mmmm. No. 83. Zaterdag 28 Januari 1905. 20 Jaorg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwscli-Ylaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Binnenland. 1XELSCHE CÖU1UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 31 JANUARI 1905, des voormiddags te 93 4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: Mededeeling ingekomen stukken. Vaststellen kohier schoolgelden. Aanbieding rekehing Aig. Burg. Armbestuur over 1904. Verzoekschrift van D. Cornelisse e.a., om wijziging van deAlgem. Politieverordening, betrekkelijk het muilkorven van honden. Verzoekschrift van D. Maas e.a., om op eene geschikte plaats, op de Axelsche Sassing, een lantaarn te plaatsen. Verzoekschrift van den Raad der Geref. Kerk A, om toepassing van art. 7, 1, 3e der Drankwet. Voorstel van tien heer J. J. de Feyter Kz., tot het benoemen eener Commissie van school toezicht op het lager onderwijs. 8. Beschikken over den post van Onvoorziene Uitgaven der be groeting van 1904. 9. Wijzigen Gemeentebëgroóting voor 19Ö5. 10. Verzoekschrift van Dr. R. P. Offringa Hz., om eervol ontslag als Gemeente-geneesheer. Axel, den 27 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. 1. 2- 3. 4. 5. 6. 7. DUITSCIILAND. ïn het district Gelsenkirchen hebben bijna alle fabrieken hun bedrijf aan merkelijk ingekrompen wegens gebrek aan steenkool. De Bochumer Verein laat bij massa's kolen komen uit België, zoo kwamen er gisteren weer 60 wagons Belgische kolen. De prijs loopt inmid dels geducht naar boven. Van alle kanten ondervinden de stakers betuigingen van ingenomenheid met hun streven, en ook geldelijken steun. ^De vertegenwoordigers der mijnwer kers uit het Waldenburger bekken hebben besloten een circulaire uit te geven, waarin de mijnwerkers worden aangespoord hun kameraden in hetRoer- bekken en in Neurode naar hun beste krachten met geld te steunen en vóór alles, geen overuren te werken, want dat zou den toestand der mijneigenaren versterken. De centrale Commissie van vrijzinnige vrouwenverenigingen heeft een adres in Berlijn aangewezen, waar giften vóór de staxende mijnwerkers in ontvangst worden genomen. Meteen ontvangen alle vrouwenverenigingen in het land hen aansporing om te gaan collecteeren voor de arbeiders van het Roerbekken. Ook vakverenigingen van andere arbeiders dan mijnwerkers zenden hulp. De Dresdener metaalbewerkersbond be sloot b.v. aanstonds 2000 mark te sturen. Het lid van den Rijksdag Bernstein is naar Engeland vertrokken om daar te onderhandelen met de leiders der arbeiders. Uit Essen aan de Roer komt het bericht, dat het personeel van de staats mijnen Möder en Rheinbaben zich ook bij de beweging heeft aangesloten. Dat brengt het aantal stakers op 210,000. RUSLAND. Binnenlandsche Onlusten. De Standard verneemt uit Petersburg dd. 24 JanuariGapon heeft zich ge richt tot de soldaten in een brief, die vermenigvuldigd is door overschrijven in duizenden exemplaren. Het is een oproeping voor den heiligen strijd voor vrijheid, met de belofte aan de soldaten dat zij ontslagen zijn van den eed van trouw aan den Tsaar. Hij geeft zijn zegen aan allen, die aan den kruistocht meedoen. De liberale letterkundigen hebben een manifest gericht tot het publiek, waarin de gebeurtenissen worden be schreven, die hebben geleid tot de slachting. In het stuk wordt de slotsom getrokken, dat het publiek moest be grijpen, dat de regeering den oorlog heeft verklaard tegen het gansche Rus sische volk. Op dit punt bestaat er geen twijfel meer. De regeering, die alleen in staat is met het volk te onder handelen door middel van sabels en geweren, heeft zichzelf veroordeeld. Wij roepen alle levende krachten der Russische maatschappij op, om de werklieden bij te staan, die den strijd hebben aangevangen voor de algemeene belangen van het gansche volk. Het stuk draagt 250 handteekeningen. De Standard verneemt voorts, dat grootvorst Michael Alexandrovitsj nog maar de eenige bewoner is van het Anitsjkof-paleis, en dat de Keizerin moeder vertrokken is naar Kopenhagen. De Daily Telegraph verneemt uit St. Petersburg, dat de aanhoudingen op groote schaal van bekende liberalen doorgaan. De gevangenissen zijn reeds vol evenals de hospitalen. Tot de ge vangenen behoort Maxim Gorki. Gapon heeft nieuwe brieven aan verschillende klassen der maatschappij gericht, waarin hij zijn vroegere hou ding van aanhankelijkheid aan den Tsaar prijs geeft en er op aandringt, dat allen zich zullen vereenigen om wraak te nemen op den bloeddorstigen Tsaar en diens doorluchtig adderge- broedsel zijn gevloekte ministers en plunderaars. Andere bladen zeggen, dat Gorki ontsnapt is naar Riga. De Daily Telegraph verneemt uit Petersburg: Op groote schaal worden er nu in stilte over&l menschen ge vangen genomen, o.a. de leiders der liberale beweging. Allen worden naar de Peter-en-Paul-vesting gezonden. Witte, hierover door een hunner familie leden aangesproken, gaf zijn verbazing te kennen en beloofde er over aan Mirski te schrijven, maar aangezier deze Zaterdag op bêVel van den Tsaar zijn heele macht in Petersburg over droeg aan Trepof, het beruchte vroegere hoofd der politie te Moskou, die feitelijk, op raad van grootvorst Sergius, tot dictator is benoemd, heeft hij niet het minste in te brengen. Het staat trou wens vast, dat zoowel Witte als Mirski geheel buiten de jongste gebeurtenissen in Petersburg staan. De correspondent van de Daily Telegraph vertelt, dat hij zelf in hechtenis genomen (maar weer losgelaten) is, omdat hy een ver boden bijeenkomst van meer dan vijf personen in een particulier huis had bijgewoond. Gapon is nog niet gevan gen, ondanks de ijverigste nasporingen der politie. Sommigen beweren dat hij naar Moskou is ontkomen om daar de werkliedenbeweging aan te voeren. Waarschijnlijk schuilt hij echter ergens dichter in de buurt. In Petersburg slapen de werklui niet meer thuis, om niet 's nachts te worden opgelicht. In het geheim blijft Gapon zich echter ijverig roeren, zooals blijkt uit de vele en heftige manifesten die hij tot de werklieden richt. Daarin wordt ge sproken van den beestachtigen Tsaar, en van zijn ministers als van jakhalzen, tegen wie Gapon nu een verdelgings oorlog predikt. Hij ontheft de soldaten van hun eed aan den Tsaar en zegent alle medestanders voor de vrijheid. De correspondent van de Standard seint, dat tienduizenden van Gapon's manifesten overal verspreid worden. Hij heeft gehoord, dat Maxim Gorki ter nauwernood aan gevangenneming ont snapt is door naar het Zuiden te vluchten. De correspondent der Daily Telegraph verzekert echter dat Gorki onder de gevangenen behoort. Verder seint deze correspondent, dat er gisteren te Peters burg weinig soldaten op straat te zien waren, maar zij waren bij de hand in tuinen en op binnenplaatsen. De Standard verneemt uit Petersburg, dat er 20,000 roebels opgehaald is voor de slachtoffers van Zondag. Het mani fest van de geletterden aan het volk droeg 250 handteekeningen. Het heet daarin, dat de regeering nu oorlog voert tegen het heele volk. In het Anitsjkof- paleis woont nu alleen grootvorst Mic hael. De keizerin-weduwe is naar Kopenhagen. Beiden zijn toeziend voogd over den troonopvolger. In Moskou staken de voornaamste fabrieken in navolging van die te Petersburg, o. a. de Engelsche fabrieken van Goat en Westinghouse. De Standard verneemt uit Moskou Feitelijk heeft hier het militaire bewind het burgerlijke vervangen. Troepen bezetten de hoofdstraten, die naar het centrum leiden. De politie verhindert alle verkeer met de buitenwijken, ook het telefonische. Troepen bewaken de voornaamste gebouwen. De hoogeschool kan haar anderhalve-eeuwfeest niet vieren. Er is hier geld voor de Peters- burgsche slachtoffers ingezameld en reeds opgezonden. De Standard verneemt uit Odessa Ondanks Gapon's vlammenden oproep aan het volk, die ook hier verspreid is, blijft de stad voorloopig kalm, vermoe delijk ook wegens de bedreiging van den gouverneur dat hij bij de minste wanordelijkheid den staat van beleg zal afkondigen. Toch is er gisting. Voor al de Joden vreezen een oproer, waarbij zij waarschijnlijk het eerste de slacht offers zouden worden. De Standard v erneemt uit KiefEr is algemeene staking in Kowno, Oeman en elders, gepaard aan oproer, vooral in Kowno, waar de stakers het politie bureau en andere gebouwen hebben aangevallen en gedeeltelijk vernield. De Daily Télegraph verneemt uit Petersburg, dat de rëgeering troepen uit de provincie samentrekt om zoo noodig tegen Moskou te laten oprukken. De correspondent der Daily Mail te Petersburg geeft bizonderhedén over de gebeurtenissen in Kolpin, waar de troepen een gelijk bloedbad hebben aangericht als te Petersburg, telkens de scakers, van wie sommigen geweren hadden, uiteengejaagd en neerschietend. Massa's dooden lagen op den grond. Ten slotte herstelden de troepen de rust na de stakers omsingeld te hebben. Volgens de laatste telegrammen uit Petersburg, is de Tsaar nog te Tsarskoje Selo, maar ligt hij ziek te bed. De kleine troonopvolger zou ook erg ziek zijn, longontsteking. Uitslag Kamerverkiezing Brielle. De uitslag der Woensdag gehouden stemming voor de Tweede Kamer (va cature mr. Goekoop) in het district Brielle is als volgt: Aantal kiezers 6066. Aantal uitge brachte geldige stemmen 5062. Volstrekte meerderheid 2532. Herstemming tusschen den heer A. Roodhuizen (lib.), die 2518 en den heer H. Ch. Vegtel, (antir.) die 2254 stemmen kreeg. De heer L. M. Hermans (soc.-dem.) had 290 stemmen. AXEL, 27 Januari 1905. Woensdag was de kuiper in de brou werij „De zwaan" alhier werkzaam. Toen hij zich naar den zolder wilde begeven om iets te halen, gleed de trap onderuit, waardoor de man met een been tusschen de treden raakte en dit lichaamsdeel boven den voet brak. Door den val bezeerde hij zich boven dien nog erg aan den rug. De onge lukkige, die veel pijn leed, werd naar zijne woning vervoerd, alwaar hem ten spoedigste de noodige heelkundige hulp werd verleend. Donderdag had te Overslag ten overstaan van notaris Dregmans alhier en ten verzoeke van D. Puts en de Erven zijner overledene vrouw Euge nia Coorevits te Overslag de verkooping plaats van een woonhuis en erf, groot 2 Aren, 40 centiaren, waarvan kooper werd Theophile Roelandt herbergier te Zuiddorpe voor de som van f710. Dinsdag had te Hulst de herverpach ting plaats van 2 der tollen op de pro vinciale wegen in dit district.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1