DE ST1NS VOËRST. No. 60. Woensdag 2 November 1904. 20e Jaurg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. MEI,EM AN, Buitenland. FEUILLETON. 4XELSGHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E M E N T SjP R U S Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. Het incident op de Noordzee. Ondanks den verbeterden politieken toestand zooals Balfour dien beschreef, er Vrijdag den heel en dag een stjjgende bedrijvigheid in de oorlogs levens, Een aantal reserve-liniesche pen en kruisers werden uitgerust. Er lijn aanwijzingen, dat de admiraliteit een vlootbetooging in het Kanaal in den zin heeft. Daartoe zouden 110 tor pedobooten gevoegd worden bij de kust- vloot, die Vrijdag plotseling uit de Forth- baai naar Portland is gestevend. Ply mouth en Portsmouth zijn in staat van rerdediging gesteld. De Times en andere groote bladen verheugen zich in de schikking, tus- ichen Rusland en Engeland tot stand gekomen, maar de Standard en de Korning Post keuren ze af. Waarschijn lijk zal hun verzet nog vermeerderen, ze vernemen dat de te Vigo te vormen internationale commissie ver- jmoedelijk slechts schriftelijke getuige nissen behoeft bijeen te brengen, zoodat het niet noodig is, dat een enkel Rus siseh oorlogsschip te Vigo achterblijft. Drie Russische kruisers hebben zich reeds voor Tandzjer vertoond. De Star keurt scherp de houding van de Daily af) die zegt dat het vergelijk met Rusland gelijk staat met capitulatie van Russenzulk een houding, zegt de Star, is een schandvlek voor de Engel- iche dagbladpers. De Engelsche pers is volstrekt niet ilgemeen ingenomen met de schikking Historisch Romantisch Tafereel uit de Ztoolsche Geschiedenis (1362). Deze uitnoodigiug had op den baron Van Voërst geene de minste uitwerking, naardien hij dezelve, door pater Willibalds bericht, te gemoet zag en wachtende was. Op zijnen bondgenoot echter, den graaf Van Schuilen burg, was de indruk daar- 'an duidelijk zichtbaar, want, zich met tenen verrasten blik, waarin vreugde en Mijdschap doorstraalde, tot S wed er kee- tende, riep hij op eenen opgeruimden c/Ziet gij het nu, vriend Sweder! onze zaken met den bisschop nog »>o slecht niet staan, zoo als ik altijd 'olgehouden en gedacht heb, ofschoon pj u steeds hebt verbeeld, dat Hier bleef de graaf eensklaps in zijne Iriftige rede steken, door eeuen gebie- ienden wenk van Sweder, die hem het tilzwijgen oplegde, en als of hij begreep, lat hij zich te ver had uitgelaten, in de tegenwoordigheid van eenen dienaar des bisschops, zoo vervolgde hij, op bedrem- melden toon//Ik meen namelijk, zoo ik straks zeide, dat deze brave jon ker, of Johan van Arkel, geene oogmer ken hadden, om ods een ig leed aan te doen." met Rusland getroffen. De Standard bijvoorbeeld is van oor deel, dat de verkregen uitkomst alles behalve schitterend is, vooral na het rondbazuinen van het zoogenaamde Engelsche ultimatum, en het paradee ren met de mobilisatie van de vloot. De Standard vindt dat zulke snoevende aanstalten Engeland belachelijk maken in de oogen der wereld. Rusland geeft wel is waar eeniger mate toe, maar Engeland oneindig meer, wat de over- groote meerderheid van het Britsche volk gisteren nog onmogelijk geacht zou hebben. Een allicht zeer gerekt onderzoek van vreemdelingen, hooglee raren en rechtsgeleerden, staat eenigs- zins gelijk met inwilliging van Enge- lands eisch tot onverwijlde bestraffing der schuldige zeeofficieren, want de vreemde rechtbank te Vigo kan in Rusland's voordeel beslissen. Rodzjes- twenski gelijk geven en de betrokken zeeofficieren vrijspreken of bepalen dat deze slechts een berisping, ten hoogste een lichte straf verdienen. Intusschen mag de Oostzeevloot grootendeels onge moeid doorvaren, te Vigo slechts enkele schepen achterlatende. De Standard acht de bolofte der Russische regeering, dat de Oostzeevloot voortaan zooveel mogelijk dergelijke ongevallen vermij den zal, zonder eenige waarde. Als de Engelsche regeering inderdaad niets meer beoogde dan het voorafgaande, dan ware minder ophef gewenscht ge weest. De Standard is nu zeer teleur gesteld en gelooft dat de meerderheid van het Engelsche volk die teleurstelling zal deelen, ofschoon het natuurlijk vol- Nadat Sweder weder eenen verachte lijken blik op den graaf geworpen had, antwoordde hij den jonker spottend//De vriendschap en genegenheid van den hoogwaarden bisschop, straalt in deze vereerende uitnoodiging zoo zeer door, dat ik het hoogst ondankbaar zoude ach ten, indien ik mij niet ten volle bereid toonde, aan dit verzoek te voldoen. Gij kunt uwen heer dus berichten, dat Swe der van Voër3t op zijn tournooi zal ver schijnen, niet slechts vergezeld van zijn zoon en dochter, maar met eenen stoet mannen van wapenen, groot genoeg, om den bisschop te toonen, hoeveel prijs ik er op stel, om het verwijt te ontgaan, dat ik hem of zijn staat niet de behoor lijke eer wil bewijzen. Onze hoogmach- tige en viedelievende bondgenoot, Van Schuilenburg, zal daartoe gewis evenzeer geneigd zijn." //Voorzeker, vriend Sweder, voorzeker," hernam deze, met eene bijna kinderlijke blijdschap, nzal ik het tournooi van Van Arkel bijwonen, want hoewel ik niet meer, als in mijne jeugd, in het strijd perk eene lans kan breken, als daartoe, zonder dat het mij evenwel nog aan den noodigen moed ontbreekt, te ver bejaard zijnde, wil ik echter aan den feestdisch, met den beker, bewijzen, dat Gunther van Schuilenburg niets heeft tegen den hoogwaarden bisschop van Utrecht." Zich toen tot den Stichtenaar wendende, ver volgde hij Er zullen reeds veel aan doening wekt dat een bloedige oorlog met Rusland althans vermeden is. De correspondent van de Daily Chro nicle te Vigo, de eenige journalist die door Rodzwjestwenski ontvangen is, seint dat de admiraal, toen de corres pondent hem de houding van het Engel sche volk en de eischen der regee ring mededeelde, uitriep: „HetEngelsch- Japansche tractaat moet nagekomen worden. Dit is het goede oogenblik Maar Rusland zal den handschoen op nemen,dien Engeland het toewerpt. Als Engeland een gelegenheid zoekt om te vechten zal ik Vigo verlaten, de Brit sche vloot bevechten en stervenDe correspondent voegt erbij dat de Rus sische oorlogsschepen in de Noordzee ongetwijfeld ook elkaar beschoten heb ben: vier schepen zijn beschadigd. Ook de Pall Mall Gazette is zeer on tevreden over de oplossing van het Engelsch-Russische geschil. Het blad acht 't gevaarlijk dat een vreemde recht bank zal te beslissen hebben over de be- belangen van het Britsche volk, en zou wenschen dat de geheele Oostzeevloot tegengehouden werd totdat de kwestie te Vigo beslist is. Ook Rodzjestwenski zou daar moeten blijven, want „die dolle hond" mag zijn eigen schuld niet overdragen op zondenbokken van min deren rang. De liberale bladen zijn over het ge heel met de schikking ingenomen. Som mige laken zelfs in Balfour de wijze waarop hij zich te Southampton, over het incident in de Noordzee heeft uit stalten tot het feest gemaakt zijn, denk ik, brave jonker! maar gij weet misschien niet, welk wildbraad er op de tafel zal komen, en of de bisschop gezorgd heeft voor een schotel nachtegaalstongetjes, die, in olijfsolie gestoofd, Ket lekkerste gerieht uitmaken, dat immer eene menschelijke tong kan streelen, en waarvoor ik den hertog Eduard van Gelder, die ons voor eenigen tijd, op ^Rosenthal," daarop ver gast heeft, eenwig zal dankbaar blijven. Ook weet gij misschien niet, mijn goede Stichtenaar! of Van Arkel nog van dien Moezelwijn heeft, die, naar men zegt, door de Romeinen (de knapsten onder alle Christenvolken in de kookkunst, wijl men van hen verhaalt, de uitvinders te zijn van het vleeschpastijen bakken) uitgepest, en daarom eenige honderden jaren ouder is, dan het tvveeaamsvat To- kaijer van het jaar 1215. dat ik op mij nen //Schuilenburg" bewaar, en waarvan ik slechts éénmaal in het jaar //Wanneer gij op die wijze wilt voort gaan, graaf Guntherviel Van Voërst hem bits in de rede, //dan zoudt gij de zen jonker wel in de waan kunnen bren gen, als of gij op het tournooi wilt ver schijnen, enkel met het voornemen, om u een paar dagen aan des bisschops tafel te mesten." //Vriend Sweder!" hervatte de Schui- lenburger, niet zonder een lichte geraakt heid, wellicht daardoor veroorzaakt, dat hij zoo eensklaps gestuit werd in eene gelaten, nadat de premier de vorming van een commissie te Vigo had aan gekondigd, die vermoedelijk bestaan zal uit hooggeplaatste Duitsche, Fransche, Italiaansche, Russische en Engelsche zeeofficieren. Te Hull is bericht ontvangen, dat nog een treiler van de vloot uit Game cock door de Russen beschoten is. De schipper van de treiler Kennet meldt nl., dat verleden Zaterdagochtend om trent zeven Zaterdagochtend omtrent 7 uur een linieschip de boot naderde en. een schot afvuurde, dat tusschen schoorsteen en voormast over het dek scheerde. Daarna stoomde het oorlog schip weg. De Tsaar van Rusland heeft gisteren een lange audiëntie verleend aan den Engelschen gezant, Hardinge. TURKIJE. Uit Aleppo zijn te Konstantinopel voor het eerst berichten ontvangen over een ernstig gevecht, dat Turksche troepen met den oproerigen Koerdenstam Ka- rakitsj in den omtrek van Orfa (wila- jet Aleppo) hebben geleverd en waar in deze stam geheel verslagen is. Koerd Ibrahiem pasja leidde de expeditie, welke de razzia tegen den stam heeft uitgevoerd. De verliezen van de troe pen waren betrekkelijk groot, namelijk een officier en twaalf man gesneuveld, een officier en twintig man gewond. Pe verliezen van de Koerden moeten veel grooter zijn. De Engelsche con sul Bamham te Aleppo heeft zich ter inwinning van inlichtingen, naar Orfa begeven. verhandeling over een thema, dat bijna alleen zijne beperkte gedachten had op gevuld, „als gij denkt, dat ik met dat doel den bisschap ga bezoeken, dan hebt gij u deerlijk vergist, naardien het nim mer mijn gewoonte is> om op reis te gaan, zonder mijn eigen kok en keuken gereedschappen mede te voeren, ten einde niet geheel afhankelijk te zijn van den gastheer, bij wien ik mijnen intrek neem." //Gij hoort het, jonker!" zeide Van Voërst, spottende, //dat wij uwen meester zullen bezoeken, hem alle mogelijke eer aandoende, zonder hem echter, en vooral mijn edele vriend, Gunther van Schuilen burg, lastig te vallen." //Gij geeft eene te ruime uitlegging aan mijne woorden," hernam graaf Gun ther, met eenige drift, „ik zeide niet, dat ik weigerde, des bisschops spijzen te nut tigen of van zijnen wijn te proeven; in tegendeel, ik zal beiden de noodige eer aandoen, vooral als er een schotel met in olijfolie gestoofde nachtegaalstongen op //Genoeg voor ditmaal!" viel Van Voërst den ijverigen spreker weder in de rede, //volg mij thans, graaf Guntheropdat wij de noodige bevelen kunnen geven voor den tocht naar Utrecht, en ik tevens aan dezen bisschoppelijkeh afgezant eenen bpker wijn kan zenden, opdat onze toe komende gastheer ons niet kan beschul digen, dat wij zeiven de plichten der gastvrijheid hebben vergeten."

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1