Binnenland. Gemengd Nieuws. wel op andere plaatsen in Rusland vernomen. Maar het merkwaardige was, dat de vergadering door opstaan der nagedachtenis huldigde van den moordenaar van den minister Sipjagin en er gedronken werd op het welzijn van de moordenaars Van Plehwe. Leden der rechterlijke macht en officieren stonden mee op, dronken mee en klapten in de handen! Zaterdagmiddag is het Koninklijk Echtpaar met gevolg van Het Loo te 'sGravenhage teruggekeerd, met een extra-trein, die tegen 4 uur het Staats spoorstation binnenstoomde. Ter begroeting waren daar aanwezig, de burgemeester der residentie, baron Sweerts., gouverneur der residentie, generaal Van Ermel Scherer en baron Bentinck, opperstalmeester. De Koningin, die er welvarend uit zag, was gekleed in grijs wandeltoilet en hield een ruiker in de handde Prins was in burgerkleeding. Zoowel H. M. als Z. K. H. onderhiel den zich eenige oogenblikken met de aanwezige autoriteiten, de Koningin in het bijzonder geruimen tijd met den burgemeester. Buiten het perron in de Rijnstraat en langs den verderen weg stond een talrijk publiek dat het Koninklijk Paar hartelijk begroette. In een gesloten gala-hofrijtuig werd eerst naar het paleis van H. M. de Koningin-Moeder in het Voorhout ge reden, en na het bezoek aldaar, naar het paleis in 't Koordeinde. - - De directeur-generaal der posteryen en telegraphie brengt ter algemeene kennis, dat brieven, briefkaarten en ge drukte stukken, welke men op 1 Janu ari e.k, wenscht besteld te zien, ook dit jaar reeds tusschen 22 en 30 De cember te voren kunnen worden ter post bezorgd. Over de volle adreszijde moeten dan echter getrokken zijn twee elkander snijdende lijnen. Het postkantoor te Middelburg wordt een kantoor der 2e klasse. De classificatie voor de postkantoren ge schiedt nl. naar het aantal verkochte postzegels. De vele daar ter stede ge vestigde Engelsche bookmakers-kanto ren, die in enorme quantiteit postzegels noodig hebben, hebben het kantoor een klasse verhoogd. Middelburg staat nu spreek, edele heerom mijne havelooze kiel eene behoudene haven binnen te brengen, dan wil ik daarmede te kennen geven, dat ik niet zoek, haar weder te kalefateren, zoodat dan ook mijn tocht naar Utrecht daartoe geenszins dient maar, zoo als gij terecht aanmerkt, enkel in het belang van mijne dochter wordt //Wat kunt gij om harentwille in Utrecht en bij den bisschop doen, Wouter! daar zij op dit oogenblik op den Stins Voërst is, onderu z/Haar wrak redden uit de klauwen van haren slooper viel de veerman, met drift, in de rede. Thans eerst schoot Arnold het te bin nen, dat zijn reisgenoot nog onkundig was, dat zijne dochter leefde, en snel riep hij; ,/Agge leeft!* Met wilde drift sloeg Wouter zijne grove hand aan den teugel van het ros, en het daardoor noodzakende, met hem stil te staan, wendde hij tegelijk zijn grijs oog, met eene uitdrukking van hartstoch telijke verrassing, blijdschap en twijfel, op den jonker, en toen riep hij smarte lijk uit: „Zij leeft? Ja, daAr boven „Neen, eerlijke Wouter!" antwoordde Arnold haastig, om den pijnlijken twijfel bij den grijzen vader weg te nemen, „Agge leeft! Zij is niet onder den dolk steek bezweken Eene lichte siddering van vreugde en blijdschap was bij den ouden veerman gelijk met alle grootere plaatsen in ons land, natuurlijk met uitzondering van de enkele le klasse kantoren. Wat op die Engelsche bookmakers-kantoren omgaat kan men zich eenigszins voor stellen als men weet dat in drukke tij den door éen kantoor soms over de f 1000 aan postzegels-in éen week wordt verbruikt. DE RIJKSMIDDELEN. De maand November was bijzonder gunstig voor de schatkist des Rijks. Bijna 12 ton hebben de middelen meer opgebracht dan in November van het vorig jaar. De opbrengst was nu f 15,917,769 tegen f14,724,587,19 in November 1903. Bijna alle middelen hebben tot die gunstige uitkomst medegewerkt. De grondbelasting gaf f143,000 meer, het personeel f41,000, de bedrijfsbelasting f121,000 en de vermogensbelasting f140,000 meer. De rechten op den invoer waren f 67,000 hooger, de suikeraccijns f244.000, de wijnaccijns f13,000, de zoutaccijns f9000, de bieraccijns f25,000 en het geslacht f47,000. In deze rubriek was het alleen de accijns op het gedistilleerd, welke minder opbracht, en wel f27,000. Ook de belasting op gouden en zil veren werken bracht f6000 meer op. Voorts was de opbrengst hooger van de zegelrechten met f89.000, van de registratierechten met f5000, van de hypotheekrechten met f 3000 en van de successierechten met f190,000. De domeinen gaven f18.000 meer, de posterijen f32,000, de rijkstelegraaf f34,000 en de loodsgelden f3000. De totaal opbrengsten nagaande over de eerste elf maanden van dit jaar, vergeleken met die over hetzelfde tijd perk van 1903, zien we, dat meer hebben opgebracht de volgende middelen het daar achter genoemde bedraggrond belasting f252,000, personeel f157,000, bedrijfsbelasting f 186,000, vermogens belasting eveneens f 186,000 rechten op den invoer f 156,000, suikeraccijns, (met inachtneming van de over 1903 reeds afgetrokken premiën ad f 1,921,198,77! f 43,000, zoutaccijns f 26,000, bieraccijns f21,000, gouden en zilveren werken f4000, registratierechten f79,000 pos terijen f447,000 rijkstelegraaf f9000, jacht- en vischakten f3000 en loods gelden f87,000. Minder leverden opmijnrechten f 6000, wijnaccijns f 61,000, gedistilleerd f 214,000, geslacht f 34,000, zegelrechten f365,000, hypotheekrechten f12,000, successierechten f 1,648,000, domeinen f18,000, en Staatsloterij f8000. Het totaalcijfer over' de eerste elfmaan den was verleden jaar f134,763,377,87. Telt men hierbij de verleende suiker- premiën ad f 1,921,198,7 7", dan verkrijgt men het bedrag van f 136,684,576,64\ In de eerste elf maanden van dit jaar werd ontvangen f 135,993,924,97 zoodat het tekort van dit jaar nog slechts be draagt f 691,651,67. Indien dus Decem ber een weinig meeloopt, behoeft het jaar 1904 nog niet bij zijn voorganger achter te slaan. Nieuwe Crt.) zichtbaar; terwijl hij zijne oogen, met eenen onuitsprekelijk dankbaren blik, naar boven sloegde samengeklemde handen hoog opheffende, riep, hij op eenen plechtigen, geroerden toon „God, daar boven, ik dank U Daarna zijne eel- terige hand langs de bruine wang strij kende, wischte hij een traan weg, die uit het natte oog, door de diepe rimpels op de borst nederliep. Arnold poogde den stroom van Wou ters opgewekt gevoel niet te stuiten, maai, zijn oog afwendende, liet hij hem onge hinderd zich overgeven aan die aandoe ningen van zalig genot, welke op dat oogenblik zoo hevig op het gemoed van den ouden veerman werkten. Wordt vervolgd). AXEL, 20 December 1904. Gisteravond werd alhier ten huize van J. B. de Ridder eene vergadering gehouden van honoraire leden van het fanfaren-gezelschap „Concordia", welke' door 20 leden werd bijgewoond. De Voorzitter opende de bijeenkomst met een welkomstgroet aan de ter verga dering aanwezigen en gaf een kort ver slag van hetgeen in het afgeloopen vereenigingsjaar aan „Concordia" was wedervaren. De jaarlijksche rekening en verant woording van den Penningmeester werd door eene commissie onderzocht en in orde bevonden. Met inbegrip van het batig saldo van het vorige jaar bedroe gen de ontvangsten f318.26'/2 en de uitgaven f 266.54, zoodat er een goed slot is van f51.721/.,. De verdere punten der agenda, nl. de wenschelijkheid om een nieuwen kop voor den standaard waaraan het vaandel wordt bevestigd aan te schaffen, alsook de verbetering van de verlich ting der muziektent, gaven stof tot breedvoerige besprekingen, waarvan het resultaat was, dat algemeen de noodzakelijkheid van beide zaken werd ingezien, zoodat het bestuur werd ge machtigd de noodige maatregelen te nemen om tot de gewenschte verbete ringen te geraken. Op een vraag van een der leden om trent den financieelen toestand der vereeniging, vroeg de Penningmeester het woord om de leden er op te wijzen, dat die toestand niei verbetert, doch eenigszins achteruitgaande is, waarom hij allen opwekte vooral ook met het oog op de jaarlijks wederkeerende uit gaven, die meer kans hebben om groo- ter, dan wel kleiner te worden, ieder in zijn kring al datgene aan te wenden, wat strekken kan tot vermeerdering van inkomsten der vereeniging, dus, om hen, die buiten de zaak staan over te halen of te verzoeken het fanfaren- gezelschap door eene jaarlijksche bij drage financieel te steunen. Met een woord van dank voor de getoonde belangstelling, sloot de Voor zitter de vergadering. -Zaterdag jl. had op het stadhuis alhier van wege het Algemeen Burger lijk Armbestuur de aanbesteding plaats van de levering van brood gedurende het eerste kwartaal 1905. Hiervoor wrerd ingeschreven als volgt: J. P. Scheele f9.95Wed. L. Duijm f9,95; C. F. Kesbeke f9.40; J. C. Ver- bruggen f9.23 en H. J. de Jonge f 8,95. Aan den laagsten inschrijver is de levering gegund. Op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare school te Boskoop komt voor de heer A. Baert te Koewacht. Uit Koewacht schrijft men aan de M. Cl. Donderdag voormiddag bevond A. d. V., varkenskoopman alhier, zich in zijn woning, een paar stappen van de grens op Belgisch grondgebied gelegen. Nu houdt De V. steeds verblijf op Neder- landsch gebied en komt niet geregeld over de schreef, dus ook niet in zijn woning, omdat hij een gevangenisstraf van drie jaar benevens twee honderd francs boete wegens smokkelhandel voor zijn rekening heeft en bang is om, als de Belgische politie hem tegen 'tlijf aan liep, ingepikt te worden. Daar traden op genoemden voormid dag op het onverwacht twee gendarmen van Moerbeke, die wel wisten, dat de V. toch zoo nu en dan op voor hem verboden grondgebied komt, zijn woning binnen. Ze verzochten hem mede te gaan, waaraan de man niet verkoos te voldoen. Er ontstond in de V's huis een hevige worsteling, waarbij degen- darmen eenige schrammen en bebloe de handen, benevens vaneen getrokken kleeren opliepen De V., bijgestaan door zijn vrouw en zijn zoon, trok de boeien stuk, duwde een der twee politieman nen opzij en wist zijn huis uit te loo- pen, waardoor hij zijn zoo bedreigde vrijheid terug had. Wellicht zullen de De V's wel niet straffeloos zulk een tegenstand hebben geboden. In den nacht van Zaterdag op Zon dag omstreeks half een heeft te Mid delburg de soldaat J. V. D. oud 20 jaar getracht zelfmoord te plegen, door,'ter wijl hij als schildwacht op de achter plaats der kazerne stond, zich door een geweerschot met een wachtpatroon in het onderlijf te verwonden. De kogel is hem dwars door het lijf gegaan. De toestand is zeer ernstig. De patiënt is zeer pijnlijk en benauwd. Reeds Zondag werden hem de H. H. Sacramenten toegediend. Een streng onderzoek wordt ingesteld naar de aanleiding tot deze treurige daad. Midd. Crt. Uit Amsterdam meldt men Het groote speelgoedmagazijn der firma Strauss in de Regulierstraat is verbrand, De brand ontstond kwart voor éen door een defect aan de elec- trische geleiding in de etalagekast, waar bedienden bezig waren het speelgoed te etaleeren. Onmiddellijk stond bene den alles in vuur en weldra ging het geheele perceel, vol licht brandbare stoffen, in de vlammen op. De brand weer rukte spoedig aan met veel mate rieel en had omstreeks 2 uur de vlam men bedwongen en de schadg tot het perceel zelt beperkt. Alles was verzekerd. Geen persoon lijke ongelukken kwamen voor. Naar uit Waalwijk gemeld wordt zal door éen of meerDongensche indus- trieelen een belangrijk contract worden afgesloten men spreekt van 500,900 paar schoenen per jaar, dus 5,000,000 in tien achtereenvolgende jaren, te ver vaardigen en at te leveren aan het Russische departement van oorlog. Daarvoor zal een fabriek met Neder- landsch kapitaal te St. Petersburg wor den opgericht, welke fabriek doorHol- landsche werklieden met eenHollandsch bestuur zal worden gedreven. De Krijgsraad te 's Gravenhage heeft den huzaar A. J. P. van het 3e regiment, die in de maand November jl. op een avond een schipper, dien hij in de Anna Paulownastraat ontmoet te, ergerlijk mishandelde, alleen omdat deze niet vlug genoeg voor hem uit den weg ging, ter zake van dit feit veroordeeld tot twee maanden gevan genisstraf, in aanmerking nemende dat hij vroeger reeds wegens mishandeling was veroordeeld. Tevens is een kameraad van dezen huzaar P., zekere huzaar G. J.. B., wegens meineed door den Krijgsraad veroordeeld tot zes maanden gevange nisstraf. Als getuige gehoord verklaarde deze, daar hij vlak naast P. had geloopen, dat het volstrekt onmogelijk was, dat een burger door P. op bedoelden avond zou zijn geslagen en er niets bijzonders was voorgevallen, daar hij dit anders had moeten zien, welke verklaring, nadat hem te voren herhaaldelijk en met nadruk op de gevolgen van mein eed was gewezen, door hem met eede werd bevestigd. Eerst nadat hij later in kennis was gesteld met de bekente nis van beklaagde P. en de bevestiging daarvan door een ander getuige, kwam hij op zijn verklaring terug, voorgeven de aldus te hebben verklaard om zijn kameraad P. niet te verraden en werd door hem een volledig verhaal van het vodrgevallene gedaan. De politie te Goes heeft proces verbaal opgemaakt tegen een poelier uit Kwadendamme, die, toen op zijn weg van daar naai- Goes het voor zijn kar gespannen paard het ongeluk had te vallen, alles in den steek liet en per fiets zijn weg vervolgde, zonder naar het arme dier om te zien. Eerst den

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2