Sen Woonhuis Ingezonden Stukken. Burgerlijke Stand. Marktberichten. BERICHT. Advertentiën. EXCELSIOR. In voorraad: Openbare Verkooping. Huishoudelijke Goederen Openbare Verkooping. Een Woonhuis en Erf Zaterdagmorgen omstreeks zeven uur hoorden een tweetal arbeiders,* die van Arnhem naar hun werk gingen, op den Zijpschen weg nabij den Deelen- schen weg het gekerm van een mensch. By onderzoek vonden zij op het punt «•aar de genoemde wegen samenkomen, een man liggen, in een grooten plas bloed, een rijwiel met afgebroken stuur lag naast hem. In den man herkenden de arbeiders G. de Roos, wonende aan den Kemperberger weg te Arnhem. Het bloed gutste hem uit de beide ooren en uit den neus; bij de komst van de beide arbeiders verkeerde de R. reeds in bewusteloozen toestand. Voorzichtig werd de ernstig gewonde man naar de nabijzynde woning van den boschwach ter B. vervoerd en vandaar zoo spoedig mogelijk per rijtuig naar het stedelijk ziekenhuis getransporteerd. Zaterdagmiddag was de gewonde nog niet tot het bewustzijn gekomen. Om trent de toedracht van het ongeval ver keert men dus in het onzekere. Waar schijnlijk is evenwel dat De R., die omstreeks half zeven de ouderlijke wo ning. verliet om op zijn rijwiel naar de firma v. d. Wall Co., waar hij in betrekking was, te gaan, met den sterken wind in den rug de zeerstede helling van den Zijpschen weg bij den Katten berg is afgereden. Door de ver bazende vaart schijnt hij het stuur niet meer in zijn macht te hebben gehad en is bij den Deelenschen weg tegen een boom aangereden, met het gemelde noodlottige gevolg. Dat hij tegen een boom aanreed wordt afgeleid uit de omstandigheid, dat tus- schen de ingedrukte voorvork van het rijwiel een stuk boomschors zat. De toestand van De R. is hoogst be denkelijk. (N. Arnh. Crt De bode S., te Oorschot, brandde zich dezer dagen vrij ernstig aan het been, doch bleef er mee loopen en be handelde de wond met gekookte aardappelen. Het gevolg was, dat de man bloedvergiftiging kreeg en aan de gevolgen overleed. Dezer dagen kwam te Gooriemand in een gezin, waar de vrouw erg aan rheumatiek leed. De bezoeker zeide, dat hij het Staphorster Boertje was en wilde voor f2 een fleschje medicijnen zonden, welke de rheumatiek onfeil baar zou genezen. Bij een tweede lid van het gezin constateerde hij dezelfde kwaal. Voor een rijksdaalder zou hij nog een tweede fleschje zenden. De medicijnen kwamen niet en en kele dagen daarna werd het gewaande Staphorster Boertje te Enschedé aan gehouden. Het ontvangen geld was verdwenen. Een gezond dorp. Te Jabeek, een dorp in Limburg met ruim 400 inwoners, is in het afgeloopen jaar slechts een man gestorvenen dié was nog 88 jaar. Van alle Zuiderzeeplaatsen ver nemen we in de couranten, dat de visscherij in het afgeloopen jaar zeer sobere resultaten heeft opgeleverd. Veel visschers moesten hun woonplaatsen verlaten om in het levensonderhoud te voorzien door een plaatsje te zoeken als matroos op de loggers ter haring- visscherij. Op Marken lagen ettelijke botters stil, doordien er geen bemanning voor was te vinden. De ansjovis visscherij was slechtde haringvisscherij brachtgeen verdiensten. - Zelfs vernamen we, dat op de scheeps werven in een Zuiderzeeplaats slechts dagen in de week werd gewerkt. Zeker geen' teeken van welvaart. Ook op Tessel was het den afgeloo pen zomer met de visscherij treurig gesteld. De visscherij op de Noordzee bracht weinig verdienste. Nu en dan eens 'n goed weekgeld, doch over het geheel niet voldoende om in het onder houd te voorzien. 'sWinters houdt men zich op Tessel bezig met de garnalenvisseherij. De uitkomsten waren in den beginne schraal; zelfs vernamen we, dat er door enkelen in vijf weken tijds gjeen cent verdiend was. Gelukkig zijn de uitkomsten nu wat Bevredigender. In het buitenland is meer vraag, zoodat er er thans 18 cent per kilo wordt behaald. Een der vis schers kon op één dag een vangst van f 40 maken. Blijve dit zoo een poosje voortgaan want 't is dringend noodzakelijk. (Het Vad.) Zaterdagavond is door-trein 258 der H. IJ. S. M. bij de halte Branden burg, tusschen Vorden en Ruiirloo, een hoofdconducteur, uit Amsterdam, over reden en terstond gedood. De ongelukkige, die naar Winters wijk moest om van daaruit een goede rentrein te begeleiden, was onderwreg behulpzaam met controleeren en moet hierbij zijn uitgegleden en onder den trein geraakt. G. was gehuwd en telde reeds 27 dienstjaren. Onder de gemeente Nijkerk, in het Nijkerkerveen, heerschen de maze len zoogenaamde blauwe zoo hevig, dat de school gesloten moest worden. In een huisgezin zijn reeds drie kinderen aan de ziekte bezweken. Te Seneffe raakten twee broers aan 't twisten. Een hunner trok zijn mes en bracht den ander een lichte kwetsuur toe. Deze raakte daardoor in groote woede en bracht met een snoeimes den andere een zoo vreeselijke wonde toe, dat hij stervend in elkaar zakte. Te Antwerpen heeft een 20-jarig meisje, dat reeds herhaaldelijk door haar stiefvader was lastig gevallen met slechte bedoelingen, na een nieuwe poging zijnerzijds, gewacht tot hij in slaap was gevallen om hem toen met een revolver een kogel in het hoofd te schieten. De toestand van den man is ernstig. Het meisje heeft zichzelf gevangen gegeven. In de Rivierra en in Italië heerscht een koude zooals men er in jaren niet gehad heeft. In New-York heeft men een woesten sneeuwstorm gehad, waardoor verschei dene personen omkwamen. Men vond vaak mehschen bewusteloos op straat liggen. Te Huttington (West Virginie) werd door den storm een brug vernield. Veertig personen verloren daarbij hun leven. 18.600 personen en 5000 wagens zijn in New-York bezig met het wegruimen der sneeuw. AXEL, 9 Jan. 1905. Aan de ingezetenen van Axel. Ondergeteekende- had het genoe gen het navolgende schrijven te ontvangen W et Edel Gestrenge Heer Burgemeester van Axel. Voor weinige dagen mocht ik het geschenk ontvangen, door het Neder- landsche Volk voor mij bijeengebracht als een Huldeblijk bij gelegenheid van mijn 25-jarig verblijf in Nederland. De grootte van dit geschenk heeft my verrast en verblijd. Verrast, om dat ik nimmer had kunnen verwach ten, dat zoo van allé zijden en door alle standen aan dit Huldeblijk zoude worden deelgenomen. Verblijd, omdat de aard van het geschenk mij gelegen heid geett de Stichting Oranje-Nassau's Oord, welke mij zoo zeer ter harte gaat, meer nog dan tot heden toegan kelijk te kunnen stellen voor minder vermogenden. Ik waardeer, meer dan door mij in woorden kan worden uitgedrukt, de gevoelens van liefde welke het Neder- landsche Volk mij toedraagt, en oprecht dankbaar ben ik voor al het goede, dat ik in Nederland heb gevonden. Het is mij eene ware behoefte allen te danken, die hebben medegewerkt en bijgedragen aan de hulde mij in den aanvang van het afgeloopen jaar gebracht. Slechts zeer weinigen heb ik persoonlyk mijn dank kunnen be tuigen daarom wend ik mij tot U WelEdel Gestrenge met het verzoek, namens mij aan allen in Uwe Gemeente, die, op welke wijze ook, mij bewijzen gaven van liefde en trouw, daarvoor openlijk hartgrondig dank te zeggen. Moge voor het Vaderland, dat mij zoo lief is, en voor het Nederlandsche Volk, waaraan ik mij innig voel ver knocht, en dat ik de 25 jaren die ik doorbracht in zijn midden steeds meer heb leeren liefhebben en hoogachten, onder Gods zegen eene gelukkige toe komst zijn weggelegd. 's-Gravenhage, 7 Januari 1905. EMMA. Voldoende aan het verzoek in boven vermeld schryven vervat, breng ik allen, die aan het huldeblijk hebben medegewerkt of daarin belangstelling betoond, namens H. M. de Koningin- Moeder, hartelijk dank. De Burgemeester van Axel, D. J. OGGEL. Van 1 tot en met 31 Dec. 1904. Hoek. Huwelijks-vol trekkingen. 1. Jacobus Daniël Jurrij, 21 j., jm. en Suzanna Pieternella Klaassen, 20 j., jd. Cornelis de Kubber, 24 j.,jm. en Maatje Pieternella Jansen, 28 j., jd. 8. Cor nelis van Tatenhove, 22 j., jm. en Janna Catharina van Hermon, 25 j., jd. Geboorten. 4. Jan, z. van Willem Dekker en Tanneke de Putter. Hendrik Pieter, z. van Marinus Cornelis Pladdet en Catharina Haak. 7. Hendrik z. van Jan Helmendag en Janna Tollenaar. 8. Adriana, d. van Daniël Maas en Janna Riemens. 10. Jacomina, d. van Cor nelis Dieleman en Sara den Hamer. 12. Jacobus Pieter, z. van Levinus Jacob van Hermon en Pieternella Verbrugge. Cornelia Elizabeth, d. van Levinus de eij en Adriana de Feijter. 19. Eli zabeth, d. van Pieter Cornelis Dieleman en Ebrina de Blaeij. 27. Jan, z. van Jozias de Kraker en Aagtje van der Peijl. Levinus, z. van Francois de Blaeij en Geerti uida Kempe. 29. Fran chise Jacoba, d. van Willem de Bokx en Dina Michielsen. 30. Jacob, z. van Andries de Bok en Adriana Oppeneer. Overlijden. 2. Maria de Putter, 69 j., wed. van Adriaan Dieleman. AXEL, 7 Jan. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,25 8,50 Rogge f 6,. k 6,50 Wintergerst 7,50 k 7,80 Zomergerst, 0,k 0,Haver 6,50 a 6,70 Erwten 8,k 8,25 Paar- denboonen 7,75 k f 8,Duiveboonen 0,a f 0,Witteboonen 0,k f 0,Bruineboonen 0,k f 0, Boekweit 0,k 0,Lijnzaad 9, k ƒ10, Aardappels 0,Koolzaad per zak van 106 liters 0, HULST, 9 Jan. Ter graanmarkt van heden (Dinsdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,25, Rogge 6,50, Win tergerst 7,75, Zomergerst 7,Ha ver 6,50, Erwten j 8,Paarden- boonen j 8,Duivenboonen 8,75 Witteboonen f 13,50, Bruineboonen 10,Boekweit 0,—. Lijnzaad f 0,— Aardappels 2,75, Koolzaad per zak van 106 liters j 0,Boter per kilo 1,20, k 1,35, Eieren per 26 stuks J 1,10, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld20 stuks hoornvee, 45 varkens, 0 paarden, verkocht8 stuks hoornvee 23 varkens, 0 paarden. De Leden van en zij, die als lid wenschen toe te treden tot de Vereeniging van Hengsten- houders en Paardenfokkers, genaamd Vooruitgang is ons Strevente Axel, en deel wenschen te nemen aan de van wege bovengenoemde vereeniging in Februari te houden publieke ver* kooping van Fokhengsten en Merriën, gelieven daarvan aangifte te doen aan een der ondergeteekenden vóór 15 Januari 1905. JOH. DE FEIJTER. PH. J. VAN DIXHOORN. P. VAAL. A. J. BALLIAUW. L. STALLAERT. De Jaarlijksche Vergadering an het Fanfare-Gezelschap „AXELS WERK MANSKRING" zal gehouden worden op Vrijdagavond 13 Januari a. s. om 7 uur ten huize van mej. de Wed. LAUWENS. Honoraire leden worden verzocht deze vergadering bij te wonen. Zij, die iets te vorderen hebben van voornoemd gezelschap worden verzocht hunne rekening vóór Vrijdag a. s. in te zenden bij den Penningmeester. HET BESTUUR. Vereeniging van Oud-Leerlingen der Landboiiwcnrsiissen van Axel. Heeren Leden en Donateurs wordt bekend gemaakt, dat de Bibliotheek a. s. Zaterdag 14 Jan. van J2 tot 4 uur is. opengesteld. HET BESTUUR. Tarwe-Zemels, puike zuivere en uitgezochte Kookerwten, Voererwten, Maïs, Rogge meel, Erwtenmeel, Schep- meel, Grindmeel enz. aan concurr. prijzen aan den molen. Aanbevelend P.DEBRUIJNE. De Notaris P. Dregmans, te Axel, zal ten verzoeke van de Wed. en Er ven LUD. en JOH. AERSSENS te Zuid- dorpe en na verleend Rechterlijk bevel in de herberg van D. Moerdijk te Zuiddorpe op Vrydag den 20 Januari 1905 des voormiddags ten 11 ure ver- koopen: aanhoorigheden en het recht van erfpacht op den grond, eigendom, van Mejuffrouwen M. A. en M. van Haelst, te Gent, alles te Zuiddorpe kadaster sectie B nummer 1261, groot 3 aren 30 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling. Dadeiyk daarna aan voormeld per ceel de aanwezige en eene groote partij NIEUWE PARAPLUIES. De Notaris P. Dregmans te Axel, zal ten verzoeke van de Erven KRIJN DE KRAKER en TANNEKE ROOSE, in het logement Het gulden Vlies aldaar op ZATERDAG den 21JANUAIU 1905, des namiddags ten 3 ure verkoopen in den polder Beoosten en Bewes- tenblij gemeente Axel, op de plaat kadaster sectie E nummer 643 groot 85 centiaren. Te aanvaarden bij de betaling der koopsom.

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 3