niet ontstoken lamp stuk op het hoofd van den inbreker die hem bewaken moest. Deze nam vloekend de vlucht. De man sneed daarop zijn vrouw los, die uit het raam om hulp riep, en een sleutel aan eenige voorbijgangers gaf. Zij drongen binnen en ontmoetten den derden inbreker die een revolver in de hand had'. Maar een vrouw gaf hem zulk een slag dat hij op den grond rolde, en toen was hij in hun macht. De beide anderen waren niet te vinden, 's nachts hield de politie er nog een aan. Aan de Redactie der Axelsche Courant. Vergun mij een weinig plaats in uw blad voor eene rectificatie in het ver slag van den Gemeenteraad van Axel van 31 Januari jl. voorkomende in No. 34, met betrekking tot het verzoekschrift van den Raad der Gereformeerde kerk te Axel A. Uw verslaggever zegt daarin dat dat verzoekschrift was onderteekend door Ds. Littooij en notaris Dregmans. Dit is niet zoo; ik onderteekende dat verzoekschrift niet als Notaris, maar als waarnemend Scriba van den Ker- keraad, zooals ook duidelyk door den Secretaris is voorgelezen. Mijne be trekking van notaris heeft daarmede niets te maken en staat daar geheel buiten. Of nu uw verslaggever het onderscheidingsvermogen mist, of wel dat hij met vermelding mijner betrek king als notaris bedoeling had, laat ik in 't midden. Ik meende de vrijheid te mogen nemen te verzoeken, dit te rectificeeren en dank U voor de ver leende plaatsruimte. Axel. P. DREGMANS. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 27 Jan. 1905. Veroordeeld zijn J. D. Jz., te Zaam slag, ter zake van overtreding der Jacht wet; tot 2 boeten van f 3, subs. 3 dagen hecht, voor elke boete, met verbeurd verklaring en bevel tot uitlevering van het geweer of betaling ad f3, subs. 3 dagen hecht. J. P. R., arbeider te Hoek, ter zake van visscherijovertreding; tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. J. B. D., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake alsvoren; tot 2 boeten van fl, subs. 1 dag hecht, voor elke boete. M. d. B., werkman te Hoek, P. D., herbergier, C. J. d. N., landbouwer, Th. L. W., koopman, allen te Ter Neu zen, ter zake van het rijwielen zonder licht; ieder tot eene boete van f 1, subs. 1 dag hecht. P. J. S., bierhuishouder te Axel, ter zake van het niet op tijd sluiten van zijn herberg; tot eene boete van fl, subs. 1 dag hecht. le. J. J., timmermansleerling; 2e. P. J. T. d. G., en 3e. P. J. D., schippers knechten, allen te Ter Neuzen, ter zake van straatschenderij; no. 1 tot eene boete van f3, subs. 2 dagen hecht., no. 2 en 3 ieder tot eene boete van fl. subs. 1 dag hecht. P. C. T., bootwerker te Ter Neuzen, ter zake van het verwekken van nacht rumoer; tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. A. V., koopman te Clinge, ter zake van overtreding politieverordening van Zaamslag; tot eene boete van f 2, subs. 1 dag hecht. J. H., landbouwer te Hoek, ter zake van leerplichtwetovertreding bij her haling tot eene boete van f 4, subs. 3 dagen hecht. J. R., veldarbeider te Ter Neuzen, L. D., landbouwer te Hoek; L. v. d. W., veldarbeider te Zaamslag, terzake als voren; ieder tot eene boete van f 3, subs. 3 dagen hecht. W. D., molenaarsknecht te Hoek en F. R., werkman te Axel, ter zake als- voren; ieder tot eene boete van f2.50, subs. 2 dagen hecht. P. B. J., werkman te Westdorpe en F. J. B., hoefsmid te Philippine, ter zake als voren; ieder tot eene boete van f2, subs. 2 dagen hecht. D. d. B., voermansknecht, P. V., sjouwerman, beiden te Ter Neuzen, C. L. S., werkman te Westdorpe, ter zake van leerplichtwetovertreding; ieder tot

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2