Rechtszaken. Gemengd Nieuws. 1, betreffende de uitvoering van de vier kanaalplannen van de regeering (BerlijnStettin, Boven—Oder, Oder— Weicnsel, RijnHannover); met alge- meene stemmen verder artt. 2a en 2b. nopens de waarborgen. Bij de stemming over de wet in haar geheel verklaarden 26 leden zich ervoor, 7 er tegen, terwijl een zich. onthield. Het verslag van de commissie zal vermoedelijk nog tijdens het Kerstreces opgesteld worden. Alle verzoekschriften ter zake van de kanalen zijn aan de regeering als materiaal verzonden. Daarmede was de commissie klaar met haar werk. TURKIJE. Blijkens berichten uit Saloniki gaan de Turksche overheden in Monastir en Saloniki weer erg te keer tegen Bul gaarsche onderwijzers in die wilajets zonder eenige reden worden velen hunner opgepakt en opgesloten. Bul- gaarsche kerken en scholen worden gesloten. De overgang van vele Bul garen van het patriarchaat tot het exarchaat is de voornaamste oorzaak dezer vervolgingen. Het Turksche wanbeheer in Macedonië is droevig, maar met de broederliefde der Chris tenen daar is het nog akeliger gesteld In zijn vaderlijke bezorgdheid om zijn officierenkorps tegen de besmetting der Europeesche beschavingte vrij waren heeft de Sultan bij iradee allen Turk- schen officieren verboden boekwinkels te bezoeken en schouwburgen, waar stukken in een andere taal dan Turksch worden gegeven. En het bezoeken van schouwburgen, waar wél in 't Turksch wordt gespeeld, was den heeren verboden. AXEL, 6 December 1904. Men schrijft aan de Midd Crt. Uit goede bron kan gemeld worden dat het tramplan Hontenisse—Selzaete hoogstwaarschijnlijk zal worden opge geven. Het mag een publiek geheim genoemd worden, dat de heer Wittouck, de ontwerper der lijn, niet in de eer ste plaats gedacht heeft aan de belan gen onzer streek. Hoofddoel is voor hem natuurlijk den verhoogden bloei van zijn fabriek te Selzaete. Begrijpelijk is het dan ook weer, dat de heer Wit touck niet genegen is f75.000 uit eigen zak te geven, voor het tot stand komen van een zijlijn naar Sas van Gent. Een zijlijn van groot gewicht voor de coöperatieve beetwortelsuikerfabriek. dat een nietsbeduidende dienaar des bis schops de bewonderaar en lofredenaar zijner zuster, de edele jonkvrouw Ma thilda Van Voërst, is.* ,z Jonker Arnold antwoordde Roder ik, met een zweem van lichte geraaktheid, ,/Üetwelk, ware het gegrond, mij in uw oog hatelijk moest maken. Om dit valsche denkbeeld weg te nemen, zoo moogt gij weten, dat de lof, mijner zuster toe gezwaaid, steeds voor mij, haren broeder, aangenaam is, en, wanneer zij komt van den bevoorrechten vriend van Johan van Arkel, dubbel welkom wordt. En," voegde hij er, op den vroegeren lossen toon, grimlachend bij, ffik geloof, datdezelaatste omstandigheid ook bij het voorwerp van dien lof van eenig bijzonder gewicht is." Een heldere straal van vroolijke hoop L flikkerde in het donkere oog van Arnold; doch even spoedig als die blijde aandoe ning was opgekomen, verdween zij weder, en, weemoedig het hoofd schuddende, antwoordde de Stichtenaar met onder drukte stem ffHet moge al zijn, dat mijne hulde jegens uwe zuster oprecht en gemeend is, dezelve is echter te wei nig beteekenend, dan dat ik mag verwach ten, dat zij daarin eenig belang stelt." Bij mijne eergaf Roderik ten ant woord, «uwe zelfverloochening doet u eene nederige taal voeren, die meer ge- lijkt op die van een van 's bisschops laagste dienstknechten, dan op die van een zijner meest vereerde edellieden." De heer Wittouck wil de hoofdlijn Walsoorden-Selzaete leggen. Laten be langhebbenden bij de coöperatieve fa briek te Sas van Gent voor de zijlijn zorgen. De voordracht, voor een hoofd der openbare school in den Orooten Huissenspolder, onder Zaamslag, bestaat uit de heeren M. C. Castelein te Zaam slag, J. G. Bosschaart te Hoek en D. A. Bolier te Rotterdam. In 't laatst van de maand No vember j.l. kwam op zekeren dag, een oud bruin paard, met een stroopropje in zijn staart gebonden zonder geleider op zijn dooie gemak, de gemeente Phi lippine binnenstappen. Onnoodig te zeggen, dat bruintje, daar zoo „heele- maal alleen", al spoedig de aandacht trok en dat het nu met zijn vrijheid al ras gedaan was. Men vermoedde dat het dier, blijkbaar een exemplaar voor de slachtbank, aan zijn geleider was ontsnapt terwijl deze misschien ergens z'n pintje zat te drinken en bruintje wat lang tegen diens zin bui ten had laten wachten. Het beest werd daarom opgevangen en in de gemeente ergens op stal ge bracht terwijl men van bruintjes aan komst kennis gaf aan den brigade commandant der marechaussée. Als gevolg nu van deze kennisgeving, deed zich een paar dagen nadien, de eigenaar op. Het was een Belgischen paardenkoopman. Het bleek toen dat hij het paard, daags voor de aankomst te Philippine, te Groede had gekocht en dat hij het dienzelfden avond onder de gemeente Eede in eene weide had ge jaagd om het den volgenden dag naar België te brengen. Of bruintje nu met zijne tijdelijke bestemming daar minder ingenomen was of dat hij een voorge voel had van zijn naderenden dood is niet bekend, doch zooveel is zeker dat hij, gebruik makend van de gebrekkige afsluiting dier weide, er des nachts stiekem van door is gegaan en dat hij in het nachtelijk duister eene wande ling is gaan maken van minstens een uur of zeven. {Tem. Ctr.s Uit overweging, dat P. Termote, loteling van de lichting van 1902, uit de gemeente Zuiddorpe en Overslag, geacht wordt onmisbaar te zijn voor het gezin waartoe hij behoort, is hem bij Kon. besl. ontheffing verleend van het nog onvervuld gedeelte van den ingevolge de artt. 107 en 109 der Mi- litiewet 1901 te volbrengen werkelijken dienst. Tot onderwijzeres aan eene bij zondere school te Kamerik bij Woerden is benoemd mej. L. P. Dalmijn, van Graauw. De WelEerw. heer P. H. de Jonge theol. e ind. te Dordrecht heeft het be roep naar de Gereformeerde kerk te Hoek aangenomen. Naar men aan de Midd. Crt. meldt, heeft prof. De Koek die onlangs in het jachtveld onder Zaamslag bij ongeluk werd aangeschoten, zich naar Parijs begeven, om zich aldaar onder genees kundige behandeling te stellen. Een hagelkorrel no. 2 welke tot achter in een der oogen is doorgedrongen, is daaruit niet verwijderd kunnen worden. houtbewerking, beschuldigd dat hij, door enkele machinerieën in die fabriek niet behoorlijk te voorzien van toestel len ter voorkoming van ongelukken, de voorschriften der Veiligheidswet heeft overtreden, wat door den adjunct inspecteur van den arbeid, bij een vijf tal machines in die fabriek, was ge constateerd. Hij werd veroordeeld tot 2 geldboe ten ieder van f5 en wel a voor het niet aanwezig zijn van het spouwmes, bij een zaag in de fabriek en b voor de niet beveiliging van het raderwerk aan de kraan bij de Vest, waarmede boomen opgetrokken worden. Van de 3 andere feiten is hij vrijgesproken. De eisch was, voor 5 feiten, 5 ge boeten ieder van f25. De heer V. d. Pijl gaat niet in hoo- ger beroep. Hij ontving van een twin tigtal fabrikanten, zoowel uit Zeeland als uit Holland, betuigingen van adhe sie in zijn krachtig verweer en protest tegen het optreden van een ambtenaar bij de arbeidswet. In verband met bovenstaande, ver neemt de Midd. Crt. dat eerstdaags te Middelburg eene vergadering van fa brikanten zal worden gehouden teneinde te overwegen gezamenlijk te protestee ren tegen eventueele inspecteurs van den arbeid, die geen vakkennis hebben en hun taak eenzijdig opvatten, waar uit voor den fabrikant een toestand geboren wordt, die onhoudbaar is. Gisteren werd door het Kantongerecht te Goes uitspraak gedaan in de veel besproken zaak tegen S. v. d. Pijl, di recteur van La Vitesse, fabriek voor Als of hem plotselijk eene adder had gestoken, zoo snel vloog een bleeke kleur vanschriken ontsteltenisoverhetgelaatvan den jongen Stichtenaar, en krampachti de vlakke hand voor het hooggewelfde voorhoofd drukkende, zeide hij, //God weet het, of ik meer dan Van Arkel laagste stalknecht ben." Wordt vervolgt De man, die in het huis van bewa ring te Breda gedetineerd was ter zake van het doodschieten van den brigadier der marechaussee Fijnant op den 26 October j. 1., is in vrijheid gesteld. Hij hield vol dat het dooden van den bri gadier bij ongeluk en niet opzettelijk geschied was. Bewijzen voor het tegen deel dezer beweringwarenniettevinden. Maandagochtend te kwart over zeven werd op de rails bij de spoor brug van het emplacement van de H. IJ. S. M. gevonden het lijk van een manspersoon, wiens hoofd door het over rijden van den trein van den romp was gescheiden. De man was reeds verstijfd en het ligt dus voor de hand dat het ongeluk met den laatsten trein van Zondagavond heeft plaats gehad. Bij onderzoek bleek de man te zijn zekere P. J. C., visscher, ongehuwd, oud 27 jaar, wonende te den Helder. Hij was voorzien van bescheiden voor aanmonstering. Huwelijksleven. Zondagavond om streeks acht uur, terwijl het op den Nieuwendijk te Amsterdam zwart zag van wandelaars, ontstond er plotseling een hevige opschudding ter hoogte van het groote magazijn ..Maison de la Bourse". Een man, liep zwaaiend met een mes. Als verschrikte hinden vlogen de dames op zij en van deze gelegen heid maakte onze vriend gebruik, om het hazenpad te kiezen, toen het publiek, van den eersten schrik bekomen, een dreigende houding begon aan te nemen tegen den geweldenaar, achtervolgd door een talrijke schare. Ongelukkig stond voor den stal van de heeren Sisselaar een groote kuip, die gebruikt wordt om de rijtuigen schoon te maken en hierover struikelden eenige der ijverige vervolgers, met het ongelukkig gevolg, dat een midden in de kuip viel en zóodoende een gratis bad bekwam. De vervolging werd echter voortge zet, terwijl intusschen eenige agenten, om den nog steeds zijn mes zwaaienden man meester te worden, zich aan het hoofd stelden van de jagende bende, tot hij werd opgepakt en naar het bu reau geleid. Intusschen speelde zich in het politie bureau aan de Molsteeg een ander tooneel af. Daar was de vrouw van den bewusten meszwaaier buiten kennis binnengedragen. Zij was door eenige personen op de Leliegracht in gezel schap van haar man aangetroffen, die notabene aanstalten maakte, om haar in het water te gooien. Zij hadden zich met de quaestie bemoeid, waarop de man, een mes trekkende, in de richting van de Molsteeg verdwenen was. De vrouw, die intusschen in zwijm was gevallen, werd door agenten naar het bureau Molsteeg gebracht, waar zij weer tot bewustzijn kwam. Zij vertelde, dat haai man alles had opgemaakt, dat hij nooit werkte en alles verdronk en dat hij, toen alles op was, haar had mishandeld, tengevolge waarvan zij een breuk had gekregen. En nu had hij haar in het water willen gooien, waarbij hij haar ook nog in den rug had gestompt, zoodat zij nog vreeselijk pijn leed. Munt- en Bankbiljetten. Uit verschillende mededeelingen is ons gebleken, dat het verschil tusschen de oude en de nieuwe biljetten van f10 nog niet diep is doorgedrongen. Men heeft, naar aanleiding van de waarschuwing tegen valsche munt biljetten de nieuwe bank biljetten van dat bedrag bekeken, en daarop, met schrik, juist gevonden wat als herken- ningsteeken der valschheid was opge geven; de „strafbepaling" in bruine letters. Inderdaad staat de strafbepaling in bruin op de achterzijde der (echte) met 1 October in omloop gebrachte (blauwe) bank biljetten van f 10, die de oude vaalgele muntbiljetten moeten vervan gen. De waarschuwing wij her halen het betreft echter juist niet die nieuwe „bankjes", maar de oude „muntjes", die van staatswege zijn uit gegeven en dan ook de onderteekening dragen van den minister van financiën en die nu allengs worden ingetrokken. Op die oude vaalgele papiertjes staat aan de achterzijde tweemalen van bo ven naar beneden in zeer kleine letters niet een „strafbepaling", maar de ver wijzing naar de wet van 1884, waar bij de uitgifte van de muntbiljetten 't laatst was geregeld. Op de echte muntjes in zwarte lettertjes, op de valsche in bruine. Het woord „strafbepaling" is in de waarschuwing ingeslopen naar wij vernemen omdat daarmede gewoon lijk het kleine opschrift wordt aange duid dat op papieren geld naar de wet verwijst en dat op de bank biljetten inderdaad een uittreksel bevat van een artikel van het wetboek van strafrecht. Men zij echter gerust wat de nieuwe bank biljetten van f 10 aangaat. Deze zijn zóó kunstvol en kunstig vervaar digd, dat zij voor namaak schier on overkomelijke moeilijkheden opleveren. Ongeluk met doodelijken afloop, Dezer dagen had te Heusden om halfzes 's morgens een droevig ongeluk plaats. Een schipper, die te Ammer- zoden een lading pulp had gelost, voer de Nieuwe Maas op en deed voor de brug den mast strijken. Het bleek dat deze echter niet laag genoeg was en hij kwam met de brug in aanraking, met het gevolg, dat de galg brak en de mast op het dek neerplofte. De 17-jarige knecht stond aan het roeren kreeg den mast op het lichaam. De ongelukkige was onmiddellijk dood. In het gehucht Elsum, bij Gheel zijn drie arbeiderswoningen een prooi der vlammen geworden. Ongelukkig kostte deze brand een menschenleven. Men meende alle kinderen gered te hebben, toen men tot de ontdekking kwam dat een achtjarig knaapje nog vermist werd. Alle pogingen om het nog te redden, bleven vruchteloos. Na den brand vond men het verkoolde lijkje. In het begin van dit jaar werd door iemand te Rotterdam een soort fonds opgericht voor levering van' steen kolen. Hij nam aan om aan hen, die iedere week een dubbeltje betaalden, totaal f5,20 aan het einde van het jaar 6 mud steenkolen te leveren. Wel duizend personen sloten zich by hem

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2