Docter Med. Reimond Spekers, BERICHT. Gemengd Nieuws. Gemeenteraad van Axel. den en beminden notaris zullen met een zucht van verlichting vernomen hebben, dat de werkzame man het door velen ongedachte voorrecht heeft mogen smaken aan zijne liefhebbende betrek kingen, aan zijne vrienden en ook aan zijn drukke zaken te worden wederge- schonken. Ook wy voegen onze welgemeende gelukwenschen bij die talrijke blijken van belangstelling welke de heer Dreg- mans heeft ondervonden en we spreken tevens de hoop uit, dat hem nog tal van jaren in het genot eener goede ge zondheid mogen gegeven worden. Donderdagavond hoorde men in het Hotel Rotterdam van den heer I. S. Standaert te Ter Neuzen, eene hevige ontploffing. Aau enkelen, die in de gelagkamer vertoefden, leek het dat dit in een achterkamer plaats greep. Zij snelden toe en vonden daar de vrouw van den heer Standaert hevig verschrikt en met bloedend gelaat, ter wijl een deel van het plafond naar be neden was gevallen. Mej. Standaert wilde de gasvlam aansteken (het wordt met acyteleengas verlicht) toen de ontploffing plaats greep; vermoedelijk zijn haar stukken van de kap der lamp in het gelaat ge slingerd. Door enkele ter hulp gesnelde per sonen werd aan mejuffrouw Standaert hulp verleend en zij te bed gebracht, terwijl inmiddels een geneesheer was geroepen, die haar verbond. Naar de Tem. Crt. verneemt is de toestand van mej. Standaert heden naar omstandigheden gunstig. Zaterdagavond werd te Neuzen, een kind van twee maanden, dat door een dienstmeisje in bed gelegd was, door den vader een paar uur later dood gevonden. Het was gestikt door belemmering in de ademhaling. De Vlaamsche Gazet meldt: De Kamer van Koophandel te Ter Neuzen heeft de tusschenkomst van die te Antwerpen gevraagd, om een ver lichte en luidende boei te bekomen in de pas van Ter Neuzen en vlak vóór Breskens. Het bureel heeft zich in betrekking gesteld met het marine-wezen en kan mededeelen dat de regeering der Neder landen eerlang, op hare kosten, zulk een boei te Ter Neuzen zal plaatsen, dat de beide regeeringen het eens zijn, dat er geene reden bestaat om er een in 't zicht van Breskens te leggen, doch dat er een zal geplaatst worden in de Wielingen, bekostigd door het Belgisch staatsbestuur en geplaatst door dat der Nederlanden. Zondag had te Hulst in het hötel „De Graanbeurs" het eerste gedeelte plaats van den uitgeschreven tooneel- wedstrijd. Dit deel was voornamelijk voor het houden van oordrachten. Er werd over 't algemeen goed gespeeld. Deelnemers waren opgekomen uit Am sterdam, Borgerhout, Utrecht, Vlissin- gen, Weesp, enz. Gisteren werd aan de rijksuniver siteit te Leiden bevorderd tot Doktor in de Rechtswetenschap de heer J. Adri- aanse, geboren te Middelburg, deurwaar der bij de arrondissements-rechtbank aldaar, ter standplaats Hulst en aldaar wonende. Vermelding verdient dat hij geen gymnasiaal onderwijs heeft genoten en zich de kundigheden voor zijn promo tie vereischt, zonder opleiding aan een der universiteiten, heeft eigen gemaakt. Door Gedeputeerde Staten van Zeeland zijn aangewezen voor de zitting van den militieraad te Hulst de ge meenten in het voormalig 5e district. Verder is bepaald dat de zitting al daar zal geopend worden op 21 Decem ber a. s. Tot onderwijzer aan de openbare lagere school te Overslag is benoemd de heer W. J.F. Iwandt te St. Jans teen. Speciaal arts voor Oog-, Oor-, Neus- en keelziekten. Voortgang straat 11 Sint Nikolaas, Waas, zal af wezig z.ijn van 22 NOVEMBER tot 4 DECEMBER. Te Haarlem is ten huize van Van Z., midden op den dag een kerel het huis binnengedrongen, die haar een bankbil jet van 25 gulden afdreigde. De juf frouw was 's middags om 2 uur even uitgegaan om olie te halen. Toen zij in haar Woning terugkwam, waartoe men toegang krijgt door een poort in de Lange Begijnestraat of ook in de Jansstraat, sprong uit het turfhok een man te voorschijn, die haar, zwaaiend met een broodmes, achterna liep. In de woonkamer gekomen, was zij door den schrik als lam geslagen, terwijl zij niet in staat was een geluid te ge ven, siste hij haar toe „Als je een woord durft te kikken, snij ik je den hals af." Daarna haalde hij het geld uit de kast en ging er van door. De zaak is on middellijk bij de politie aangegeven. In Berlyn trok onlangs een man de aandacht der politie, omdat hij telkens op zijn hoofd midden in de straat ging loopen tusschen de voorbijrijdende wagens in. Hij werd gedwongen op zijn voeten te gaan staan en mee te gaan naar een politiebureau. Daar ver telde hij dat hij een caté-chantant-kun- stenmaker was en zich verplicht achtte om aan de achterdochtige menschheid te toonen dat hij niet door middel van een of ander vernuftig mechanisme op het tooneel op zijn hoofd stond. Het beste had het hem gedacht den open baren verkeersweg voor zijn-bewijs uit te kiezen. De gruwelijkste soldatenmishan- delingen, gepleegd door superieuren, gelijk bekend is, in het Duitsche leger aan de orde van den dag. Evenzeer bekend is het, hoe de Duitsche krijgs raden de schuldigen aan deze mishan delingen steeds tot belachelijk geringe straffen veroordeelen als zij hen veroordeelen. In het omgekeerde geval wanneer een mindere geacht wordt zich tegenover een superieur te hebben vergrepen, zijn de vonnissen van draconischo strengheid. Een sprekend staaltje hiervan is wel het volgende geval Op een Zondagavond had een onder officier, die sterk beschonken was, in een danslokaal gepoogd het hof te maken aan een paar meisjes, die met twee infanteristen hadden gedanst. Toen de infanteristen den onderofficier hierover wilden onderhouden, trok deze zijn sabel en zwaaide er als een razende mee in het rond, terwijl hij ieder die onder zijn bereik kwam, trachtte te raken. De soldaten grepen den woest- aard en namen hem, ter beveiliging van het publiek, zijn sabel af. De krijgsraad veroordeelde de beide soldaten ieder tot vijf jaar tuchthuis straf, waarbij hun daad als „oproer" gekwalificeerd werd Een rijke Engelsche dame, mevr. H., die voor eenige weken met haar dochter in een hotel te Brussel afstapte, is bijna het slachtoffer geworden van een slimme afpersing. Zij ontving eenige dagen geleden een brief, in goed Engelsch geschreven, waarin gezegd werd dat, zoo zy niet een som van 5000 pond sterling stortte, haar zoon, die te Londen in een pen sionaat verblijft, zou vermoord worden. Verder werd een dagbladbureel aan geduid, waar het antwoord moest worden gezonden onder letters W. H. De dame deed aangifte by de politie en vertrok naar Londen, om daar ook de politie te verwittigen en over haar zoon te waken. Tevens werd den briefschrijver be richt, dat zij bereid was de som te storten. De schrijver verlangde nu per annon ce dat het geld te Londen zou worden gestort in handen van een derden per soon. De politie plaatste echter een annonce, waarin het postbureel der Pepinstraat werd aangeduid, en daar werd nu een hinderlaag gelegd. Woensdag kwam een vrouw om den brief, die het-geld moest bevatten, in ontvangst te nemen. Zij werd aange houden, doch zij verklaarde dat zij het slachtoffer was van een naamsverwar ring, wat naar het schijnt, waar bleek, daar zij zich enkel bezig houdt met een huwelijksbureau. Ook werd zij dadelijk vrijgelaten. Zitting van 29 November 1904. Tegenwoordig alle leden behalve dhr. Dregmans. Voorz. dhr. D. J. Oggel, Secretaris dhr. J. A. van Vessem. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. I. Mededeeling ingekomen stukken. a. Missive van Ged. Staten dd. 14 October 1904 houdende terugzending van het door hen goedgekeurd kohier der schoolgelden over het 4e kwartaal. b. Idem houdende berusting in het genomen raadsbesluit, omtrent wijziging algemeene Politieverordening. c. Beschikkingen omtrent reclames inzake hoofdelijken omslag. Zijn terug gebracht J. van de Wege, Izaak de Feijter en J. van de Vijver, resp. van de 31e naar de 21e van de 34e naar de 27e en van de 12e naar de 8e klasse. d. Proces-verbaal van kasopneming bij den Gemeenteontvanger, waaruit blijkt dat in kas is de som van f 1359.89. e. Dankbetuiging van C. Begheyn voor zijne vermindering van aanslag in den hoofd, omslag. f. Brief van den Minister van Wa terstaat, H. en N. waarin besloten wordt op het adres van den Gemeenteraad, en te kennen wordt gegeven, dat het verkeercijfer van het telephoonkantoor te Axel geen aanleiding geeft om tot vestiging van een Rijkstelegraafkantoor over te gaan. Worden voor kennisgeving aange nomen. H. Wijziging v/d gemeentebegrooting voor 1905. Deze begrooting wordt zoodanig ge wijzigd, dat de uitgaven worden ver meerderd met een bedrag van f65 en verminderd meteen bedrag van f544.875 terwijl de inkomsten worden vermeer derd met een bedrag van f25,32 en verminderd met f505.20. Dhr. De Feijter: Nu toch over de begrooting gesproken wordt, wensch ik wel de aandacht te vestigen op de school behoeften, mag ik vragen mhr. de Voorz. hoe daarmede gehandeld is'? De Voorz. zegt dat dit jaar nog ge handeld is, zooals het vorige jaar, maar het college van Wethouders meent het volgend jaar het eens aan een ander te gunnen. Dhr. De Feijter: Zou het niet beter zyn om het in vieren te verdeelen. In welke categoriën worden de school- behoeften gerangschikt'? De verschillende onderdeden der schoolbehoeften worden voorgelezen. Dhr. Lamaltre is er niet voor om zulke bagatellen publiek aan te be steden. Niemand dan boekhandelaars of drukkers hebben daarvan verstand. Ik meen dat die menschen zoowat 10°/u verdienen, dat is toch niet te veel. Dhr. De Feijter: Men moet op de kleintjes passen. Die het kleine niet eert, is het groote niet weerd. Ik ben er voor om het geheel aan te besteden. De Voorz. wijst er op dat er zoovele kleinigheden onder begrepen zijn, zooals het postje „handwerken" en „teeken behoeften" enz. Dhr. De Feijter: Er zijn toch ook grootere. Mag ik vragen, wat het totaal is van de som voor schoolbehoeften uitgetrokken De Secretaris f 150, maar die is nu verminderd met f40, dus maar f 110 meer. Dhr. De Feijter ziet niet van zijn voorstel af, voor hem kan een slachter evengoed aannemer zijn als een drukker, als hij maar aan de voorwaarden voldoet. De Voorz. brengt echter in herinne ring dat, op voorstel van dhr. M. Wolfert besloten is, om alleen sommen hooger dan f 150 aan te besteden. Dhr. de Feijter Als ik dat had ge weten, dan kon de geheele discussie achterwege gebleven zijn. Wolfert zit dus voor. De VoorzU kunt toch nog altijd op uw voorstel terugkomen. Dhr. De Feijter ziet er van af voorloopig. in. Wijziging gemeentebegrooting over 1904. Wordt m. a. s. aangenomen, behou dens eene tusschenwerping van den heer De Feijter, die meende dat de kwestie over het klassificeeren van het school- geld liep, waar hij later op hoopte terug te komen. IV. Eene af- en overschrijving van posten op de begrooting van 1904 werd z. h. s. goedgekeurd. V. Bouwverordening. Daar alle leden een exemplaar der I bouwverordening in hun bezii hadden, werden alleen de artikels behandeld, waarop eenige aanmerkingen waren i gemaakt, en de verordening daarna in zijn geheel vastgesteld. VI. Vaststellen verordening regelen de het heffen van vergunningsrecht, voor de uitoefening van den kleinhandel in sterken drank. In art. 3 derde lid der drankwet wordt bepaald dat het recht van ver gunning niet lager is dan f5, en niet hooger dan f 12.50 voor elke f50 huur waarde of gedeelte daarvan, met dien verstande, dat het recht niet lager dan f 25 zijMet algemeene stemmen wordt aangenomen dit recht op f7,50 te be- j palen. Dhr. Dieleman vraagt of iemand voor 2 lokalen niet meer moet betalen dan voor een. Dhr. Smies zegt, dat dit van zelf spreekt. De Secretaris zegt, dat er zal ge schat worden in verband met den óm- vang van het bedrijf. VII. Verordening op de invordering van het vergunningsrecht voor de uit oefening van den kleinhandel in sterken drank. De invordering blijft als naar gewoonte geschieden. VIII. Verzoekschrift van dhr. Mesters te Axel, om over 1904 hem eene gra tificatie te willen verleenen als tele- phoonkantoorhouder, en om verhooging van jaarwedde voor 1905 aan hem toe te kennen. Dhr. Mesters vraagt eene belooning van f5. voor iedere 100 telegrammen of eene vaste bezoldiging van f 300 en voor zijn plaatsvervanger eene van f 100. De Voorz. meent ook dat de bezoldi ging ad. f 100 thans zeer miniem is, en zegt dat de Directeur het er niet meer voor wil blyven doen. Hij zegt dat de adressant gezegd heeft„haal dan de telefoon weer maar terug naar het gemeentehuis." Dhr. Smies vraagt of B. en W. geen voorstel hebben. De Voorz. zegt, om toch iets te willen doen, dat het college voorstelt aan adressant voor 1904 eene gratificatie te verleenen van f 25. Dit wordt met alg. stemmen aangenomen. Met het opg op het tractement stel len Burgem. en Weth. voor om aan adressant eene jaarwedde te verleenen van f200 en aan zijn plaatsvervanger i f50. i Dhr. de Feijter Is het van de overige gemeenten niet bekend, om daar eens eene type of basis naar te nemen. De Voorz. antwoordt ontkennend. Hij

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2