BEKENDMAKING. DE STINS YOÉRST. i\o. 77. Zaterdag 7 Januari 1905. 20e J:iarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. FEUILLETON. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrjjdagavond. ABONNEMENT SJP RUS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. Bestrijding van de tuber culose onder het rundvee. De BURGEMEESTER van Axel, maakt bekend, dat, ter gemeentesecre tarie, kosteloos verkrijgbaar zijn gesteld, formulier A ter mededeeling van het verlangen, om runderen, welke op tu berculose duidende verschijnselen ver- toonen, tegen schadeloosstelling door het Rijk te doen overnemen. Axel, den 3 Januari 1905. De Burqemeester voornoemd, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De val van Port Arthur. Om 5 uur in den namiddag van den lsten Januari zegt generaal Nogi in zijn rapport over Stoessel's verzoek om over capitulatie te onderhandelen kwam er een Rus met de witte vlag naar onze voorste linie ten zuiden van Soeï-sji-ling en gaf een brief aan onze officieren, die mij om negen uur 's-avonds bereikte. Die brief luidde als volgt „Te oordeelen naar den algemeenen toestand van de geheele linie van vij andelijke stellingen door u ingenomen, meen ik, dat verdere tegenstand te Port Arthur nutteloos is en ten einde Historié h Romantisch Tafereel, uit de Zioolsche Geschiedenis (1362) De binnenkomst van Arnold wekte den bisschop uit overpeinzingen, waarin hij sedert eenigen tijd was verzonken geweest, en suel het hoofd omwendende, herkende hij den jonker. De rimpels, welke zich, wellicht door eenige bekom merende voorstelling, op het hooge voor hoofd des kerkvoogds hadden gevestigd, verdwenen eensklaps, en, met een blijde verrassing, op Arnold toetredende, greep hij diens hand, en dezelve trouwhartig schuddende, riep hij verheugd uit,/Ha Arnold zijt gij weder terug De Hemel zij gedanktIk had reeds berouw, dat ik u met deze zending belast had!" n Het zoude u hoogwaarde voorzeker niet moeielijk gevallen zijn," antwoordde de jonker, met eene zichtbare, droevige moedeloosheid, onder uwedienaren iemand te vinden, bekwamer en geschikter dan ik, om uwe bevelen te volvoerendoch ik mag billijk twijfelen, of hij wel met meer ijver en lust uwen wil zoude vol bracht hebben." jWat is dat, Arnoldhernam Van Arkel lachende, ydenkt gij, dat ik daar onnoodige opoffering van menschen- levens te voorkomen, stel ik voor onder handelingen te openen over capi tulatie. „Mocht u geneigd zijn daarin toe te stemmen dan gelieve u vertegenwoor digers aan te wijzen om de regeling en voorwaarden der capitulatie te be spreken en ook een plaats te bepalen, waar uwe gedelegeerden dergelijke door mij aan te wijzen vertegenwoordigers kunnen ontmoeten. „Ik neem deze gelegenheid te baat om Uwe Exc. de betuiging mijner hoog achting te doen toekomen. Stoessel." Nogi zegt dan, dat hij kort na het aanbreken van den dag een parlemen tair zond met het volgend antwoord aan Stoessel „Ik heb de eer te antwoorden op uw voorstel om onderhandelingen aan te knoopen over de voorwaarden en regeling van capitulatie. Ik heb als gedelegeerde aangewezen generaal- majoor Idzjitsji, chef van den staf in ons leger. Hem zullen eenige staf officieren en burgerlijke ambtenaren vergezellen. Zij zullen uwe gedelegeer den den 2en Januari om twaaf uur ontmoeten te Soeï-sji-ling. „De gedelegeerden van beide par tijen moeten volmacht hebben om een overeenkomst tot capitulatie te teeke nen zonder op bekrachtiging te behoe ven te wachten, terwijl de overeenkomst onmiddellijk van kracht zal worden. „Machtigingen tot zulke volmacht zullen door de hoogste hoofdofficieren van beide onderhandelende partijen ge- om berouw had, u naar het Oversticht gezonden te hebben, wijl ik later begreep, dat gij daartoe ongeschikt waart F Bij Onze Lieve Vrouw ik zoude in mijnen ganschen Olympus geenen beteren Mer- cuur weten te vinden, dan gij. Ik was derhalve niet bevreesd, dat mijne beve len niet goed zouden volbracht worden, maar het speet mij, u, door deze zending, blootgegeven te hebben aan de onaange naamheden, welke een ontmoeting met de weerbarstige Overstichtsche edellieden voor u konde opleveren. Verhaal dus spoedig, hoe uwe zending is afgeloopen." „Ik ben door de steden Deventer, Kam pen en Zwolle ontvangen met die gene genheid, welke genoegzaam bewees, dat zij de vriendschap van hunnen heer den bisschop op prijs stellen, en allen hebben aangenomen, eenigen uit hun midden te zenden, om op het tournooi te ver schijnen. De Maar de edellieden, Arnold hoe hebt gij die gevonden viel Van Arkel, met eenig ongeduld, in de rede. tfOok deze hebben de uitnoodiging aan genomen." Allen. F" vroeg de bisschop, met span ning. ffGeene uitgezonderd, uwe genade!" „Dus ook Sweder Eindelijk heeft da.n die trotsche baron den nek gekromd riep Van Arkel verheugd uit. ff Wat dit laatste betreft, daarvan kan ik uwe hoogwaarde niet zoo gereedelijk teekend worden en deze machtigingen zullen door de wederzijdsche gedele geerden worden uitgewisseld. Ik maak van "deze gelegenheid ge bruik om Uwe Exc. de betuiging mijner hoogachting te doen toekomen. Nogi." Het spreekt van zelf dat het grootste deel van de Engelsche pers in de wol ken is over het succes van den bond genoot. Porf Arthur, zoo zegt de Times, is gevallen, na wonderen van dapperheid van belegerden en belegeraars beiden, en na een worteling die, meer dan iets anders tot dusver, de moderne wereld overtuigen moet van de ontzettende wapens die de wetenschap gesmeed heeft, en de verschrikkingen die met het gebruik er van samengaan. Reeds wat den duur van het beleg betreft, de strijdkrachten ter weerszijde, en de overwonnen moeilijkheden, zou Port Arthur een zeer gioote plaats innemen in de krijgsgeschiedenis, maar het is nog belangrijker omdat het een nieuwe phase aanduidt in den oorlog, daar het bewezen heeft wat de moderne soldaat doen kan die al de hulpmiddelen der wetenschap tot zijn beschikking heett. Wat te meer indruk maakt, in dit op dicht, is een omstandigheid die de ge schiedkundigen stof tot nadenken zal geven: dat de natie die zich al de uit komsten van de moderne techniek eigen gemaakt heeft, en ze toepast en samen voegt met een handigheid en scherp zinnigheid die men aangeboren zou moeten noemen dat ditzelfde volk verzekerenwant hoewel ik, volgens uwe bevelen, mij met den baron Van Voërst niet verder heb ingelaten dan noodig was, om hem tot het tournooi te noodigen, heb ik echter ontdekt, dat hij tot vredelievende toenaderingen, evenmin als vroeger, geneigd is." //Ik hoop niet, jonker Arnold!" her nam de bisschop, terwijl de zwarte wenk brauwen onheilspellend boven de don kere oogen te zamen trokken, ffdat gij, die vroeger nog al eenigszins gunstig over den Voerster hebt gedacht, thans tot andere denkbeelden zult gebracht zijn, door eenige beleedigingen, aan welke gij op zijnen Stins h£bt blootgestaan F" fflk heb in goeden vrede den Stins verlaten, genadige heer!" antwoordde Arnold, met eenige verwarring, ffen mag voor mij zeiven gelooven, dat er aan het behoud van den vrede tusschen u en den baron nog niet behoeft getwij feld te worden, wanneer uwe hoogwaar de, door eenige, zachte inschikkelijkheid, bij heer Sweders komst te Utrecht, met hem de bestaande twisten tracht bij te leggen, inzonderheid, indien gij daarbij poogt, de hulp van heer Roderik te ver werven, die, evenzeer als uwe genade, verlangt, de gerezen geschillen in der minne bij te leggen." ffEn wat gaf u aanleideng, om te verklaren, dat de baron Van Voërst, evenmin als vroeger, tot vredelievende toenaderingen gestemd is?" in een heel andere soort van bescha ving is opgegroeid, zoodat het binnen Weinig meer dan èén generatie het inge wikkelde samenstel van onzewestersche beschaving in zich heeft opgenomen. Port Arthur*-werd als onneembaar be schouwd. Men behoefde dit niet als pocherij op te vatten, want in veler oogen zou die meening gerechtvaardigd gebleken zijn tegenover iederen ande ren aanvaller. Men zei er van dat het gelijkstond met zes Sewastopols, en één Sewastopol heeft de vereenigde legers van Frankrijk en Engeland een jaar lang vastgesteld De Times zegt dan, dat geen lof te groot kan zijn voor generaal Stoessel; het is niet te betwijfelen dat zijn be hendigheid en scherpzinnigheid even groot waren als zijn moed en vastbe radenheid. Hij heeft de Russische dap perheid -in de hoogste mate getoond zijn naam zal op één lijn gesteld worden met de grootsten die zich in deze rich ting onderscheiden hebben. Maar zoo de verdediging heldhaftig was, de Ti mes acht het een uitgemaakte zaak dat de bestorming van deze ontzaglijke ver dedigingswerken een nog zwaarder taak was dan de verdediging er van. De Temps (die geen woord over heeft voor de dapperheid en het beleid der aanvallers) schrijft: „Op het tijdstip waarop het drama eindigt, dat sedert /tien maanden daar gespeeld wordt, zal de geheele wereld hulde brengen aan den onwankelbaren heldenmoed van de verdedigers der vesting. Het was voor hen weggelegd, te bewijzen dat zelfs in Rusland de moed der soldaten ffDe stellige verklaringen, welke mij pater Willibald deed, dat al zijne pogin gen vruchteloos zijn geweest, om heer Sweder tot uwe laatste aanbiedingen over te halen," antwoordde de jonker. Welke opgaven heeft Willibald u ge daan, nopens de sterkte van Sweders macht en die zijner bondgenooten P* vroeg de bisschop verder, met eenen ijver, die aantoonde, dat hij in dit ver slag het meeste belang stelde. ffDe pater zal uwe hoogwaarde zelve daarvan mededeeling doen, zoo mede omtrent de hulp. welke de steden zullen aanbrengen, wanneer het tot eene open lijke veete tusschen u en den baron Van Voërst mocht komen.' Van Arkel zweeg hier eenige oogen- blikken, en toen vroeg hij ffWat hebt gij zelf omtrent de sterkte van den Stins kunnen opmerken, Arnold F" ff Hetgeen ik, bij vorige gelegenheden, dat ik den Stins Voërst bezocht, reeds heb kunnen bespeuren, heb ik ditmaal op nieuw bevestigd gevonden, dat deze Stins namelijk, mag gerekend worden, de sterkste van het geheele Sticht te zijn, en eene inneming van dezelve, bijna voor onmogelijk kan gehouden wor den, zoolang zij door de vreeselijke roode bende van den baron wordt ver dedigd." Een lichte grimlach, die spgt aanduid de, krulde toen de lippen van Van Arkel; doch naardien hij géén antwoord gaf,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1