lp No. 76. Maandag 2 Januari 1004. 20 Jaar*»'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Wat verlangt de lezer van ons bij de wisseling der jaarkring? Een niets zeggende wijsgeerige bespiegeling, of wel een zaakkundig en kort résumé van wat het vorige jaar ons gaf? Naar bescheiden meening zal het laatste verre de voorkeur verdienenwe stellen ons dus voor in de volgende regelen het afgeloopen jaar even de revue te laten passeeren en alzoo de voornaamste ge beurtenissen en feiten even in herinne ring te brengen. Natuurlijk komt in de eerste plaats in aanmerking ons vaderland, dat be trekkelijk klein stukje gronds, ontwoe kerd aan de golven. En dan wordt onwillekeurig onze aandacht getrokken naar Haar, die als koningin over dat landje den schepter zwaait. Was H.M. in April verhinderd het gewone jaar- lyksch bezoek aan de hoofdstad te brengen, na een verblijf in Italië scheen H.M. weder in staat de Haar opgeleg de plichten te volbrengen en zelfs groote vermoeienissen te verduren. Daarvan getuigt het bezoek aan Noord-Brabant bij gelegenheid van de plechtige opening van den nieuwen Maasmond; een be zoek, dat veel van de krachten der Vorstin vergde, maar dat Zij met blijk bare onvermoeidheid heeft doorstaan. Een groot werk, dat voor de welvaart van Noord-Brabant van reuzenbelang is, werd, dank zij de wet van 1383, voltooid; de scheiding van Maas en Waal, noodzakelijk geworden door de her haalde overstroomingen, die Brabant teisterden, is een feit geworden en het was voor Brabant een heugelijke ge beurtenis, die door de aanwezigheid van de Koningin en van den Prins der Nederlanden een dubbel feestelijk ka rakter kreeg. Want H. M. bepaalde zich tot de opening van den nieuwen Maasmond niet alleen, maar bracht te gelijkertijd een bezoek aan de voor* naamste plaatsen van Brabant, en leerde daardoor een kalm en nijver gedeelte van ons vaderland kennen, een ge deelte dat zooals de burgemeester van Tilburg opmerkte, na den dood van Willem II, dus ruim een halve eeuw, niet het voorrecht had van een vors telijk bezoek. Toonde deze Brabantsche reis, dat de Koningin geheel hersteld mag worden geacht, H. M. toonde dat zij volstrekt geen weet had van de vermoeiende dagen, door onmiddellijk na de Brabantsche feesten een zitting te gaan bijwonen van het Letterkundig Congres, dat onder leiding van Prof. Dr. Jan te Winkel te Deventer werd gehouden. Niet minder dan in den vooruitgang van een deel des lands en in de ont wikkeling van Neerlands taal en letteren, stelde H. M. belang in leger en vloot. Toen een Duitsch eskader ons land bezocht, ontving H. M. de vlag-officieren van dat eskader in haar paleis op het Looeigenhandig reikte Zij aan het nieuw gevormde negende regiment in het kamp bij Millingen het vaandel uit, en toen het Koninklijk Instituut voor de''Marine te Willemsoord het 50-jarig bestaan vierde, woonde H. M. met Haar gemaal een gedeelte dier feesten bij. En het uitgestelde bezoek aan de hoofd stad werd ook in de maand September door H. M. en Haar echtgenoot nog gebracht. Ook Indië* mocht dit jaar een treffend blijk ontvangen van de zorg van Hare Majesteit, door de benoeming van den Luitenant-Generaal Van Heutsz tot Gouverneur-Generaal der Oost-Indische bezittingen. Generaal Van Heutsz, die door zijn beleid Atjeh onderworpen had, en het verzet tot in de laatste hoeken had gefnuikt, werd naar Nederland ontboden en hier te lande als held en regeeringspersoon naar verdienste ge huldigd. Na eenige besprekingen met de verantwoordelyke ministers werd generaal Van Heutstf benoemd tot Gouverneur-Generaal en als zoodanig vertrok hij weder naar Indië, om daar het opperbestuur van den afgetreden landvoogd, generaal Rooseboom te gaan overnemen. Gèheel Nederland ziet met belangstelling naar hetgeen de nieuwe Landvoogd, die Indië in zijn behoeften en nooden uit langdurige ervaring kent, in het schoone Insulinde zal tot stand brengen. De indiening van het wetsontwerp- Harte van Tecklenburg, volgens de toelichting eenvoudig bedoelende het tot stand brengen van eenige fiscale wijzi gingen van de tarieven, van invoer, volgens anderen een eersten en grooten stap op protectionistisch gebied, heeft heel wat pennen in beweging gebracht. Het is thans voorloopig ingetrokken. De wet tot regeling van het Hopger Onderwijs, door de Tweede Kamer aan. genortlen en door de Eerste Kamer verworpen, heeft de ontbinding van deze laatste tengevolge gehad, waarvan weer het gevolg is dat de nieuwe Eerste Kamer eene ministerieele meer derheid heeft. Voorts is de invoering van de nieuwe drankwet, met hare vele lastige bepalingen, wei de moeite waard om hier vermeld 4e worden. Te Amsterdam werd ook nog in,den loop des jaars het Internationaal Socia. listisch Congres gehouden. De door den minister-president voor. gestelde wijzigingen in de wet op het Lager Onderwijs hebben den schoolstrijd met nieuwe felheid doen ontbranden Terwijl in ons vaderland de vreed. zame strijd der meeningen en ziens wijzen gestreden werd, streden in Oost- Azië de Russen en Japanners op wan hopige wijze op het slagveld, om het bezit van Mandsjoerije. Hoeveel stroo men bloeds deze verschrikkelijke oorlog aan de beide kanspioenen reeds heeft gekost, is bekend en nog is het einde niet daar. De verovering van den 203 Meter hoogen heuvel door de Japanners, waardoor de Russische oorlogschepen bijna alle buiten gevecht worden gesteld, schijnt den val van Port Arthur en zoo mogelijk het einde van den strijd te zullen verhaasten. Het incident op de Noordzee, waarbij Russische oorlogs schepen, het Oostzee-eskader, dat op weg naar Japan is, hebben geschoten op weerlooze Engelsche visschers, ligt nog versch in het geheugen. In het Russische rijk heerscht voort durend een gespannen toestand. Wij behoeven slechts te noemen de moorden op den gouverneur van Finland, Bobrik en op den minister van binnenlandsche zaken Von Plehwe blijdschap vervulde den Tsaar by de geboorte van zijn eersten zoon en het volk werd verblijd met een amnestie-besluit, dat voorna- melyk de afschaffing van de lijfstraffen voor het leger en voor de veroordeelden bracht en eenige verbetering doet voor zien, in het lot van de Russische joden. Engeland heeft van de tijdelijke on macht van Rusland gebruik gemaakt, om zijn invloed in Tibet ten nadeele van dien van Rusland uit te breiden. Voorts heeft het alle mogelijke moeite gedaan om met de overige Europeesche mogendheden op goeden voet te komen, getuige de verschillende overeenkom sten die het hier en daar gesloten heeft. Frankrijk gaat onder het ministerie Combes steeds voort met zijn aange vallen strijd tegen de kloosterorden en het is meer dan twijfelachtig of de zaak op den duur niet den val van het ministerie zal veroorzaken. Het minis terieele leven in Frankrijk hangt maar al te vaak aan een zijden draad. Het Duitsche Rijk heeft dit jaar een tamelijk rustige toestand in het binnen land beleefd. Evenwel voert het een strijd in Duitsch-West-Afrika, waar eerst de Bondelzwarts en daarna de Herero's in opstand kwamen, voornamelijk denkt men door het minder handige optreden der Duitsche ambtenaren. Evenals de Tsaar heeft ook de koning van Italië dit jaar een zijner vurigste wenschen vervuld gezienook hem is een zoon geboren, een troonopvolger, die naar de oude gewoonte in het Huis van Savoie, prins van Piemont zal heeten. In de Vereenigde Staten heeft de vierjaarlijksche presidentverkiezing plaats gehad, met den uitslag, dat presi dent Roosevelt met schitterende meer derheid zijn tegencandidaat rechter Parker heeft geslagen. Hebben we in het voorgaande meer zaken van algemeenen aard genoemd^ er is nog heel wat meer te vermelden, waardoor het jaar 1904 niet licht ver geten zal worden. We hebben vernomen van groote rampen, zooals de brand in het Iroquois- theater te Chicago, de groote brand in Baltimore in de Vereenigde Staten, de brand te Aalesund in Noorwegen, die 12000 menschen dakloos maakte, het vergaan van het stoomschip Generaal. Slocum in de haven van New-York en ten slotte de gioote brand in de petroleum-bassins te Antwerpen. Reuzen-werkstakingen bracht het: van de packers in de slachthuizen te Chicago; van de spoorwegambtenaren in Hongarije; van de matrozen der Handelsmarine te Marseille, met een uitsluiting, waardoor de geheele han delsbeweging in Zuid-Frankrijk stil stondvan de diamantbewerkers te Amsterdam en te Antwerpen; en een bijna algemeene werkstaking in alle bedrijven in Italië, als protest tegen het ministerie-Giolitti, dat troepen had doen optreden bij de staking in Bug. gerie op Sardinië en Castelluzzo op Sicilië. De groote droogte, waardoorinDuitsch land vele rivieren voor de scheepvaart onbruikbaar werden en zelfs de Elbe bij Dresden geheel droog lag, zal nog jaren van zich doen spreken. Ook vele bekende personen heeft het jaar 1904 ons ontnomen, die wij ongaarne missen bij het opmaken der jaarbalans. Daaronder in de eerste plaats den oud president der Z.-A. Republiek, Oom Paul, Paulus JohannesStephanus Kruger, die in zijn ballingschap stierf te Clarens in Zwitserland, ver van het land waarin hij geleefd en geleden had. Vorstelyke personen, staatslieden, geleerden, kunstenaars, schilders, schrij vers onder die allen missen wij bij het intreden van den nieuwen jaarkring een aantal namen, die ons bekend in de ooren klonken. En vragen wij heeft het jaar ons meer ontnomen, dan het gegeven heeft,

Axelsche Courant | 1905 | | pagina 1