Openbare Uitvoering MOSSELEN Daliep J. YJH DE CALSEIJDE, Chr. Zangver. „HOOP OP ZEGEN" Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen Yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Advertentiën. op ZONDAG 29 JANUARI consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk. Prima ingelegde Axel. KNIERIEM. Hoogste bieder was voor die op den weg Ter Neuzen-Axel, te Spui A. Cort- vriendt te Axel voor f 300 en voor die op den weg Hulst-Wal soorden, bij Walsoorden, op den dijk tusschen den Noorddijk en den Maria- polder, P. J. Kuijers te Hontenisse voor f1330. Bij de verpachting op 13 December 1904 werd voor deze tollen geboden respetievelijk f 300 en 11210, terwijl de tot 1 Mei 1905 loopende pacht op brengt f 530 en f1950. Bij Kon. besl. is herbenoemd tot burgemeester van Ter Neuzen, de heer J. A. P. Geill. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 27 Januari 1905. E. J. v. R., bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens beleediging van een ambtenaar veroordeeld tot f 10 boete subs 10 d. h. F. A. D., 26 j., bootwerker te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f10 boete subs. 10 d. h. den Maandag en Donderdag van 8 tot llt/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. Öt Nïkolaas (Waas) Belg-ië. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 89 Januari 1B05. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/i ire Ds. J. B. T Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uie Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat) Voorm. 9 ure Dhr. H. Kieviet. Nam 2 ure Dhr. EL. Kieviet '8 Avonds 5Vt ure Dhr. H. Kieviet. van Aagtekerke. Dinsdagavond omstreeks half acht heeft te Middelburg in de Lazerij straat aldaar een brutale aanranding plaats gehad. Een 27-jarige gehuwde vrouw, die meende dat zij de voordeur niet goed gesloten had en nu naar beneden ging om die deur te sluiten, werd, toen zij bijna de deur bereikt had, onverhoeds aangevallen door een haar onbekend manspersoon, die haar eerst zand in de" oogen gooide, daarna op den grond wierp en bovenop haar ging liggen, trachtend een prop in haar mond te duwen. In de duisternis, die om haar heen was, kon de vrouw haar aanrander niet herkennen. Zij wist echter de prop uit haar mond te houden en takelde den man danig toe; zij beet hem geducht in de vingers en verwondde hem ook bloedend in het gelaat. Hierdoor en door haar hulp geroep wist zij los te komen en de deur te openen. De aanvaller nam daarop ijlings de vlucht, de prop ep een zakdoek achterlatende. In de residentie heett een bediende van een automobielfabriek zich met zijn bruid in een fraaie automobiel naar het stadhuis laten rijden om te trouwen. Ook de getuigen met hunne dames volgden in een autocar. Dc chauffeurs Waren in mooie pakjes ge stoken en droegen bloemruikers op de borst.. De moderne trouwstoet had veel bekijks. Te Schoonhoven werden bij een familie twee logeergasten 's morgens in bewusteloozen toestand op hun slaap kamer gevonden. Het duurde zeer langen tijd voor dat beiden weer bij kennis waren. Bij onderzoek bleek dat het kraantje van de gaskraan niet geheel was gesloten en 's nachts zich gas door de kamer had verspreid. Ongelukken. Te Gouda geraakte een 60jarig man, doordat een vooreen rijtuig gespannen paard schichtig werd en een zijsprong maakte, onder dat rijtuig. De man kreeg ernstige ver wondingen, 0. a. een gebroken arm. Zijn toestand is niet buiten gevaar. Te ^Zutphen is een twaalfjarige knaap door het ijs gezakt en verdron ken. Dezelfde knaap was door de po litie reeds een paar malen van het ijs gejaagd, doch telkens weer terugge komen. Te Asten kreeg een anderhalfja- rig kind een ketel kokend water over zich heen en brandde zich zoo ernstig dat het aan de gevolgen overleed. Te Maastricht viel verleden week een heer van zijn paard en liep daarbij een trap van het dier op. De man kreeg hersenschudding en is thans aan de gevolgen overleden. Sedert te Amsterdam de bekende circulaire is uitgevaardigd, waarbij de onderwijzer met ontslag wordt bedreigd zoo hij aan de leerlingen lichamelijke straf toedient, is de verhouding van ouders en leerlingen tot de onderwijzers er lang niet op verbeterd. Zoo by ouders als bij kinderen zit deze ge dachte voor de onderwyzer heeft van de kinderen af te blijven, anders gaat hij er uit. Aldus verklaarde, volgens het Hbll., Dinsdag voor de vierde kamer der Amsterdamsche rechtbank de heer J. Derksen, onderw. aan een eerste klasse school in de Leegwaterstraat, toen hij als getuige optrad in de zaak van mej. Maria Landman, verlaten huisvrouw vau J. de Laat, die wegens beleediging van den heer Derksen terecht stond. Zij had hem uitgemaakt voor „beul" en „leelijke mof omdat hij haar doch tertje mishandeld zou hebben. Van mishandeling was echter volgens den heer Derksen in 't geheel geen sprake geweest. Het meisje zat een paar keeren in de school te praten, wat de onderwijzer verbood. „Ga hier op de voorste bank zitten," had hij tot het kind gezegd. Nu is het bedoelde meisje een heel goed kind, dat netjes werkt, maar. zoodra men het iets gebiedt, komt er bij het kind een neiging boven om absoluut niet te doen wat men haar gelast. Ze kwam eerst uit de bank, maar bleef by de voorste bank heen en weer staan di aaien. De onderwijzer greep haar toen bij den arm om haar in de bank te zetten. Daarin zittend, was ze toen met de voeten voortdurend bezig op den grond te schoffelen. En daar dit hinderlijk was voor het onder wijs, had de heer Derksen het kind naar huis gestuurd. Dit was alles wat er was voorgevallen. Niettemin kwam korten tijd daarna de moeder aan de school kabaal maken. Het mensch was gansch en al overstuur, dreigde met den schoolopziener, zei „kom mee naar huis, dan kan je zien hoe het kind daar ligt", en was niet te kalmeereu geweest, hoe ook de onder wijzer getracht had om haar duidelijk te maken wat er gebeurd was. Van de beleedigende woorden die ze geuit had, deed de heer Derksen klacht en die klacht meende hij niet te moeten intrekken, hoezeer- de vrouw later verklaard had dat zij zich door buur vrouwen had laten opstoken. Vervol ging achtte hij gewenscht, omdat de ouders door de circulaire op een dwaal spoor geleid, blijkbaar van meening zijn, dat de onderwijzer het recht mist om op te treden gelijk hij deed. De vrouw werd veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. Een aardig straattooneeltje viel Woensdagnacht te 's Gravenhage voor. Een eenigszins aangeschoten bleekers- baas uit Loosduinen had bij een stal houder een rijtuig genomen om er wat mee door Den. Haag te toeren. Na van 10 tot 11 te hebben rondgereden en ergens te hebben „aangelegd," had de man genoeg van de residentie en gaf den koetsier te kennen dat hij nu naar huis wou. „Heel goed," zei de koet sier, „als je eerst betaalt." „Neen", was het antwoord, „je zult me nu eerst naar Loosduinen rijden en dan zal ik zien, wat ik doe." Begrijpelijkerwijs had onze koetsier daar niet veel zin in, weshalve hij naar zijn baas reed om dezen over het geval te raadplegen. Deze was het volko men eens met zijn knecht en sommeer de het „vrachtje" op te dokken. Onze vriend, die eerst de koets al was uit- gewaggeld en bij die gelegenheid met zijn hoofd vrij onzacht tegen de straat- steenen was aangekomen, sprong echter weder in de vigilante en verklaarde, pacifiek tegen de kussens geleund, te zullen afwachten, tot hij in Loosduinen was. Dat was zijn recht, verklaarde hij. En als de baas dat niet goedvond, dan zou hij in het rijtuig blijven, onver schillig waarheen dit ging, desnoods in den stal van den huurkoetsier. De baas, die onzen klant echter lie ver niet in den stal zag, gaf den koet sier den raad naar het politiebureau te rijden en den onwilligen betaler daar „er uit te laten d En zoo ging het in gestrekten draf naar de Groenmarkt. Stilgehouden. De koetsier naar binnen. Een agent houdt de wacht. De man in de koets vraagt, naïef-verwonderd: „voor welk hotel houden we hier stil?", steekt het hoofd uit het raam en roept tot den dienaar der Heilige Hermandad: „portier, een sigaar?" Deze verwaardigt zich niet te antwoorden. Daar verschijnt een tweetal rustbe waarders. Zij qpenen het rijtuig en bevelen onzen vriend met hen mee te komen. Deze blijft zitten. De agenten grijpen hem aan. „Met welk recht verstout ge u de hand aan mij te slaan," declameert de bleekersbaas en klemt zich vast aan het portier. Een ruk, een vloek, en kletterend breekt een ruit en staat de man op straat, om weldra in het bureau te verdwijnen. Wat daar achter de schermen ge beurde, bleef voor de buitenstaande menigte langen tijd een geheim, totdat de koetsier van vreugde stralend, het gebouw verliet. Hij had zonder deur waarder of andere moeilijkheden het geld losgekregen: f 4,50 voor het ritje en 50 cents voor het gebroken ruitje. En de bleekersbaas kreeg gratis nacht- logies om zijn roes uit te slapen. Voor het assisenhof te Brugge heeft terecht gestaan een 21-jarige werkman, beschuldigd van poging tot moord met voorbedachten rade op een herbergier ster, die kleeren van hem in pand had wegens schuld. Hij had haar om een glas bier gevraagd en de viouw ging tappen naar den kelder, maar nauwe lijks had zij de kelderdeur opengedaan of de ander gaf haar een hevigen stoot in den rug, zoodat zij in den kelder viel. Hij sprong haar achterna, bracht haar acht dolksteken toe, en dreef de wreedheid zoo ver dat hij poogde de tong van het slachtoffer at te snijden. Dat mislukte hem echter. Hij werd veroordeeld tot levenslan gen dwangarbeid. "Hij bleef bij het uitspreken van het vonnis geheel on bewogen. Tragische IJson gel ukken. Ook uit het buitenland worden tal van ijsongeluk- ken vermeld. Bijzonder tragisch is de dood van twee knaapjes van 12 a 13 jaar, broertjes, die te Rupelmonde, in Oostvlaanderen, zich op het ijs waag den en er door zakten. Toen de moe der, die het ongeluk vernomen had, kwam toegesneld, was het eene kind reeds doodhet andere hield nog, vast geklemd aan een ijsschots, het hoofd boven water. De moeder kon geen hulp bieden, doch sprak haar kind moed in om vast te houden tot er assis tentie kwam. Maar het kind" kon zoo lang niet volhouden. „Moeder, mijn voeten worden zoo koud, ik kan niet meer steunde het knaapje en verdween in de diepte. Ook teGoosnargh, eenEngelschdorpje speelde zich een droevig ijsdrama af. Daar was een twaalfjarig jongetje, dat bij zijn grootmoeder op bezoek was met zijn moeder, gaan spelen met twee jonge knechts van de hoeve der groot moeder. De drie knapen gleden over het dunne ijs, van een diep watertje, doch weldra zakten zij erdoor. De moeder wilde te hulp komen, waagde zich op het ijs, doch verdween eveneens in de diepte. Alle vier verdronken. Voor de vele bewijzen van deelneming ondervonden ge durende de ziekte en bij het overlijden onzer geliefde Tante en Behuwd-Tante betuigen wij onzen liarteiyken dank. Uit aller naam FR. HARINCK. Axel, 27 Januari 1905. DER TE AXEL, des avonds om 5V2 uur, IN DE De opbrengst uer te houden Collecte zal bestemd zijn voor de armen dier Gemeente. N.B. Personen beneden de 16 jaar worden niet toegelaten. Toegang vrij! HET BESTUUR. Onderlinge-Wlaatschappij tot geldelijke uitkeering bij het verliezen van Varkens „WERKMANSBELANG" te Axel. Gedurende de maanden Februari en Maart bestaat er gelegenheid LID te worden dezer vereeniging. Zich aan te melden bij HET BESTUUR. met en zonder Citroen. Ten verzoeke van den heer G. J. VAN ASSEL te Zuiddorpe (Oudenpolder) zal wegens verandering van bedrijf einde Februari eene groote partij Mest, Hout, Stroo, Staken en Kodden worden verkocht en in de laatste helft van Maart de geheele Landbouwersinspan niets uitgezonderd. Notaris DREGMANS.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2