Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. geeft, en dat de Russische staatstlieden zich vergissen als zij denken, dat de Engelsche natie in de stemming ver keert, om zich met een talmend gevoerd onderzoek te laten afschepen. De Times zegt, dat als er niet on verwijld behoorlijke voldoening gegeven wordt, het publiek verwacht dat de Oostzeevloot ter hoogte van Vigo of Gibraltar door het Engelsche kanaal- eskader tegengehouden zal worden. Naar de Globe uit Portsmouth ver neemt, zijn Woensdag voor het eerst sedert het bericht van de Russische gewelddaad, teekenen van ongewone oorlogstoerustingen te Portsmouth waar te nemen. Er zijn bevelen ontvangen om de uitrusting van zekere schepen van de reserve te verhaasten. De kruisers, die klaar zijn om dienst te doen, hebben bevel zich gereed te- houden, teneinde binnen een korten termijn zee te kunnen kiezen. Het geheele rapport van den chef van het Russisch eskader generaal-ad- judant Rodzjestwenski is gisteren aan Lord Lansdowne medegedeeld. Daarin wordt verklaard, dat er nooit eenig opzet heeft bestaan om op trawlers te schieten. Indien een verdwaald schot een van de booten heeft geraakt, dan is dit zuiver bij ongeluk geweest. Tus- schen de visschersvloot werden echter door de Russische officieren twee stoom- booten opgemerkt, die met grooten spoed voeren en er precies als torpe dobooten uitzagen. De admiraal kwam tot de overtuiging dat het Japansche booten waren. Hij meende, dat zijn eskader slechts op een van deze sche pen had geschoten. De admiraal ont kende met nadruk, dat een der Rus sische booten achter bleef en geen booten uitliet om de gekwetsten te hel pen. Zijne officieren kwamen heel niet te weten, dat een der trawlers door een schot was geraakt. De admiraal spreekt zijn leedwezen en dat der ge heele vloot erover uit, dat eenige traw Ier schade leed en er personen gedood zijn en gekwetst. Hij voegt daaraan toe, dat de twee schepen, waarop is geschoten, beslist het type van oorlogs schepen hebben gehad. AXEL, 28 October 1904. Woensdagmiddag had alhier een vrij ernstig ongeluk plaats. Een 8-jarig jongetje C. H. wonende op de Sassing wilde op een wagen klimmen welke een der weegbruggen nabij het station een knaap van den trotschen Van Ar kei, mijne dienstmannen binnen mijne muren beleedigt, even als of het gemeene we vers en wolkammers waren Bij St. Fei ten was het niet, dat ik den naam niet wil dragen mijne wraak te koelen op jonge vlasbaarden, die beter geschikt zijn om het spinnewiel te draaien dan het zwaard te voeren, ik zoude uwen verwaanden meester in u een voorbeeld geven, op welke wijze Sweder van Voërst de trotsche vernederingen van den kaal- koppigen bisschop weet te straffen. Eene lichte trilling dei lippen van den jongen Stichtenaar, deed een antwoord te gemoet zien, geheel passende op de taal van den baron en dit vermoeden bleek niet onjuist te zijn, want nauwelijks had Sweder geëindigd, of Arnold hernam op eenen scherpen toon „Ik weet het, heer Van Voërst! dat mijn zwaard zoo dikwerf niet in menschenbloed gedoopt is als het uwe, doch dit belet niet, dat ik moed genoeg heb, u op dit oogenblik te verzekeren, dat ik mijnen heer, den bisschop, zal verwittigen, dat zijne die naars, bij een vreedzaam bezoek op den Stins Voërst, niet alleen bloot staan aan de beleedigingen van de krijgslieden en dienstknechten, maar dat zelfs heer Swe der van Voërst niet schroomt, hen te dreigen het recht te zullen schenden, hetwelk zelfs door de wildste volken als heilig wordt beschouwd en geëerbiedigd. Schitterend blonk het donkere oog, en alhier verliet. Ongelukkig kwam hij met de beide beenen tusschen de spa ken van een der achterwielen, zoodat hij medegetrokken werd en tusschen dat wiel en den wagen bekneld raakte, zoodanig dat het wiel niet draaien kon, maar over den grond sleepte. Door het geroep der toeschouwers werden de paarden dadelijk tot- staan gebracht; de wagen moest achteruit gereden wor den om den knaap uit zijn benarde positie te bevrijden. Het jongetje werd recht gezet, doch viel dadelijk neer, want bij onderzoek bleek, dat beide beenen waren gebroken het eene boven den enkel en het an dere aan het bovengedeelte van het dijbeen-. Op een vensterluik van het weegbrughuisje werd de jongen naar dokter Ittmann gebracht, die de noo- dige deskundige hulp verleende. Later is hij naar de ouderlijke woning ver voerd. Deze week slaagde te Breda voor de acte vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek o. m. A. B. Schelleman, leerling aan de Rijksnormaallessen te Axel. Op de voordracht voor onderwij zeres aan een o. 1. school te Vlissingen komt als nummer 3 voor mej. J. F. Moes, te Axel. Op de voordracht voor onderwij zeres aan de o. 1. school te Philippine zijn geplaatst de dames Van Bossum, Westdorpe, J. F. Moes, te Axel, L. de Pauw, te Eede en Baetens, te Yerseke. De heer A. Frelier van Groede is benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Zaamslag. Dinsdag' had te Zuiddorpe ten huize van P. Verbiest en ten verzoeke van de wed. en erven van dhr. C. L. Mels aldaar, door de notarissen P. Dreg- mans te Axel en Daey-Ouwens te Hulst de toewijzing plaats van de volgende onroerende goederen. a. Een woonhuis, verdere gebouwen en aanhoorigheden en erf groot 2 a. 07 c.a. voor f 1460 den hoop aan dhr. F. J. Mels te Zuiddorpe. b. 93 a. 79 c.a. of 2 gem. 32 r. bouw land en verdere gronden en daarop staande gebouwen, voor f 700 per gemet of f 1473.36 geheel aan dhr. J. A. Lyp- pens, onderwijzer te Zuiddorpe. c. 1 h. 81 a. 60 c.a. of 4 gem. 22 r. bouwland voor f 700 per gemet of f2852.78 geheel aan dhr. P. J. H. Ver hoeven te Zuiddorpe. rood zwol de wang van den baron op, toen hij, zich met klimmenden toorn tot den graaf Van Schuilenburg wendende, uitriep: „Alle duivels! Gunther! hoort gij het, welke taal deze verwijfde knaap durft voeren Het is, als of hij denkt, dat zijn nek van ijzer en staal is Bij mijne zaligheid ik zoude lust gevoelen, om hem van het tegendeel te overtuigen, door zijnen trotschen kop even voor zijn voeten te leggen. „Vriend Sweder!' hernam de graaf Van Schuilenburg, die, gedurende dit heete gesprek, zijnen strijdlustigen bond genoot herhaalde malen aangestooten en toegewenkt had om zich te matigen, „ik denk dat deze jonker een te verstandig hoofd bezit, om te gelooven, dat 't bij hem op eene andere wijze, dan bij andere Christenmenschen op de schouders is vastgehecht; terwijl het wijders onmen- schelijk dom zou zijn, dit, bij wijze van proefneming, te onderzoeken weshalve ik het door u gedaan voorstel, om deze proefneming in het werk te stellen, niet noodig acht of goedkeur. Liever zoude ik zien, naardien de tijd langzaam be gint te naderen voor het vroegmaal, dat gij hem met korte woorden afvraagt, wat zijne boodschap is, terwijl ik niet kan veronderstellen, dat hij hier is gekomen, enkel met het doel, om u of uwe knapen te beleedigen." Een smadelijke, diepe verachting uit drukkende, blik was het antwoord, dat d. 85 a. 70 c.a. of 1 gem. 277 r. bouwland voor f 700 per gemet of f 1326.27 geheel aan dhr. A. B. Mels, rijks-ambtenaar te Roosendaal. e. 1 h. 24 a. 40 c.a. of 2 gem. 237 r. bouwland voor f685 per gemet of f 1911,15 geheel aan In de week van 19 tot en met 25 October kwamen in de provincie Zeeland voor 7 gevallen van diphteritus en wel te Hulst 5, Sas van Gent en Sta- venisse elk 1 en 2 gevallen. Moderne Borduurkunst. Aangezien het reeds als bewezen mag worden aangenomen, dat door het borduren op de Singer-naaimachine als het ware een nieuw veld voor vrouwelijke bezigheid geopend is, zullen voorzeker velen onder onze lezeressen met groote belangstel ling hooren, dat de Singer-Maatschappij binnenkort in Ter Neuzen 'n volledigen cursus in het moderne bordufen zal doen houden. In dezen cursus zullen geheel gratis de meest verschillende soorten van bor duurwerken onderwezen worden, zoo als bijv. platsteek, puntsteek, koord- borduren, monogram borduren, Smyrna- borduren, enz., enz. en vestigen wij daarom de attentie van bezitsters van Singer-naaimachines op deze uitstekende gelegenheid om zich in het moderne borduren en stoppen te bekwamen en zoodoende nog veel meer nut dan tot nog toe uitde Singer-machine te trekken. Zij, die van dezen cursus wenschen te profiteeren, dienen zich aan te mel den aan het kantoor van de Singer- MaatschappyKorte Delft 21Middelburg. Uitsluiteüjk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 30 October 1904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 me Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littooij. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v d. Kamp Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. de baron aan zijnen bondgenoot gaf, en zich toen weder tot Arnold wendende, zeide hij „Welnuniemand zal mij het verwijt kunnen doen, dat ik de eerste was, die tot eene veete met den bisschop Van Arkel aanleiding gaf; ik zal daar om de verwaande taal van dezen knaap vergeten. Zeg dus nu kortaf, met welke zending gij door uwen meester belast zijt, opdat gij, na aflegging van uwe bood schap, uwen bisschop van mij, en van den dapperen graaf Van Schuilenburg, de verzekering onzer achting kunt bren gen," vervolgde Van Voërst, met eenen spottenden grimlach. „Gelijk deze edele graaf'veronderstelde, was het noch de bedoeling mijns meesters, noch die van mij, om uwe edelheid eenige reden tot ontevredenheid te geven. In tegendeel had mijne komst ten doel, om zoowel uwer genade als den graaf Van Schuilenburg het verzoek van den bis schop over te brengen, om het aanstaande tournooi, dat zijn hoogwaarde op St, Ju- dasdag te Utrecht zal geven, met u beider tegenwoordigheid "te vereeren." Wordt vervolgd). Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting 28 October 1904. J. P. v. K-, 26 jaar oud, J. H., 26 jaar oud, landbouwersknechts te Hon- tenisse, zijn wegens mishandeling ieder veroordeeld tot 9 m. gevangenisstraf. Ie. J. J. B., 33 jaar oud, 2e. J. J. B., 22 jaar oud, 3e. J. J. B., 20 jaar oud, kooplieden te Ter Neuzen, zijn wegens mishandeling veroordeeld, de le. en 3e. ieder tot 14 dagen, de 2e. tot 3 maanden gevangenisstraf. P. J. d. P., 14 jaar oud, zonder be roep te: Clinge is wegens dierenmishan deling veroordeeld tot 7 d. gevangenisstr. A. v. d. W., 14 jaar oud, koeherder te Overslag, gedetineerd te Middelburg, is wegens brandstichting ontslagen van rechtsvervolging met last tot zijne op zending naar een rijksopvoedingsge sticht tot den leeftijd van 18 jaren. le. L. O., oud 14 jaren, 2e. C. J. O., oud 11 jaren, 3e. E. A. L., 12 jaren oud, allen zonder beroep, de le. en 2e. te Sluiskil (Ter Neuzen) de 3e. te West dorpe, zijn wegens strooperij veroordeeld ieder tot f 1 boete subsidiair 1 d. hecht. P. K., 51 jaar oud, schippersknecht te Ter Neuzen, is wegens wederspan- nigheid veroordeeld tot 1 maand ge vangenisstraf Men meldt aan het Dagbl. v. N. Br. het volgende uit Chaam: Woensdagavond waren de brigadier der marechaussee te Alphen J. F. Fij- naut, met de beide marechaussee's Mar tens en Gomers, benevens de gemeen teveldwachter J. Reijntjes, op surveil lance op het gehucht Heikant, onder deze gemeente, om te trachten eenige stroopers in handen te krijgen. Daar toe verscholen zich de beide eersten in het houtgewas ter zijde van een akker, terwijl de beide laatsten aan den anderen kant van den akker plaats namen. 'tWas omstreeks negen uur, dat zij twee personen over den bovengenoem- den akker zagen komen. De een droeg een brandende acetyleenlantaarn, als lichtbak dienstdoende, de ander een geweer. Toen zij ter hoogte van de schuilplaats der maréchaussée waren gekomen, sprongen deze voor den dag. Op hetzelfde oogenblik wendt de ge weerdrager zich om naar den brigadier Fijnant, er knalt een schot en de bri gadier valt doodelijk gewond neer. Het volle schot had hem in de linkerzijde getroffen, en daar zulk een wonde ver oorzaakt, dat de ingewanden bloot lagen. De lantaarndrager had intusschen, na de lantaarn weggeworpen te hebben, de vlucht genomen, terwijl ook de los ser van het schot aan den haal ging met het geweer in de hand, juist in de richting van de beide andere dienaren der politie. Deze zetten hem na, doch eerst nadat de maréchausseé Gomers een schot gelost had en voor de tweede maal riep te zullen schieten, werd de vluchteling tot staan gebracht en on- middelijk gearresteerd. Ook de licht drager werd gepakt, waarna beide naar het arrestanten lokaal alhier gevoerd werden. De veldwachter was reeds vooruit gesneld, om iemand per fiets naar den dokter en den geestelijke te zenden. Onmiddellijk snelde de kapelaan onzer gemeente naar de plaats des onheils, om den stervende de genademiddelen der H. Kerk toe te dienen, doch hij kwam reeds te laat. De brave briga dier, dien we èn als politiedienaar, èn als mensch hebben leeren hoogachten, lag reeds zielloos neer, gevallen als een offer van zijn plicht. Ook de dokter verscheen zoo spoedig mogelijk ter plaatse, doch kon slechts den dood constateeren. In afwachting van de justitie uit Breda, die dadelijk gewaarschuwd is, is het lijk van den verslagene neder- gelegd in de openbare school.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2