ti n n Rechtszaken. Gemengd Nieuws. RUSLAND. De door reservisten veroorzaakte op stootjes te Bychowa, in het gouverne ment Mohilef, hebben volgens thans te Petersburg ontvangen berichten een veel grooter omvang gehad dan men uit de eerste telegrammen kon opma ken. Het aantal reserve-soldaten dat op was geroepen, was 3307 man. De onlusten begonnen met de vernieling van de koornbrande wijn winkels, daarna werd er in de geheele stad geplunderd en geld afgeperst, onder bedreiging met den dood. De met kneppels en breek ijzers gewapende menigte haalde on ge veer 75 winkels leeg en stak ook eflkele huizen in brand. Later heeft zij nog vele winkels geheel in de asch gelegd. De gebouwen waarin de win kels gevestigd waren, zijn gedeeltelijk eigendom van de Kroon, gedeeltelijk van de kerk. Aan de plundering namen de boeren uit den omtrek deel. De plaatselijke overheid en de geeste lijkheid beproefden vergeefs de onlusten tegen te gaan. De rustverstoorders wa ren reeds bezig, de nog niet bescha digde joodsche huizen en ook die van de Russische ambtenaren te plunderen en alle bewoners dood te slaan, toen de troepen die uit een naburige stad ontboden waren, aankwamen en „de rust herstelden." AXEL, 4 November 1904. Ter gelegenheid van de jaarmarkt hield de handboogschutterij Om Ver maak alhier, haar laatsten wedstrijd in dit jaar. Er waren 26 schutters aanwezig. De hoogvogel werd geschoten door den heer Mod. de Moor, alhier; de z\j vogels door de heeren B. C. Ysebaert, alhier en Aug. Baes van Koewacht. Met ingang van 1 Nov. jl. zijn in Zeeland benoemd tot kommies 3e klasse bij 's rijks belastingen J. Roe- beling, Nieuwe Tonge, B. Klop, Helle- voetsluis, H. van den Berge, Bruinisse en P. J. van Leeuwe, Aardenburg. Als standplaatsen zijn hun tijdelijk aangewezen resp. Oostburg, Zuiddorpe, Sluis en Hansweert. - Blijkens een in de St. Cl. opge nomen staat van besmettelijke ziekten, voorgekomen in de week van 26 Octo ber tot en met 1 November, kwamen in Zeeland voor 4 gevallen van rood vonk en wel 2 te Kruiningen en 2 te Nisse en 2 van diphtheritis en wel te Graauw. met zijne vreeselijke bende,Jweg te zen den, Al mijne pogingen, even als die van mijn broeder Roderik, zijn daartoe tot nu toe vruchteloos geweest. Kunt gij het bewerken, ik zal u daarvoor eeuwige dankbaarheid betoonen." Arnold had Mathilda met belangstelling en welgevallen aangehoord, en toen zij hare woorden, waarin zoozeer hareschoone ziel doorstraalde, geëindigd had, greep hij hare hand, die, op zijnen schouder gelegen hebbende, langs den arm ft as afge gleden, en die met een hartstochtelijk vuur drukkende, antwoordde hij „Ma thilda ook mij smart het, de geruchten bewaarheid te zien, die tot mijnen heer den bisschop zijn doorgedrongen, dat de knapen van den baron Van Voërst zich dikwijls aan teugeltoozen moedwil over geven. Langen tijd heeft de edele Van Arkel reeds getracht, die euveldaden te stuiten, zonder dat dit zijn hoogwaarde tot hiertoe mocht gelukken. Rij de komst van heer Sweder te Utrecht, zal daarop voorzeker weder worden aangedrongen; doch loopt ook die poging vruchteloos af, dan vrees ik, edele jonkvrouw dat mijn meester tot andere middelen zijne toevlucht zal nemen.' „Gij zoudt dan denken, heer Arnold!" vroeg Mathilda, op ontstelden toon, „dat de vrede tusscheu mijn vader en den bisschop zoude kunnen verbroken wor den „Ik hoop dit niet, Mathildamaar wan- De UITSLAG der Loting voor de Nationale Militie der lichting 1905, inde gemeente Axel, is als volgt: NAMEN DER Reclames. hJ LO TELINGEN- 4 Cornells van Alten Geene 25 Leendert Pieter Bakker 15 Albertns Johannes van den Berg 33 Dirk de Blaaij 10 GijsbeTt Boer 6 Reinier Boeije 17 Marinus Levinns Butler 7 Simon Buijze 22 Abraham van Cadsand 12 Camiel Marie de Coninck 24 Louis Cové Broederd. 26 Christiaan Deij 2 Jan Dieleman Geene 27 Levinus Dieleman. 14 Martinus Dieleman 13 Christiaan van Dunren b roederd. 16 Jan de Groote Geene 20 Jac. Leendert JaDsen v Rosendaal 18 Dominions de Jonghe 5 Gerard Jonkman 37 Simon Koster Broederd. 34 Matthijs Jan Loof Geene 3 Pieter Marinus Meeusen 23 Marinus Mieras 32 Jacob Overdulve Gebreken. 31 Cornelis Michiel de Pooter Geene 36 Anthonie de Ruijter Gebreken. 11 Alphonsius Bernardus Schelleman Broederd. 8 Anthonij Francois Slijpen 28 Henri Steppe Geene 9 Cornelis Swets Broederd. 29 Petrus Valent Geene 35 Leendert van Vliet 21 Martinus Wieland Broederd. 19 Frangois Wolfert Geene 38 Arthur Adolf Ysebaert 1 Benignns Leonardos Ysebaert 39 Andries IJzebaart 30 Hermanus Zegers Broederd PREDIKBEURTEN TE AXEL Xondag O November 1904. Ned. Herv. Kerk. DANKDAG VOOR HET GEWAS. Voorm. 91/» ure Ds. J. B T. Hugenholtz. Nam. 2 nre Ds. J. B. X. Hugenholtz. 's-Avonds 6 ure Dhr. A. van Os. (Zendeling onder Israël te Amsterdam; Gereformeerde Kerken. Kerk A. Dhr. Hulstein. Dhr. Hulstein. Theol.-Stud. te Kampen. Kerk B. Ds. R. v. d. Kamp. Ds. R. v d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Dhr. H. Kieviet. Nam. 2 ure Dhr. H. Kieviet. 's-Avonds 5*/» ure Dhr. H. Kieviet. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 4 November 1904. Ie. J. M. d. S., 18 jaar, 2e. C. A. d. S., 14 jaar, beiden zonder beroep te neer de bisschop deze nieuwe onmensche- lijke daad verneemt, dan twijfel ik zeer, of hij niet een voldoening zal vorderen, aan welke de baron Van Voërst zich wellicht niet zal willen onderwerpen." „Draagt gij dan kennis van hetgeen er met deze ongelukkige vrouw is voor gevallen vroeg Mathilda. „Volgens hetgeen ik dezen ochtend vernomen heb, kan het niet anders dan het lijk van de, heden nacht vermoorde, 'dochter des ouden veermans Wouter zijn," antwoordde Arnold. „Heilige maagd riep Mathilda, diep getroffen, „de ongelukkige Agge, zegt gij Wat kan dit rampzalig schepsel misdaan hebben „Ik kan bijna niet denken, dat die ellendelingen, alleen uit bloeddorstigen moordlust dit ongelukkig wezen van het leven zullen beroofd hebben doch, wat ook de oorzaak daarvan geweest zij, dit echter is zeker, dat men de Voërster bende er van beticht." „Neen, Arnoldriep de maagd, op vasten toon, „de roode bende mag dit gruwelstuk bedreven hebbendoch op last van mijn vader is het niet geschied l" (Wordt vervolgd). Koewacht, zijn wegens strooperij ver oordeeld de le. tot 7 dagen gevange nisstraf, de 2e. tot f 3 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. A. R., 27 jaar, landbouwer te Osse- nisse, is wegens vernieling veroordeeld tot f3 boete sub. 3 dagen hechtenis. W. A. L., 16 jaar, voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens vernieling veroordeeld tot f5 boete sub. 5 dagen hechtenis. H. Z., 19 jaar, veldarbeider te Axel, is wegens verduistering veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Kantongerecht te Ter Neuzen. Zitting van 28 October, 1904. Veroordeeld: F. D., landbouwer te Ter Neuzen, ter zake van het niet voldoende effenen en zuiver houden van een polderweg; tot eene boete van fl, subsidiair 1 dag hechtenis met vrij spraak van het meerdere hem ten laste gelegde. Ontslagen van rechtsvervolging: F. M., leurder te Axel, ter zake van Leerplicht w eto vertreding. E. N., visschersknecht te Philippine, ter zake van het niet voeren van het vereischte letterteeken en nummer. Twee meisjes van vyftien en zes tien jaar, des avonds terugkeerende van Harlingen van het onderwijs in de handwerken, zijn nabij haar woon plaats Midlum (Franekeradeel) aange vallen door een onbekend jongmensch. Het gelukte den meisjes na een wor steling te ontsnappen. Thuiskomende werd direct aangifte gedaan bij den gemeente-veldwachter, die kort daarop een 18-jarigen schippersknecht arres teerde. Na verhoor weid deze ter beschikking gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. Bij den brand inde Deventer Ca caofabriek, waarvan we in ons vorig nummer melding maakten, liet het zich aanvankelijk aanzien dat de brandweer dien spoedig meester was, doch deze verwachting bleek ijdel te zijn. De groote brandbare voorraad goederen als cacao, suiker enz. gaf zulk een voedsel aan het vuur, dat aan blusschen niet meer viel te denken. De brandweer bepaalde zich er dan ook maar toe de belendende gebouwen te behouden. De fabriek, die aan de Handelskade gele gen is, is totaal uitgebrand de voor gevel van het gebouw is nog blijven staan. Het was een ware vuurzee die de geheele stad tot bijna 11 uur ver lichtte, en een ongekende massa nieuws gierigen op de been heeft gebracht, die van alle kanten het prachtige schouw spel konden gadeslaan. Eerst laat in den nacht was men het vuur meester. Zoo goed als alles, magazijngoederen, inventaris enz. is verloren gegaan. Boeken en bescheiden heeft men nog tijdig kunnen redden. De oorzaak is onbekend, doch men vermoedt dat broei ing van cacaoboonen de oorzaak is. Alles is verzekerd. Door dezen brand zijn ruim 60 werklieden werkloos ge worden. Te Den Haag stak Woensdagmid dag, uit baldadigheid, een knaap een groote wagen met stroo in brand. Toen de voerlieden het bemerkten, viel aan blusschen niet meer te denken en moest de hulp der brandweer worden ingeroepen. De lading stroo is totaal bedorven. - Na afloop van een fuif in de Phoenix te Delft was hij huiswaarts gegaan, toen hij eensklaps iemand ont moette voor wien hij plotseling een sympathie gevoelde. Hij student, wilde den ander, geen student, zijn stoffelijk blijk van zijn sympathie geven, doch waar hij ook zocht, geld was niet te vinden. „Hier vrind, pak aan," kon hij nog, zeggen en drukte het verbaasde medemensch zijn gouden horloge met ketting in de hand en verdween. i Later toen het weer dag geworden was, had hij toch wel wat spijt van dit mooie horloge. Als gevolg van deze spijt bevatten de Delftsche bladen nu een oproeping aan den sympathieken medeburger om tegen hooge belooning het geschonken klokje terug te geven. Op zeer brutale wijze is Maandag de firma Coucke in mode-artikelen in de Amsterdamsche Kalverstraat be stolen. Omstreeks zes uur, aldus verhaalt het Hbld. kwam een jongen den winkel binnen met een handkoffertje, die, voorgevende gezonden te zijn door den heer Nöggerath, directeur van het Specialiteitengezelschap Flora, vroeg of de heer Coucke dezen directeur ook kon helpen aan buitenmodel heeren- hoeden. De heer Nöggerath kon, be weerde de jongen, daarvan 20 of 25 stuks gebruiken. De heer Coucke, wiens bediende naar huis was om te eten, haalde van het magazijn boven een doos met oud-model hoeden om deze te laten zien en deelde bij zijn terugkeer den jongen mede, dat hij behalve de medegebrachte zwarte hoeden het gevraagde nog in andere kleuren had, zich bereid ver klarende na te zien welke. Daarop riep de jongen uit„Wacht u even, ik zie daar juist den heer Nöggerath voorbijgaan. Ik zal hem waarschuwen. Hij verdween en de heer Coucke wacht nog op zijn terug komst. Natuurlijk dacht de heer Coucke dadelijk aan eenig boos opzetechter miste hij uit zijn winkel niets, noch uit de geldlade. Tegen het sluitingsuur bleek hem echter, dat uit het kantoortje achter den winkel een geldkistje was verdwe nen. Het vermiste bedrag is gelukkig niet groot; het verhaal van den opzet kan echter anderen tot waarschuwing strekken. In den nacht van Zaterdag op Zondag is op een uitkant van St.-Maria- Lierde een moord gepleegd op een oud vrouwken, 78 jaar, dat alleen met een half onnoozelen jongen eene armoedige leemen hut in een bosch bewoonde. De vrouw had 80 fr. vergaard bestemd om binnen enkele dagen haar huishuur te betalen. Twee zwartgemaakte mannen zijn des nachts in de woning gedrongen terwijl de vrouw sliep. Op haar hulp geroep sprong de jongen de kamer bin nen, maar deze werd aan het oog ge troffen door een riek. Hij viel achter over. Ondertusschen zijn de twee mis dadigers op zoek gegaan naar het geld. Niets vindende hebben zij de hut en de vrouw met petrool begoten en deze daarna in brand gestoken. De jongen, intusschentijd tot bewust zijn gekomen, is de dichtstbijzijnde per sonen gaan verwittigen. Toen de ge meente-overheden ter plaatse kwamen, vonden zij het verkoolde lijk der oude vrouw, de hut gedeeltelijk verwoest en de som van 80 fr. onaangeraakt. Door een toeval kwam d epolitie in Chili ter oore, dat op de Staatsspoor wegen valsche kaartjes gebruikt wer den. Sedert jaren gebeurde dit op zulk een groote schaal, dat de schat kist voor circa 3 millioen peso bena- 'deeld is geworden. Niet alleen de be ambten bij de directie en de admini strateurs waren bij die benadeeling van den Staat betrokken, doch ook tal van conducteurs, stationschefs en zelfs hooggeplaatste ambtenaren. In de laatste dagen ontdekte men op den Rozenkamm, het hoogste punt van Boheemsch Zwitserland, dat de zich daar bevindende hut geheel was afgebrand. Onder de puinhoopen vond men het verkoolde lijk van een man. Naast hem lag- een revolver, Voor de hut vond men leege flesschen, een bril en een horloge. In den doode werd

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2