20 Jaarg. No. 73. Zaterdag 17 December 1004. IIJI Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAft, A X L. Binnenland. COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T SJP R IJ S Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Er is geen enkele reden waarom de internationale commissie voor hetNoord- i-incident anders dan met „zeer be kwamen" spoed te werk zou gaan. En too gebeurt het ook. De commissie zal waarschijnlijk aanstaanden Dinsdag of Woensdag bijeenkomen op het minis terie van buitenlandsche zaken te Parijs, laar voor Kerstmis zal men zich slechts .bezighouden" met de keus van den vijfden man, en de behandeling van de te volgen procedure. Het eigenlijke werk der commissie zal pas in de eerste dagen van het nieuwe jaar beginnen, maar dan wordt het al spoedig weer festoord door het Russische kerstfeest. Wanneer de uitkomst der beraadsla gingen - overigens in elk geval een wassen neus bekend gemaakt zal worden, is nog niet te voorzien. De Daily Telegraph verneemt uit Tsjifoe Een boodschapper van Dalni vertelt, dat een Japansch oorlogsschip, w grooter dan de Sai-jen, ook op den 30sten November bij Port Arthur door een Russische torpedoboot in den grond is 'geboord. Twee Russische torpedojagers, die een verkenning deden buiten Port Arthur in den namiddag van den 25sten November, zijn door Japansche kruisers in den grond geboord. Men scheept dagelijks te Dalni vier honderd zieken en gewonden, die uit het noorden komen in. Naar de Standard uit Petersburg ver neemt, verluidt daar in welingelichte kringen, dat de Russische regeering er niet in geslaagd is, schepen van de irgentijnsche of de Chineesche vloot ie koopen. In elf gouvernementen zullen binnen kort 100,000 man gemobiliseerd worden. De Japansche granaten vallen in ilk deel van Port Arthur. De straten schijnen verlaten. De Japansche vloot keert naar Japan jfcrug om te dokken. DUITSCHLAND. Den 26sten December 1905 zal het ionderd jaar geleden zijn dat Beieren sn koninkrijk is geworden. Ter viering deze gebeurtenis, stelt het gemeen- Bbestuur van Munchen voor, daar een intoonstellingsgebouw met park te tichten, zooals geen andere stad ter fereld zal kunnen aanwijzen. Het iavaria-park achter het reusachtige lavaria-beeld zou het middelpunt van et tentoonstellingsplantsoen worden, let vaste tentoonstellingsgebouw zal ügeveer 1 millioen mk. kostenhet mliggende terrein een oppervlakte van 133,400 vierkante meters beslaan. Zoo oodig kan daar dan nog de in de nabij- eid gelegen Theresienwiese bijgetrok- !n worden. FRANKRIJK. De geheimzinnige omstandigheden ider welke Syveton de hand aan zich- df heeft geslagen zijn, in weerwil van de pogingen van de nationalistische pers om de zaak te smoren, uitgelekt. Hij heeft het geheim ervan niet in zijn graf kunnen medenemen. Zelfs de royalistische Gaulois verklaart thans dat Syveton, evenalsBoulangerindertijd, zoozeer in de engte gedreven was, dat hem geen uitweg overbleef. Het tele gram van Sy veton's schoonzoon Ménard met de boodschap„Spreek niet blijkt gericht geweest te zijn aan Pottel, den compagnon van Ménard. Het kwam echter te laat, want Pottel had de hoofdzaak reeds aan den rechter van instructie verteld. In de wandelgangen van de Kamer vertelde men dat Syveton beducht is geweest voor de onthulling van „zekere in stilte botgevierde hartstochten", en die duidelijker wilden wezen vertelden er bij dat hij in betrekking stond tot de dochter (Ménard's echtgenoote) die hij van zijn eerste vrouw had. De procureur-generaal zou vanplangeweest zijn, deze zaak ter sprake te brengen bij zijn proces, om het volle licht te laten vallen op 's mans zedelijke waarde. De nationalisten zouden best doen, om den man wien zij een martelaarsrol hadden toegedacht, te vergeten en hem voorgoed te laten rusten in het zelf gekozen graf. Jacques Lebaudy had zijn twee plei- zierjachten Dahlia en Frasquita, tevens de „vloot" van het keizerryk der Sahara, met eenige kanonnen gewapend en de Liberiaansche vlag in top laten hijschen. Dit geschiedde krachtens een overeenkomst met den consul van Liberia te Las Palmas, waarbij Jacques I zich verbond, om jaarlijks een som van 2500 frs. voor die gunst te betalen. Maar het geld is niet geregeld betaald, en nu heeft gezegde consul de Saha- raansche vloot te Las Palmas aan den ketting doen leggen en verkoopen. Het moordenaars-echtpaar Klein heeft te Weenen bekend, dat het 60,000 kronen verstopt had in de kamers die zij tijdens hun verblijf te Parijs be woonden. Hiervan verwittigd, heeft de Parijsche justitie een paar stukken uit den parketvloer laten nemen en daar onder het geld gevonden. RUSLAND. Volgens denPetersburgschen corre s- pondent van de Daily Telegraph be treurt Mirski het hardhandig optreden der politie tegen de betoogers van Zon dag; hij ziet daarin nog een gevolg van de vroegere opleiding der politie en zal met den prefect van politie erover spreken. Het proces tegen Plehwe's moorde naar is ongestoord afgeloopen, daar de revolutionairen hun voornemen opga ven om den moordenaar te ontzetten. Sozonof, die leunende op een stok de zaal binnenkwam, en er bleek en ontdaan uitzag, hield een rede, welke bijna een uur duurde en waarin hij betoogde, een goede en vaderlandslie vende daad verricht te hebben, toen hij Von Plehwe uit den weg ruimde. Daarentegen bleef Sozonof's medeplich tige, de twintig-jarige Sikorski zwijgen, hij wilde ook niet antwoorden op de vragen die hem werden gesteld. Het proces was Dinsdagavond om bij ach ten afgeloopen. TWEEDE KAMER. Waterstaatsbegr noting. Bij art. 84 wijst de heer HENNEQUIN op het belang van ligplaatsen voor diepgaande zee schepen te Terneuzen. Dit belang kan niet worden gerangschikt onder de zaken die, om financieele redenen uit stel kunnen lijden. Dit belang staat toch in verband met het onlangs goed gekeurd tractaat met België. Een wets ontwerp te dezer zake is thans by den Raad van State aanhangig, 't Is te hopen, dat het spoedig tot wet moge worden verheven, omdat anders het geld voor de verbetering van het ka naal Gent-Ter Neuzen grootendeels zou zijp weggeworpen. De ligplaatsen moe ten gereed zijn als het kanaal voltooid is. Samenkoppeling met een bijdrage van direct belanghebbenden heeft de minister vroeger niet vastgehouden. Afgescheiden van de onderhandelingen daarover, zou de minister de voorzie ning in dit belang voorbereiden. En sedert zijn we nog niet veel verder ge komen. De Minister heeft thans te veel aan het provinciaal subsidie, meer dan bij verschillende andere rijkswerken, zoo als Delfzijl, Haringen, de Hembrug. Men denke er aan hoe moeielijk 'tis op de provinciale begrooting van Zeeland een subsidie uit te trekken, waartoe de polders moeten bijdragen, terwijl reeds zoovele opcenten moeten worden geheven. De minister houde dus niet te sterk vast aan den eisch van het provinciaal subsidie. Ter Neuzen zou echter een retributie in den vorm van een kadegeld of een lig- en losgeld kunnen heffen, dat haar in- staat kan stellen een bijdrage te verleenen wanneer het provinciaal sub sidie mocht uitblijven. Overigens lette de Minister er op, hoe over de grens heel wat anders voor zulke werken gedaan wordt. Men noodige de Konin gin niet uit bij de opening van het kanaal GentTer Neuzen, waarbij zij zich zou moeten vergewissen van te groot verschil hier en daar, waar 't geldt de vruchten die men weet te trekken van kostbare havenwerken. De MINISTER herinnert aan zijn mededeelingen in de Memorie van Ant woord. Het wetsontwerp, waarvan de heer Hennequin sprak, is van den Raad van State terug, maar de minis ter heeft nog niet het advies kunnen bestudeeren. Het wetsontwerp zal spoe dig de Kamer bereiken. Het ontwerp regelt ook de wijze van bijdragen door de belanghebbenden. Bij art. 87 wijst de heer FRUITIER op de nog steeds onvervulde behoefte aan een tweede doorvaartopening in de spoorwegbrug over het kanaal door Zuid-Baveland. Het belang daarvan licht spr. in bijzonderheden toe. Tevens dringt hy aan op herstel van de onlangs ontstane scheur in den vloer van de kleine sluis te Hansweert. De heer SMEENGE wijst op den herhaalden aandrang sinds vier jaren, van Schuttevaer, tot het maken van de besproken tweede doorvaart-opening. Hij betreurt 't, dat het materiaal voor de onderzeesche oeververdediging bij Wemeldinge per zolderschuiten moet worden aangevoerd. De MINISTER zal nagaan, waarom de onderhandelingen over de doorvaart opening zoolang duren en zooveel mo gelijk de uitvoering bespoedigen. De voorziening in het ongerief van de sluisscheur wordt voorbereid. Er is onvoorziene vertraging ontstaan. Er staat mee in verband een afdammings plan, dat een ton gouds zal kosten. Om dat te vermijden heeft men een goedkooper middel gevonden in een inspuiting van een mengsel van zand en portlandcement. De door den heer S me eng er be doelde zolderschuiten zijn onontbeerlijk voor de steen, die gestort moet worden KRUGERS BEGRAFENIS. Heden (Vrijdag) werd het stoffelijk overschot van president Kruger te Pre toria aan den schoot der aarde toever trouwd. Wij weten dat allen en hebben het lang te voren vernomen. Velen onzer namen met woord en daad deel aan den plechtigen begrafenisstoet, die van Zwitserland naar Oud-Holland en van Oud-Holland onder Nederlandsche vlag over zee naar het Zuidelijk half rond trok en wij allen begeleidden den droeven tocht met onze gedachten en gebeden. Toch trilt heden in aller har ten een snaar van smart, van trots en van hoop. Van smart, dat een der grootste zonen van den alouden Hollandschen stam, door zijne landgenooten uit hun midden verkoren en hoogverheven, van zijn voetstuk werd gerukt voordat zijn loop baan was geëindigd en door valsche staatkunde en ruw geweld werd ten vg,l gebracht. Van trots, omdat deze kloeke en groote Afrikaner, wiens hand nooit faalde, wiens moed nimmer wankelde, wiens geloof bergen verzette, behoorde tot den Nederlandschen stam, wiens roemrijk verleden balsem giet in de wonden van het heden en een lichtstraal werpt in een duistere toekomst. Van hoop, omdat Kruger en zijn volk ons hebben geleerd niet moedeloos te worden bij schynbaren ondergang, on wrikbaar pal te staan voor eenmaal aanvaarde beginselen, goed en bloed te offeren voor edeler goederen, en uit de puinhoopen van het verleden bouw- steenen te vormen voor een nieuwe toekomst. Met ontbloot en gebogen hoofd scha ren ook wij ons in lange rijen onder de tienduizenden landgenooten van den grooten doode en staren in het zwij- jende graf. Wij hebben aanspraak op een bescheiden plaats, want ook wy hebben hem gekend, geëerd en bewon derd, toen hij bij herhaling vertoefde

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1