DE STBS VOËUST. No. 78. Woensdag If Januari 1905. 20 Jaarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. f. dii:lema\, Buitenland. FEUI LLETO N. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrij dagavond. A B O N N E M E In" T S|P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Bestrijding van de tuber culose onder het rundvee. De BURGEMEESTER van Axel, maakt bekend, dat, ter gemeentesecre tarie, kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld, formulier A ter mededeeling van het verlangen, om runderen, welke op tu berculose duidende verschijnselen ver- toonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen overnemen. Axel, den 3 Januari 1905. De Burqemeester voornoemJ, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Ter zake van het (officieel tegenge sproken) gerucht, dat Engelsche krui sers ttozjestwenski's vloot achtervolgen om zijn bewegingen in het oog te houden, schrijft de Parijsche correspon dent van de Times sarcastisch„Het is maar te hopen, dat de spookschepen die op de Doggersbank den vorm van torpedobooten aannamen, en die bij Madagaskar weer opgedoken zijn in de vermomming van Engelsche kruisers, de Russische vloot geen aanleiding zullen geven, bij vergissing de schepen van hun Fransche bondgenooten te beschieten." Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zuoolsche Geschiedenis (1362) „Indien uwe hoogwaarde,' zeide hij, „mij nog eenige oogenblikken zoude kunnen schenken, wilde ik nog gaarne een beroep doen op uwe edelmoedige bescherming en hulp.' Een toornige gloed schitterde in Van Arkei's donkere oogen, terwijl hij met drift vroeg: „Hoe! heeft het weder een van mijne edellieden gewaagd, u met de oude grief omtrent uwe geboorte te beleedigenBij de heilige maagd noem mij den nietswaardige, en ik zal hem toonen, dat Van Arkel zijne vrien den, tegen ellendigen schimp en hoon, weet te beschermen.' „Ditmaal,' hernam Arnold, een blik van dankbaarheid op zijnen weldoener werpende, „roep ik uwe bescherming niet voor mij zeiven in, genadige heer Het is ten behoeve van eenen ongeluk kige, dat ik uwe machtige hulp afsmeek. „En wie is die?' „Het is een arm veerman uit het Oversticht, wiens dochter gisteren gewond op den Stins Voërst is gebracht, en die uwe genade thans door mij verzoekt De Daily Mail verneemt uit Port Arthur De Japanners oefenen een politiedienst in de stad uit, waardoor alle brandstichting en plundering belet wordt. De plunderaars worden bedreigd met den kogel. Baron Kleist, een van de laatst ont snapte zeeofficieren uit Port Arthur, heeft aan den berichtgever van de Daily Mail te Tsjifoe gezegd dat Stoessel al begin November den Tsaar waar schuwde dat hij niet bij machte zou zijn, zich langer te handhaven dan eind November. Daarop antwoordde de Tsaar dat Stoessel zoo lang mogelijk moest volharden totdat de toen vertrokken Oostzeevloot zou aankomen, hetgeen hij tegen half December mogelijk oordeelde. Maar Stoessel begon te wanhopen toen hy in December een dépêche van-den Tsaar kreeg, hem het gebeurde in de Noordzee en de vertraging die daar het gevolg van is geweest, mededeelende. Kleist zeide dat het vaststond dat gebrek aan schietvoorraad voor de zware kanonnen de Russen tot de overgave heeft gedwongen. Het Japansche ge schutvuur tegen de forten was al dade lijk dermate moordend dat de Russen gedwongen waren, de gedecimeerde kanonniers in de forten te vervangen door infanteristen. De ontzaglijke knal waarmede de granaten borsten was alleen reeds voldoende, om de kanonniers bij hoopen te dooden. Aan hun lijken was iu dat geval geen wond te bespeuren. De Russen beschouwden daarom den dienst in de forten als gelijkstaande met de voltrekking van hun doodvonnis. Maar het voortdurend sneuvelen om om bij den baron Sweder aan te dringen, dat zijn kind aan hem worde terugege ven,' antwoordde Arnold. „Ik begrijp u niet juist, Arnold ver klaar u eenigsins nader,' hernam de bisschop, met eene blijkbare belangstel ling. „Toen ik gisteren ochtend,' hernam de jonker, „van Zwolle naar den Stins reed, vond ik voor het Frankhuis een hoop landlieden verzameld, die zeiden, dat de roode berime van den baron Van Voërst, dien nacht, het lijk van eene verslagene vrouw, de dochter van den ouden schipper Wouter, binnen den burcht hadden gesleept, zoo als wordt voorgegeven, met het doel, om dat lijk aan zekeren heelmeester, in de stad, te verkoopen. In den Stins vernam ik echter, dat Agge zoo wordt de ongeluk kige genoemd, door de jonkvrouw Ma thilda in het leven was teruggeroepen, en wellicht weder van de ontvangene wonde zal herstellen. Dezen middag ont moette ik, een eind aan deze zijde van het dorp den Bilt, den ouden Wouter, die het voornemen had om de tusschen- komst van uwe hoogwaarde in te roepen, opdat hij voor zijne dochter weder de vrij heid mocht terug erlangen, weshalve. De bisschop had, met klimmende ver bazing, naar Arnold's verslag geluisterd. Thans viel hij hem met heete drift in de rede „Gerechte Hemelis het dan reeds zoo verre gekomen, dat zelfs het hen heen, maakte de overlevenden zoo onverschillig voor hun leven dat zij de dooden die uit hun ellende waren, schier benijdden. AMERIKA. Reuter's correspondentschap ver neemt, dat in het begin van December de gezanten van Italië en van Duitsch- land te Washington aan Hay een ge zamenlijk protest hebben overhandigd, waarin den Vereenigde Staten verzocht werd, aan te dringen op onmiddelijke vervulling door Venezuela van de ver plichtingen voortspruitende uit de akte van Februari 1903 en op eerbiediging van de eigendomsrechten der Italiaan- sche en Duitsche onderdanen, in Vene zuela verblijvende. Den 31 en December heeft de regee ring der Vereenigde Staten een telegram aan die van Venezuela gericht dat de draagkracht had van een ultimatum en waarin verklaard werd, dat indien aan de daarin gestelde vorderingen niet volledig werd voldaan, er na zestig dagen een vloot zou worden uitgestuurd om beslag te leggen op de douanekan toren van Laguayra, Puerto Cabello en MarScaibo. Er is grond om aan te nemen, dat, zoo het noodig mocht blijken dusdanig op- te treden, dit geschieden zou door een sterk eskader onder ad miraal Dewey en dat er tevens een legermacht zou worden gericht op Cara cas zelf. De gestelde vorderingen houden ook in de vervulling der verplichtingen krachtens de akte van 1903, en vol doening wegens de verbanning van leven van mijne onderzaten niet meer veilig is voor de gedoemde roofzucht van den Voërster 1 Bij de heilige moeder maagd! dit zal streng onderzocht wor den, en wee u, Van Voërstindien het blijkt, dat gij uwe schurkenbende afzendt, om weerlooze ongelukkigen binnen uw roofnest te slepen, ten einde aan uw ge- vloekten rooflust te voldoen „Ik geloof,* haastte Arnold zich om te antwoorden, „dat in deze zaak de baron Van Voërst van geene medeplich tigheid kan worden beschuldigd; want al is het dan ook al, dat zijne mannen den aanslag op het leven der ongeluk kige vrouw hebben gedaan, zoo mag ik mij echter overtuigd houden, dat heer Sweder daarvan niets heeft geweten, of daartoe eenigen last gegeven.' „Het is reeds meer dan te veel,' ant woordde Van Arkel toornig, „dat hij zoodanige laagheid toelaat, en onderzijn oogen duldt. Het slachtoffer zal gered worden, al zoude ik daartoe den Stins moeten verdelgen „Uwe hoogwaarde zal toch niet, om der wille dezer vrouw, den vrede willen breken, tot welks behoud reeds zooveel is opgeofferd vroeg Arnold schroomvallig. „Wanneer ik deze schanddaad duldde, en gedoogde, dat mijne weerlooze onder zaten, als redeloos vee, door den Voër ster of zijne dienstknechten worden weg gesleept, dan was ik onwaardig de macht 'té bekleeden, waartoe de Hemel mij ge- Amerikaansche burgers uit Caracas en wegens onwettig beslag op de bezittin gen der Amerikaansche Asphalt-Maat- schappij. Tegelijkertijd hebben de Engelschen krachtige vertoogen tot de regeering te Caracas gericht, met het oog op ver schillende Engelsche grieven. Private telegrammen stellen Castro voor als voortgaande in de politiek van uitvluchten. Ook is het bekend, dat Venezuela zijn kustversterkingen ver sterkt en weder bewapent. DUITSCHLAND. Het gemeentebestuur van Emdén heeft besloten, 4 millioen mark bij te dragen in de door de regeering op 18 millioen geraamde kosten van de uit breiding van de haven en het bouwen van een nieuwe zeesluis. Voor het eerst komt uit Duitsch Zuid- west-Afrika bericht van een overgave van de Herero's. Kapitein Frederik uit Omboero heeft op 4 Januari te Omaroeroe zijne geweren uitgeleverd. Zijn aanhang wil zijn voorbeeld volgen. Tot gisteren zijn 50 mannen en 150 vrouwen in onderwerping gekomen. ENGELAND. Men kan zich voorstellen, hoe diep in Engeland de afkeer van de nieuwe schoolwet is, als men leest dat er in 1904 39,232 menschen gedagvaard zijn wegens weigering om de schoolbelasting te betalen. Een lange advertentie in de Times brengt een nieuwe moeilijkheid met de schoolwet, voorloopig slechts te Londen, aan het licht. In het bestunr van de roepen heef!,* antwoordde de bisschop, „spreek dus niet meer ten gunste van den trotschen baron, of ik zoude moeten gelooven, dat gij het voornemen hebt op gevat, om zijne euveldaden te verbloe men en te bedekken. Bij dit verwijt, hetwelk hij gevoelde eenigsins verdiend te hebben, zweeg Arnold, en zijne oogen bedremmeld naar den grond slaande, trachtte hij eene ver warring te verbergen, die, blijkens den lichten blos op zijn bleek gelaat, zich van hem had meester gemaakt. Aan den scherpen blik des bisschops ontging deze poging niet, en, alsof hij berouw gevoelde over de harde woorden, die hij zijnen gunsteling, in eene opwelling van drift, had toegevoegd, greep hij schielijk Arnold's hand, en, den jongeling zacht naar zich toe trekkende, zeide hij, op eenen vroolijken, lossen toon, waarin echter eene hartelijke minzaamheid niet te miskennen was „Bij mijne eèrik bespeur, dat ik u een slecht loon toe deel, voor de getrouwe vervulling uwer betrekking als mijnen Mercurius, en voor uw edelaardig in de bres springen, ten behoeve van den ouden schipper. Denk echter niet, Arnold dat die woor den, mij in drift ontvallen, eenige be- teekenis hebben want ik zoude eerder kunnen twijfelen aan de trouw van mij nen broeder, dan aan die van u.' „Ik zoude een ondankbare ellendeling zijn!' hernam Arnold met vuur, „indien

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1