1 DE STIJiS VOERST. \o. 81. Zaterdag 21 Januari 1905. 20® Jaarg. I LILIUliUL Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MFAEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vry dagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Uit allerlei bijzonderheden, die lang zamerhand loskomen over het beleg van Port Arthur, blijkt, dat de Beiersche luitenant graaf Wolffskeel von Reichen- berg en de twee Engelsche kapiteins Yate en Bannerman, op 20 November in groot gevaar hebben verkeerd. Zij waren onder geleide van een paar Japansche officieren in de voorste loop graven gegaan voor het fort Er-loeng- sjan, om de Russische stellingen gade te slaan. Plotseling sloeg een granaat uit de vesting neer tusschen de officieren, die vlak bij elkaar stonden. Toen de rook optrok, vond men den Japanschen luitenant Isjibata liggen, half begraven onder zand en modder, een stuk van de granaat was hein door het lichaam gevlogen. Luitenant Hori werd licht gewond, maar de drie niet-Japanners kwamen er prachtig af, de twee Engel- schen met eenige schrammen en de Duitsoher verloor slechts zijn muts. DUITSCHLAND. Uit Bochum wordt gemeld dat op alle mijnen staat aangeplakt, dat de stakers die binnen drie dagen niet terugkeeren, ontslagen worden en dientengevolge hun loon voor zes werktijden zullen verbeuren. De staatsspoorwegen hebben, geleerd door de ondervinding die zij tijdens de laatste groote werkstaking hebben op- gédaap, ditmaal bijtijds groote steen- koolvóorraden ingeslagen. Dereserve- voorraad alleen is voldoende om het volle bedrijf zes weken lang aan den gang te houden. Daarbij komt de voor raad voor oorlogstijd,, die toereikend is voor vier weken. De groote fabrieken van Thyssen zullen eerstdaags bij gebrek aan kolen, stilgezet moeten worden. In dat geval zouden 5000 werklieden broodeloos worden. Volgens een bericht uit München Gladbach, zullen een aantal spinnerijen en weverijen aldaar tegen het einde van deze week gebrek aan kolen krijgen, wanneer men er niet in slaagt, Belgische of Engelsche steenkool te krijgen. Te Dortmund worden overal stakmgs- bureau's opgericht. De leiders hebben besloten, bij elke mijn een piket op te stellen, bestaande uit vertegenwoordi gers van de vier vakvereenigingen, ten einde onder de stakers te handhaven en alle dadelijkheden tegen arbeiders die willen werken, te verhinderen. Aan den anderen kant worden in alle groote gemeenten gemeentelijke hulppolitie- troepen uit de burgerij gevormd, die de fabrieken en mijnen moeten bewa ken en niet-stakers beschermen. Deze laatsten gaan onder politiegeleide van ien naar hun werk. Men schatte het aantal stakers op drie vijfde gedeelte van alle mijnwer kers in het Roerbekken. BELGIE. Maandag heeft te Brussel de groote nationale commissie voor de Belgische onafhankelijkheidsfeesten van '05 verga- Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolschè Geschiedenis (1362) Nauwelijks had Willibald den ouden Wouter herkend, of snel, als eene blik semstraal, vloog de gedachte door zijne ziel, Wauter's haastige overtocht naar Utrecht, in verband stond met zijne ver- slagene dochter. De monnik had al zijne geestkracht noodig, om een kreet van schrik te onderdrukken, dien deze veronderstelling, met sterken drang, uit zijne borst perste; want gelijk een ont waakt geweten steeds geneigd is, om de gevolgen van een begane misdaad te vergrooten, en uit den flauwsten en ge- ringsten schijn de stellige zekerheid put, dat de vergeldende straf nabij is, zoo stelde zich de monnik met deze verschij ning van den ouden veerman niets anders voor, dan dat deze hier was, om hem bij den bisschop voor zijnen aanslag op het leven van Agge aan te klagen, en zijne ontstelde verbeelding liet hem, in den eersten oogenblik, zelfs niet toe, in zoo verre zijne gedachten te regelen, om zich de geruststellende overtuiging te geven, dat niemand er kennis van droeg, dat Agge door zijne hand was gevallen. derd, om kennis te nemen van het algemeen program der feesten welke, geheel het land door, zullen aangericht worden om de vijf-en-zeventigste ver jaring der Belgische onafhankelijkheid te vieren. Des ochtends kwamen de gouverneurs en de burgemeesters der groote steden bij De Trooz, minister van binnenland- sche zaken, om hem kennis te geven van de programma's, door de provinciale comités vastgesteld. De minister gaf daarvan kennis aan de nationale commissie. De provinciale commissie van Brabant heeft opgehouden te bestaan. Zij is vervangen door de stedelijke commissie van Brussel, die hare ontwerpen en voorstellen heeft overgenomen. Het algemeen program voor Brussel, Antwerpen en Luik is voorloopig als volgt samengesteld Brussel. In Juni. Internationale schietwedstrijd. In Juli. Opening van de geschied kundige kunsttentoonstelling en tentoon stelling der oude kunstnijverheid. 18, 19 Juli. Feest der Maatschap pijen van Onderlingen Bijstand. 20 Juli. Stoet en prijskamp van vlaggeneerste steekspelmilitaire fakkeltocht; betooging voor het stand beeld van Leopold I, te Laeken. 21 Juli. Banket der burgemeesters Te Deum in Sint-Goelen vaderlandsch feest op de Poelaertplaats. 22 Juli. Eerste uittocht van den historischen stoet. 21, 22 en 23 Juli. Volksfeesten, concerten, kostelooze vertooningen. Het wat eerst, nadat dit denkbeeld zijnen ontroerden geest eenige kalmte had teru geschonken, dat hij het waagde uit zijnen schuilhoek te voorschijn te komen, en op den ouden schipper toe te treden, om de ware oorzaak van zijne komst te Utrecht, uit te vorschen. Zijne hand met eene lichten druk op de breede schouders van den grijzen veerman leggende, zei de hij, met eene zachte stem, waaraan geheel de gewone trotsche toon ontbrak„Hoe, brave Wouter! heeft ook u de nieuwsgierigheid bekropen, de moeielijke reis van Zwolle naar Utrecht te ondernemen, enkel met het doel, om de zondige vermaken van dit ijdele feest te genieten De schipper wendde, bij deze vraag eenigszins verrast, zijn hoofd om, en toen hij den pater uit het Fraterhuis had her kend. antwoordde hij, op eenen sombe ren toon „Reeds te lange jaren heb ik met stormweer in den wind moeten op- laveren, dan dat ik, nu mijne reis bijna ten einde loopt, nog zoude uitzien op een' gunstigen windik heb alle hoop daarop vaarwel gezegd, en bid slechts nog mijn Reeder, dat hij mijn staand en loopend want, en dagelijksch zeilwerk, in zoo verre in orde houdt, dat ik de harde windvlagen, die mij nog zullen overvallen, kan doorstaan, tot ik, met klein zeil, binnenloop, en mijn wrak aan den slooper overgeef. „Ik moet dus denken, dat gij, om andere redenen, dan om het tournooifëest, hier zijt?* vroeg de pater, met zichtbare onrust, en toen Wouter, met eenen hoofd knik, daarop toestemmend geantwoord had, vervolgde hij, nauwelijks hoorbaar „En welke zijn die reden Met angstige spanning hing Willibald's blik aan het gelaat van den ouden veer man, en sidderend wachtte hij het ge vreesde antwoord af. „Zijt gij dan de eenige," hernam Wouter, „die niet weet, wat er met mijn kind is geschied „Ik heb van haar ongeluk iets ver nomen/ antwoordde de monnik, met de vorige, beklemde stem. „Dan kunt gij lichtelijk vermoeden, wat mij heeft bewogen, om mij in dit vaarwater te begeven. „Gij zijt dus om Agge hier?* vroeg Willibald snel, van kleur verschietende. „Ik ben hier, om van den machtigen bisschop bescherming af te smeeken tegen hein, die mij mijn kind heeft ontrukt/ antwoordde fouter, met zichtbare on rust. Eenige oogenblikken duurde het, voor de monnik, met eene doffe stem, de vraag deed: „Wie is het, die Agge ter neder stiet Nu greep de veerman den arm van den monnik, en die krampachtig tusschen zijne bruine vingers klemmende, ant woordde hij, op eenen somberen toon „Dezelfde, die de deugd van Agge deed vallen, heeft ook haar leven vernietigd!* 21 en 23 Juli. Verlichting der stad, boulevards en het Park van Koekelberg. 22 Juli. Uitdèeling van Redders decoraties. 30 Juli. Tweede steekspel. Einde Juli. Uitvoering van stukken van Belgische toondichters, op de Groote Marktgroot ballonfeest. 6 Augustus. Militaire feesten. 13 Augustus. - Derde steekspel. 24 September. Betooging op de Martelaarsplaats. Einde September. Inhuldiging van den boog van hét Verjaringspark. Einde September. Inhuldiging van het nieuw museum van natuurlijke geschiedenis. Antwerpen. 22 Juli. Fakkeltocht en défilé voor het standbeeld van Leopold I. 23 Juli. Groote stoet van leger, burgerwacht en volksmaatschappijen. Vaderlandsche betooging op de beurs. Banket der burgemeesters en afvaar digingen uit de provincie. 24 Juli. Uitvoering der cantate van Jan Blockx. 23, 25 en. 26 Juli. Groote inter nationale zeilwedstrijd. Waterstoet. 30 Juli. Vaderlandsche feesten te Antwerpen en in al de gemeenten der provincie. In Juli. Tentoonstelling der werken van Jordaens. In Augustus. Geschiedkundige zee vaarttentoonstelling. Van 13 tot 27 Augustus. 5 uit tochten van den grooten lichtstoet. 14 Augustus. Inhuldiging van het Middenstation. Met de bleekheid des doods op zijne kaken, waggelde Willibald eene schrede achteruit, en zijne glinsterende oogen met eene wilde uitdrukking op den ouden schipper werpende, riep hij met eene brullende stem: „Gij liegt, grijze leugenaar! bij den Satan! gij liegt!* Gelukkig, dat de andere gasten hunne aandacht te zeer hadden gevestigd op de voorstellingen, welke hun door den goochelaar gegeven werdenzij hadden dus geen tijd, om eenige opmerkzaamheid te schenken aan hetgeen buiten den kring voorviel. De uitroepingen van den mon nik, hoezeer luide door het lange ver trek weergalmende, hadden dan ook op den hoop geene andere uitwerking, dan dat eenigen ter loops een blik naar den haard sloegendoch dien dadelijk, bij de ontdekking, dat een paar nietsbedui- dende personen met elkander twistten, weder op den behendigen kunstenaar terugbrachten, grommende, dat er juist twee gemeene vreemdelingen moesten komen, om het genoegen te storen van eenige fatsoenlijke poorters uit de vrije stad Utrecht. „Het kan zijn/ hernam Wouter, niet het minst door Willibald's onzinnige losbarsting ontroerd, „dat ik op een ver keerd vuur aanzeil, Zoolang echter de goede heiligen mijne oogen niet verlich ten, mag ik den baron Sweder van Voërst voor de schuldige houden.* Nu llikkerde in de zwarte oogen van

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1