IIË STI\S VOËKST. No. 64. Woensdag 16 November 1604. 20 J;ï Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland.. FEUILLETON. 4\!!LSCHE C0Elt4l\T. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B 0 N N E M E N T SJP R IJ S Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. J Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. 1> De Daily Express verneemt, uit ge zaghebbende Russische bron, datStoes sel de Japanners om een korten wapen stilstand heeft gevraagd in naam der mensohelijkheid, zeggende dat hij zijn dooden wenscht te begraven. De Ja panners hebben geweigerd in verband met beweerd misbruik, dat de Russen van de Roode Kruis-vlag hebben gemaakt. De Newyorksche Tribune bevat een onderhoud met Strauss, lid van het Raagsche scheidsgerecht, die verklaarde te gelooven in een spoedige en gun stige regeling van de Oost Europeesche en Oost Aziatische vraagstukken. Tege lijkertijd zullen, zegt hij, Rusland en Engeland het eerstgenoemde regelen, waarbij Rusland den vrijen doortocht door den Bosporus zou verkrijgen tegen over een definitieve regeling van de Afghaansche grens en de erkenning van het Engelsche oppergezag in de Per zische golt. De regeling van het Oost-Aziatische vraagstuk zal gevestigd moeten zijn op de erkenning van Japan's oppergezag op Korea en de teruggave van Mants joerije aan China. Naar aanleiding van het bovenstaande en van geruchten, volgens welke Roo sevelt bemiddeling in den Russisch- Japanschen oorlog zou hebben voorge steld, heeft de berichtgever van de Daily Chronicle een bezoek gebracht op het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington. Daar vernam hij Historisch Romantisch Tafereel, uit de Zwolse/te Geschiedenis (1362) 27) X. Hetgeen de baron Van Voërst ver moedde, was werkelijk geschied. Ma thilda, haren gramstorigen vader verlaten hebbende, had zich, door eene aandrift van meewaardig gevoel, naar de plaats begeven, waar de ongelukkige Agge, in schijn levenloos, op aenen hoop stroo nederlag. Mathilda zag eenige oogenblik ken het rampzalig offer van lage boos heid, met een diep en smartelijk gevoel, aan, tot zij eindelijk de magere, dorre hand van Agge nam, en die, met een voorkomen van gespannen oplettendheid omstreeks den pols, tusschen hare fijne vingeren geklemd houdende, liet zij, eeni ge oogen blikken later, den bruinen arm weder los, en toen snel bij het lijk neder- knielende, stak zij hare blanke hand onder liet wollen kleed, dat de borst van Agge dekte, en, nadat zij die daar eeni- gen tijd had laten rusten, blonk eensklaps eene schitterende straal van blijde aandoening in het helder blauwe oog der schoone maagd, en riep zij in aangename verrassing uit//Heiligemaagd!Zij leeft dat Roosevelt inderdaad drie weken ge leden de oorlogvoerenden in dien geest had gepolst. Rusland wees alle bemid deling beslist van de hand, maar Ja pan verklaarde zich bereid tot onder handelingen over den vrede, zoodra Port Arthur genomen zou zijn. Roose velt besloot toen de zaak te laten rusten. De Washingtonsche Globe, het ver meende orgaan van Roosevelt, schrijft in denzelfden geest, maar voegt erbij: Roosevelt heeft herhaaldelijk de oorlog voerenden gepolst. Japan antwoordde in vredelievenden geest en erkende zelfs dat de Russen bijzondere staats belangen in Mantsjoerije en Koerea. hadden te behartigen. De Daily Telegraph verneemt uit Tiëntsin: De Japanners maken aanstal ten om het vermeende Russische geld dat te Hsin-min-ting ingepakt ligt, buit te maken. De Russen weigeren de pak ken te laten onderzoeken. Het Oostenrijksche Roode Kruis, on der voorzitterschap van prins Schön- burgvergaderd, heeft besloten, 50,000 kronen beschikbaar te stellen voor het Russische en 50,000 voor het Japansche Roode Kruis. De vereeniging stelt zich, gelijk men ziet, op het standpunt dat bij giften die werkelijk uit menschlievendheid gedaan worden, de Japansche en de Russische slachtoffers van den oorlog gelijkelijk moeten worden ondersteund. DUITSCHLAND. Het Duitsche stoomschip Edith Heyne is aan de kust van Liberia gestrand en reddeloos verloren. Alleen de be- De belangstelling, waarmede Mathilda den toestand onderzocht, was zoo harte lijk, en teekende zooveel ijverige deelne ming, dat zelfs de ruwe krijgsknechten, die er om heen stonden, hoewel niet met medelijden, toch met zekeren eerbied, zwegen en terug waren getreden. Nau welijks echter hadden zij den uitroep, dat hunne prooi leefde, gehoord, of voor- uitdringende, teekende zich op hunne aangezichten een wrevelige spijt, ver mengd met eene diepgaande teleurstel- ling. //Vervloekt moge de ellendige knoeier zijn, die dezen steek heeft toegebracht/ bromde een man van de roode bende echter zoo zacht, dat het alleen hoorbaar was voor den poortwachter, die naast hem stond. Deze antwoordde, op een even zachten, doch bitsen toon »Ik weet niet, Roelof! wien ik als den grootsten ezel moet beschouwen, hem, die als een onhandige slagersjongen, den steek deed, of u, die denzelven niet door een ande ren en beteren por hebt laten volgen." //Indien het uw rif geweest was, luie poortuil antwoordde Roelof, wiens ver bittering over het vooruitzicht, de Heeren ponden van Razonius te zullen verliezen door de spotternijen van den ouden poort wachter merkelijk was verhoogd, //dan had ik er zeker nog een paar fiksche ribbestooten met mijn knief bij gegeven." Hier werd dit fluisterend gesprek af- ;ebroken door het bevel van Mathilda, manning is goed en wel van boord ge komen. De postzakken zijn geroofd. Het ergste is echter dat het schip lokomo- tieven en spoorwegmaterieel voor Swa- kopmond, die daar hard noodig zijn, aan boord had. Te Offenbach, in Hessen, hebben de sociaal-demokraten bij de jongste, gemeentelijke verkiezingen 25 van de 39 zetels en daarmede dus een meer derheid van bijna twee derden veroverd. De gemeenteraad van Kleef heeft besloten, met alle macht verzet aan te teekenen tegen een besluit van den fiscus om 54 H.A. van de bosschenom Kleef te verkavelen en te verkoopen. FRANKRIJK. Graaf de Larochethulon, het reacti onaire Kamerlid, die luitenant André, den zoon van den minister van oorlog, het verwijt van lafheid naar het hoofd heeft geworpen, omdat deze weigerde met iemand als Syveton te duelleeren, heeft Vrijdagmiddag in de Kamer de getuigen van André Jr. op bezoek ge kregen en daarmee het bewijs, dat min der tegenzin in het tweegevecht dan minachting voor den persoon van Syve ton den zoon van den minister noopte den aanrander zijns vaders niet de eer van een „ontmoeting" aan te doen. Graaf Larochethulon heeft de uitdaging aangenomen. Inmiddels was dien middag nog niet afgeloopen het duel tusschen kapitein de Gall en Syveton. De getuigen waren echter in het Palais Bourbon overeen gekomen, dat de ontmoeting Zaterdag zou plaats hebben en zoo is hoogst- om de gewonde Agge naar hare vertrek ken te voeren. Nauwelijks had Roelof, begrijpende, dat, met de wegvoering van hunne prooi, alle hoop verloren was, om er eenig voordeel uit te trekken, dit ver nomen, of hij sloeg zijne hand aan het wollen kleed van Agge, en zeide, op eenen toon van ruwe vrijpostigheid en eerbie dige onderdanigheid //Gij moet begrij pen genadige jonkvrouwdat wij het zijn, die dit wijf hier hebben gebracht, en, volgens het door den heer baron inge stelde gebruik, kan nu niemand ons be twisten, dat ons een gedeelte van den buit toekomt, zoodat ik maar zeggen wil, dat onze roode bende op een stuk van deze totebel kan aanspraak maken." //Neem dit dan voor uw rechtmatig deel, laffe sluipmoordenaar! riepeensklaps eene heldere stem, en tegelijk werd Roe lof een stoot op de borst toe gebracht, die hem het kleed uit de hand scheurde, en hem waggelend achteruit deed tuime len. Nu trad een jongeling in den kring te voorschijn, voor wiens gebiedenden blik elk eerbiedig terug week. De rijke kleeding, welke zijne schoone en rijzige gestalte omsloot, bewees den Imogen rang en stand, waartoe de jonge ling behoorde, en ook het hooge voor hoofd, waarvan de blonde lokken met zorg naar achter waren gestreken, en daar in dikke krullen nederhingen, alsmede de fiere opslag van het blauwe oog, droeg den stempel van edele geboorte en rid- waarschijnlijk op dit oogenblik de eere zaak al afgedaan. Volgens de Echo de Paris had André Sr. door zijn tusschen- beide komen bijna het duel belet, al thans opgeschort, door de Gail arrest op te leggen wegens het zonder verlof verlaten vin zijn garnizoen. De mi nister heeft daar evenwel van afgezien, wat in de gegeven omstandigheden ook maar het beste was om de zaak niet nog ingewikkelder te maken. De gepensioneerde generaal Geslin heeft het zijn plicht geacht zijnerzijds nu ook een aanval op André te doen. Hjj zegt thans te begrijpen, waarom hij aan den dijk is gezet; de onthullin gen over de rol, die de vrijmetselarij in het leger speelt, hebben het hem duidelijk gemaakt. De generaal eindigt met André voor een „moordenaar" uit te maken, een kwalificatie die doet vreezen, dat het bij dezen generaal wat begint te schemeren. RUSLAND. Het Petit Journal verneemt uit St. Petersburg, dat prins Swiatopolk- Mirski plotseling naar Charkof is ver trokken in verband met daar uitgebro ken onlusten. De gouverneur van Mo- hilof is afgezet, omdat hij verantwoor delijk is te stellen voor de uitspattin gen, die reservisten daar onlangs heb ben begaan. Volgens officieele opgaven is in 1903 uit het brandewijn-monopolie 389,000,000 roebel netto ontvangen. Se dert de invoering van het monopolie is de opbrengst gestegen met 99 millioen derlijken geest. Het was de jonge baron Roderik Van Voërst. //Neemt deze vrouw en volbrengt het geen mijne zuster u heeft bevolen riep hij tot een paar dienstknechten, die nu dadelijk toeschoten, de gewonde Agge op eene draagbaar legden, en naar het bin nenste van het kasteel droegen. Roderik bleef nog eenige oogenblikken bij de plaats staan, waar Agge gelegen had, en toen op Roelof, die, met een gelaat, waarin machtelooze woede, ver nedering en schaamte te lezen waren, naar het achterste van den kring gewe ken was, eenen dreigenden en toornigen blik werpende, volgde ook hij Mathilda in het binnenste van den Stins. Iu een van hare eigene vertrekken liet Mathilda de gewonde Agge op een rustbed nederleggen, en toen al hare ge neeskundige bekwaamheid, die de jeug dige baronnesse, even als hare gezusters van dien tijd, in hooge mate bezat, aan wendende, had zij weldra de bewuste- looze krankzinnige uit de diepe bezwij ming opgewekt, waarna zij, uit haren voorraad van dranken en poeders, (welke, hoezeer dan ook al niet uit zoo vele soorten, als die van onze moderne apot heken, bestaande, echter evenzeer aan het doel beantwoordden als het legio Pulvers, Aqua's en Radixen der tegen woordige schatkamers van wateren en zalven des leven) de noodige geneesmid delen, op de geschiktste wijze aan hare

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1