i; DE STINS VOEKST. No. 63. Zaterdag 12 November liMli. 26 Joarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAA, Buitenland. FEUILLETON. 4XËLSCHE CÖIBANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENT S|P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Yoor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De Oostzee-vloot. Het Now. Wremja meent met een brief uit Vigo van een ooggetuige van het Noordzee-incident, waarschijnlijk van een der officieren van het eskader, een stuk van allerhoogst gewicht in de wereld te hebben gebracht, een onom- stootbaar bewijs voor het feit van een Japanschen aanslag. Deze brief moet in de eerste plaats' dienen, om de ge dachten aan vergissing van Rodzjest- wenski, zoo die nog bij het Russische publiek mocht opkomen, voor goed onmogelijk te maken. Intusschen levert het stuk voor een niet zoo bevooroor deeld publiek als het Russische in deze zaak, eigenlijk weinig overtuigends, en geeft slechts een meer gedetailleerde Uiteenzetting van den zenuwachtigen toestand waarin zich de vloot bevon den heeft onder den indruk van allerlei verontrustende inlichtingen en ge ruchten. De briefschrijver vertelt, hoe men al voor het vertrek uit Libau zeer uit voerige berichten en aanwijzingen ge kregen had over Japansche plannen om de Oostzeevloot tot eiken prijs te ver hinderen de Chineesche wateren te be reiken. Volgens deze inlichtingen, hiel den zich Japansche torpedobooten, die een aanslag zouden doen, in de fjorden van Noorwegen op, en waren er door Japansche agenten visschersbooten in Kristiania, in Hull, in Hamburg en Southampton gecharterd. Deze inlich Historisch Romantisch Tafereel uit de Zioolsche Geschiedenis (1362) Arnold, die tot hiertoe met koele ver achting deze tergende taal had aangehoord, viel thans, terwijl zijn donker oog van eene edele verontwaardiging gloeide, met eene vaste stem, in de rede„Indien de heer Van Voërst en zijn ellendige dienaar, zich thans lang genoeg vermaakt hebben, zoude ik wel wenschen te weten, of ik uit hunnen laffen spot moet opmer ken, dat mij eenig leed te wachten staat, dan of ik nog de vrijheid bezit, om mij van hier te verwijderen, ten einde mijn heer kennis te geven, aan welke lage vernederingen zijne dienaars op dezen Stins bloot staan.'" Ik laat de beantwoording dezer bil lijke vraag geheel aan u over, Huch en geef u vrijheid, om deze zaak met den manhaftigen Stichtenaar af temaken," hervatte Van Voërst, zich tot den hoofd man keerende. »In dat geval," antwoordde deze, met een koele onverschilligheid, ff zoude ik oordeelen, om hem vrij naar Utrecht te laten terugkeeren, opdat hij zijnen bis shop nauwkeurig verslag zal kunnen tingen waren afkomstig van Russische agenten, die alle bewegingen van de Japansche agenten in West-Europa nauwkeurig hadden gade te slaan. Deze Russische agenten beschikten ook over een aantal kleine vaartuigen. Hoewel de verschillende regeeringen door de Russen op de hoogte waren gebracht van dit, de Oostzeevloot dreigende ge vaar, vond men slechts bij Duitschland en Denemarken steun ter verhindering dezer booze Japansche plannen. Vooral Denemarken was zeer bereidwillig: een vloot van kleine stoombooten begeleidde het eskader en verdreef alle visschers- schepen, die in den koers lagen. Voor men Kaap Skagen verliet, kreeg men weer verschillende berichten der agen ten, dat vier vreemde torpedojagers in een Noordsche fjord lagen om kolen in te nemen. Daarna werden deze torpedojagers ten westen van Skagen gezien. Nu wordt er in den brief uit Vigo nog eens buitengewonen nadruk op gelegd, dat alle torpedojagers naar Cherbourg vooruit gezonden waren bij het vertrek naar Skagen. De andere schepen voeren in verschillende afdee- lingen. De laatste afdeeling, waarop zich klaarblijkelijk de briefschrijver bevond, bestond uit de Soeworof, Alexan der III, Borodino en de Orel, de vier beste schepen dus. Den 21sten Octo ber 's avonds om acht uur kreeg men door middel van draadlooze telegrafie een bericht van het .transportschip Kamtsjatka, dat tengevolge van een beschadiging zijner machines niet mee kon komen met de Aurora en Dmitri Donskoj, die gezamenlijk onder bevel doen, wat men op dezen Stins van zijn hoowaarde denkt; doch ff Hoe nu, Huch viel S weder, met eenige teleurstelling, in de rede, //ik had gedacht, dat gij meer gevoelig zoudt ge weest zijn over de beleedigingen, welke deze knaap u en uwe bende heeft aan- ffDoch," ging Huch voort, zijn heer een wenk gevende, //om hem daartoe te beter in de gelegenheid te stellen, zoude ik voorslaan, dezen snoevenden Stichtenaar een proefje te geven, op welk eene wijze wij zwetsende dreigementen, al komen ze ook van den heiligen bisschop zelveu, weten te straffen." „Bij St. Feiten riep Van Voërst ver genoegd, gij toont, scherpzinnige wijsheid te bezitten ga met dezen knaap naar ons spreekkamertje, geef hem wat u goed dunkt, en laat hem dan loopen en niet alleen," vervolgde hij, zich tot Arnold wendende, //zal dit u leeren, om in het rervolg wat meer acht op uw tong te ge ven, maar ook om, zoo veel mogelijk, dezen Stins te mijden, die, bijeenen vol genden keer wel eens gevaarlijker voor u konde zijn." //Bedenk heer baron Vau Voërs her nam Arnold, wel nog met het vorige vuur, maar met mindere vastheid in stem en blik, toen hij den valschen grimlach van Huch zag, //dat het leed, hetwelk gij mij aandoet, vreeselijk door mijn heel den bisschop zal gewroken worden, niet van Admiraal Enquist van Skagen wa ren waren vertrokken. Nu geeft de briefschrijver een nog al verward relaas van dit heen en weer telegrafeeren op zee, maar er moet dan zooveel uit bly- ken als dat de telegrammen door vij andelijke schepen werden opgevangen, wie het er om te doen was te weten te komen waar zich de slagschepen be vonden. Nadat men zekerheid had gekregen, dat de telegrammen onder schept werden, telegrafeerde men ver der per eijferdépêches met de Kamts jatka, en het gesprek werd niet meer gestoord. Het blijft vreemd waarom de Japan sche torpedojagers, wanneer het er bijv. vier geweest waren, de Kamtsjatka niet hebben aangevallen. Zij was een ge makkelijke buit geweest, en dit trans portschip is van het grootste gewicht voor het Oostzee-eskader, omdat zich aan boord van dit kolossale schip de herstellingswerkplaatsen bevinden. De berichtgever verklaart dit aldus, dat de torpedojagers waarschijnlijk hun torpedo's wilden sparen, en verder de Russen geen aanleiding wilden geven om op elk klein schip te gaan vuren. Dit laatste is zeker erg vreemd ge zegd. Om 12,55 's nachts, zoo gaat de brief dan voort, zagen we plotseling voor ons uit twee donkere silhouetten waar dikke rook uit op steeg. Het moe ten dus zeer snelvarende schepen zijn. (Er wordt bijgevoegd, dat deze schepen de slagschepen, die slechts 9 knoopen liepen, klaarblijkelijk haddeningehaald.) Een roodgroene vuurpijl steeg op, zoo als die door in nood verkeerende sche- slechts omdat gij in mij hem zeiven be- leedigt, maar ook wijl gij een heilig recht breekt, dat door alle volken wordt ge ëerbiedigd. En vóór dat één van uwe lage knechten een hand aan mij slaat, zal dit trouwe staal hem de schurkachtige hersenpan doorklieven Terwijl hij dit zeide, vloog zijn zwaard uit de scheede, en de spits naar boven wendende, nam hij eene houding aan die onwrikbare vastheid teekende. Pest haan! wat zal dat beteekenen schreeuwde Huch woest. «/Trekt gij het staal Met dezen stomp zal ik het u uit de vingers slaan, even alsof het eene heilige waskaars was!" Zoo verre gin gen zijn euvelmoed en de verachting voor zijn geringe tegenpartij, dat de woeste krijgsman op Arnold zou de zijn toegetreden, ofschoon deze met zijn zwaard eenen vreeselijken kring voor zich heen beschreef, toen een wild geschreeuw op het burcht plein, voor een oogenblik, de voorgeno men gewelddadigheid stuitte, en de aan dacht op hetgeen daar buiten voorviel, vestigde. Dezelfde hoop van vroeger stond weder dicht opeen in eenen ronden kring op het slotplein, waar binnen Mathilda was in gesloten, nedergeknield bij het lichaam van Agge, dat thans op eene draagbaar lag, en aan welker beide einden een dienstknecht gereed stond, om de baar op te nemen en weg te dragen. Er is reeds zoo veel gesproken over pen worden opgelaten. Het was dui delijk dat men ons naar zeker punt wilde lokken. Toen de Russen de tor pedobooten ontdekt hadden, werden zij, door de zoeklichten bestraald, en door de Alexander HI, de Borodino en de Orel beschoten. Dan komt het bekende verhaal van de visschersvloot, die erg verdacht deed, die geen lichten voerde, geen signalen gaf, en waarop zich nie mand aan dek vertoonde. Ondanks de verdachte bewegingen der visschers- vaartuigen, werd bevel gegeven het vuur te staken. Verdachtmakingen tegen de Engelsche visschers, die zich in den dienst der Japansche agenten zouden hebben gesteld, ontbreken ook in dit verslag van een oogentuige niet. De man vindt het byv. al verdacht dat Engelsche visschers zich zoo ver van de Engelsche kust ophouden. Ten slotte komt hij nog te spreken over {den Russischen torpedojager, die de visschers den heelen nacht nog hadden gezien en die geen hulp ver leende. Daar de Russen geen torpedo jagers bij zich hebben gehad, moest het geziene schip dus een Japansche torpedojager zijn geweest. Het is wel vreemd, dat in den laatsten tijd van Engelsche zijde niet meer gesproken wordt over dat schip, dat de visschers toch naar hun eerste berich ten, hebben gezien. De openbare mee ning hier te lande ziet vooral in het voortzetten van de reis van de Oost zeevloot een bewijs, dat het recht aan de zijde der Russen is geweest bij de veelbesproken gebeurtenis in de Noord zee, en men meent, dat Engeland alle dat wijf! Het is, bij St. Feiten of de duivel zelf er mede in den Stins is ge varen. Wat is er dan toch, Huch dat elkeen in oproer en beweging zet, tot zelfs onzen dapperen Stichtenaar toe:'" vroeg de baron, toen hij, voor het eerst, iets naders omtrent Agge ontdekte. /rik zal eerst," antwoordde Huch, „dezen knaap brengen op eene plaats, waar hij, bij zijne intrede binnen den voorburg, dadelijk had moeten henen geleid wor den, en dan kom ik terug, om uwe edel heid verslag te doen omtrent den tocht onzer roode bende, gedurende den afge- loopen nacht." z/Neen, Huchdoe het verslag maar dadelijk, in tegenwoordigheid van dezen knaap. Misschien komt er iets in voor dat hij in zijne ooren kan knoopen, om het later bij de andere grieven aan den bisschop over te brengen," hernam Swe- der spottend. „Het is jammer, dat er juist ditmaal weinig of niets bijzonders is voorgevallen, waardig, om in jhet kostelijk geheugen van dezen edelen dienaar des machtigen bisschops bewaard te wordenhetgeen hem er echter van aanstaat, kan hij er uitkiezen. Nadat onze roode knapen gis teren avond den voorburg waren uitge trokken, hebben zij eerst een geruimen tijd Westenholte doorkruistdoch daar niets vindende dan eenige magere koe beesten en een paar kreupele paarden, die zij de moeite niet hebben waardig

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1