Marktberichten. Burgerlijke Stand. jan. Nu de winter echter daar is, en men op de levering der steenkolen aan dringt, verklaart de man zich niet in staat ze te leveren. Verschillende personen hebben reeds hun beklag bij de politie ingediend. i— Terwijl drie werklieden in een stoombleekerij te Nijverdal bezig waren een kuip schoon te maken werd last gegeven om daarin koud water te laten stroomen. Bij ongeluk werd de ver keerde kraan geopend, waardoor stoom in de kuip stroomde, met het noodlot tig gevolg, dat de drie werklieden in kuip vreeselyke brandwonden be- kawmen. Zwervers. Tot zijn 15de jaar ging hij schooltoen werd zijn vader, een apotheker, blind en moest hij voor het gezin den kost verdienen. Met zijn zusje werd hij er toen op uitgestuurd om haakwerk, dat zijn moeder maakte, langs de huizen der residentie te venten. Toen vader gestorven was, ging moeder bij een getrouwde dochter inwonen. Broer en zuster, 20 en 17 jaar oud stonden nu alleen. Zonder middel van bestaan en vaste verblijfplaats zwierven zij nu van de eene stad naar de andere zeep en borsteltjes ventend, logeerend in volkslogementen, leidend een treurig armelijk bestaan. Het moest spaak loopen en het liep ook spaak. Den 22sten October logeerden zij in de toe vlucht voor onbehuisden aan de Haar lemmer Houttuinen te Amsterdam met hen verdwenen een portemonnaie, een ceintuur, een rozenkrans, eenige portretten en getuigschriften, aan een ander toebehoorende. Daarna logeer den zij in een logement in de Hasse- laarssteeg na hun vertrek miste men daar een paar pantoffels. En daarna „begunstigden" zij het logement Cen traal, N. Z. Kapelsteeg, met hun ver blijf; toen zij vertrokken waren ont dekte men de verdwijning van een col bertkostuum en ondergoederen, toebe hoorende aan een vasten logeergasten een vest, eigendom van een man zon der beenen. Eenige der ontvreemde zaken werden door het meisje beleend; het costuum verkochten zij bij een uitdrager te Haarlem voor f 1,25 of f 1,50 En den 27sten werden zij te 's Graven- hage gearresteerd. Vrijdag stonden zij, voor de vierde kamer der Amsterdamsche Rechtbank terecht, beklaagd van diefstal gepleegd te zamen en in vereeniging. Max Starck, zoo heet de broeder, bekende, maar ontken de dat zijn zuster Erna Starck wist dat hij de ^goederen, die ze voor hem beleende, gestolen had. En het meisje trachtte met een schuldeloos engelenge zichtje die lezing van haar broer bij de Rechtbank ingang te doen vinden, niet weten willende van andere dief stallen waarvan de justitie beiden verdenkt. Tegen deze menschen, Duitschers van geboorte, eischte het O. M. 3 en 2'/2 jaar gevangenisstraf. Maar de verdedigers noemden dezen eisch onmenschelijk. c Hiilige onnoozelheid. Een der lezers van de Zutph. Crt. schrijft Eenigen tijd geleden was ik aan een station der Geld. Ov. Loc. Spoorweg en wachtte op den trein naar Neede. Nadat Ik er eenigen tijd vertoefd had, komt een boerenjongen van omstreeks 23 a 24 jaar binnen, wien men het aan kon zien dat hij uit was. of liever wilde gaan. Hij gaat naar het loket, en daar ontspint zich het volgende gesprek tusschen den boer en den beambte. Boer „Mienheer, m'k een kaatjen naor Neê." Ambt.: „Wat moet je hebben een dag- of een maandretour? Boer„Doot mie maor, wat 't goed koopste is." Ambt.Dan moet je een dagretour nemen." Boer: „Da's goód, lank mie dat dan maor." De beambte overhandigt hem het kaartje en neemt het geld in ontvangst. De boer draait het kaartje in zijn han den om en eensklaps vraagt hij „Mienheer, wat be teekent dat retour, dat daor achter op steet." Ambt.„Dat beteekent dat je van daag nog terug moet komen, want mor gen is het niei meer geldig." Ja, maor zee, ik weet neet of ik den laaten trein van Neê oet nog wal kan halen, mak dan wal loopen?" Een onbedaarlijk gelach volgde in de wachtkamer, tot eindelijk de be ambte zeide „Ja, loop jij maar zooveel als je wilt." Na eenigen tijd komt de trein en men stapt in. Schrijver dezes, in Neede gekomen, stapt uit, daar hij er nog een boodschap te verrichten had. Hiervan op het station teruggekomen, ziet hij den boer, treedt op hem toe en vraagt „Wel ga jij nu toch met den trein terug Toen begon de boer te vertellen Ja, zee, ik had een afspreuksken met 'n deerne oet Eibargen, en dee zol an den trein van vief uur in Neê wezen, moar no is ze der neet, Heb ie eur ook ezene?" (Nu moet men be denken dat schrijver dezes nog nooit den boer gezien had, en natuurlijk ook niet wist, wie of het meisje is; hij glim lacht daarom en zegt „Ja, je meisje heb ik niet gezien, maar ik heb wel veel menschen gezien, die in den trein naar Eibergen stapten, mogelijk was ze daar wel bij, misschien hebben jelui elkaar misgeloopen en is zij toen maar weer naar Eibergen terug gekeerd." „O, zoo, waren doar vrouwlui bie?" „Ja, nog meer als mannen „Ja zee, ik vertelde aan mienen baas, dat ik hier 'n afspreuksken hadde, moar ik hadde neet veule zinnigheid om hier hen te gaan, too zeg mienen baas, „Hendrik Jan" zeghe, „ie mot der wal hen goan, want anders dan krieg ie ne slechten naam bie de deer- nes, en dan wil der nooit meer eene met oe gaon zee, en dan hadden wie willen gaon naar Marktvelde (l1/, uur achter Neê) en doar een zetjen blieven, en dan weurumme, ak dan den trein nog hadde haald, dan had ik met den trein egoane, en anders hak nog 2 uur motten loopen. Dat was samen 5 uur, en noe is ze der neet, dat is niks aar dig, vindt ie ook neet Schrijver dezes lacht, juist komt de trein voor die hem huiswaarts brengt en stapt in. De slaap overmande Donderdag avond den brugwachter te Winschoter zijl, waardoor hij geheel vergat de brug te sluiten, en ook niet hoorde dat om negen uur trein 5,10 van Nieuwe Schans naderde. De machinist bemerkte echter alras, dat de signalen niet veilig stonden, en stopte daarom, waardoor de reizigers aan een groot gevaar ontsnapten. In allerijl werd de slaper gewekt, en op brug overgedraaid, maar een en ander gaf toch een vertraging van een kwartier. Te Bedum (Gr.) heeft Bertus Zijle man, 21 jaar oud, zijn kostvrouw, vrouw Vonke, een doodelijken steek in den hals toegebracht. De dader is gearresteerd en geboeid naar Gronin gen gebracht. Te Heurne gem. Dinksperloo, is Donderdagnacht ingebroken bij den landbouwer W. Gz. N. Uit een open gebroken kast werden een aantal klee- dingstukken en een zilveren ketting gestolen. Tegelijk is verdwenen een 17-jarige Duitscher die door den land bouwer uit medelijden in huis was ge nomen. Deze Duitscher moet ook voor eenige dagen een arbeider uit Linteloo dien hij om tabak vroeg van zijn ta baksdoos met 12 gulden hebben be roofd. j Een naar schatting 15-jarige jon gen werd Zondagmorgen op heeterdaad op den O. Z. Achterburgwal te Amster dam betrapt op zakken rollen. De be stolene, een oude heer, wist door het roepen van „houdt den dief' de aan dacht op den jeugdigen boosdoener te vestigen en na een korte, doch wilde jacht werd de jongen, die het gerolde, een horloge en eenig geld, op straat had geworpen, door een schoenmaker gegrepen, doch wist weer te ontsnappen. Een bloedig drama is Vrijdagnacht voorgevallen te Jumet by Charleroi. Een mijnwerker, Frans Dandoy, va der van twee kinderen, verdacht sedert lang zijn vrouw, dat zij hem bedroog. Hij gebruikte Vrijdagavond den klas sieken truc en zeide dat hij dien nacht in de mijn moest werken. Hy vertrok en ging in hinderlaag liggen nabij zijn huis. gewapend met een revolver. Spoedig zag hij dat zekere J. K. zich bij zijn ontrouwe echtgenoote vervoegde. De bedrogen echtgenoot viel nu het huis binnen en loste 6 schoten op de twee personen. De vrouw werd gedood, de man doodelijk gewond. Dandoy is zich 's nachts komen ge vangen geven in de gendarmerie. In de Disquesnoystraat te Brussel is Donderdag een zwaar beladen wagen door het breken van de rem achteruit geloopen met steeds toenemende snel heid, tot hij bij een bocht van de straat tegen een gevel stuitte. Drie dames en een meisje, die voor het uitstalraam van een winkel stonden, werden om vergeworpen en gekwetst, twee van haar zoo ernstig dat ze naar het zieken huis moesten worden gebracht. In de Belgische hoofdstad heeft zich voorts weder een vitriool-drama afge speeld. Na een hevigen twist was een vrouw door haar echtgenoot buiten de kamer gezet. De vrouw bleef den ge- heelen nacht op de trap zitten. Laster tongen uit de buurt vertelden allerlei onwaarheden over de vrouw, die nu de voornaamste lasteraarster opspoorde en haar den inhoud van een kom met vitriool in 't gelaat en over 't hoofd wierp. Met ernstige brandwonden be dekt moest het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd worden. In de kolenmijnen te Personies, bij Binche, in België, heeft Donderdag middag een instorting van een der onderaardsche gangen plaats gehad. Vier mijnwerkers werden onder het puin bedolven. Dadelijk nam het red dingswerk een aanvang. Twee der werklieden werden nog levend, maar zwaar gewond, te voorschijn gebracht. Toen men echter de anderen, twee broeders, omhoog had gehaald, bleken zij reeds overleden te zijn. Een dezer twee laat een vrouw en kinderen achter. AXEL, 3 Decern. Ter Graanmarkt van heden (Zaterdag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,50 a ƒ8,80 Rogge 6,50 k 6,70 Wintergerst ƒ7,80 ƒ8,10 Zomergerst, f 0,— a 0,— Haver 6,50 k f 6,80 Erwten ƒ8,40 ƒ8,60 Paar- denboonen 0,— 0,— Duiveboonen o,k f 0,Witteboonen 0, 0,Bruineboonen 0,f 0, Boekweit 0,— k f 0,— Lijnzaad 0,— a f 0,— Aardappels J 0,— Koolzaad per zak van 106 liters 0, Van 1 tot en met 30 Nov. 1904. Graauw. Huwelijks-aangiften. 5. Jo- sephus Kegelaer, 27 j., jnt. en Mathilda Maria Mahu, 27 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22. Jose- phus Kegelaer, 27 j., jm. en Mathilda Maria Mahu, 27 j.,. jd. Geboorten. 1. Anna Maria Mathilda, d. van Josephus Buijsrogge en Mathilda I Louisa van Jole. 4. Louisa, d. van Jan Francies Weezepoel en Catharina Stevens. 5. Johannes Leonardus, z van Jan Francies Boediug en Sophia de Feber. 8. Prudent Petrus, z. van Jacobus Leeraert en Pharailda Johanna de Smaele. 14. Anna Maria, d. van Josephus Theodoras d'Haens en Anna Catharina de Rooy. 16. Eugene Jaco bus Desiré, z. van Desiré van Damme en Cornelia Ludovica de Bakker. 18. Franciscus Augustinus, z. van Johannes Theenaart en Mathilde de Koster. Mar tha, d. van Jacobus Franciscus de Beule en Maria van Bellen. Overlijden. 3. Christina Neeve, 71 j., echtg. van Jan Baptist Bernaert. 10. Jan Francies de Block, 43 j., echtg. van Maria Anna de Rijcke. 13. Pieter van Denderen, 77 j. echtg. van Levina Ver schuren. Hoek. Huwelijks-aangiften. 17. Ja cobus Daniël Jurry, 21 j., jm. enSuzanna Pieternella Klaassen, 20 j., jd. 24. Cornelis van Tatenhove, 22 j., jm. en Janna Catharina van Hermon, 25 j-, jd. Huwelijks-voltrekkingen. 24. Willem Jansen van Rosendaal, 26 j., jm. en Maria Bruggeman, 21 j., jd. Geboorten. 24. Adriaan, z. van Ja cobus Marinus Dieleman en Suzanna van Tatenhove. 25. Suzanna, d. van Jan den Hamer en Androzina Pieter nella Koole. Overlyden. 16. Een als levenloos aangegeven kind van het mannel. ge slacht van Jacobus Rouw, en Elisabeth van Wijck. 20. Suzanna Donze, 39 j., d. van Jan (overl.) en Catharina van Tatenhove. 26. Maria Martha Moes 74 j., echtg. van Jan Verhelst. Koewacht. Huwelyks-aangiften. 3. Leo Bernardus Fermont, 30 j., jm. en Pharailda Carolina van Regenmortel, 30 j., jd. Joannes Livinus Kips, 46 j., jm. en Clementina de Waele, 31 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 22. Charles Louis Onghenae, 41 j., jm. en Adelaïda Sophia Maria van de Vijver, 35 j., jd. 23. Joannes Livinus Kips, 46 j., jm. en Clementina de Waele. 31 j., jd. Geboorten. 4. Joseph Alouis, z. van Dominicus Coone en Clemencia van Regenmortel. 13. Edmundus Cornelius, z. van Hendericus de Vliegher en Eugenia Sinack. 18. Anna Maria, d. van Eduardus Aerens en Emma Maria Kindt. 19. Edmond Felix, z. van Do minicus de Schepper en Maria Ludo vica Zwartelé. Anna Maria, d. van Theodorus Raes en Pharailde de Block. 22. Magdalena Maria, d. van Floren- tinus de Dauw en Seraphina Savooij. 25. August, z. van Adalandus Cocadius Naessens en Rosalia Ketelaars. Overlijden. 1. Franciscus Dominicus de Bouvre, 16 d., z. van Dominicus Antonius en Prudentia de Meyer. Overslag. Huwelijks-aangiften. 3. Petrus Eduardes Volckerijck, 38 j.,jm. en Prudentie Verstrepen, 26 j., jd. Geboorten. 18. Valerie Augusta Maria, d. van Cijrille Baecke en Emerentia I Maria van Laere. I Overlijden. 9. Jacobus Goossens, 65 j., z. van Joannes en Coleta Haentjens. 20. Angelina Vlaeminck, 93 j., wed. van Arnoldus Engelman. Zaamslag. Huwelijks-aangiften. 17. Pieter Zegers, 28 j., jm. en Jacomina Francina Scheele 32 j., wed. Geboorten. 3. Janna Adriana d. van Leendert Adriaan van der Hooft en Lijdia de Putter. 8. Adriana, d. van Pieter den Hamer en Helena Rijkwei. 22. Jacoba Sara, d. van Willem Hen drik van der Hooft en Pieternella Cor nelia Leunis. 26. Jozias, z. van Arij Kolijn en Joanna Donze. Overlijden. 4. Janna de Vos, 61 j., d. van Cornelis de Vos en Willemina Snap beiden (overleden). Zuiddorpe. Geboorten. 22. Bellina Victoria, d. van Petrus van Voorenen Coralia Maria Coppieters. 27. René Eduard, z. van Cyriel Clauwaert en Augusta Maria Nimmegeer.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3