Dokter J. I DE CAL8EIJDE, Landbouw. Rechtszaken. Uitsluitelijk raadplegingen yoor keel-, neus- en oorziekten Gemengd Nieuws. Paardenstamboek ran het Zeeuwscli- Belgiscli-Trekpaard. In de „Prins van Oranje" te Goes werd Woensdag onder voorzitterschap van den heer F. Hombach, een alge- meene vergadering gehouden van boven genoemde vereeniging. Hij begon met dank te zeggen voor de flinke opkomst; er waren 44 leden tegenwoordig. "Hij wees er op dat dit de tweedé vergadering is, die gehouden wordt om de verdere werkzaamheden voor .de nieuwe vereeniging te regelen en sprak de hoop uit dat die zal leiden tot nut van het Zeeuwsch-Belgisch trekpaard. Hij deelde verder' mede dat de afdee- ling „Zeeland" van het N. P. S. 421 leden telde en thans deze vereeniging reeds 397 heeft. Staande de vergadering traden nog enkele leden toe. Daarna werden de statuten behandeld en vastgesteld. Daarin is o.a. bepaald dat de winter vergaderingen steeds te Goes zullen gehouden worden. Vroeger werden de gebreken bij de keuring niet bekend gemaakt, maar thans zal van de afgekeurde dieren gezegd worden wat zij mankeeren. .Over de verhouding en hec kruisen van de Belgische hengsten met het Zeeuwsche paard werd breedvoerig gesproken. Men verwacht dat de kruising met het Belgisch raszoo veredelend zal werken, dat men het ideaal zal bereiken dat uit Zeeuwsche moeders geboren hengsten aan de eischen vanhetBelgisch ras zullen voldoen. Na de behandeling der statuten werd overgegaan tot het verkiezen van be stuursleden. De afdeelingen tot en met 30 leden worden vertegenwoordigd door een be stuurslid. Voor Walcheren, met 31 leden, werd gekozen de heer S. Janse te Nieuw en St. Joosland met 27 stemmenvoor Noord-Beveland, met 22 leden, de heer C. W. Zwemer te Kolijnsplaat met 33 stemmenvoor Zuid-Beveland, met 64 leden, de heeren J. J. van Weel te Wolphaartsdijk met 37 en J. J. van Gorsel te Rilland met 25 stemmen voor Schouwen en Duiveland. met 72 leden, de heeren T. E. Voorbeitel te Noord- welle met 35 en J. C. v. d. Have te Oosterland met 32 stemmenvoor Tholen en St. Philipsland, met 61 leden, de heeren C. A. H. Waghto te Tholen, met 43 en N. J. Dorst te Stavenisse met 38 stemmen. Verder voor Zeeuwsch-Vlaanderen Oostelijk Deel, met 78 leden, de heeren F. Hombach te Hulst met 41 en J. de - Feijter te Zaamslag met 23 stemmen Westelijk deel, met 51 leden, de heer L. J. Roggeband te Groede met 32 stemmen. Het bestuur zal de functiën onderling verdeelen en ook het rooster van af treding vaststellen. Omtrent de zomervergadering werd door den oorzitter voorgesteld deze te Hulst te houden, ten tijde van de groote paardenmarkt te Luik, om dan na de vergadering, die niet op een Zondag zal gehouden worden, die tentoonstelling gezamenlijk te bezoeken. Door het groote applaus, achtte de voorzitter dit voorstel aangenomen. Volgens het reglement worden ook buitengewone leden aangenomen tegen een contributie van f25 'sjaars. De voorzitter deelde mee dat er drie als zoodanig zijn toegetreden, de Konin gin Emma polder, de Wilhelmina-polder en de voorzitter, wat niet minder applaus uitlokte. De begrooting voor het eerste dienst jaar werd in ontvang en uitgaaf vast gesteld op f859. De heer I. G. J. Kakebeeke vroeg inlichtingen omtrent den stand der kas van de vroegere afdeeling. De heer J. J. van Weel zeide dat het tekort f100 zal zijn. Meö wil die schuld niet op het N. P. S. verhalen, maar op de nieuwe vereeniging overdragen De voorzitter wist goeden raad. Hij wilde geen nieuwe vereeniging met schuld beginnen en nam het te dekken tekort op zich, wat ook veel applaus uitlokte. De heer Van Dixhoorn, zeide de voor zitter verder, heeft het denkbeeld ge opperd om een collectie paarden naar de tentoonstelling te Luik te zènden. Wanneer men vooraf een commissie benoemt om te keuren en het puikje erheen te zenden, kunnen wij daar een goed figuur maken. Tot het deelnemen aan de tentoon stelling werd daarop besloten. De voorzitter stelde vervólgens voor om twee paardenmarkten per jaar te houden, in het vóórjaar te Hulst en in het najaar te Goes. De heer H. A. Hanken zag in Goes niet veel heil. Zijne ondervinding heeft hem geleerd dat men in Goes maar uitschot inzendt. Op voorstel van den voorzitter werd goedgevonden vooreerst met een markt te Hulst te beginnen. De inzending uit de overige streken kan gemakkelijk geschieden meende men. Het bestuur werd gemacfitigd even- tueele kleine wijzigingen, die noodig mochten blijken, bij de aanvrage om de koninklijke goedkeuring, in het reglement aan te brengen. Alvorens de vergadering werd ge sloten bracht de voorzitter zijn warmen dank, niet alleen voor de groote op komst op beide vergaderingen, maar ook voor den algemeenen steun. De eerepalm werd echter door hem aan den heer G. A. Vorsterman van Oyen toegewezen, daar deze, met zijn uitgebreide kennis, den toestand op landbouwgebied van alle kanten beziet en den eersten stoot gaf tot het op richten dezer nieuwe vereeniging. Hierna volgden hartelijke bijvalsbe tuigingen. Na afloop der vergadering bleef het bestuur in comité bijeen en koos, naar wij vernemen, tot zijn voorzitter den heer F. Hombach, tot secretaris den heer C. A. H. Wagtho en tot zijn pen ningmeester den heer J. J. van Weel. M. Ct. AXEL, 10 Januari 1905. Tot onderwijzeres aan eene parti culiere school te Helmond is benoemd mej. C. J. van Mensch, thans onder wijzeres te Zaamslag. De aandeelhouders der in staat van faillissement veikeerende naam- looze vennootschap „Staalfabrieken te Ter Neuzen" zijn opgeroepen tot eene buitengewone algemeene vergadering op 24 Januari a.s. te Brussel, waarin o.m. zal worden behandeld het navol gend voorstelEene groep Nederlan ders en Belgen zou een nieuwe maat schappij stichten met een aandeelen kapitaal van 3 millioen frs., terwijl tevens eene obligatieleening zou gesloten worden van 2 millioen frs. De nieuwe maatschappij zou het actief en passief der tegenwoordige maatschappij over nemen. T. Ct. - Dinsdagavond omstreeks negen uur ontstond te Sas van Gent brand in de afdeeling der spiegelfabriek, waarin de pakkisten vervaardigd worden. Het vuur deelde zich weldra mede aan de fabriek zelve. Daar die afdeeling zich aan de zuid zijde bevond en de wind juist in die richting was stonden het hoofdgebouw en verschillende bijgebouwen weldra in laaie. De eigen spuit was defect, zoodat de gemeentespuit alleen het blusschings- werk moest verrichten. Het geheel was verzekerd. Het ergste is wel, dat de 450 werklieden der fabriek eenigen tijd zonder werk zullen zijn. De brand is nog beter afgeloopen dan hij zich eerst liet aanzien. Hij kon gestuit worden door het af breken van het dak van de vijfde af deeling der spiegelfabriek, zoodat de verbinding met het brandend gedeelte verbroken werd. Vier afdeelingen zijn uitgebrand en dus bleven zeven afdeelingen, het hoofdgebouw, de paardenstallen, de woningen en ketelhuizen gespaard. De werkzaamheden in de fabriek zullen door het incident geen belemmering ondervinden. Niemand heeft op zulk een goeden afloop durven hopen. Behalve de spuit van de gemeente heeft nog aan het blusschingswerk deel genomen die van Selzaete, terwijl de brandweer van Assenede en de pompiers van Gent zonder dat zij hulp hebben verleend zijn teruggekeerd. De schade wordt geschat op ongeveer 400,000 fr., welke schade gedekt is door eene verzekering bij de Vereenigde Eigenaars te Brussel. M. Ct. Bij de Dinsdag te Middelburg ge houden stemming voor een lid van de Prov. Staten van Zeeland vacature D. Wisboom Verstegen, is gekozen de heer J. H. Blum (antirev.) met 1776 van de 3438 geldige stemmen. Op den heer H. P. den Bouwmeester (lib.) waren 1662 stemmen uitgebracht. In een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 10 is opgenomen een staat van ge vallen van besmettelijke ziekten, in Zeeland voorgekomen gedurende de week van 4 tot en met 11 Jan. Datwaren 4 gevallen van roodvonk, 2 te Krui- ningen en 2 te Rilland Bath, en 2 van diphtheritis, 1 te Graauw en Langendam en 1 te Hulst. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 6 Januari 1905. lo C. V. 31 jaar, visschersknecht. 2o A. V., 29 jaar, visscher beiden te Paal Graauw zijn wegens diefstal ieder veroordeeld tot 45 dagen gevangenis straf. den Maandag en Donderdag van 8 tot li1 /2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikolaas (AA^aas) België. REDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 15 Januari 1905. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/j ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Bed. H. Avondmaal Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Dankz. H Avondmaal. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 u:e Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 nre Dg. N. P. Littooij Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp Nam. 2 ure Ds. R. v. d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lauge Weststraat) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Leeskerk. De brief, waarin de Koningin-Moe der dank betuigt voor de giften ten behoeve van Haar Stichting „Oranje Nassau's Oord, was door H. M. eigen handig geteekend en gezonden aan 7 25 gemeenten in ons land, uit welke gel delijke bijdragen ontvangen zijn voor dit doel. Een Moord. Een .droevige misdaad bracht Dins dagochtend de Zuilingstraat en omge ving in opschudding. Een 21-jarige jonge man had een ten huize vau zijn moeder wonenden commensaal over hoop gestoken. Tusschen den dader, den 21-jarigen Florus Koudijs, en den verslagene, den 34-jarigen kellner Jac. Scholten, be stond reeds geruimen tijd een minder goede verstandhouding. Zoo was het Dinsdagochtend tusschen de beide man nen weder tot een vechtpartij geko men. Eerst hadden ze op een klein binnenplaatsje in het poortje naast de woning in de Zuilingstraat, met stokken op elkaar ingeslagen, doch eensklaps was Koudijs op Scholten toegéloopen met een mes, waarmede hij hem een steek in de borst toebracht. De ver wonde strompelde nog het ongeveer 4 meter lange poortje uit, maar aan de straatzijde zeeg hij dood neer. De dader nam een kort afscheid van zijn moeder, die ooggetuige van het misdrijf was en geprobeerd had hen te scheiden. Daarop ging Mij heen, zeg gende zich bij de politie te zullen aan melden. Een uur later had de confrontatie plaats. Met tranen in de oogen, legde de zoon een volledige bekentenis af, maar snikkend viel hij zijn moeder om den hals, uitroepende, dat zij het had kunnen voorkomen, dat hy thans een moordenaar was geworden. Nader meldt men nog Het schijnt, dat de moordenaar in niet mindere mate slachtoffer is dan de door hem verslagene. Vreeselijke huiselijke omstandigheden hebben hem tot den moord gedreven. De moeder staat in de buurt ongunstig bekend en algemeen was bekend, dat Scholten, de commensaal, in ongeoorloofde ver houding met de moeder van Koudijs leefde. Dat feit was den zoon een gruwel en alleen deze verhouding was de oorzaak der vijandschap tusschen hem en Scholten. Herhaaldelyk had Koudijs er bij zijn moeder op aange drongen, Scholten het huis uit te zet ten, maar telkens was die aandrang tevergeefs. Onder deze omstandighe den was er ook tusschen moeder en zoon een diepe wrok ontstaan, zij en haar commensaal tergden Koudijs gedurig en de moeder ontzag daartoe niets. Zoo stookte zij met alle midde len tusschen haar zoon en zijn meisje. De lasterlijkste aantijgingen in anonieme brieven en op prentbriefkaarten wer den naar de familie van het meisje gezonden en zelfs naar de mevrouw bij wie zij in dienst was. Een cata strophe werd al lang verwacht en deze is nu eindelijk na een hernieuwden eisch van den zoon, dat Scholten zou vertrekken, gekomen. In uiterste wan hoop is de moord begaan. Koudijs was van een onberispelijk gedrag en huiselijk van aard. Hij is bediende in een vischhandel en genoot bij zijn patroon achting en vertrouwen. Het heele treurige geval stond dat schijnt boven twijfel onder den boo- zen invloed der moeder. Het Vnd. De Avondpost schrijft Op de Markt heerscht een naargees tige stemming, 't Water lekt van de linnen kap van een tentje, waaronder een koopvrouw haar waren staat aan te prijzen „Een el booreband voor éen cent! Kèk es juffróu, wat mooi band!" „Een el en-te-re-den voor twee cent»!" Een boerenvrouwtje schuifelt met haar dochter langs de kraam en blijft stilstaan. Blij gelaat van de koopvrouw, die met dat miesgasserige wêer, zooals zij het noemt, d'r staangeld nog niet heeft verdiend. „Een el voor 'n cent, d'as'n kooppie. Op 't durp betaal je grif twee cènters." Het vrouwtje laat 'tband eens ovpr en door haar handen gaan en hoewel ze zelf moet toegeven, dat't een koopje is, probeert zij toch om af te dingen. „Daarvoor ben je op de mart; ik wil dertig el voor 'n kwartje hebben," waarin de koopvrouw eindelijk toestemt. Ze begint te meten op twee koperen spijkertjes, op èén el afstands van

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 2