DE STBS VOËRST 20 Jaarg. i\0. 85. /Mierdar) i Februari 1905. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COIIUNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- od Vrydagavond. A B O N N E M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. "Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Uit Moekden wordt .gemeld, dat de Japanners troepen bijeentrekken langs den spoorweg; oogenschijnlijk wordt hier een tegenaanval door hen voor bereid. Koeropatkin zond den 29en nog een telegram over de krijgsverrichtingen aan de Hoenho; daarin komt de troost rijke verzekering voor, dat de aanval lende Japanners „blijk geven van beslui teloosheid." Dergelijke dwaasheden zijn van Russische zijde wel meer uitge strooid, o.a. voordat Koeroki zijn tegen stander uit de bergpassen ten zuidoos ten van Liao-Jang verdrong. Dan nog: „De verliezen der Japan ners zijn zeer aanzienlijk: velen werden met bajonet of sabel onschadelijk ge maakt." Volgens een telegram van Gripen- berg was de voortzetting der krijgsver richtingen onmogelyk geworden wegens de verschrikkelijke koude. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio: Koeropatkin's flankbeweging is uitge- loopen op een verpletterende neder laag voor de Russen. Men houdt hier zijn hoofdstelling voor dermate aange tast, dat een algemeene terugtocht voor bij Moekden niet onwaarschijnlijk wordt geacht. Tengevolge van zijn aanval is Koeropatkin nu gedwongen, alle stel lingen in een omtrek van 14 KM. van Hei-kon-tai prijs te geven. Wegens den hard bevroren grond en de hevige kou Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zivolsche Geschiedenis (1362) 44) - Hier hield de monnik eenige oogen blikken op, om den indruk waar te ne men, welken zijne arglistige woorden op Van Arkel zouden maken, en toen hij, in de donkere, vonkelende oogen des bisschops, de teekenen van eenen opko menden storm las, ging hij haastig voort „Toen ik derhalve bij den baron aan drong, om voor het vervolg den landvrede te bewaren, door er van af te zien om zijne benden op roof- en plundertochten uit te zenden, gaf hij, op trotschen toon ten antwoord: dat hij eerder zijnen Stins in de aarde zou zien zinken, dan beve len afwachten van iemand, dien hij, iq zijnen godvergeten euvelmoed, een laffen knaap noemde. Toen ik hem daarop in de edele verontwaardiging, die mij, bij deze tergende taal aangreep, dreigde met uw hoogwaardes ongenade en recht vaardige kastijding, toen vloog hij toornig op en schreeuwde, op een woesteu toon „Bij den gevleeschden duivel, waag het niet andermaal, gemeene paap, om deze woorden in mijn aangezicht uit te spre ken, of uw kale knikker heeft den lang- is het zoo goed als onmogelijk, nieuwe loopgraven en kuilen te graven. De verliezen der Russen in de gevechten tusschen 25 en 29 Januari worden nu geschat op 36 tot 42000 man; die van de Japanners op zoo wat 7000. De Russen hebben 10.000 dooden op het slagveld achtergelaten. DUITSCHLAND. Het ontwerp van de nieuwe mijnwet zal eerstdaags aan de te Berlijn ontbo den vijf Pruisische hoofdinspecteurs van het mijnwezen worden voorgelegd. Men denkt, dat het dan nog een veertien dagen zal aanloopen, voor het wets ontwerp by den Landdag inkomt. De te Essen verschijnende sociaal democratische Bergarbeiter-Ztg. ver antwoordde in haar nummer van Dins dag meer dan een half millioen mark, die bij het oude (socialistische) mijn- werkersverbond aan ondersteuningen voor de stakers waren ingekomen. De vereenigde Rijnsch-Westfaalsche brouwerijen hebben 5000 mark gezon den, onder voorwaarde dat deze som verdeeld zal worden op den dag dat de staking uit heeft. De Reichs-Anzeiger meldt: Om het gebrek aan steenkolen te verminderen en te verhoeden dat tal van arbeiders van andere industrieën werkloos worden, wordt, met geldigheid van 1 tot en met 28 Februari 1905, voor steenkolen en steenkolencokes en steenkoolbriketten in waggonladingen van ten minste 10 ton, bij verzending van Duitsche Noordzee-havenstations sten tijd tusschen de schouders gezeten. Zeg aan uwen trotschen bisschop, dat Sweder van Voërst hem zal afwachten, hetzij hij komt met de wijkwast of het zwaard Weder poosde de monnik, om op te merken, welke de verdere uitwerking zijner giftige woorden op het gemoed van den koenen Van Arkel was. De toornige flikkering, die hij de eerste maal in de oogen des bisschops had opgemerkt, was verdwenen en had plaats gemaakt voor eene uitdrukking van smadelijken spot voor Willibald even welgevallig als de teekenen van eenen opkomenden storm, welke hij vroeger bij van Arkel had op gemerkt. Nu ging hij voort, verder een vlam aan te stoken, waartoe de eerste vonk reeds gevallen was. „Gelijk uwe hoogwaarde vermoeden zal, was mijne poging, om heer Sweder te bewegen tot aanneming van uwe voorslagen, ter bedijking van den Masten- broeker polder even vruchteloos en wei gerde hij zelfs ronduit, daaraan iets bij te dragen, hetgeen hij vroeger aangeno men en met woord en zegel bekrachtigd heeft, zoodat, voleindigde Willibald, met een vertoon van neerslachtigheid, „mijn vurige ijver, om rust en vrede te be waren, andermaal nutteloos is geweest. Niet zonder eenige onrust wachtte hij het antwoord van den bisschop af, waar mede deze eenige oogeublikken draalde; doch toen Van Arkel het gaf, hadden en het station Kiel naar stations binnen het gebied links van de Elbe, over af standen van meer dan 120 K.M., 25pCt. vermindering toegestaan op de vracht van het speciale tarief no. 3. BELGIE. De mijnwerkers van België willen hun aandeel hebben in het voordeel, dat .de mijnbouwondernemingen trek ken uit de hooge kolenprijzen in ver band met de staking in het Roerbek- ken. De directeurs van kolenmijnen van het bekken van Charleroi hebben Dinsdag eene vergadering gehouden in dat stadje. Na eene lange beraadsla ging hebben de directeuren uitgemaakt dat de kolenprijzen nog niet in vol doende mate gestegen waren, om eene verhooging van loon mogelijk te maken, zooals de mijnwerkers verlangen. In het kolengebied van Bergen heb ben de mijnwerkers op dat besluit der patroons dadelijk geantwoord door hun werktuigen Dinsdag na afloop van het werk onder den grond, mee naar boven te nemen. Het werk zou den volgen den dag toch niet worden voortgezet. In de geheele Borinage zouden de mijn werkers beginnen te staken. RUSLAND. Binnenlandsche Onlusten. De correspondenten te Petersburg seinen kalmeerend. De regeering van den Tsaar zou beginnen in te zien, dat de bijeenroeping van een soort van rijksparlement onvermydelyk is ge worden. - De man van de Daily Telegraph stem en blik die vastheid, welke geenen twijfel overliet aan het onwankelbare zijner betuiging. „Sweder van Voërst stoot dan de hand van zich, die hem den vrede aanbiedt," zeide hij, op den boven beschreven toon, halfluid tot zich zei ven. „Welnu, wan neer zij hem weder wordt toegestoken, zal het zijn, als zij het zwaard heeft omklemd!" Willibald had moeite, eene aandoening van vreugde te bedwingen, die bij hem opkwam, toen hij Van Arkei's vaste be sluit had vernomen. Snel bedwong hij zich echter, terwijl hij, met eene geveins de aandoenlijkheid, hernam: „Ik mag gelooven, uwe hoogwaarde, dat de maat van gruweldaden ten boorde toe gevuld, en thans het tijdstip aangebroken is, dat de straf des Hemels hem treffen zal. „Hoedanig is daaromtrent het oordeel der steden?" vroeg de bisschop. „Kampen en Deventer, hoewel zij van de Voërsters minder te lijden hebben, zullen uwe zijde toevallen; terwijl de Zwollenaren, die, met angstig verlangen het oogenblik tegemoet zien, waarop ze vrij, en niet langer de ongelukkige sla ven van hunnen heerschzuchtigen onder drukker zullen zijn, als één man zullen opstaan, om uwe edele pogingen te on dersteunen, tot. beteugeling der root- en plunderzucht van den baron Van Voërst. pe macht, welke zij uwe hoogwaarde kunnen bijzetten, zal gewichtig zijn. weet te melden dat Witte, toen hij te Tsarkoje Selo antichambreerde, hevig uit heeft gevaren tegen de regeering, het leger en de kerk, welke verant woordelijk waren voor het gebeurde van eerverleden Zondag. Hij sprak er schande van dat geen enkel gene raal, minister of kerkvorst toen de volksmenigte kalmeerend of troostend tegemoet was getreden, wat een bloed bad had kunnen verhinderen. De hon derdduizend werklui klaagden en pro testeerden niet zonder reden, en de regeering behoorde hen tenminste aan te hooren en hunne grieven te onder zoeken. Witte zou later hetzelfde voor den Tsaar herhaald hebben, die daarop eenvoudig geantwoord zou hebben met het gebruikelijke: „Zeer wel, zeer welf" De correspondent vernam nog van een hoofdambtenaar dat de ware reden, waarom de ontwikkelden in menigte werden opgepakt, was dat zij het volks manifest hadden geteekend, waarin een beroep op de troepen werd gedaan, om niet op het volk te vuren, hetgeen hoogverraad was. De regeering zou echter niet ongezind zijn, de zondaars weer spoedig los te laten. De Standard verneemt uit Petersburg dat het comité van ministers heeft be raadslaagd over het artikel van de oekas van December, waarin gehandèld wordt over geloofszaken. De meerder heid zou geneigd zijn, om de katho lieken grooter vrijheid te geven, maar om de beperking van het burgerrecht voor joden te laten varen. Uit Moskou wordt aan hetzelfde blad gemeld: Het blijft hier rustig in "de De juiste bepaling daarvan kan uwe hoogwaarde van de schepenen, welke het tournooi zullen bijwonen, eerlang zelve vernemen; terwijl omtrent de sterkte van den Voërster Stins, en de krijgsbenden, die denzei ven kunnen ver dedigen, de hopman der Zwolsche krijgs macht uwe genade eene nauwkeurige opgave kan doen." Tot hiertoe had Willibald, met opzet het bloedig voorval met de dochter van den veerman Wouter, en de tegenwoor digheid van den ouden schipper zeiven, verzwegen. Hij had dit bewaard, als eene reserve, die, wanneer eerst het bloed van den bisschop was in gisting gebracht, moest aanrukken, om de weifelende ba lans, met kracht te doen doorslaan. Dit oogenblik achtte hij nu gekomen te zijn. „Om uw hoogwaarde een bewijs te le veren, hoe ver de euvelmoed van den baron gaat," ging hij voort, „zoo zij het mij vergund, uwe genade te verhalen, wat er een paar nachten geleden, in den omtrek van Zwolle is voorgevallen. Nadat de zoogenaamde roode bende van den Stins eerst een stadsburger naakt uitge schud en deerlijk mishandeld, weder had-, den laten loopen, hebben zij een aanslag gesmeed op een boerenerf, onder „de stadsmuren gelegen. Zij werden echter door de bewoners moedig ontvangen en afgeslagen. Derhalve hunne plunder zucht verijdeld ziende, zouden zij, zonder schade aan te richten, weder zijn afge-

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1