Her J. I DE MIJDE, Binnenland. Gemengd Nieuws. Uitslaitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten 9 Bij de ontvangst der commissie welke aan H.M. de Koningin-Moeder het hul deblijk kwam aanbieden, naar aanlei ding van haar 25-jarig verblijt in ons vaderland, heeft Hare Majesteit haar oprechten dank betuigd en gezegd, dat zij in geen woorden wist te brengen hoezeer H.M. waardeerde wat voor haar was gedaan. Van harte was H. M. dankbaar aan allen welke hadden bijgedragen tot het groote bedrag, dat aan H. M. voor haar Stichting kon worden ter hand gesteld en dat gehéél aan de on gelukkige longlijders zou ten goede komen, terwijl 't Harer Majesteits voor nemen was het allergrootste deel van de som welke was bijeengebracht te bestemmen voor het Emmafonds, opdat het rechtstreeks zou mogen strekken ten bate der minstbedeelden. Hare Majesteit bedankte ten slotte alle commissieleden en gaf in de meest hartelijke bewoordingen uitdrukking aan haar oprechten dank jegens allen die hadden medegewerkt voor het doel, dat had mogen leiden tot een voor H. M. zoo verrassenden en verblijdenden uitslag. De som, die door de commissie ter beschikking van H.M. kon worden ge steld, bedraagt ruim f207.000. Tot handhaving van de onzijdig heid in Ned-Indië in verband met den Russisch-Japanschen oorlog, zijn sedert de laatste berichten thans te Sabang gestationeerd het pantserschip Konin gin Regentes, de twee kruisers Noord- Brabant en Utrecht, het flotillevaartuig Nias, de torpedobooten Hydra, Scylla en Sphinx. Thans is het pantserschip Hertog Hendrik uit Nederland in Ned-Indië aangekomen, alwaar ook nog aanwe zig zijn dè oorlogsschepen Gelderland en Holland. Voor de verkiezing van een lid der Provinciale Staten in het district Middelburg vacature Wisboom Ver stegen zijn candidaat gesteld de heeren J. H. Blum te Vlissingen en H. P. den Bouwmeester te Middelburg. De minister van waterstaat brengt in de St.Ct. no 304 ter kennis van be langhebbenden, dat op Vrijdag 27 Jan. 1805, te twaalf uren van Rijkswege omstreeks tien hengsten van 's Rijks hengstveulendepot te Bergen op Zoom in het openbaar aldaar als geschikt voor dekhengst verkocht zullen worden. Behoudens onvoorziene omstandigheden name gewaarwording werd gegeven door de overtuiging, dat het hooggewelfde voorhoofd, en het opene en ronde gelaat, geene andere hartstochten uitdrukten, dan die, welke dienstbaar konden zijn, om zegen en welvaart te verspreiden onder diegenen, wier lot en leven in handen van dezen gunsteling der fortuil gelegd waren. Met deze korte en onvol- komene beschrijving hebben wij getracht, onzen lezers een Hauw denkbeeld te ge ven van hem, die reeds in zijne jeugd het bestuur over het bisdom van Utrecht in handen kreeg, en niet schroomde, tot deszelfs bescherming, de gevreesde wape nen van den graaf van Holland te trot- seeren; en die, met vasten wilenonwan- kelbaren moed, scherpzinnig beleid en wijs overleg, hoedanig alleen bij een en rijperen ouderdom mag verwacht worden, het Sticht niet alleen van buiten bevei ligde, maar ook inwendig van eene me nigte ongereldheden zuiverde, en aan eenen schuldenlast onthief, die door vroe gere, sléchte besturingen, op hetzelve waren geladen, en het ten val deden neigen; van hem eindelijk, die het bisdom tot eene macht eu grootheid deed herrij zen, die het te voren nimmer gekend had namelijk, den man moedigen en on versaagden Johan Van Arkel Wordt vervolgd zullen de dieren te bezichtigen zijn op Vrijdag 13 en Donderdag 26 Januari 1905, telken male te 12 uren. Voor de voorwaarden van verkoop zij verwezen naar de St.Ct. AXEL, 30 December 1904. Maandag jl. hield de kolenvereeniging De Herleving" alhier ten huize van W. Dieleman Wz. haar eerste jaarver gadering. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat er over het jaar 1904 was ontvangen f 1734,43 en uitgegeven f 1732,09, zoodat er een batig slot is van f2,34. Tot bestuursleden werden gekozen Stouthamer en P. van Dijken. Deze vereeniging, die den 23sten April van dit jaar is opgericht, met 23 leden, mag zich thans verheugen in een ledental van 165wel een bewijs, dat algemeen het goede doel der ver eeniging wordt ingezien. Zaterdagavond jl. kwam de wed. F. Dieleman, wonende op de Sassing door de duisternis misleid, terecht in het kanaal aldaar. Gelukkig trok haar hulpgeroep de aandacht van zekeren C. L. v. B., die haar nog tijdig van een wissen dood bevrijden kon. Tot onderwijzeres aan school no. 2 (Slikplaat) te Hoofdplaat is benoemd mej. J. F. Moes te Axel. Met ingang van 1 Januari is tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Boskoop benoemd de heer A. D. Baert, tijdelijk onderwijzer aan de R. K. school te Axel. In eene Maandag j.l. gehouden bijeenkomst van de besturen der Bel gische gemeenten Lokereu, Sinaij en Stekene is eene overeenstemming ge troffen voor het aanleggen eener stoom tram Lokeren -SinaijPuij veldeSte keneKoewachtAxel. In Nederland zal getracht worden steun te vinden. Zij, die het initiatief namen, zijn vol moed op het welslagen van het plan. N. R. Cl. - De brievenbesteller J. J. Oostdijk thans te Ter Neuzen, is met ingang van 16 Januari a. s. verplaatst van Ter Neuzen naar Harlingen. - Bij het bestuur van den West- dorpe- of Nieuw Vogelschor-polder is in ontwerp de aanleg van een keibaan door dezen en den Stroodorpe-polder, verbindende den grindweg op den dijk van den Oud Vogelschor-polder met de kunstbaan op den westelijken dijk van het kanaal NeuzenGent en eene keibaan, verbindende evengenoemden grindweg met den keiweg in den Van Remoortere-polder naar Philippine, en met de bestrate los- en laadplaatsen van het spoorwegstation Philippine. De verharding dezer bijna onberijd bare polderwegen zou van groot belang zijn voor de betrokken polders en deze zouden dan ook in de kosten bijdragen, terwijl verder ook nog subsidie of een renteloos voorschot van de provincie zal worden aangevraagd. M. Ct. Tegen 15 Februari a. s. is door den commissaris der Koningin aan J. Herpus, gemeente-veldwachter te Hulst, eervol ontslag verleend. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren van Zeeuwsch-Vlaanderen naar België ge zonden 197 Nederlandsche melkkoeien en vaarzen, en wel langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 65, Sas van Gent 52 en Clinge 110. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg in het eerste gedeelte dezer maand 840 stuks Te Leiden heeft een hevige brand een woning in asch gelegd. Gelukkig kon men er tijdig in slagen een kist met ontplofbare stoffen uit het huis te verwijderen; anders zouden de gevol gen niet te overzien zijn geweest. Mejuffrouw H. H. Hoethamer, on langs te Amersfoort overleden, heeft, naar men verneemt, de volgende lega ten aan gestichten en instellingen ver maakt f 3000 aan de diaconie der Ned. Herv. gemeente te Amersfoortf 6000 aan de kerk der Ned. Herv. gemeente te Amersfoortf 2000 aan het burger weeshuis te Amersfoortf 2000 aan de Anna Paulowna-bewaarschool te Amers foortf2000 aan het St. Pieters en Bloklands gasthuis te Amersfoortf 2000 aan het Ned. Bijbelgenootschap, afd. Amersfoort; f200 aan de vereeniging Fléhite te Amersfoortf 2000 aan de Christelijke School te Amersfoortf 4000 aan de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en Koloniën, afd. Amersfoort; f6000 aan de Hervormde Diaconie te Elbnrg; f6000 aan de Hervormde Diaconie te Nijkerk t 2000 aan de Weesinrichting te Neerbosch, f2000 aan de Martha- stichting te Alfen a/d Rijn, f2000 aan de Werkinrichting voor blinden te Utrecht, f 2000 aan de Prins Alexander stichting te Bennekom, f2000 aan de Prins-Hendrik-stichting te Egmond aan Zee, f4000 aan de Gustaaf Adolf Ver eeniging, f2000 aan de Vereeniging Tesselschade, f4000 aan het doofstom- meninstituut te Groningen, f4000 aan de Doofstommenvereeniging te Amster dam, f4000 aan de Vereeniging het Hoogeland te Beekbergen, f4000 aan de Vereeniging tot evangelisatie onder de Zeevarenden te Rotterdam, f 10000 aan de Heldringgestichten te Zetten, f3000 aan de Vereeniging tot bevor dering der inwendige zending f4000 aan het Java-comité te Amsterdam (Zendingsvereeniging), f5000 aan de Nederl. Zendingsvereeniging te Rotter dam, f2000 aan de Utrechtsche Zen dingsvereeniging. Bovendien heeft mej. Hoef hamer op gericht de Hoefhamerstichting, te Amers foort, ten doel hebbende de ondersteu ning van werklieden, die door ouder dom, ziekte of andere oorzaken den kost niet meer kunnen verdienen, als ook van hun weduwen en de verbete ring van hun woningen. Voor dit doel is een aanzienlijk kapitaal beschikbaar. In Engeland spot men niet met dierenmishandeling. Onlangs heeft een politierechter te Londen een aannemer, die een ziek en zwak paard een zware vracht zand liet voorttrekken het dier is sedert bezweken veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. Een veearts, die getuigde, dat het paard wel wonden had, maar dat een weinig werk geen kwaad kon, kreeg een uitbrander van den rechter. Hy had het paard zelf gezien, en 't was voor ieder duide lijk, dat dat geen werk voor het afge tobde dier was. Het was een schande, dat een veearts zich voor dergelijke getuigenissen deze veearts had reeds in een ander geding van dien aard een dergelijk getuigenis afgelegd leende. Een grappigen kant had een ander vonnis van dienzelfden politierechter. Hij veroordeelde een vrachtryder tot een boete van twee pond sterling, omdat hij zijn hit ombarmhartig geslagen had. De man was dronken, toen hy 't deed, en verontschuldigde zich met te zeggen, dat de hit voor elke kroeg maar wou stilstaan. Daarom had hij hem geslagen. Het dier had zijn meester, dien het blijkbaar kende, dus nog een genoegen willen doen. Een te Bergamo wonend rentenier was met zijn eigen rijtuig alleen uit gereden om in naburige dorpen eenige inkoopen te doen, en tegen den avond kwam het rijtuig thuis met den eigenaar op den bok, maar zonder hoofd De man werd onderweg door moor denaars overvallen, die hem het hoofd afsloegen en, wetende dat het paard den weg kende, den doode aldus naar huis zonden. Het afgehouwen hoofd vond men, in een zak gewikkeld, in het rijtuig liggen bij de kerstgeschenken welke de ver moorde had gekocht. Te Amsterdam heeft zich een ge heimzinnige vergiftigingsgeschiedenis voor gedaan. De boekhouder van een fiirma in de Warmoestraat, koffie expediteur, ontdekte in de koffie, die hy proefde, een witachtige stol, welke bij onderzoek bleek arsenicum houdend te zijn. De boekhouder liet toen dadeiyk zijn maag leegpompen. Ook de jongste bediende der firma had van die vergiftigde koffie gedronken geen van beiden echter heb ben ernstige, nadeelige gevolgen onder vonden. De justitie, die zich met de zaak be moeide, heeft een der firmanten den heer H v. d. K wonende te Bussem, in hech tenis genomen en naar het huis van be waring doen overbrengen De gearres teerde ontkent echter iets van de vreemde geschiedenis af te weten. Omtrent deze zaak deelt de Tel nu mede, dat de aanleiding de volgende was De heer v. d. Klid van de firma v. d. K. Ooin koffie, had frauduleus boek gehouden ten nadeele van zijn com pagnon. De heer J F. Hoekstra, boek houder bij de firma, en andere bedienden hadden dit ondekt en den heer v. d- K. daarover gesproken, die getracht had hen om te koopen, hetgeen echter niet ge lukte. De heer Hoekstra sprak er zijn anderen patroon over en deze liet Van der K. eene week tijd om het ontbrekende aan te zuiveren. Dit is werkelijk geschied maar men begrijpt, dat de verhouding van Van der K. tot het personeel na dien tijd minder vriendschappelijk was. Keizer Frans Jozef heeft bijna een erntsig ongeluk gehad. Hij ging een be zoek brengen aan zijn dochter, aarts hertogin Valerie, op het kasteel Walsee. Terwijl hij het smalle, steile bergpad naar het kasteel opreed, kwam hem een rjjtuig tegemoet, waarvan het paard op hol geslagen was en den koetsier van den bok geworpen had. Een botsing op het smalle pad scheen niet te ver mijden, toen een wakkere brandweer man met gevaar voor zijn eigen leven het paard in de teugels greep en tot stilstaan bracht. den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 lj2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten, No. 43, Statiestraat, No. 43. St ISTikolaas ("Waas) Belg-ië. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zaterdag 31 December I904. Oudejaarsavond. Ned. Herv. Kerk. 's Avonds 57» ure Ds J B T Hugenholts Gereform. Kerken Kerk A. 's Avonds 57, ure Ds N P Littoojj Kerk B. Nam 2 ure Ds H Mulder van Zasmslag. Zondag 1 Januari 1903. Ned. Herv. Kerk. Voorin. 97, ure Ds. J. B. T. Hugenholts Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholts Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 u:e Ds. N. P. Littoojj Nam. 2 ure Ds. N. P. Littoojj Kerk B. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam 2 ure Ds. J. v. d. Berg van Ter Neuzen. Gereformeerde Kerk (Lange Weststraat). Voorm. 9 ure Leeskerk Nam. 2 ure Leeskerk. CORRESPONDENTIE. Aan „W" Ingezonden stukken, waar van de inzenders ons niet bekend zijn. worden niet geplaatst. Red.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2