DE ST1NS VOÈKST. No. 79. Zaterdag 14 Januari 1905. "20 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. F EU I L L E TON. AXIÏLSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Yrydagavond. A B O N N E M E N T SJP R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Bestrijding van de tuber culose onder het rundvee. De BURGEMEESTER van Axel, maakt bekend, dat, ter gemeentesecre tarie, kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld, formulier A ter mededeeling van het verlangen, om runderen, welke op tu berculose duidende verschijnselen ver- toonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk te dóen overnemen. Axel, den 3 Januari 1905. De Burqemeester voornoemJ, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het Journal verneemt uit Moekden dat het weêr plotseling zacht is ge worden. Er zou niet het minste belet sel meer zijn voor de hervatting van de vijandelijkheden. De Daily Tele graph verneemt uit Tsjifoe eveneens dat men aan de Sjaho nieuwe krijgs verrichtingen verwacht. Een groot deel van Nogi's leger is in allerijl naar Liao-jang gezonden. Een correspondent van Reuter in het Japansche hoofdkwartier beschrijft den uittocht van het garnizoen van Port Arthur als volgt Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zuoolsche Geschiedenis (1362) ^Tot nu toe heb ik het steeds voor u verzwegen, Arnold hernam Van Arkel „op welke wijze gij onder mijne bescher ming zijt gekomen, om uw leed door ge durigen twijfel en teleurgestelde hoop niet te vermeerderen. Thans echter kan ik u daarmede bekend maken. Gedu rende mijn verblijf te Grenoble, zag ik u, als een tweejarigen knaap, onder een' hoop van die rondreizende vreemdelingen die in elke stad, welke zij doortrekken een ander karakter en voorkomen aan nemen. In Grenoble stelden zij zich voor als een hoop goochelaars en dansers die „Ha riep Arnold, terwijl uit zijn bloed rood oog een wanhopige wrevel blonk, en een bittere grimlach om zijnen mond speelde, „de edele jonker! de tot aan den bisschopszetel verheven knaap, is slechtseen goochelaarskind Bij den heiligen Hemel!" voegde hij er, wanluidend lachende, bij, „dat mag ge- lukzoekcn genoemd worden, om de koord danserschoen en balanceerstok te ver wisselen tegen de gouden sporen en het ridderzaad Eeu lange stoet van de overblijven- den der wakkere bezetting van Port Arthur is aangekomen in het station van Tsjang-lin-tsoe, een deerniswekkend schouwspel opleverend. Eerst versche nen, in vier rijtuigen, door uitgeputte paarden getrokken, de officieren van den staf, die geweigerd hadden hun eerewoord te geven. Allen droegen, naar luid van de gesloten overeenkomst, hun degen. Eenige oogenblikken nadien verscheen de eerste afdeeling. De officieren der regimenten rukten op met hunne sol daten. Hun met rimpels doorploegd ge laat verraadde het tijdens 't beleg door stane lichamelijk en zedelijk lijden. Naar gelang de Japansche soldaten zich op den weg verdrongen om den door tocht bij te wonen, was het gelaat der officieren deerniswekkend om te aan schouwen, want de sporen der diepste vernedering w^ren zichtbaar. De eenen waren gelaten, de anderen gebelgd over deze onbehoorlijke nieuws gierigheid. De Russische soldaten sche nen in goede gezondheid teverkeeren, hoewel ook op hun gezicht de sporen van veel ontberingen te zien waren. De officieren waren zindelijk en goed gekleed, maar de soldaten behangen met vuile schapenvellen. Zij schenen gelaten, maar gelukkig dat de vreese- lijke ellende uit was. Ten slotte kwa men wagens, door uitgemergelde paar den getrokken, hijgend van vermoeie nis, al waren de vrachten ook nog zoo licht. De oppassers der officieren kruiden lichtte wagentjes, waaraan hunne lie velingshonden zaten. In vele gevallen droegen de oppassers de degens, die hunne officieren geweigerd hadden aan te gespen. De officieren groetten de Euro- peesche correspondenten, die hun lij- denstocht te midden van het vijande lijk leger bijwoonden. Zij schenen ver baasd en voldaan tevens dat zij, tus- schen hagen Japansche soldaten opruk kend, allerwege met eerbied en goed heid werden bejegend. De Japanscho soldaten deelden aan de Russen bier, eten en sigaretten uit, en sommigen droegen zelfs, als goede kameraden, de pakken van afgematte Russische soldaten. De spoorweg is bijna volkomen her steld tot Port Arthur, waar spoedig treinen zullen aankomen. De telegraaf en de telefoon zijn voltooid tot Port Arthur zelf. De Japansche genie-offi cieren inspecteeren nu de vernielde forten der oostelijke linie. De krijgsgevangenen zullen met bij zondere treinen naar Dalni en vandaar met gereed liggende stoomschepen naar Japan worden vervoerd. ENGELAND. Reuter seint uit Berlijn, dat de dif- ferentieele rechten die er in Engelsch- Indië op suiker geheven worden de gewenschte uitwerking hebben gehad en aan den invoer uit Duitschland en Oostenrijk-Hongarije nagenoeg een einde hebben gemaak, terwijl de invoer uit Engeland en Java grootelijks toegeno men is. Volgens een verslag van den Duitschen consul-generaal te Sima De bisschop scheen de hartstochletijke vervoering van Arnold niet op te mer ken maar, met zijn verhaal voortgaan de, zeide hij „Een dezer lieden, die de aanvoerder van den hoop scheen te zijn, bespeurde weldra, dat ik mijne oogen met aandacht op u gevestigd hield, en mij toen, bijna ongemerkt, naderende, vroeg hij, of ik medelijden genoeg had, om aan dat ongelukkig knaapje, op u wijzende, een ander levenslot te verschaf fen, dan het bij zijn troep konde te beurt vallen. Wellicht had de belangstelling, waarmede ik u gadesloeg, aan de scherp zinnigheid van den vreemde verraden, dat hij niet te vergeefs mijn medelijden over u zoude inroepen want, waarlijk, ik was met u bewogen, zoo als gij daar, bleek en ziekelijk, laagt, op den schoot van een oude, morsige heidin, die u in hare bruine armen, onophoudelijk heen en weder solde, ten einde te beletten, om, door uw klagend gekerm, de aan dacht der omstanders af te trekken van de kunsten, die door den hoop uitgevoerd werden. Hoewel ik te Grenoble geheel onbekend was, wilde ik echter met den rondzwerver in geen gesprek treden, maar gebood den dienaar, die mij afstond, tegen eenige rozenobels, die hij zeide aan uwe opvoeding ten koste gelegd te hebben. Welke moeite ik ook aanwend de, om van den vreemdeling te verne men, op welke wijze, gij in zijne handen waart gekomen, kon ik echter niets an ders uit hem verkrijgen, dan de ver klaring, dat hij u, voor eenigen tijd. in het zuiden van Frankrijk, had gevonden, zonder te weten, welke uwe afkomst of geboorte was. Tot nu toe bleven mijne pogingen, om eenig licht omtrent het geheim te bekomen, vruchteloos, en, sedert langen tijd, had ik daarop alle hoop verloren, toen, dezen middag, de oude dienaar, die alleen van de wijze, waarop gij door mij zijt opgenomen kennis draagt, mij het bericht bracht, dat hij den goochelaar van Grenoble heden in de stad had ontmoet, en hem, hoewel hij thans onder het kleed en voorkomen van een Oosterschen toovenaar vermomd was, dadelijk herkennende verzocht had, voor mij te verschijnen waartoe de vreemde genegen en bereid willig was, denkelijk, wijl hij niet zal kunnen vermoeden, dat de bisschop van Utrecht hem uit vroegere tijden kent." Arnold had met aangroeiende spanning het verhaal van den bisschop gehoord. Beurtelings was eene vroolijke- hoop of smartelijke teleurstelling in zijne staren de oogen te lezen geweest. Toen Van Arkel geëindigd had, en, met zijne laatste woorden, nieuwe hoop in het duistere gemoed des jongelings gestort, herrees daarin, met nieuwe kracht, het genotrijk gevoel eener blijde verwachting en vroo lijke toekomst, dat de zwartgallige droom beelden, welke, eenige uren vroeger nog voor zijne zinnen gezweeld hadden voerde Indië in 1901/2 uit Duitschland 28,800 ton suiker in, en 110,000 ton uit Oostenrijk. In de eerste elf maan den van 1903/4 kreeg Indië daarente gen uit Duitschland slechts 230 ton en 2250 ton uitOostenrijk. De invoer van Javaansche suiker echter nam in de genoemde tijdvakken toe van 15,500 tot 60,000 ton, en van suiker uit En geland van 9400 tot 30,900 ton. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Te Boedapest is groot opzien verwekt door de aanhouding van den oud-afge vaardigde Bela Hegedues. Meer opzien dan eigenlijk verklaarbaar is, want deze gewezen volkvertegenwoordiger had zulk een leven achter den rug, dat men zulk een afloop wel kon verwach ten. Bela Hegedues is iemand van zeer goede familie. Hij verwierf als beheer der van de goederen van den vroege- ren eerste-minister Lonyay een vermo gen van 500,000 florijnen en trouwde er nog een rijke erfgename bij. Maar Hegedues was zulk een Don Juan, dat zijn vrouw hem al heel gauw in den steek en zich scheiden liet. Hegedues trouwde daarop in Hongarije maken ze het de menschen niet zoo moeilijk als in Oostenrijk met een nicht van den bisschop van Munkacs, waardoor hij weer een aardige som in handen kreeg. Maar zijn losse leven gaf hij er niet aan en het gevolg was, dat me vrouw Hegedues II hem ook liet zitten; zij ging er met een Tsigeuner van door naar Rusland, met een broer van Jozef Rigo, den befaamden verleider van Clara Ward. Hegedues stichtte daarop een schouw burg, dien hij gauw te gronde richtte door zijn lichtzinnigheid. Den laatsten tyd leefde hij van het spel totdat hij wegens valschheid in geschrifte dooi de justitie werd gezocht. Door een sprong uit een tweede verdieping tracht te hij toen zelfmoord te plegen, maar dit gelukte hem niet. Men weet, dat Hegedues niet juist de eerste is die het van de Rijksdagbanken tot de cel heeft gebracht. DUITSCHLAND. Volgens te Berlijn ontvangen telegram men, hebben 24,000 kolendelvers in het Roergebied het werk gestaakt. verdrijvende, een helder vooruitzicht opende. Zijnen geest in het rijk der ver beelding opvoerende, spiegelden zich, in gloeiende kleuren en schoone vormen, de lachende beelden van geluk en ge nieting in lange rijen, voor zijne oogen, tot ze eindelijk bleven rusten op eene schitterende gestalte, waarin hij sidde rend Mathilda's heerlijk beeld herkende. Lang zoude hij nog voertgedweept hebben; want de bisschop, bespreurde wat er in de ziel van den jongeling omging, liet hem ongestoord over aan den droom, waarin hij verdiept was, toen eenklaps de loop zijner denkbeelden werd afgebroken door het binnentreden van eene lange, donkere gestalte, waarin beiden pater Wtllibald herkenden. Wordt vervolgd

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1