i: No. 68. Woensdag 30 November IJ MM. 20e J aard»'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, fe "o. 16 Buitenland. UllSCIIU COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T S|P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. lAdvertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. 16 Nov. 1904 Wij WILHELMINA, bij de gbatie Gods, no. 39. Koningin dek Nederlanden, Prinses van Oranje-Nassau, enz., enz., enz. Op de voordracht van Onzen Minister van Waterstaat, Handel en Nijver heid van 11 November 1904, no. 222, afdeeling Spoorwegen, tot aanwijzing van de perceelen, die voor de uitbreiding van het Station Axel van den spoorweg van Mechelen naar Terneuzen moeten onteigend worden, welke onteigening in het algemeen belang, krachtens de wet van 27 April 1904 (Staatsblad No. 76), wordt gevorderd Gelet op de artt. 10 tot en met 15 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125); Gezien het proces-verbaal van de zitting der commissie uit Gedeputeerde Staten van Zeeland, welke ingevolge art. 10 der wet van 28 Augustus 1851 (Staatsblad no. 125), in de gemeente Axel heeft zitting gehouden, teneinde de bezwaren der belanghebbenden aan te hooren, nadat aan de bepalingen der artt. 11 en 12 dier wet was voldaan; Hebben besloten en besluiten Ten behoeve van de uitbreiding van het station Axel van den spoorweg van Mechelen naar Terneuzen zullen, ten algemeenen nutte, ten name van de Spoorwegmaatschappij Mechelen—Terneuzen, ter uitvoering van de wet van J7 April 1904 Staatsblad no. 76), worden onteigend de eigendommen in de gemeente Axel, aangeduid in het plan en de kaarten, welke ingevolge -art. 12 der wet van 28 Augustus 1851 Staatsblad no. 125), ter inzage van een ieder hebben gelegen en vermeld zijn op den staat, bij dit besluit gevoegd. Onze Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid is belast met de uitvoering van dit besluit, hetwelk in de Staatscourant, in de Ter Neuzcnsche Courant (Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen) en in de Axelsche Courant (Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen) zal worden geplaatst. Het Loo, 16 November 1904, WILHELMINA. De Minister van Waterstaat Handel en Nijverheid Makez Oyens. d «s te onteigenen! grootte. Van de perceelen, bij het kadaster bekend. S o ter grootte van a ">"5 es Hectaren. Aren. Centiaren. als Hectaren. Aren. Centiaren. Sectie. Nummer. TEN NAME VAN 1 0 34 bouwgrond 1 57 35 D 1141 i Moor (de), Johannes Franciscus en consort. Mede-eigenares Moor (de), Louise Marie. Behoort bij Koninklijk besluit van 16 November 1904. no. 39. Mij bekend, De Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, de Marez Oyens. DE OORLOG IN 00ST-AZ1E. Volgens een bericht van het oorlogs terrein bij Moekden zijn de Choenchoe- zen, die onder leiding van Japansche officieren tegen de Russen vechten, gewapend met moderne geweren, die echter niet zeer ver dragen. Benden Russische roovers zwerven, in Kaukazische dracht, door den omtrek van Moekden rond, en houden soms erg huis, zoodat zij de schrik geworden zijn van de bevolking. De Russische militaire overheid doet haar best om die benden te vernietigen. De correspondent van de Daily Mail te Tsjifoe meldt, dat de Japanners in den ochtend van den 22en twee uit Port Arthur vertrokken jonken aange houden en verbrand hebben, nadat zes van de opvarenden gevangengenomen waren, de overigen, uit 42 Chineesche mannen en 14 Chineesche vrouwen bestaande, werden naar Tsjifoe doorge zonden. Deze vluchtelingen zeggen dat de oude stad dagelijks nog beschoten wordt, de bewoners bergen zich echter in holen onder den grond. De correspondent klaagt dat zijn stoomschip Samsen opnieuw door de Japanners aangehouden is, en dat hij last gekregen heeft om nog tien mijlen verder, dus nu op 40 zeemijlen, van Port Arthur te blijven. Deze strengheid is te minder begrijpelijk, omdat de Victoria, die den 24en van Nioe-tsj wang naar Tsjifoe stoomde, door Togo's vloot niet lastig gevallen is. Volgens een berichtgever van het zelfde blad te Moskou, kan uit volstrekt zekere bron gemeld worden, dat Stoes- sel's jongste telegrammen aan den Tsaar zeer duidelijk lieten uitkomen dat de val der vesting aanstaande is. Onwaar schijnlijk klinkt het natuurlijk niet, maar hoe dikwijls hebben wij dat nu al gehoord De Petersburgsche correspondent van de Echo de Paris seint Het telegram uit Tokio, waarin ge meld wordt dat de Japansche marine thans in het bezit is van vijf onder- zeesche booten, heett bij het marinebe- stuur alhier niemand verrast. Men wist dat de regeering van den mikado bij het begin van den oorlog een aantal onderzeesche booten van de type Hol land besteld had, wel 50, zeide men. De thans vermelde booten moeten die zyn, welke te Quincy Point in Mas sachusetts op de werf stonden. Men heeft den correspondent ook verzekerd dat Rusland, dat in de Ver- eenigde Staten een dertigtal onderzeesche booten van de typen Fulton en Protec tor besteld had, er reeds een zeker aantal in ontvangst genomen heeft. Ten deele zijh deze stuksgewijs naar Wladi- wostok verzonden per spoor (waar ze in elkaar gezet zijn en op proeftochten heel goed voldaan moeten hebben), voor een ander deel bevonden ze zich aan boord van het Oostzee-eskader. FRANKRIJK. De werkstaking aan de tuighuizen is verloopen. Te Brest waren Vrijdag alle man weer aan het werk, en ook te Lorient is men met staken opgehouden. De aankondiging, dat wie Maandag niet aan het werk was, ontslagen zou w orden, heeft blijkbaar indruk gemaakt. Ook schijnt de werkstaking, te Brest, althans niet door het bevoegde hoofdbestuur van de vakvereenigingen afgekondigd te zijn. Te Lorient hebben de stakers beslotep aan de kameraden in Toulon over te laten, mat de overheid over het geval van de zes ontslagen werk lieden van de kruitfabriek te onder handelen. Van den kant der werklieden wordt beweerd, dat deze zes vier vrouwen, moeders van kinderen, en twee mannen het slachtoffer van hun kameraden zijn. Er was tot algemeene werkstaking besloten zonder dat die zes gewaarschuwd wrerden, gingen de ove rigen echter weer aan 't werk. De zes afwezigen werden daarop ontslagen. Te Parijs heeft de handelscommissie een vergadering gehouden met Trouillot, den minister van handel, om een be slissing te nemen in zake de volgende wereldtentoonstelling. De minister zeide, dat er twee partyen zijnde een wil een besluit nemen om spoedig weer een wereldtentoonstelling te houden, de andere een besluit, dat er geen meer moet wezen. De regeering is tot de beslissing gekomen, dat noch het een noch het ander besloten moet worden. Voorloopig acht zij 't beter om zich tot bizondere tentoonstellingen te beperken. Zoo zal er in 1907 een sporttentoon- stelling wezen, en in 1910 waarschijn lijk een tentoonstelling van het arbeids leven. De uitbreiding die de wereld tentoonstellingen gekregen hebben maakt langer voorbereiding en dus langer tusschenruimten noodig. Waarschijnlijk zal er geen eer gehouden kunnen worden dan in het jaar, waarin Frankrijk het vijftigjarig bestaan der Republiek viert. ENGELAND. In de pers heeft men het nog druk over de geheimzinnige torpedoboot, die by Yarrow aan de Theems gebouwd is en plotseling naar Libau is vertrokken. Men doet zijn uiterste best, de wereld in het algemeen en Japan in 't bizonder te overtuigen, dat het heusch niet de schuld van de regeering is, dat de tor- pedoot is kunnen ontsnappen. Men had al vroeger de regeering gewaarschuwd, dat valt niet te ontkennen, maar zy had op die praatjes geen acht geslagen natuurlijk. Toen zij er ernstig bericht van kreeg, gaf zij dadelijk bevelen om de boot tegen te houden, maar het was net te laat. Het scheelde geen uur! Japan zal er wel het zijne van denken. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In den tunnel, die door het Karawan- ken-gebergte, namelijk door de Alpen tusschen de kroonlanden Krain en Karinthië geboord wordt ten behoeve van de nieuwe spoorlijn naar Triest, heeft tengevolge van mijngas een ont ploffing plaats gehad, waardoor 11 per sonen gedood en 5 gewond zijn. On voorzichtigheid is de oorzaak van dit vreeselyk ongeluk. RUSLAND. De politie te Warschau heeft dezer dagen een goede vangst gedaan. De concierge van een huis tusschen de Slizka- en Sosnowerstraten waarschuw de haar 's nachts, dat er daar een vergadering werd gehouden. Gendar merie omsingelde het huis en daarop drong de politie naar binnen. Zij nam 37 personen gevangen, waaronder alle leden van het socialistische comité, dat de jongste onlusten te Warschau heeft aangestookt. Meteen werd een geheime drukkerij in beslag genomen. AXEL, 29 November 1904. Toen eenige dagen geleden een onzer meest geachte ingezetenen na rijp be raad een kloek besluit nam om zich naar het ziekenhuis te Ter Neuzen te begeven, ten einde zich aldaar onder behandeling te stellen van een viertal deskundigen nl. de heeren doktoren Merkens uit Vlissingen, Offringa en Ittmann uit Axel en Van de Ree uit Ter Neuzen, heeft menigeen den man bewonderd, die op zoodanigen leeftijd den moed bezat tot het ondernemen van dezen misschien noodlottigen tocht. Maar Goddank, de bekwaamheid van de heeren doktoren, het sterke gestel van den patient en de uitstekende be handeling in genoemd ziekenhuis na de operatie, dat alles heeft bewerkt, datonze notaris, de heer Dregmans, gisteren volkomen hersteld de inrich ting heeft kunnen verlaten en weder in den kring zijner familie is terugge keerd. De vreugde en dankbaarheid waren groot in deze familiemaar ook de talrijke vrienden van den, alom beken-

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1