Dokter J. I DE CAL8EIJDE, Docter Med. ReimondSpekers, Uitsluitelijk raadplegingen voor keel-, neus- en oorziekten BERICHT. Gemengd Nieuws. liezen Waren 't nog alleen geestelijke broeders en zusters die gingen, de meerderheid in de Kamer zou er zich over troostenvoor de toekomstige be volking van Frankrijk is van hen toch niets te verwachten. Maar als. het ge wone burgers en burgeressen zijn, is 't erger. Intusschen, de Franschen zijn honkvast als nauwelijks eenig ander volk, en voor wij gelooven, dat om de wille van het geloof een groot aantal Franschen vrijwillig het vaderland verlaten, zullen wij het moeten zien. De Hugenooten gingen indertijd niet vrijwillig, want zij konden alleen blijven ten koste van hun geloof, en daarvan is nu natuurlijk geen sprake. AXEL, 25 November 1904. De winter heeft zijn intrede gedaan, vorst en sneeuw hebben de laatste mooie najaarsdagen verdreven. Alles is met een wit kleed gedekt en het is nu vooral voor de vogels een slechte tijd. We mogen ten minste wel eens aan onze gevederde vriendjes denken nu zij het zoo hard te verantwoorden hebben. In den goeden tijd stellen ze ons ruimschoots schadeloos door hun gezang. Gisterenavond gaf de rederijkers kamer „De Herleving" alhier ten huize van den heer Blansaart haar eerste uitvoering in dit seizoen. Deze uitvoe ring was alleen toegankelijk voor eere leden en hunne huisgenooten, die in flink getal waren opgekomen. Het drama „Den dood ontkomen" maakte het ern stige deel van het progamma uit. De kostumes voor dit stuk, spelende in den tijd van Napoleon I, waren geleverd door den heer Verstraete, costumier van het Nederlandsch tooneel te Antwerpen en maakten een goed effect. Daarna was er stof in overvloed om hartelijk te lachen, want bij het kluchtspel „De Rooverhoofdman" scheen het soms of er geen eind aan zou komen. Na de pauze kwam het kluchtspel „De Vredestichters" dat ook menigmaal reden tot vroolijkheid gaf, terwijl »De paraplu uit d'ander eeuw, een vlaamsch stukje, ook rijkelijk stof tot lachen leverde. Als extra nummer werd door de heeren Blansaart en F. Dieleman voorgedragen „De gestolen gans" waar mede zij a. s. Zondag in den tooneel- wedstrijd te Hulst een prijs hopen te behalen. Door het echtpaar Sch. uit Neuzen werd nog een voordrachtje ge geven, waarin het Bakersleven werd geschetst. Het was een mooie avond, die menig liefhebber van het tooneel den wensch ontlokte, dat deze winter ons nog meer dergelijks moge te ge nieten geven. Tot onderwijzer aan school C te Ter Neuzen is benoemd de heer A. M. Polderman te Hansweert. In eene te Hulst gehouden ver gadering is een paolenaarsvereeniging opgericht, aanvankelijk met 14 leden. In de week van 16 tot en met 22 November zijn in de provincie Zeeland voorgekomen 15 gevallen van diphthe- ritis en welte Biervliet 1, Goes 2, Graauw en Langendam 6, Hontenisse 1, Hulst 2, IJzendyke 2 en Tholen 1en 3 gevallen van roodvonk en wel te Cortgene, Krabbendijke en Nisse ieder een. levens! die balsem des vredes was, het, die onder Moabs gasten vrede en vriend schap behield. //Men leest namelijk van hem, dat hij de eerste uitvinder is geweest van het wijnpersen. Hij zal dus wel gezorgd hebben, dat in de arke genoegzamen voorraad aanwezig was van stukvaten met Malvezy, Zedewaer en Tokijer, en daarvan dagelijks eenen betamelijken dronk toediende aan zijne onhebbelijke gasten, heeft hjj allen twisten tweedracht weten voor te' komen, door hén onderling, op gezette tijden, vriend en broederschap to laten toedrinken. Wordt vervolgd). den Maandag en Donderdag van 8 tot IIV2 uren voormiddag. Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. No. 43, Statiestraat, No. 43. St jSTikolaas (Waas) België. Speciaal arts voor Oog-, Oor-, Neus- en keelziekten, Voortgang straat 11 Sint Nikolaas, Waas, zal af wezig z(jn van 22 NOVEMBER tot 4 DECEMBER. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag >7 lov. I904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9'/, ure Nam. 2 ure Ds. J. B T. Hugenholtz. Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 uie Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. van de Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. van de Kamp. In den nacht van Maandag op Dinsdag waren twee maréchausse's, Bogaard en Van der Jagt, uit Sluis op dienst. Het was ongeveer middernacht, toen ze nabij St. Anna ter Muiden op den openbaren weg vier runderen be merkten, die schenen geleid te worden doör twee in een kuirkar gezeten per sonen. Deze werd aangehouden en de twee inzittenden werden op vermoeden van diefstal door de politiemannen ge dwongen met kar en paard naar Sluis terug te keeren en na hevig verzet in arrest gesteld. In den loop van den dag schijnen de verdachten bekend te hebben en zij zullen zeker eerlang naar Middel burg gebracht worden. De verdachten, een slager uit het naburige Knocke en zijn knecht, had den, in den loop van den avond, tus- schen 7 en 8 uur, hun paard nog een poos gestald. De runders, die den landbouwer J. Baas te Sluis toebehooren, zijn alle te recht en bij hem nu op stal. Volgens geruchten zouden nog een drietal helpers hebben kunnen ont snappen, daar men bij de Belgische grens was. In de in beslag genomen kar bevond zich onder meer een groot, pas gesle pen slagersmes. Midd. Crt. 1 Sedert eenigen tijd vertoefde in het huis van B. te Kerkrade zekere De Cl., mijnwerker en Belg van ge boorte. Dat sujet leefde met alle huis genooten op zeer vriendschappelijken voet, met eene enkele zelfs te gemeen zaam. Al spoedig echter wilde sinjeur den baas spelen, hetwelk hem gelukte daar een ieder bevreesd voor hem was. Geen wonder ook, want De Cl. was een doortrapte deugniet, een aartsschelm. De burgemeester was dan ook niet langer van hem gediend, en zoo kwam het, dat hij verleden Zaterdag zou in gerekend worden om over de grenzen geexpedieerd te worden. Dat zou echter niet gebeuren. Twee marechaussees haalden hem uit zijn bed. Het verzet dat hij pleegde, ging alle perken te buiten. Hij stelde zich zoo wild aan, dat de marechaussees hulp vroegen en verkregen. Thans werd hij geboeid; hij verdraaide het om te loopen, en na een lang gehaspel werd de kerel op een camion gebonden en zoo naar Heeren vervoerd. In het arrestantenlokaal gebracht, beet hij achtereenvolgens een tweetal hangsloten der boeien met zijn tanden stuk. Aan het derde beproefde hij ook zijn krachten, echter te vergeefs. Dinsdag werd hij, geboeid naar Maas tricht overgebracht. De Cl. moet niet erg zuiver op de graat geweest zijn, want aan het over de grenzen zetten had hij, kalm ge worden, een broertje dood, zoo zeide hij. Wat een gevaarlijk individu thans in zekere bewaring is, moge verder nog blijken uit het feit, dat in zijn kost huis nog werden gevonden vijf pakjes dynamiet, twee dynamiet-patronen, be nevens een paar meter lont. (L. K.) B ij brand gestikt. Dinsdagavond ontdekte te Rotterdam een vrouw brand in de voorkamer van haar woning op de eerste verdieping. Dadelijk begaf zij zich naar de zich daar bevindende bedstede, waarin twee harer kinderen sliepen, een knaapje van 2' '.j jaar en een meisje van 7 jaar. Zij greep dadelijk het knaapje en zag dat haar dochtertje reeds uit het bed gesprongen was. De bewoners van het bovenhuis, vier gezinnen, brachten zich in veiligheid. Voordat de brand, die zich tot de voor kamer bepaalde, gebluscht was, stelde de reddingsbrigade een onderzoek in het brandende perceel in. In de woning van den man, bij wien de brand ontstond, trof men niemand aan, maar gekomen op den overloop der tweede verdieping, ontdekte de voorman der brigade een kind in zit tende houding en leunende tegen een deurstijl. Met dit kind, een meisje, hetwelk in nachtgewaad was, spoedde hij zich de straat op en naar een politie post. Het vinden van dit kind, hetwelk bleek te zijn het 7-jarig meisje, geschied de bijna een half uur na de ontdekking van den brand. In haren angst was de kleine, in plaats van met de andere menschen de trap af te loopen, naar boven gegaan, misschien om hulp te zoeken en is toen op den overloop, door den rook bedwelmd, in elkander gezakt en gestikt. De brand is denkelijk ontstaan door dat men met een brandenden lucifer naar iets onder de bedsteê gezocht heeft, waar verschillende goederen geborgen waren. Assurantie dekt de schade. Dinsdagavond is de goedrentrein 1404 van Breda bij het binnenrijden van het station Rozendaal ter zijde in gereden door den rangeer-goederen trein 1488. Eene hevige botsing volgde. Als kaartenhuisjes versplinterden een zestal geladen kolenwagens. Een 3-tal Wagens zijn op elkaar geloopen. Alle hoofdlijnen waren versperd, terwijl van 2 lijnen de staven geheel verwrongen zijn. De materieele schade is zeer groot; persoonlijke ongelukken zijn niet voorgekomen. Uit Tiel meldt men dat het aan tal zieke kinderen aldaar buitengewoon groot is. De aanvangsklassen der scholen zijn voor ongeveer de helft ontvolkt en nog breidt het aantal zich uit. Eenige sterfgevallen aan mazelen en croup deden zich reeds voor. Een apotheker schat het aantal zieke kinderen op 1000. Al heeft nu de winter in ons land zijn intreê gedaan met een flink pak sneeuw, wij behoeven daarom nog niet te denken dat wij er erg aan toe zijn. In Engeland is het tegelijkertijd hier en daar verschrikkelijk weer geweest. Een zwaar onweer vergezelde in Ang lesey een hevigen sneeuwstormhet licht was langen tijd niet van de lucht. Een ongewoon schouwspel in de sneeuw. In West-Europa, België, Frankrijk, Engeland enz. schijnt het overal, evenals in ons land, gesneeuwd te hebben, zoodat het er veel van heeft of de feitelijke winter nu is ingetreden. Dat die winter streng zal zijn, wordt algemeen door deskundigen en niet- deskundigen beweerd. Zoo verzekert de Duitsche metereolo- gist Hennig dat in geheel Europa de winter algemeen streng zal wezen. Men moet zich vooi bereiden, volgens dezen geleerde, op lange tyden van zeer lage temperatuur en op hevige sneeuw stormen. De koude zou voortduren tot half in 't voorjaar, tot in Mei. Waarop Dr. Hennig zijn beweringen grondt, vinden we niet vermeld. Het nut van holle kiezen en een nieuwe methode van plombeeren. Te Parijs had een tandarts een eisch tot echtscheiding tegen zijn vrouw inge diend. In een hevigen twist daarover schoot de vrouw een revolver op haar man af. De kogel drong den tandarts door de bovenkaak en zette zich vast in een holle kies. -j- Eenige apothekers te Parys zijn dezer dagen leelijk te pakken genomen door een spitsboef. Een net heer, uiter lijk een handelsreiziger, kwam een be zoek brengen en deelde hun in ver trouwen mede dat hij smokkelaar was, en binnen Parijs spiritus van 83 gra den bracht, die hij natuurlijk veel goedkooper kon leveren. Verscheidene apothekers gingen op het aanbod in daar het monster zeer goed was. Het vat kwam. De verkooper sloeg het open en nam er een kleine hoe veelheid spiritus uit. Het bleek bij onderzoek uitstekende spiritus te zijn en bij gevolg werd de rekening betaald. Maar kort daarop wilde er geen spiritus meer uit het vat komen, en toen men een nader onderzoek instelde, bleek het vat onvervalscht Seine-water te bevatten. Om het spongat was echter een blikken bakje aangebracht waarin de echte spiritus had gezeten. De apothekers konden natuurlijk niets aan de politie zeggen, uit vrees voor de douanen. Zal de winter streng zijn t Niets is gemakkelijker te weten, zegt een bui tenman, dan dit. Men hehoeft daarvoor slechts bij de bijen tegaan. Deze insecten schijnen de gave te bezitten om reeds bij het begin van den herfst af te weten of de winter streng zal zyn of niet. Wordt een koude winter verwacht, dan sluiten de bijen hermetisch den ingang van hunne korven met was af en laten zij daarin slechts een heel kleine ope ning. Zal de winter daarentegen zacht zijn, dan blijft de toegang wyd open. En de buitenman voegt er bij dat dit jaar de bijen hunne deuren sluiten. Als een bewijs, dat in België los wordt omgesprongen met vergittige en andere niet voor het inwendig gebruik geschikte stoffen, kan weder het vol gende dienen. Te Luik had een dame haar vader en moeder bij zich te eten. Zij hielp de keukenmeid en wierp in de soep den inhoud van een pot, waarin, naar zij meende zout was. Midden in het maal werden allen, de gastvrouw met haar beide dochters en ouders, ernstig ongesteld. Een dok ter werd gehaald en constateerde ver giftiging door arsenicum. Door krach tige maatregelen slaagde men erin de 4 vrouwen te behouden. De oude man echter verkeert in levensgevaar. Het bleek dat de pot geen zout, maar noodlottigerwijze arsenicum (ratte- kruid, bevatte. Maar wie heeft nu ook arsenicum in de keuken'staan? Te Verviers heeft een geweldige gasontploffing plaats gehad. Een gas- werker zocht in den kelder van een smid naar een lek plotseling had de ontploffing plaats. De vrouw van den smid, haar zoon en een leerjongen, die allen mee naar den kelder gegaan waren, werden zwaar gewond, vooral de vrouw. Doordien klaarblijkelijk de grond over een tamelijken afstand met gas doortrokken was, plantte zich de ontploffing op straat voortde keien werden omhoog geworpen, de grond

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2