r »e STINS VOHIST. So. Woensdag '14 December 1004. 20e Nieuws- en Advertentieblad J voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFXEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en VrJJdagavond. A B O N N E M E N T SjP R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 8/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Yrtydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De N. R. Ct. geeft de volgende korte kroniek van den oorlog. Sept. September—December. 5. Schermutselingen bij Jentai. De aftrekkende Russische troepen houden Koeroki in bedwang. Kapitein Wirén vervangt Oechtomski g bevelhebber van het eskader van Port Arthur. 8. Het Russische leger bereikt Moek- den, een achterhoede op 25 KM. ten zuiden van de stad achterlatende. Het Japansche leger neemt rust te Liao-jang. De Japanners hebben 13 krijgsge vangenen gemaakt, 3500 geweren, mu nitie enz. buitgemaakt. De verliezen der Russen worden opgegeven als 80 officieren gesneuveld, 391 gewond, 21,800 minderen gedood of gewonddie der Japanners (26 Aug. tot 8 Sept.) 136 officieren gesneuveld, 464 gewond 16,940 minderen gedood of gewond. 17. De Japanners rukken op beide vleugels op tot 20 KM. ten Z.W. van Moekden. De Russen besluiten, bij Moekden stand te houden. 18. Het Japansche pantserschip Hei- jen loopt in de Duivenbaai op een mijn en zipkt met 197 man. Bekend gemaakt wordt, dat de Rus sische kanonneerboot Groemiatsji den 24en Augustus bij Port Arthur op een mijn gestooten heeft en gezonken is. De Japanners doen een grootenaan- Historisch Romantisch Tafereel. uit de Zwolsche Geschiedenis (1362) XII. Tegen den middag van den volgenden dag reed Arnold het kleine dorp den Bilt uit, en, den breeden rijweg volgende, kon hij, bij eenen stevigen draf, nog vóór den avond, de bisschopsstad hereiken. Het scheen echter, dat de jonge ruiter daarop weinig zijn voornemen gezet had want in plaats van daartoe zijnen hengst tot eenen fikschen draf aan te zetten, liet hij, even als bij zijnen rit op den vorigen morgen, van Zwolle naar den Stins Voërst, ook nu weder het dier ge heel aan deszelfs vrijen wil over, dat dan ook meer spelende, dan wel in geregeldén stap over den stoffigen zandweg voorthup- pelde. Een half uur mocht der Stichtenaar op deze wijze zijne reis vervolgd hebben, gedurende welken tijd hij, in mijmering verzonken, weinig acht had geslagen op hetgeen buiten hem voorviel, toen hij langzaam zijnen blik, die langen tijd, in diepe afgetrokkenheid, over den kop van zijn ros gestaard had, met eene uitdruk king van norsche bitterheid, zijdelings val op Port Arthur en vermeesteren schansen bij Sjoeisji-jing, en het fort Koeropatkin. 20. De Japanners doen een aanval op den Ta-lingpas ten Z.O. van Moekden, maar worden teruggeslagen. De kou treedt in op het oorlogsterrein. 25. Generaal Gripenberg wordt be noemd tot bevelhebber van het 2e Mantsjoersche leger. 27. De Japanners doen opnieuw een eisch tot overgaaf van Port Arthur, deze wordt verworpen. 29. Te Liao-jang komt de eerste Japansche trein aan, met voorraad uit Nioe-tsjwang. Oct. 2. Koerppatkin vaardigt eene proc lamatie uit, waarin hij een aanvallende beweging aankondigt. 10. Uit Cardiff wordt gemeld, dat daar maandelijks 150,000 ton steenkolen voor Japansche en Russische rekening verscheept worden. Artillerie-gevecht aan de Sja ho. De Japanners trekken tot Jen-tai terug. Een Russische cavalerie-afdeeling trekt bij Pun-si-ho, ten O. van Liao-jang, de Tsi-tse over en bedreigt de Japansche verbindingslijn, maar moet ten slotte terugtrekken. 11. De Japanners drijven langzamer hand de Russen weer ten noorden van Jen-tai terug. 14. Einde van den slag aan de Sja-ho. De voorwaartsche beweging der Russen is mislukt; zij bezetten stellingen aan den rechteroever van de Sja-ho, de Japanners zijn aan den linkeroever verschanst. Vooral op den westelijken van zich afwierp, en zacht, maar met eene wrevele stem zeide //Ha nog zie ik het oog van haren broeder, trotsch en verachtelijk, op mij, den ellendigen knaap, nederblikken Nog zie ik dien smaden- den, spottenden grimlach, dien hij mij toewierp, toen ik het vergulde hulsel van mijn lijf scheurde, en, in al mijne nietige naaktheid, voor den trotschen ba ron stond Ook gij, Mathildahadt bij die ontmomming moeten tegenwoordig zijn Ook gij hadt, met uwen schampe ren grimlach, den armen knaap moeten verpletteren, die zijne hand naar u durfde uit te steken. Dan ware hij wellicht van zijne waanzinnige droomen genezen, en uit de duizelende hoogte, waarin de ijdelheid zijner verbeelding hem had op gevoerd, nederstortende, zoude hij, ont daan van elke bedriegelijke begoocheling, tot de naakte wezenlijkheid zijn terug gekeerd. Maar dit was mij niet vergund. Neen, in plaats daarvan, moest de pijl mij nog dieper in het vleesch worden gedreven, en nog meer moest mijne onzin nige hoop gevoed worden, om mij den gedwongen afstand van het geliefde wezen dubbel smartelijk te maken. Ik vloek u niet, ongelukkige moeder die, om den rampzaligen val te dekken, het heiligste gevoel in uwe borst moest smoren, den zoon van uw hart rukken, en aan het wufte noodlot overgeven. Ik veracht u niet, mijn vader! die uwen zoon onmee- doogend uit de vaderarmen stiet. Neen, vleugel hebben de Russen zware ver liezen geleden. Volgens een ambtelijke opgaaf zijn aan de Sja-ho 34,263 Russen gedood of gewond de Japansche opper bevelhebber meldt dat hij 13,000 lijken van Russen gevonden heeft, en dat het verlies van den vijand ten minste 40,000 man moet bedragen. De Japan ners geven aan verliezen op 15,879 dooden en gewonden. Zij hebben 500 gevangenen gemaakt en 45 stukken geschut veroverd. 15. Het Russische Oostzee-eskader, onder bevel van admiraal Rozjesiwenski, vertrekt uit Libau. Schout-bij-nacht Jessen benoemd tot bevelhebber van het le smaldeel van den Grooten Oceaan. 16. De Russen vermeesteren den Berg met één boom (Poelitof-Berg) op den linkeroever van de Sja-ho en maken 14 Japansche kanonnen buit. De Ja panners hebben 1000 dooden en ge wonden. Zij handhaven zich te Lin- sjin-poe, op den rechteroever. Beide legers bevestigen zich in hun stellingen langs de Sja.ho. Er hebben nu en dan schermutselingen plaats, zonder beteekenis. 22. De Russische Oostzeevloot ont moet bij de Doggersbank deEngelsche treilersvloot uit Huil en beschiet deze. Een treiler zinkt, andere worden be schadigd twee visschers worden gedood en verscheiden gekwetst. 24. Groote opgewondenheid in Enge land over het Noordzee-incident. De Russische gezant te Londen wordt uitgejouwd. De regeering neemt maat regelen om de vloten zoo noodig te beide vergeef ik het u, dat gij het bewijs uwer schande van u gestooten, en aan het grievendst weehebt overgegeven. Maar God waarom, en dit is mijne eenigste jammerklacht! hebt gij mij niet laten opgroeien in den nietigen stand, die met mijne vergeten geboorte paste, waarom hebt gij mij geworpen in den maalstroom, die mij onwederstaanbaar met zich voort sleepte, mijne zinnen bedwelmde, het oog benevelde, tot eensklaps, bij het vreeselijk ontwaken, een somber spook uit de rij der liefelijke droombeelden te voorschijn treedt, en mij donderend toeroeptSta stil, knaap zie voor u, in den donkeren afgrond, aan uwe voeten Uit dien mod derpoel zijt gij opgekropen, daarin moet gij weder terugstortenO gij, mijne moeder welke duldelooze pijniging hadt gij mij dan niet gespaard Dan zoude ik, schuldeloos en onbekommerd, mijn leven voortgesleept hebben in den don keren hoek, waarin het noodlot mij ge worpen haden niet, gelijk thans, als eene bloem, die, uit het slijk opgeschoten, in den glans der morgenzon schitterende, op den middag van den stengel wordt gerukt, en, door eenen trotschen voet, in hetzefde stof en slijk wordt vertreden, waarin zijn stam deszelfs wortelen heeft gesloten Maar, vóór die voet tegen mij wordt opgeheven, zal ik bukken voor den storm, die om mij henen loeitniet lan ger zal ik trotsch mijn hoofd tegen zijne macht oprichten j ik zal het krommen, laten samenwerken. 25. De Engelsche gezant te Peters burg dient een nota in. Lamsdorf be tuigt hem het leedwezen van den Tsaar over het voorval op de Doggersbank. 26. De Russische vloot komt teVigo aan Rozjestwenski zendt een voorloopig rapport naar Petersburg. Te Gibraltar worden oorlogstoerus tingen gemaakt. De Japanners voor Port Arthur doen een hevigen aanval op de Kikwan-forten. De oude stad staat in brand. 28. De Russische en Engelsche regee ringen komen in beginsel overeen, het Noordzee-incident in der minne te schikken. Het blijkt dat ook een Zweedsche stoomboot (de Aldebaran) en een Duitsche treiler (de Sonntag) door de Russische Oostzeevloot beschoten zjjn. 29. Het Russische eskader komt te Tandzjer aan. Admiraal Alexejef, die het opperbevel over de Russische strijdmacht in Oost- Azië aan Koeropatkin heeft moeten af staan, keert te Petersburg terug. November. 1. De Russische oorlogsschepen die nog te Vigo lagen, vertrekken. Nieuwe uitbarsting van verontwaardiging in Engeland. Men spreekt weer van mobi lisatie-maatregelen te Gibraltar en van het samentrekken der Engelsche vloot. 4. De Japanners doen weer hevige aanvallen op de forten ten noorden van Port Arthur. Hun verliezen zijn zeer groot. Een groote Engelsche stoomboot met levensmiddelen verbreekt de blokkade. Generaal Linjewitsj benoemd tot be- vóór het verbroken wordtDaarom, Mathildavrees niet, dat mijne vuile hand, het reine, schitterende kleed uwer edele geboorte zal bevlekken ik zal heengaan, ik zal u verlatenEn ook gij, edele Van Arkelgij, de verzorger en weldoener mijner jeugd en mijns levens ook gij moet niet langer met be schaamde kaken staan, wanneer het u wordt aangewezen, dat gij, aan eenen verachten knaap, uwe gaven en vriend schap uitdeelt, die alleen aan eene edele geboorte voegenmaar niet aan hem, dien gij, uit het laagste stof, tot u hebt verheven, ook u ga ik verlaten, en, u alles teruggevende wat uwe edelmoedige hand mij geschonken heeft, wil ik niets met mij nemen, dan de herinnering, dat uwe verlichte ziel over de strenge en onverbiddelijke vooroordeelen kondeheen- stappen, om alleen aan de stem der menschheid gehoor te geven. Deze her innering zal voortaan de eenigste licht straal zijn op het donkere pad, dat voor mij ligt, en dat pad zal ik betreden, tot het in het graf ten einde loopt Hier zweeg de Stichtenaar. Zijne stem, in het eerst wrevelig en bitter, was lang zaam verzacht en kalmer geworden, en had op het laatst eenen somberen, droef- geestigen toon verkregen, geheel stroo- kende met den smartelijk weemoedigen blik, die uit het vochtige, donkere oog sprak. Toen dreef hij zijn spelend ros met stem en sporen weder aan, en liet

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1