Binnenland. Rechtszaken. Gemengd Nieuws. mogelijke moeite doet, om de zaak maar gauw in den doofpot te krijgen. Wat de Engelsche pers aangaat, meent men dat ujt het misbaar dat zij maakt, het best haar zwakte blijkt, terwijl de regeering bezadigd haren weg gaat, zonder zich aan de pers te storen. Erg verontwaardigd is men er hier over geweest, dat men in Engelsche en Ame rikaansche bladen het incident op de Noordzee kortweg aan dronkenschap der Russische zeelieden heeft toege schreven. DRANKWET. De navolgende bepalingen in de drankwet, sedert 15 Oct. jl. in werking getreden, verdienen zeker wel in her innering gebracht te worden I. Eene vóór 1 Mei 1904 verleende vergunning voor den verkoop in eene voor het publiek toegankelijke localiteit blyft, behoudens intrekken of vervallen, ingevolge art. 59, lid 1, van kracht tot 1 Mei 1905, voor den verkoop bij hoeveelheden van minder dan twee liter. Wenscht de houder na 30 April 1905 het bedrijf voort te zetten, dan zal hij vóór 1 Maart 1905 tot burge meester en wethouders een verzoek hebben te richten, als bedoeld bij art. 59, lid 2. Bij gebreke van zoodanig verzoek vervalt de vergunning met 1 Mei 1905 ingevolge art. 59, lid 3. II. Eene vergunning, als bij I be doeld doch verleend tusschen 1 Mei 1904 en 15 October 1904, vervalt inge volge art. 60 met den eersten dag van de zevende maand, nadat beslist is, of art. 1 lid 2, ten aanzien van de gemeente al dan niet van toepassing is. Wenscht de houder voorzetting van het bedrijf, dan zal hij tijdig eene nieuwe vergun ning aan burgemeester en wethouders hebben te vragen. III. Eene op 1 Mei 1904 bestaande vergunning voor den verkoop in de lokaliteit van een sociëteit blijft, be houdens intrekken of vervallen, inge volge art. 61, lid 1, van kracht tot 1 Mei 1905 voor den verkoop bij hoeveel heden van minder dan twee liter. Wenscht de houder na 30 April 1905 het bedrijf voort te zetten, dan zal hij vóór 1 Maart 1905 tot Gedeputeerde Staten een verzoek hebben te richten, als bedoeld bij art. 61, lid 2. Bij ge breke van zoodanig verzoek vervalt de vergunning met 1 Mei 1905 ingevolge art. 61, lid 3. geacht mede te slepen, en daarom alleen slechts een paar porren gaven, wat vilder en slager de moeite zal besparen, om hun gewoon werk daaraan te verrichten zijn zij tot dicht onder de stad voortgedwaald doch even als of die gemeene poorters en huislieden, sedert eenigen tijd, hebben leeren inzien, dat onze mannen niet keu rig zijn j maar alles voor lief nemen, wat de duivel hun in de handen doet vallen, en dus op hunne hoede zijn, om niets voor hen te grijpen of te vangen over te laten, was ook daar niets te snap pen, zoodat zij reeds dachten, met ledige handen te zullen terugkeeren, toen ein delijk een stadsman, die, wellicht den kende, dat onze knapen alleen dagwerk verrichten, en des avonds met de kippen naar her nest gaan, de kans had waar genomen, om bij nacht binnen de poort te sluipen, injhunne handen viel. De buit, dien de kale hond bij zich droeg, was echter min genoeg, en de moeite niet waardig, om hem een eind staal op den koop toe te geven, zoodat zij hem dan ook, na den armen schelm, volgens gewoonte, zoodanig uitgeschud te hebben, dat hem niets anders overbleef, dan den ledigen geldzak, en de vrolijke gedachte, dat hij daarin, eeuige oogen blik ken gele den, nog een paar honderd gouden schil den konde hooren rammelen, hebben laten loopen om aan de stads ellenruiters te verhalen, dat de roode bende, op haren tijd, edelmoedig genoeg zijn kan,omeenen, IV. Zij, die op 1 Januari 1904 handel dreven in sterken drank alleen bij hoeveelheden van ten minste twee liter, (slijters) kunnen daarmede ingevolge art. 63, lid 1, doorgaan tot 1 Mei 1905. Wenschen zij na 30 April 1905 sterken drank in het klein te verkoopen, dan moet een verzoek om vergunning vóór 27 November e.k. bij burgemeester en wethouders worden ingediend. Zooda nige vergunning kan ook worden ge vraagd voor eene andere lokaliteit dan waarin het bedrijf thans wordt gedreven. Indien tengevolge van het verzoek overeenkomstig art. 63, lid 4, eene bijzondere vergunning moet worden verleend voor den erkoop bij hoeveel heden van twee tot tien liter, zullen de overige bepalingen van art. 63 in het oog moeten worden gehouden. Vóór 1 Mei 1906 kan aan den houder eener bijzondere vergunning eene vergunning worden verleend voor den verkoop voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop (slijtersvergunning), wanneer hy kan overleggen de verklaring van een vergunninghouder dat deze afstand doet van zijne vergunning. V. Verkoop van sterken drank in het klein in een logement alleen aan logeergasten kan zonder vergunning geschieden tot 1 Mei 1905 (art. 64.) Vergunningen tot dien verkoop na dezen datum zullen tijdig aan Gedeputeerde Staten moeten worden gevraagd. VI. Verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank en van alcoholvrijen drank, kan zonder verlof geschieden tot 1 Januari 1906 (art. 65, lid 1). Wenscht men den ver koop na 31 December 1905 voort te zetten, dan zal een verzoek om verlof bij burg. en weth. worden ingediend vóór 1 Januari 1905. Zoodanig verlof behoeft niet te worden aangevraagd voor lokaliteiten, waarvoor eene ver gunning voor den verkoop van sterken drank iii het klein voor gebruik ter plaatse van verkoop is verleend. Een bijvoegsel tot de St. Ct. no. 264 bevat de statuten der Vereeniging De Zeeuwsche Aannemersbond te Mid delburg. Zij is aangegaan voor een tijdvak van 20 jaar. Het doel is het bevorderen en behar tigen van de belangen der Zeeuwsche aannemers. Zij tracht haar doel te bereiken langs wettigen weg door het aanwenden van pogingen tot verkrijging van gunstiger bepalingen in de bestek ken en in de Algemeene Voorschriften in hunne handen gevallen, kramer het leven te schenken. „Dit onverwachte buitenkansje wekte den nedergeslagen moed van onze brave roode knapen weder aoodanig op, dat zij beslo'eu, om op een boerenerf, dat tusschen het Frankhuis en Zwolle ligt, en waarop zij reeds langen tijd geloerd hadden, een bezoek te geven. Doch dat vervloekte boerengeboefte wachtte hen, met eenige huilende honden, zoo hard nekkig af, dat zij maar weinig hebben kunnen wegslepenom echter dat onge lekte vee die stijfkoppige en onschaamde weerbarstigheid betaald te zetten en te verleeren, poogden zij de roode haan op het dak te steken doch dit wilde niet gelukken, weshalve zij aftrokken, in de vaste overtuiging, dat dien nacht hun geluk verkeken was, zoo als zij reeds bij het verlaten van den Stins dadelijk tegen elkander gezegd hadden, toen hen gekke Agge bij den voorburg ontmoette. „Het Zuiderwoud doortrekkende, zouden zij reeds vóór den morgenstond weder binnen geweest zijn, toen zich echter het geval met dit wijf opdeed. Op eene opene plek, namelijk, struikelde een van hen over een op den grond uitgestrekt voorwerp, en met hunne pekfakkels bij lichtende, zagen zij dit wijf, met eene gapende wonde tusschen de schouders, diep genoeg, om door den stoot eener dagge van de roode bende toegebracht te zijn, in het slijk liggen, in wie toen eeni. en Bepalingen voor Rijks- en provin ciale werken het bemiddelend optreden bij geschillen tusschen direetiën en aannemershet bestrijden van oneer lijke en onedele concurrentiehet vormen van een reservefonds tot het maken van propaganda voor de ver eeniging of tot ondersteuning van hare leden of hare belangenen in het algemeen in zoo'n ruimen kring moge lijk, bevorderlijk te zijn aan verheffing van den aanuemersstand. Het bestuur bestaat uit de heeren voorzitter C. de Wilde, te Kattendijke tweede-voorzitter M. J. van Ditmars, te Middelburgsecretaris-penningmeester J. Lindenbergh Czn., te Wemeldinge gewone leden J. F. Adriaanssens Pol- vliet, te Walsoorden, en W. Dekker, te Veere. PREDIKBEURTEN TE «AXEL Zondag 13 November 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9Vi nre Ds. J. B T. Hugenholtz. Nam. 2 nre Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. Tholen (van Zaamslag) Nam. 2 ure Leeskerk. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Dhr. M. Komijn. Nam. 2 ure Dhr. M. Romjjn. 's-Avonds 51/, nre Dhr. M. Komijn. van St. Filipsland. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 11 November 1904. A. L., 29 jaar, bierbrouwersknecht te Zuiddorpe, is wegens mishandeling ver oordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. H. A., 47 jaar bierhuishouder te Ter Neuzen, is wegens mishandeling ver oordeeld tot f10 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis. J. v. K., 44 jaar, huisvrouw van J. L., werkvrouw te Hulst, is wegens huis vredebreuk veroordeeld tot eene boete van f5 of 5 dagen gevangenisstraf. Moord te Scheveningen. Woensdagmiddag omstreeks half vier is in de Sparreboschjes achter De Ba- gen het gekke wijf van het Salckerveer erkenden. Op een paar lansen werd het rif gelegd, en, nadat zij eerst nog een hoop lompe boeren, met dien schreeu wenden stads hopman Walter aan het hoofd, hadden verjaagd, zijn zij den Stins weder binnengekomen, eenige oogenblik- ken nadat deze hooggeboren edelman zijnen statigen intocht had gedaan." Toen Huch geëindigd had, schudde de baron het hoofd, en zeide „Hoewel ik het weet, dat er bijna niets is, waaruit onze roode knapen geen voordeel weten te trekken, begrijp ik echter, bij St. Fei ten niet, wat zij eigenlijk met het rif van een oud wijf zullen aanvangen." „Ook ik was eerst met de zaak ver legen," hernam de hoofdman, "en meende, dat dé bende daarom alleen dit vreemd soortig stuk wild had medegevoerd, om dat het, op de bezittingen van uwe edel heid met recht en billijkheid toekwam doch weldra vernam ik, dat zij, om eene geheel andere oorzaak, het kreng hadden medegesleèpt, en inerk thans het fijne vernuft op van onze roode bende, dat zij zelfs uit een hoop oude beenen en schon ken honig weten te zuigen." „Hoe nu, Huch denken de roode schel men zich met dit wijf eenig voordeel te zullen bezorgen vroeg de baron verrast. „Zoo is het, uwe genade antwoordde Huch, met een vergenoegden blik. „Zij hebben, namelijk, met eenen lapzalver en menschenknoeier uit de stad, Razo- taaf te Scheveningen, door een dame het lijk gevonden vaïi een omstreeks 40-jarige, tot nu toe onbekende dame. De dood is waarschijnlijk veroorzaakt door een steek in den hals, aan de rech terkant van het gezicht, met een scherp voorwerp, waardoor de slagader werd getroffen. De dame waarschuwde on middellijk de politie, die spoedig ter plaatse was. Men kon slechts den dood constateeren. Zooals te begrijpen is, geeft dit drama ruimschoots stof tot allerlei gissingen. De volgende bijzonderheden zijn om trent de verslagene bekend. Mevrouw de weduwe Kruseman-Pot, aldus heet de vermoorde dame, woonde vroeger in Indië, waar haar echtgenoot overleden is. Te 's Gravenhage leefde zij van een pensioen met haar 15-jarig dochtertje. Zij was meestal thuis en als zij uitging was het om bezoeken te brengen aan familieleden. O. a. had zij do gewoonte de brieven die zij ontving, onmiddellijk te verscheuren. Met afwijking van de stellige ge woonte om bij het uitgaan alle kasten af te sluiten, waren Woensdag alle sleutels op deuren, kasten en kisten gelaten. En men zegt, dat haar doch tertje dien ochtend minder opgewekt was dan gewoonlijk. Toen de verslagene zich Woensdag in de Scheveningsche Boschjes achter de Bataaf bevond, zag mevr. M., die zij kende, vertrouwelijk praten met een als heer gekleed persoon, met een sport- pet op. 't Was een jongmensch, veel jonger dan mevr. de wed. K., die 36 jaren is. Mevr. M., vervolgde haar weg, maar tien passen verder omkijkende, zagzjj mevr. K., ter aarde vallen en de jonge man ijlings wegloopen. Hevig verschrikt ijlde mevr. M. toen naar het politieposthuis in de nabijheid. Het onderzoek der politie beweegt zich aanvankelijk in de richting om te weten of er tusschen de verslagene en een jongmensch eenige betrekking heeft bestaan. Gisteren had in het Gemeentehuis de lijkschouwing plaats. EEN KATH. KERK VERBRAND. Men meldt uit Amsterdam De fraaie Roomsch-Katholieke kerk in het midden der Vondelstraat, onge veer 25 jaren geleden volgens de plan nen van dr. Cuypers gebouwd, is Dins dagmiddag totaal verbrand. De steenen muren zijn de overblijfsels. De brand ontstond zonder twijfel in den toren, waar 10 minuten vóór 12 de rook uit sloeg. Om kwart na twaaf viel reeds de spits omlaag. Hierna tastte het vuur, door den hevigen wind aangewakkerd, het geheele gebouw aan, waarop nog voortdurend door 5 stoom- en ettelijke waterleidingspuiten groote hoeveelhedën water worden geworpen. De huizen naar de zijde van de Von delstraat werden herhaaldelijk bedreigd, doch de brandweer, die met groote kracht werkte, wist alle voor brand schade te behoeden, maar natuurlijk werd wel door het water geleden. Als vermoedelijke oorzaak wordt ge gist, dat vuur van loodgieters, die in den toren werkzaam waren, lich aan het hout mededeelde. De kostbaarhe den uit de sacristy, enz. zijn gered. Vele autoriteiten, onder wie de bur gemeester, de officier van justitie, de procureur-generaal, enz. waren op het nius, meen ik, dat de schoft heet, een akkoord gemaakt, om hem een dood lichaam te leveren, tegen betaling van eenige Heeren ponden, en zoo zal dan dit afgeleefd dood wijf nog kunnen strek ken, om onze roode bende een drinkpen ning te bezorgen." „Ik twijfel er aan, Huch!" hernam de baron, zijn blik weder naar het burcht plein wendende, waar zich de menigte zette„want als ik wel zie heeft Mathil da haar in het leven teruggeroepen." Wordt vervolgd).

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2