Binnenland. slotte ontstond er een formeele, ver bitterde slag. Bij eik salvo der mili tairen ging het volk uiteen om terstond daarna weer aan te sluiten en tot een nieuwen aanval over te gaan, waarbij soldaten en burgers gewoonweg hand gemeen werden. Ook uit de ramen van omliggende huizen werd op de soldaten geschotener zouden vandaar zelfs bommen gegooid zijn. De menigte split ste zich ten slotte in groepen van 200 tot 300 man, waarbij zich Joodsche arbeiders in grooten getale aansloten, hetwelk in de officieuse lezing waar schijnlijk de bewering heett geplaatst, dat de onlusten door Joden zijn verwekt. Eerst om 4 uur was de orde hersteld. Er is geen twijfel aan of het aantal dooden en gewonden is zeer groot. Een bewijs, dat de beweging niet het werk der Joden is geweest, zooals het orgaan der Russische regeering, het Petersburgsche Telegraafagentschap, in het begin der week geliefde te beweren, is wel, dat de overgroote meerderheid der betoogers uit de Allerheiligenkerk kwam, waar zij geregeld hun gods dienstplichten plegen te vervullen. ZIEKTEVERZEKERING. Uit de toelichting van den Minister van Binnenlandsche Zaken op het ont werp tot wettelijke verplichting van vaste werklieden om zich en hun ge zin te verzekeren tegen de geldelijke gevolgen van ziekte, kraam en over lijden, blijkt, dat regeling bij de wet noodig werd geacht, nadat een onder zoek bij alle bekende ziekenfondsen en bij onderscheidene werkgevers inge steld, aan het licht bracht, dat op het oogenblik slechts ongeveer een half millioen personen bij eenig ziekenfonds zijn verzekerd, waarvan 200.000 voor geldelijke schadeloosstelling bij ziekte of kraam terwijl ten aanzien van het meerendeel de bedongen schadeloosstel ling onvoldoende zou zijn. De wijze van verleening dier schadeloosstelling geeft in vele gevallen tot klachten aan leiding. Bovendien wordt veelal bij de zieken- en ondersteuningsfondsen een voldoende reservekas gemist. Het ontwerp omvat alleen de zooge naamde vaste werklieden, omdat de invordering der premie bij hen zonder bezwaar door tusschenkomst van den werkgever kan geschieden, die de pre mie van het loon kan inhouden. Het deel van de premie, dat ten laste van den werkgever zal komen kan deze tegelijk met de bijdrage van den werk man storten. De losse werklieden zijn buiten de verzekering gelaten wegens de moei lijkheid van een geschikt systeem van invordering der premie; alleen wordt hun de gelegenheid verschaft om zich naar behooren tegen ziekte te verze keren. Hetzelfde geldt voor de kleine ondernemers. den, indien ik mijnen wensch bij dien van heer Roderik voeg, en daarentegen mijne aanspraak op des jonkers bereid vaardigheid intrek, dit namelijk, om, zoo veel in hem is, te zorgen, dat ei, op het aanstaande tournooifeest, in olijfolie ge stoofde nachtegaalstongen op tafel komen Meer dan al deze ^billijke en onom- stootelijke" beroepen op zijne bereidwil ligheid, om den geleden hoon te verge ten, was de smeekende blik waarmede Mathilda haar zielvol, blauw oog op Arnold vestigde, van kracht, en toen hij eenige oogenblikken met wellust dien blik had opgevangen, antwoordde hij: ffDehoon, mij aangedaan, zal geene oorzaak zijn van eenige verwijdering tusschen mijnen heer den bisschop en den heer Van Voërst, en is het in mijne macht, dan zal de band, welke beide geslachten thans reeds verbindt, lang genoeg van kracht blijven, om de rust en vrede te behouden, tot eene heilige onverbrekelijke koord, die huizen voor altijd aan elkander vereenigt!" Wordt vervolgd Van verzekeringsplicht zijn uitge zonderd: militairen bij de zeemachten mariniers (omdat hun verblijf in het Rijk gewoonlijk maar kort is); personen in overheidsdienst die met hun gezin reeds gelijke aanspraken hebben als dit ontwerp hun zou geven; de beman ning van zeeschepen en beroepszee- visschersde vrouwelijke huisdienst boden, en zij die reeds krachtens een buitenlandsche wet zijn verzekerd. Tot het gezin worden gerekendde samenwonende echtgenoote, indien niet in vasten loondienstde jonger dan 16-jarige inwonende gezinsleden en ook zij, beneden de 18 jaar als zij geen vast werkman zijnde inwonende familie leden, in de opgaande rechte linie, van 65 jaar of ouder (geen vaste werklieden) en de familieleden in de rechte liniën, die geestelijk en lichamelijk niet tot eigen onderhoud in staat zijn. Den verzekeringsplichtige wordt zoo veel mogelijk vrijheid gelaten in de keuze van ziekenkas. Uitzonderingen op dezen regel zijn echterdat bij het bestaan van een ondernemingsziekenkas, de werklieden tot deelneming verplicht zijn en in 't algemeen moeten blijven bij de zieken kas, waarbij zij zich reeds hebben ver zekerd dat samenwonende verzeke ringsplichtige echtgenooten zich bij dezelfde kas moeten verzekeren, tenzij een van beiden zich bij een onder nemingsziekenkas hebben aan te sluiten; dat hij die niet binnen bepaalden tijd een ziekenkas heeft gekozen ambts halve bij de Rijksdistricts-ziekenkas wordt verzekerd, tenzij hij bij een ondernemingsziekenkas behoort. Erkende ziekenkassen zijn erkende Maatschappijen met ziekteverzekering tot doel en erkende ziektevereenigingen van beroepsgenooten van verzekerings- plichtigen. Omtrent de organisatie en administratie dezer lichamen bepaalt het ontwerp zich tot een strikt noodige zij moeten zekerheid stellen bij de Rijksverzekeringsbank en hebben enkele voorschriften om een behoorlijke uit voering der verzekering op te volgen. Over het geheele Rijk worden locale openbare ziekenkassen ingesteldelk voor een bepaald district, beheerd door een directeur, (verantwoordelijk en rekenplichtig aan den Minister van Binnenlandsche Zaken, met een raad van toezicht naast zich, terwijl het bestuur der Rijksverzekeringsbank de financieele contröle uitoefent. De Raad van Toezicht wordt, behalve de voorzitter, benoemd uit verzekerings- plichtigen, werkgevers, artsen en apo thekers. Ondernemers ziekenkassen moeten staan onder een bestuur van minstens vijf leden, voor de kleinste helft door den ondernemer en overigens uit de aangeslo.cn verzekeringsplichtige werk lieden benoemd. Aanspraken van den verzekerings plichtige in zijn gezinlo. Genees kundige behandeling, genees- en heel middelen en eenvoudige kunstmiddelen 2o. verloskundige hulp, eenvoudige kunstmiddelen en klein begrafenisgeld indien het kind levenloos in de wereld komt, alles indien de verzekeringsplich tige gehuwde vrouw is of in de laatste 300 dagen gehuwd is geweest; zieken- of kraamgeld voor den verzekerings plichtige, maar niet voor niet-verzeke- ringsplichtige gezinsleden. Ziekengeld wordt over hoogstens 180 dagen uitgekeerdgeneeskundige be handeling loopt over gelijk maximum, maar wordt in elk geval gedurende de uitkeering van het ziekengeld verleend. Het zieken- en kraamgeld bedragen 70 pCt. van het dagloon. Er is niet onderscheiden tusschen geheele en ge deeltelijke ongeschiktheid, alleen word! slechts de helft van het ziekengeld uitgekeerd als gedurende ongeschiktheid tegen vergoeding gewerkt is. Grondslag voor premie zoomede als uitkeering is het gemiddeld dagloon in het vak. De daglooners worden in 10 klassen ouderscheiden en voor elke categorie van verzekerden wordt de loonklasse vastgesteld. De verschillende categoriën worden verder in gevaren- klassen ingedeeld. De premie wordt uitsluitend berekend op den grondslag van het dagloon en de ge varenklasse. De werkman in een beroep met groot ziekte-gevaar zal geen grooter deel van de premie hebben te dragen voor zoover deze zijn eigen verzekering be treft dan in het minst gevaarlijke beroep het geval zou zijn. De erkende ziekenkassen hebben de vrije hand met haar tariefalleen moet dit voor alle verzekerden gelden en moet de berekening uitsluitend op dag loon en gevarenklasse rusten. Het tarief der districtsziekenkas wordt door den Minister van Binn. Zaken vastgesteld, terwijl de ondernemers ziekenkas ten aanzien van het tarief geheel aan eigen goeddunken wordt overgelaten, mits de premie voor den werkman niet hooger zij, dan bij de districtsziekenkas. Voor het toezicht op de naleving der wet wordt het Rijk verdeeld in ver zekeringsinspecties onder een verzeke ringscontroleur in elke inspectie. Ook voor niet-verzekeringsplichtigen wier inkomsten met die van verzeke- ringsplichtigen gelijk staan, kunnen zich in hun gezin bij de districtziekenkassen verzekeren en dan op eenigszins andere premieberekening. De kosten zullen voor den Staat ongeveer f 850.000 per jaar bedragen. Voor deze berekening zijn de 10 cate goriën verzekeringsplichtigen verdeeld in 4 gevarenklassen, met een dagpremie in centen voor de eerste loonklasse van 1, 2 of met het gezin van 2, 4 in de eerste gevarenklasse en van 3,5 in de vierde gevarenklasse, terwijl deze premie voor de tiende loonklasse be draagt 5,5 cent in de eerste gevaren klasse of 7,1 cent met het gezin en 11,7 in de vierde gevarenklasse. De Nederlandsche Regeering heeft aan den Amerikaanschen zaakgelastigde te Washington te kennen gegeven dat het de Koningin zal verheugen de vre desconferentie te s'Gravenhage te zien bijeenkomen. Tevens verklaarde zij dat het voor stel der Amerikaansche regeering van zelf op de medewerking onzer Regee ring aanspraak heeft, zoodra de grond legger van den in 1899 aangevangen arbeid, de keizer van Rusland, en de overige mogendheden hunne instem ming daarmee hebben betuigd. De directeur-generaal der posterijen en telegraphie brengt ter algemeene kennis Bij gelegenheid van het aanstaande St, Nicolaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts één adreskaart te doen vergezeld gaan voor den tijd van 2 tot en met 7 December ingetrokken en zal derhalve, bij elk, gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket, een adreskaart behooren te zijn gevoegd. Voorts wordt, ter verzekering van een goede overkomst van de pakketten aanbevolen 1". zorg te dragen voor een doelma tige en stevige verpakking van de te verzenden voorwerpen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze tegen breken of beschadigen verzekerd zijn 2". zoo mogelijk de adressen op den omslag van de pakketten te schrijven, en, waar opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is, dit zóó vast te hechten, dat voor het verloren gaan daarvan, tijdens het vervoer, geen vrees behoeft te bestaan 3°. in de pakketten een tweede, lo3 adres te sluiten. AXEL, 22 November 1904. Zaterdagmiddag had alhier op de bovenzaal van den heer Koole de door de onderwijzers-vereenigingen aange kondigde vergadering plaats, waarop de heer K. de Vries van Amsterdam als spreker optrad. Het eerste deel van sprekers rede was gewijd aan de vraagwelk onder wijs is voor onze kinderen het beste? Het antwoord luiddezulk onderwijs dat niet gaat bov.en de bevatting van het kind, ergo geen dogmatisch onder wijs, daar dogma's niet des kinds zijn. Spreker meende, dat alleen de openbare school, als staande boven elke godsdien stige gezindheid en partij aam dien eisch kan voldoen. Daarna gaf spreker een uiteenzetting van het wetsontwerp, terwijl hij critiek op de verschillende bepalingen uitoefende. Zijn besluit was, dat deze wet geen voldoende waarbor gen bevat voor goed onderwijs op de Bijzondere Scholen, dat dit wetsontwerp een stap achteruit was in de richting van goed onderwijs, dat de verdeeldheid onder het Nederlandsche Volk er door zou toenemen en derhalve onaanneme lijk was. Aan het debat werd deelgenomen door de heeren Ds. van der Kamp en Laansma. Deze bestreden de door den spreker aangevoerde punten en konden zich niet vereenigen met de conclusies van den spreker. Spreker en debaters kregen daarna nog eens gelegenheid om te repliceeren. Hierop werd de druk bezochte ver gadering mét een opwekkend woord aan de voorstanders van Openbaar Onderwijs om met de openbare onder wijzers krachtig mee te strijden voor het behoud van de Openbare School, gesloten. Te Hulst trad de heer De Vries Zon dagmiddag voor een vergadering van ongeveer 70 personen met hetzelfde onderwerp op. Van de gelegenheid tot debat werd door geen der aanwezigen gebruik gemaakt. De Stct. (no. 273) bevat een Kon. Besl., waarbij ten behoeve van de uit breiding van het station Axel van den spoorweg van Mechelen naar Ter Neu zen, ten name van de Spoorwegmaat schappij Mechelen-Ter Neuzen, worden onteigend de eigendommen in de ge meente Axel, aangeduid in het plan en de kaarten, welke vermeld zijn op een staat bij dit besluit gevoegd. Dezer dagen werd bij eene we duwe, op 't gehucht Spui, een gouden slot met kralen vermist, dat door een meisje op de vensterbank was neerge legd. Terstond werd een schoonzoon, die nog op bezoek was geweest, ver dacht het te hebben meegenomen. Bij een door den wachtmeester der mare chaussee ingesteld onderzoek, bekende de verdachte in 't bezit der voorwerpen te zijn geweest, maar verzekerde hij die nabij de woning te hebben gevon den en, niet wetende van wie ze waren, ze te Selzaete te hebben ver kocht, alwaar ze ook zijn opgespoord. Tegen den schoonzoon is proces-ver baal opgemaakt. Midd. Cl. Tot predikant bij de Gereformeerde gemeente te Hoek, is beroepen de WelEerw. heer P. H. de Jonge, theol. cand. te Dordrecht. De justitie uit Middelburg vertrok Maandag naar Sas van Gent, teneinde een onderzoek in te stellen naar eene aldaar vermoedelijk gepleegde vergif tiging, tengevolge waarvan Zaterdag zekere C. D., 39 jaar, herbergier aldaar, onder hevige pijnen is overleden. Zijne vrouw, die met een vroeger bij hen in wonenden vrijgezel in betrekking schijnt te staan en v<jn dit feit wordt verdacht, is onder toezicht gehouden. In het huisgezin kwamen dikwijls on- eenigheden voor. De begrafenis van den overledene is verboden en het sterfhuis wordt be waakt. {Midd. CrL) Bij Kon. besluit is benoemd tot definitief ontvanger der invoerrechten enz. te Hontenisse, de heer Hemmes, thans verificateur der belastingen en waarnemend ontvanger. Met ingang van 1 December zijn in Zeeland verplaatst de kommiezen bjj 's Rijks belastingen: C. J. van de Walle,

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2