DE ST1\S YOËKST No. 82. Woensdag 25 Januari 1905. 20e Juurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEIIAfl, Buitenland. FEUILLETON. 4XELSCHE C01IR4NT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 8 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor BelgiS 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het Nowoje Wremja heeft uit Hoean- sjan een telegram ontvangen, meldende dat volgens berichten uit Chineesche bron een gedeelte van Nogi's artillerie zich reeds bij het legér in Mantsjoerije gevoegd heeft. Deze berichten worden Bevestigd door de omstandigheid dat het Japansche geschut aan de Sja-ho thans een grooter terrein schijnt te bestrijken dan vroeger. Men behoeft geen Chinees te zijn, om aan te nemen dat Ojama's strijd macht inderdaad reeds met een gedeelte der Japansche macht, zoo lang door Port Arthur vastgehouden is, versterkt is. De Japanners hebben er zich niet naar ge dragen om van hen te onderstellen dat zij er gras over zullen laten groeien. De Japanners zyn op het denkbeeld gekomen, den nauwe.n haveningang van Port Arthur af te dammen en de geheele haVen leeg te pompen, ten einde aldus de gezonken Russische oorlogsschepen te kunnen bemachtigen. Dit vernuftige plan zal wel heel duur zijn, maar het schijnt niet onmogelijk, en de belooning zou groot zijn, indien het slaagde. Twee Engelsche stoomschepen, die met steenkolen voor Wladiwostok ge laden, door de Japanners opgebracht waren, de Roseley en de Lethingtonr zijn door het prijsgerecht te Saseho verbeurd verklaard. DUITSCHLAND. De ministerieele commissie zal zich in verschillende subcommissies splitsen, Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) Zoodra de sluwe monnik had ontdekt, dat de baron Van Voërst door Wouter werd verdacht gehouden van den aanslag op het leven van Agge, had hij dadelijk het denkbeeld aangegrepen, dat deze dwaling een sterk werkend middel zoude zijn, om den twist, waarnaar hij zoo be- geerig verlangde, aan te stoken, daarom had hij met dien strengen ernst, welke |rij wist, dat voor het devote gemoed van den ouden Wouter on wederstaal baar zoude zijn, aangedrongen, om bij den bisschop eene aanklacht tegen den baron Van Voërst in te brengen, die den streng rechtvaardigen Van Arkel niet 011 vervolgd konde laten. Met eenegeheime vreugde bespeurde hij op het gelaat van den veer man, dat zijne listige taal doel had ge troffen. „Ik dacht, genoeg gedaan te hebben, vader Willi bald door aan een van des bisschops dienaren op te dragen, om voor mijne dochter hulp en bescherming in te roepen,* antwoordde Wouter zacht. „Wat hoor ik, Wouter! gij hebt u feigendunkelijk van eene taak verschoond, opdat het onderzoek naar de grieven die de werklieden ten aanzien van de verschillende mijnen hebben, sneller kan afloopen. Het aantal stakers beliep Vrijdag 195,604 of 272 minder dan den vorigen dag. Onder groote geestdrift hebben Vrijdag 2000 mijnwerkersvrouwen te Essen vergaderd. Van mijlen ver waren de vrouwen samengestroomd. Behalve ge wone burgervrouwen met schort, jak en hoofddoek, zag men er ook als dames gekleede vrouwen bij. De sociaal-demo cratische woordvoerster mevrouw Plum sprak de vergadering toe. Anderhalf uur lang handelde zij over de onwaar dige behandeling van de mijnwerkers door de mijnbeambten, de hongerloonen, het stilzetten van mijnen om de voort brenging te beperken en hoogere prijzen voor de steenkolen te maken, de tijd van afdaling en opstijging en het „nullen", daarbij hevig uitvarende tegen de ondernemersbent. Alle vrouwen moesten hun mannen aansporen om lid van een vakvereeniging te worden en geen jenever te drinken. Zij waar schuwde verder tegen baldadigheden en beleedigingen jegens „Arbeitsheili- gen", gelijk zij de „Arbeitswilligen" (doorwerkers) noemde, gaf de kapitalis tische pers die de zaken verdraait, een veeg uit de pan en bezwoer de vrouwen trouw aan de zijde van hare mans te vechten voor lotsverbetering. Twee andere spreeksters werden even warm toegejuicht. De vrouwen namen ten slotte deze motie aan „De vergadering van mijnwerkersvrouwen die vandaag die de heiligen op u gelegd hadden te volbrengen, en schijnt te vergeten, het geen de schrift zoo duidelijk beveelt, als zij zegt, hetgeen uwe hand vindt om te doen, doe dit met ijver. De straf van den luien en on willigen dienstknecht kome over uw schuldig hoofd, wanneer gij lan ger draalt, te gehoorzamen aan een god delijk bevel, dat in dit uur door mijnen onwaardigen mond tot u komt.* Willibald had op dien beslissend be velenden toon gesproken, die, uit den mond eens geestelijken, in de midden eeuwen, voor het onnoozele gemeen, wei nig minder dan eene Godspraak klonk. Ook het gemoed van Wouter was te zwak, en zijn verstand te beneveld, om den krachtigen indruk dezer strenge taal te wederstaan, en, bukkende voor ket ge vreesde priesterlijk gezag, antwoordde hij met ootmoedige stem „Ik zal hooren, heilige vader naar hetgeen gij zegt, een heilig gebod te zijn. Sta mij slechts bij met uwen wijzen raad en hulp, opdat ik, in dit vreemde vaarwater, waarvan ik diepte noch gronden ken, niet verzeil en aan den grond raak.* „Ik zelfs zal u bij den heiligen bisschop geleiden. Spreek, als gij voor zijn aan gezicht staat, met eerbied, maar ook met vrijmoedigheiden vooral, laat geene vrees u weerhouden, om alles aan zijn heilig oor te openbaren, wat gij weet, en hem derhalve dienstig kan zijn, om licht te ontvangen in deze gewichtige ten getale van 2000 zijn bijeengekomen, verklaart ten volle in te stemmen met de verklaringen van de spreeksters en belooft, de mannen niet eerder naar de mijn te zullen sturen, voor de door hen gestelde eischen zijn ingewilligd." Uit alle oorden van de wereld gaat men nu steenkolen voeren. Volgens een telegram uit Montreal, treft daar zelfs de Dominion Coal Company toe bereidselen voor verscheping van steen kolen naar dat land. RUSLAND. Volgens ambtelijke opgaven is te St. Petersburg tot Vrijdagavond in 174 fabrieken, andere nijverheidsonderne mingen en drukkerijen met ongeveer 96,000 arbeiders, het werk neergelegd. De courancen zijn niet verschenen. De gouverneur der stad heeft een ambtelijke bekendmaking uitgevaardigd, waarin hij verklaart, dat hij, tengevolge van de werkstaking in vele fabrieken en werkplaatsen, iet als zijn plicht beschouwt er op te wijzen, dat noch samenscholingen noch optochten op straat zullen worden toegelaten en dat ter voorkoming van volksbewegingen zoo noodig zal worden overgegaan tot de voorgeschreven krachtige maatrege len. Tevens worden de arbeiders, die niet met de staking te maken hebben, uitgenoodigd zich van elke deelneming aan volksoploopen te onthouden. De dankdienst, dien het Petersburg- sche stadsbestuur had willen houden voor de redding van den Tsaar, is\an ambtswege verboden, blijkbaar om de voorstelling te handhaven, dat het zaakwaarna gij zijne rechtspraak en bescherming moogt verbeiden, met het zelfde onwankelbaar vertrouwen, alsof gij uw leed aan den Hemel zei ven klaagd hadt,* hernam Willibald, terwijl eene lichte uitdrukking van spot op zijne dunne lippen lag. „Zal ik dan ook spreken van hetgeen vroeger geschied is, vader Willibald of is het genoeg, dat ik den bisschop een verhaal doe van Agge's laatste ramp Vroeger, gij weet dit, heeft zij averij ge kregen aan hare lading en binnenwerk; de laatste stortzee, welke haar overkwam, heeft haren romp en inhoud beschadigd." „Vervloekt zij uw suffend gebabbel!" bromde de monnik zacht tusschen de tanden, en toen antwoordde hij luid: „Ik heb u gezegd, dat gij niets zult ver zwijgen; of is uw verstand zoo helder opgeklaard, dat gij scheiding kunt maken tusschen hetgeen goed en hetgeen kwaad is „Ik weet het, vader!" hernam Wou ter, „dat de goede heiligen aan eenen armen schipper slechts zoovee"! wijsheid hebben gegeven, als hij noodig heeft, om, in handzaam en stormweer, te weten, waar hij staan moet; maar ik meende, dat het zondig is, onzen naaste te be schuldigen, wanneer wij niet zeker van den koers zijn." Eene lichte bleekheid, die zichtbaar werd op het gelaat van den monnik, toonde aan, dat de eenvoudige aanmer kartetsschot slechts een ongelukkig en onbeduidend toeval was. Feitelijkschijnt echter uitgemaakt te zijn dat verschei den kanonnen in plaats van, gelijk het voorschrift luidde, stroomopwaarts ge richt te zijn, recht op het winterpaleis doelden. De gevonden mantel van de kartets moet meer dan honderd kogels bevat hebben, maar de lading niet ge heel in orde geweest zyn, want de meeste kogels vielen onderweg mat op het ys der Newa neer. Het kanon was scherp op het keizerlijk paviljoen ge richt. Iü elk geval zijn er meer ge wonden dan de politie toegeeft. Binnenlandsche Onlusten. De Tsaar heeft een lang onderhoud gehad met de ministers, waar uitsluitend de binnenlandsche toestand is besproken. Het lijkt uiterst moeilijk zich eenig denkbeeld te maken omtrent de voor stelling, die de Tsaar zelf en zijn raads lieden hebben van den binnenlandschen toestand des rijks. Zij moeten ziende blind en hoorende doof zijn, wanneer de tegenwoordige gebeurtenissen hen niet met verbijsterende gedachten ver vullen. De Russische pers is niet in staat veel licht te verschaffen in zulke ernstige tijden, wanneer de censor heviger pleegt te woeden dan ooitnu is zij zelfs tengevolge der zich geweldig uitbreidende werkstaking tot volkomen stilzwijgen gedopmd te Sint Petersburg verschijnen geen couranten meer. De eenige bron, waaruit men thans te putten heeft, zijn de telegrammen en deze geven, een onder de omstandig heden overvloedig te noemen oogst. kingen van den ouden Wouter hem hadden getroffen. Schielijk echter antwoordde Willibald, met eene vaste stem: „Wie spreekt dan van valschelijk beschuldigen? Heb ik iets anders bevolen, dan den bisschop te verklaren, hetgeen uw eigen geweten u ingeeft? Volg slechts die stem, en laat het aan het wijze en verlichte oordeel van den aardschen plaatsbeklee- der des Hemels over, om uitspraak te doen, en scheiding te maken tusschen hetgeen in uwe aanklachte al dan niet strafbaar is. En nu, volg mij Terwijl Willibald het lange vertrek doorliep, ging ook de hoop toeschouwers rondom den kunstenaar uiteen. In het midden van dit gedrang trad iemand den monnik op zijde, en fluisterde hem, nauwelijks hoorbaar, toe: „Rocko wacht u dezen avond in het Bloedstraatje!" Schielijk wendde de pater zich om, en nu bespeurde hij, dat de Oostersche too- venaar zich, met drift, van hem verwij- d'erde, en, door de menigte heen worste lende, met vluggen tred, het vertrek verliet. De haast, welke hij maakte, belette Willibald echter, om den gooche laar te naderen. Hij wenkte dus Wou ter toe, om hem te volgen, en, van dezen vergezeld, trad hij toen den „Groenen Valk* uit, en ook daar buiten van den kunstenaar niets meer ontdekkende, sloeg hij den weg naar het bisschoppelijk pa leis in. Zijne uyjunikenpij opende daar, zoo

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1