Dotter J. VU DE CALSEIJDE, Binnenland. Rechtszaken. Uitslaitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. 15 Augustus. Groot Venetiaansch feest op de Schelde. 17 Augustus. Uitvoeringen der werken van Peter Benoit. Einde Augustus. Inhuldiging van het standbeeld van Frederic de Merode te Berchem. Luik. Einde April. Plechtige opening der tentoonstelling. Begin Mei. Bezoek van den Koning aan de tentoonstelling. Begin Juni. Waterfeest op de Maas. Bloemencorso. Dag en nachtfeest. Ver lichting der bruggen en vuurwerk op de Maghinbrug. Verlichting van de hoogte van Cointe en omstreken. Half Juli. Militaire fakkeltocht. 21 Juli. Volksfeesten. 24 en 25 Juli. Arbeidersteesten. 17 September. Inhuldiging van het standbeeld van Charles Rogier. October. Prysuitdeeling in de ten toonstelling. Verder zijn nog groote feesten beraamd te Gent, Bergen, Namen, Brugge, Has selt en Aarlen De minister van binnenlandsche zaken heeft le bepaald, dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaam heid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en in de fraaie handwerken voor meisjes voor het jaar 1905 zullen aanvangen op 15 Februari e. k. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examen belast, zitting zullen houden voor de nuttige handwerken te Breda, 's Gravenhage, Utrecht en Zwolle en voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Zwolle. Zij, die zich aan het examen in een dezer vakken of in beide wenschen te onderwerpen, gelieven zich vóór 1 Februari a. s. aan te melden by den voorzitter der commissie of de voor zitters der commissiën, voor welke zij wenschen te verschijnen, met ovor- legging van a. geboorte-akte b. getuig schrift van zedelijk gediag. De St. Ct. no. 14 bevat de wet van den 51 Dec. tot bekrachtiging van provinciale belastingen in Zeeland, nl. van acht en twintig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de gebouwde eigendommen en van zes en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting op de ongebouwde eigen dommen over 1905, en van een en twintig opcenten op de hoofdsom van de belasting op het personeel van 1905. den monnik een blijde vreugde, en in vrolijke verrassing riep hij uit /Heili ge Michaëlgij noemt den Voerster den verleider uwer dochter tflk moet dit gelooven," harnain Wou ter, evenzeer als dat hij het was, die haar leven aanrandde." ^Zondig zoude het zijn," ging nu de monnik, op den gewonen, zalvende'n toon, voort, //te twijfelen aan eene stem, die wij billijk mogen beschouwen niet die eens dwalenden menschen te zijn, maar afkomstig van de onfeilbaarheid zelve." *Dus zoudt gij, eerwaarde vader -vroeg de veerman weifelend, ^met mij gelooven, dat ik, zonder bezwaar, den baron Van Voërst van beide misdrijven kan beschuldigen P" //Gewis, mijn zoon I" antwoordde de pater met ernst, ffen gij doet wel, gehoor te geven aan de stem der rechtvaardige Ajyaak, die u voert aan de voeten van den heiligen en rechtvaardigen stedehou der des Hemels, om van hem gerechtig heid en hnlp ie roepen." z/Dit laatste te verkrijgen is alleen mijn doel, vader! wraak en straf begeer ik niet." z/Het voegt u niet," vervolgde de rnon- nib bestraffend, „de macht en den wijzen wil te beperken van hem, die door den Hemel gesteld is, om billijk recht te oefenen over de misdaden, die begaan worden door het zondige meuschdom. De dure verplichting rust op u, en, in AXEL. 20 Januari 1905. Gisteravond gaf de zangvereeniging „Excelsior" alhier op de bovenzaal van den heer Koole een concert. De ver schillende nummers van het program ma werden goed afgespeeld en vooral de apothese aan het slot der vertooning maakte een keurig effect. De heeren Goudstikker en Schouten uit Ter Neu zen maakten zich ook zeer verdienste lijk en vergastten het publiek op een paar muzikale juweeltjes, die evenals hetgeen door Excelsior werd gepres teerd, blijkbaar zeer in den smaak vie len. Door bijzondere omstandigheden zal door de vereeniging in dit seizoen geen concert meer worden gegeven. Door den commissaris der Konin gin in Zeeiand is op zijn verzoek met ingang van 1 Februari a.s. eervol ont slagen als lid van de gezondheidscom missie voor de vereeniging van gemeen ten, welke haar zetel heeft te Axel, de heer Dr. R. P. Offringa Hz., arts alhier. Woensdagavond hadden we het genoegen te Zaamslag het muziek- en zanggezelschap bestaande uit 30 jongens en meisjes, van de Weesinrichting te Neerbosch te hooren. Eene talrijke schare vuldehetNed.Herv.Kerkgebouw. Ds. Van Dis sprak een inleidend woord waarna de weezen zich lieten hooren. Met onverdeelde aandacht, werd ge luisterd naar de accuraat uitgevoerde muziek- en zangnummers. Zonder iets van het eerste af te doen, waren de zangnummers indrukwekkend schoon. Vooral „Boven de Starren" en „De Kerkklok" beide met bromstemmen waren aangrijpend. Ds. Schrijver directeur der inrichting deed belangrijke mededeelingen aan gaande de stichting, waarna Ds. Tholen met dankzegging eindigde. Ter Neuzen, 18 Jan. '05. Een groote schare was gisterenavond naar het Kerkgebouw van de Herv. Gemeente opgegaan, waar Ds. J. Schrijver, direc teur van de weesinrichting te Neerbosch sprak over den arbeid der weezen en waar het Zang- en Muziekgezelschap dier inrichting zich liet hooren. Met veel belangstelling werd Ds. Schrijver gevolgd; terwijl het zang-en muziekgezelschap veel lof inoogste. De muziek klonk zuiver en werd accuraat uitgevoerd en bewees dat de uitvoerders met lust bezield en onder goede leiding zijn. In verband met de vele branden gemeente Hontenisse, zullen door de administratie van het Kroondomein, met medewerking van de landbouwers in voormelde gemeente, premiën worden uitgeloofd voor dengene, die in den loop van 1905 zoodanige aanwijzingen aan de justitie zal verstrekken, dat de brandstichter by eindvonnis veroordeeld wordt. Er is voor dat doel een som van f 1000 bijeen. M. Ct. In de week van 11 tot en met 17 Januari kwamen in Zeeland voor 4 gevallen van roodvonk en wel 2 te Krabbendijke, 1 teSchoreenlteYerseke, benevens 9 gevallen van diptheritis, nl. 3 te Arnemuiden, 1 te Oostburg en 5 te Stoppeldijk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting *20 Januari 1905. E. v. A., 34 j., klompenmaker te Koewacht, is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. naam van Hem, die gezegd heefthij, die het zwaard gebruikt, zal door het zwaard vergaan, beveel ik u, dien plicht te volbrengen, door al datgene, wat gij weet, of zelfs veronderstelt, dat geschied is, te openbaren voor den rechterstoel des bisschops, zonder daarvan een tittel of jota te verzwijgen." Wordt vervolgd). L. 14 j., schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot f10 boete of 10 dagen hechtenis. J. C. d. R., 35 j.. werkster te Ter Neuzen, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. F. H., 25 j veldarbeider te Axel, is wegens diefstal veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. R. v. B„ 40 j., hnisvrouw van P. d. B., zonder beroep te Clinge, is wegens mis handeling veroordeeld tot f 5 boete sub sidiair 5 dagen hechtenis. L. M. T., 28 j., huisvrouw van G. F. Szonder beroep te Hulst, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. J. F. de R., 21 j., schipper te Hontenisse, is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. C. L. B., 24 j., schippersknecht te Clinge, is wegens mishandeling veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. lo. J. C. M., 25 j., 2o. P. J. M., 21 j., varensgezellen, 3o. J. C. M., 26 j., bootwerker, allen te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld de le en 2e ieder tot eene maand, de 3e tot 14 dagen gevangenisstraf. A. E. P., 20 j., voerman te Hontenisse, (appélzaak van het KantongerechtteHulst). is wegens overtreding van het reglement op de wegen en voetpaden veroordeeld tot f l boete subsidiair 1 dag hechtenis. den Maandag en Donderdag van 8 tot lll/2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St jSTikolaaa (AVaas) België. PREDIK13EURTEN TE AXEL Zondag 33 Januari 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 9l/t ore Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. 3. T. Hugeuholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. Oussoren. Ds. Oussoren. van Baarland. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v. d. Kamp. Geretormeerde Kerk. (Lauge Weststraat). Voorm. 9 nre Dhr. P. Engelse. Dhr. P. Eugelse. Dhr. P. Engelse, van Middelburg. Voorm. 9 uie Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Nam 2 ure 's Avonds 5Vi ure Een bloedig drama. In de Atjeh- straat te Katendrecht woont de roeier W. v. d. Wal, 54 jaar oud. Zijn vrouw die van hem veriaten leett, woont sa men met haar moeder in deDelistraat en diende eenigen tijd geleden reeds een eisch tot echtscheiding in. Gisterenavond zocht v. d. Wal zijn vrouw in haar woning op en loste op haar twee revolverschoten, die even wel geen doel troffen. Toen greep hij een scheermes en sneed haar over den linkerpols. Op het hevig hulpgeroep der beide vrouwen, kwamen buren en politieagenten toesnellen. Van de Wal nam nu de revolver en schoot zich ter hoogte van den rechterslaap in het hoofd. Zwaar verwond werden zoowel v.d. Wal als zijd vrouw naar het- stedelijk ziekenhuis overgebracht. Te Kalmpthout aan de Belgische grens is een ernstig ongeiuk gebeurd in de bierbrouwerij van den heer M. B. De eigenaar wilde iets aan een riem doen, terwijl deze in beweging was, doch werd door dien riem gegrepen en medegesleurd, waardoor hij tusschen de as en den muur bekneld raakte. Een arnf werd afgerukt en vóór hulp kwam opdagen lag het gedeeltelijk ver morzelde lichaam dood op den grond. De man laat een weduwe met 8 kin- ders achter. Woensdagavond heeft bij de halte Lunetten onder Utrecht een treinbot sing plaats gehad tusschen een goede rentrein en den sneltrein uit 's Herto- ger.bosch. Een paar wagens van den goederentrein waren beschadigd, een wagen werd vernield. Van het perso neel werd een remmer ernstig, een licht gekwetst. De locomotief van den sneltrein werd beschadigd doch de rei zigers kwamen met den schrik vrij. De treinenloop had natuurlijk vertra ging. 's Middags waren op de Jeremiebrug te Utrecht drie ledige wagens van een goederentrein ontspoord. Een der wa gens kwam bijzijden de brug gedeelte lijk in het water terechtpersoonlijke ongelukken kwamen echter niet voor. Te Ambt Almelo heelt Zondag avond een woeste vechtpartij plaats gehad, ^Mrbij van de acht daarbij betrokken personen er zeven min of meer verwond zij. Drie jongelui keer den rustig huiswaarts toen zij eensklaps, zonder eenige aanleiding, door een vier tal personen met messen en stokken gewapend, werden aangevallen. Een hunner ontving direct een slag over den arm, welke zoodanig aankwam, dat hij zijn werk niet kan verrichten. Èen tweede, die ter zelfverdediging van zich" afschopte, kreeg een snede over zijn handde derde ontving een messteek in den arm. Daarmede niet tevreden, volgden de aanranders hen tot binnen de omheining by de woning van een der aangevallene. Diens va der door het rumoer buitengelokt, ontving tot antwooord op zijn aanmaning om de plaats te verlaten een slag op zijn hoofd, waardoor ook deze bloedend ver wond werd. Ter zelfverdediging ont rukte hij een der woestelingen een met spijkers beslagen lat, waarop het met vereende krachten gelukt deze met bebloede koppen te doen afdeinzen. De justitie uit Breda heeft te Strij- beek een onderzoek ingesteld naar den dood van het zoontje van een woonwa genbewoner, welk kind onder verdachte omstandigheden is gestorven. Naar verhaald wordt, had de kermisreiziger het achtjarig knaapje om melk uitge zonden. Het kind w as wat lang uitge bleven en de ontaarde kerel had het daarom doodgeslagen. De man is in bewaring gesteld. Uit Vlaardigen wordt gemeld De twyfel omtrent het lot van de zes mannen, die het schip Elisabet Alida van hier naar Brake overbrachten, is thans wel geheel weggenomen. Ieder begrijpt dat bet schip vergaan is en dat de menschen hun dood in de gol ven hebben gevonden. Het ongeluk moet hebben plaats gehad op Vrijdag 6 Januari. De schipper L. Spanjers- berg, die te Brake woonde, laat een vrouw en 6 kinderen na, zoodat 6 we duwen en 36 kinderen hun mannen en vaders moeten missen. Er zijn onder die getroffen gezinnen, waar de nood thans al nijpend is. Begaan met hun lot, zal door een commissie, uit het bestuur der Vlaardinsche Visschers- vereeniging en waterschout een collec tie worden gehouden om in de eerste behoeften te voorzien. Branden. Tusschen Gestel en Waalre woedt een ernstige boschbrand. Door een onbekende oorzaak is te Epe de woning van den bierbottelaar H. de Graaf totaal afgebrand. Wegens gebrek aan water viel aan blusschen niet te denken. Assurantie dekt de schade. Een begin van brand ontstond deze week tusschen de pannen en het ge welf boven de concertzaal van den heer Van Ruiten te Lisse, tijdens een

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2