DE STINS VOËUST. No. 84. Woensdag 1 Februari 1905. 20e Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. RIFLEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Try dagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Try dagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De correspondent van de Daily Tele graph seint nog uit Tokio dat slechts honderd van de te Port Arthur genomen kanonnen onbruikbaar waren. Het vlotbrengen van de oorlogsschepen en het bouwen van nieuwe forten aldaar is reeds begonnen. De Russische torpedojager Retsjitelni, die te Tsjifoe gekaapt is, ondergaat te Saseho herstellingen. De Engelsche deskundigen zijn op getogen over Japan's besluit om een slagschip van 19,000 ton te bouwen. Het zal even sterk zijn, zegt men, als drie of vier linieschepen van het ge wone type, wanneer pantsergordels het beschermen tegen geschutvuur. Men raamt de kosten van zulk een schip op meer dan 20 millioen gulden. Verder zijn er in Engeland nog twee Japansche pantserschepen van 16,000 ton elk in aanbouw, die echter tijdens den oorlog niet afgeleverd kunnen worden. De correspondent van de Lokal-An- zeiger te Moekden seinde Vrij dagmiddag: Sedert gisteren is een groote veldslag begonnen. De verliezen zijn reeds nu aan beide kanten aanzienlijk. De strijd is bijzonder lievig in het centrum. De Japansche regeering heeft 7000 broncho's de meest geharde Amerikaan- sche paarden, voor Mantsjoerije besteld. Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) XV. Niet met dien slaafschen eerbied en kruipende onderdanigheid, welke men verwachten mocht te zullen betoond worden, door een gemeenen kloostermon nik jegens deszelfs hoogwaardig en heilig hoofd, maar met dezelfde onbeschroomde vrijpostigheid, die in zijne binnentreding reeds had doorgestraald, naderde Willibald den bisschop, en zelfs de lichte kniebui ging en het bukken van het hoofd gingen gepaard met een zweem van spot, die genoegzaam aantoonde, dat deze bewijzen van hulde en onderwerping weinig meer dan bloote ceremoniën waren. Gij zijt jonker Arnold spoedig gevolgd, pater Willibald aldus sprak de bisschop den monnik aan. zrlk rekene het van mijnen plicht/ antwoordde de pater,// om in de uitvoering der bevelen, waarmede uwe genade des- zelfs onwaardigen dienstknecht belast heeft, geene moeite of ontbering te schro men, ten einde met ijver te volbrengen, hetgene mij werd opgelegd." Er lag zooveel spot in den toon, waarop DUITSCHLAND. De Ruhrorter Ztg. verneemt van gezaghebbende zijde dat met de moge lijkheid rekening wordt gehouden, dat de staking in het Roerbekken binnen enkele dagen gedaan zal zijn. Ofschoon de stemming in beide kampen gisteren nog niet aanmerkelijk veranderd scheen, is de staking nu toch in een faze ge komen waarin hare noodlottige gevolgen zich doen gelden. Aan den anderen kant heeft in een te Essen gehouden vergadering een spreker van de chris telijke vakvereeniging de opzienbarende me'dedeeling gedaan dat er verrassingen te wachten waren, daar reeds eenige mijneigenaars toegegeven hadden. Het blad neemt het bericht onder voorbe houd op, maar merkt op dat niet on waarschijnlijk is dat de vertegenwoor digers van de regeering met voorstellen zullen aankomen, die voor beide par tijen aannemelijk ljjken. Na de toe zeggingen van de regeering, heeft de staking ook voor de arbeiders veel van zijn reden van bestaan verloren. Zaterdag zou vermoedelijk de beslissing bekend worden. 's Keizers verjaardag is Vrijdag aan het hof, wegens de ziekte van Eitel Fritz, zonder feestbedrijf voorbijgegaan. Bij het begin van de plechtige gods dienstoefening zong het koor den 20sten psalmDe Heer verhoore u in den dag der benauwdheid. De hofprediker Dyrander preekte over den tekst dien de Keizer zelf voor zijn verjaardag had uitgekozen„Doch .Jezus zeide tot hemGa heen naar uw huis tot de de monnik sprak, dat zulks zelfs aan de aandacht van den bisschop niet ontsnapte. //Ik weet het," hernam hij, met eenen verachtelijken lach, //wat u tot dezen vurigen ijver aanspoort. Ga echter voort, en laat ons hooren, of uw eigenbelang een prikkel was, sterk ge noeg, om, hetgeen wij van u begeerden, met betamelijken ijver te volbrengen. Hetgeen uwe hoogwaarde laag eigen belang noemt," antwoordde de pater, terwijl van onder de grijze wenkbrauwen de donkere oogen een smadelijken blik op den bisschop wierpen, „is niets anders dan de zucht, om eenen stand te verla ten, voor welken ik mij ongeschikt acht, en ik reken te sterk op de heiligheid van uw woord, om, van verre zfelfs, te ver moeden, dat uwe genade later, wanneer ik mijn plicht heb volbracht, de aan mij gedane toezegging zal intrekken." //Hetgeen ik beloofd heb, zal ik volbren gen, waartoe ik te minder zwarigheid maak, wijl ik mag gelooven, dat ik, door u van uwe kloostergelofte te ontslaan, de kerk weinig nadeel zal toebrengen," hervatte de bisschop, op eenen schampe ren toon. „Ik bewonder het scherpe doorzicht van uwe hooge wijsheid, die zelfs in den lagen monnik het gemis opmerkt van die hoedanigheden en bekwaamheden, welke de heilige kerk in hare dienaren vordert, en die, in zoo hooge mate, op het geheiligd hoofd van uwe hoogwaarde uwen, en boodschap hun wat groote dingen u de Heer gedaan heeft, en hoe Hij zich uwer ontfermd heeft." Dyrander gedacht den zieken prins Eitel Fritz en prins Adalbert, die met zijn schip op de thuisreis is. In een tijd waarin piëteit en dankbaarheid onder de menschen verminderen, mogen zij niet vergeten dankbaar te zijn aan den hemel. Zorgen voor het tegen woordige mogen ons dit niet verhinderen, de zorg voor den brand die plotseling midden in ons volk is uitgeslagen, de zorg voor de wonden uit welke nabu rige volken bloeden. Na de preek legde de meerderjarig verklaarde prins August Wilhelm den eed als officier af. Onder de muziek van het Wilhelmus van Nassouwen begaf het hof zich naar de Witte Zaal, waar de bezoekers langs het keizerlijke paar voorbijtrokken. Om twaalf uur 's middags was alles afgeloopen. In Duitschland loopen worstverval- schers, dank zij de strenge strafbepa lingen, niet zoo gemakkelijk vrij als hier. Voor de gezworenen te Leipzig heefteen vleeschhouwer uit het naburige Mügeln terecht gestaan, die beschuldigd werd in drie verschillende gevallen levers van tuberculeuze runderen, die afgekeurd waren, uit den mesthoop op gegraven en tot leverworst verwerkt te hebben. De knoeier kreeg 3 maanden gevangenis en 300 mk. boete. Deze straf zou nog zwaarder geweest zijn, indien niet de rechter had aangenomen dat het ten laste gelegde maar in een geval bewezen was. zijn uitgestort, dat uwe genade reeds op eenen ouderdom, waarin, bij een gewo nen loop der omstandigheden, eerst de kiemen ontspruiten van hetgeen de knaap tot den man vormt, bekwaam was, om eenen zetel en troon te versieren, de die vroeger hunnen grootsten glans ont leenden van achtbare grijsheid en heili gen godsdienstzin, zonder dat de schitte ring van aardschen roem en grootheid dien zetel eenigen nieuwen luister konde bijzetten, gelijk thans het geval is, nu uwe heiligheid tegelijk den bisschopsstaf en het overwinnend zwaard voert." Een oogenblik trokken zich de wenk brauwen toornig boven de vonkelende oogen van Van Arkel te zamen, toen de monnik dezen zijdelingschen spot op zijne snelle en vroegtijdige bevordering tot bisschop, en de macht, waartoe hij later geklommen was, wierp; doch even als of hij zich schaamde, dat de lage schimp van een gemeenen monnik van wiens geslepenheid en list hij genoodzaakt was geweest tot goede oogmerken eenigen tijd gebruik te maken, doch wiens sluw heid hij overigens verachtte, eenigen indruk op zijne ziel had kunnen maken. Schielijk herkregen zijne oogen hunne gewone uitdrukking van edele achtbaar heid en aan trotschheid grenzendefierheid, terwijl hij antwoordde: „Vermoei u niet verder, pater Willi bald met een naarstig onderzoek, in hoe verre de gewone loop der dingen van RUSLAND. Binnenlandsche Onlusten. Uit Londen wordt geseind Op uitnoodiging van eenige Russen is Vrijdagavond in Whitechapel een protestvergadering gehouden tegen het Petersburgsche bloedbad. Drieduizend revolutionairen waren tegenwoordig, en socialisten en anarchisten hielden in verschillende talen redevoeringen ook werden Russische revolutionaire liede ren gezongen. Naar de Daily Telegraph uit Peters burg verneemt, zouden Trepof en de minister van financiën het oneens ge worden zijnoverigens is de toestand onveranderd. Oppervlakkig beschouwd is het kalmer geworden, maar de meeste werklui blijven staken. Trepof gaat voort met massa's stakers de stad uit te zetten. Naar 't heet waren 50,000 man voornemens Zondag weer een betooging te houden tegen het Winterpaleis. Aan de Standard wordt uit Petersburg gemeld, dat de regeeringsgezinde pers in Rusland, ondanks het protest van den Engelschen gezant, voortgaat met het bekende plakkaat af te drukken, dat volgens den Moskouschen corres pondent van de Standard door wel denkende burgers en werklieden afge scheurd of onleesbaar gemaakt wordt. Een Russisch hoofdambtenaar te Petersburg heeft aan den correspondent van de Daily Mail gezegd, dat Gapon gewond in het Alafoesot-hospitaal ligt, als hij hersteld is zal hij wegens hoog verraad voor den krijgsraad gebracht, en ongetwijfeld opgeknoopt worden. Drie bekende advocaten zijn in hech tenis genomen, de politie geeft te ver staan dat de beweegreden voor die inhechtenisneming nader blijken zal. Verscheiden werklui uit Petersburg zijn zijne natuurlijke regels kan afdwalen gij hebt in u zei ven een voorbeeld, dat elke verdere nasporing hieromtrent noodeloos maakt. Begin met uw verhaal nopens den uitslag der nieuwe voorstellingen, welke ik u geboden heb, den baron Van Voërst te doen Jonker Arnold heeft mij reeds verwittigd, dat het weinig gun stig zal zijn." „Zoo is het, uwe hoogwaarde hernam de monnik, een onderdanigen toon aan nemende. „Ingevolge uwe bevelen, heb ik andermaal heer Sweder uwe hernieuw de aanbiedingen van vrede en vriendschap gedaan, en met zachtheid aangedrongen op de vervulling der billijke eischen van uwe genadedoch, tot mijne smart, konde ik den heerschzuchtigen baron tot niets bewegen. De verklaring van uwe heilig heid, dat al hetgeen vroeger geschied, en door heer Sweder en zijne dienstman nen bedreven was, vergeten en vergeven zoude zijn, bracht zijn trotsch gevoel in gisting, en, verre van dankbaar te zijn voor de goedgunstige aanbiedingen van uwe hoogwaarde, waagde hij het, spottend te antwoorden, dat hij de vrind-of vijand schap van een geschoren paap op even hoogen prijs stelde." Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1