m No. 58. Woensdag 28 October 1804. 20 flani*^. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Buitenland. Landbouw. 4XELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrydagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Van de zware nederlaag die twee Ja pansche divisies zouden geleden hebben met een verlies van 12,000 krijgsge vangenen is nog niets naders ver nomen. Het bericht, dat uit particuliere bron komt, is uiterst onwaarschijnlijk. Op de Japansche legatie te Londen ge looft men er niets van, en te Petersburg schijnt men in ambtelijke kringen er evenmin iets van te gelooven, anders zou zeker al wel iets erover bekend zijn gemaakt. Evenmin is er eenige bevestiging van de geruchten die reeds van een opruk ken der Japanners in de buurt van Moek- den spraken. Ook daartegen spreekt al wat men van den toestand te weten kan komen. De Japanners maken, voor zoo veel na te gaan is, nog volstrekt geen toebereidselen om de stellingen, die zij na de mislukte aanvallende beweging der Russen in het midden der vorige week hebben ingenomen, te verlaten. Terloops de opmerking, dat deze stellin gen verder naar het noorden liggen dan de positie die het Japansche leger vóór dien bezet hield; feitelijk kunnen de Japansche voorposten te Sjahoe-poe over de vlakte heen de pagoden van Moek- den zien. De stelling der Japanners schijnt onge veer begrensd te worden door de Sja-ho en strekt zich dus in een naar het noor den gerichten hal ven kring uit van een punt ten westen van Jen-tai tot aan den bergpas ten zuiden van Pan-sioe-poe (ten noorden van Pun-si-hoe). Aan de over zijde van de Sja-ho hebben de Japanners nog een enkel punt bezet, Lin-sji-poe, vlak bij den spoorweg, maar hunnerzijds handhaven de Russen zich in stellingen op den linkeroever van de Sja-ho-poe. Koeropatkin schijnt geen lust te heb ben, het terrein tusschen de Sja-ho en de Hoen-ho te ontruimen, om zich achter laatstgenoemde rivier, bij Moekden terug te trekken. Dit terrein, dat wordt door sneden door met de rivieren evenwijdig loopende vrij steile hoogten met ravijnen ertusschen, moet uitnemend geschikt zijn ter verdediging; de Japanners hebben dat ook reeds ondervonden. Daar het station -Sja-ho, niet ver ten zuiden van Moekden, nog in het bezit der Russen is, kunnen zij daar evengoed de verster kingen afwachten, die iederen dag uit Europa aankomen voor de gemeenschap met de overzijde van Hoe-ho schijnt Koer opatkin niet bang te zijn. Zoo staan de beide legers tegenover elkaar als levende muren, zonder dat te voorzien is welke van de twee het eerst zal moeten wijken. Een Duitsch militair deskundige schrijft over de uitkomst van den slag bij Jentai De eerste aanvallende beweging van Koeropatkin is mislukt en de vernieuwing ervan is zeer twijfelachtig. De Japanners hebben een overwinning behaald, maar hebben niet meer de kracht gehad, er partij van te trekken. Tallooze offers zijn vergeefs gebracht, omdat er geen beslis sende keer in den oorlog gekomen is. Yoorloopig behoeven de Japanners ook met de toeneming in getalsterkte van het Russische leger bij hun operatieve rekening te houden, daar het 8ste leger corps dat thans aangevoerd wordt, maar juist voldoende zal zijn, om de leemten, die de tiendaagsche slag gemaakt heeft, aan te vullen. De technische onmoge lijkheid om in drie weken meer dan een legercorps langs den Siberischen spoor te vervoeren, stelt aan de verster king van de Russen zeer bepaalde gren zen en had den Russischen aanval moe ten tegenhouden. In het belang van de Japanners zou het thans zijn, niet weer een lange rust poos in de krijgsverrichtingen te laten intreden, want voor hun stelling bij Jen tai vormt Moekden een gestadige bedrei ging. Eerst wanneer zij Moekden en het in de nabijheid gelegen Tiëling genomen hebben, zullen zij de verdere ontwikke ling van de oorlogsgebeurtenissen kalm tegemoet kunnen zien. Voorloopig zal hun echter de kiacht voor zoo veelom vattende krijgsverrichtingen ontbreken en de rustpoos dus onvermijdelijk zijn. In deze gevechten hebben tegenover elkaar gestaan 10 Japansche divisies met 12 reserve-brigades 237,000 man infan terie, 50 eskadrons ruiterij en 648 ka nonnen aan Russischen kant negen leger corpsen met 236,000 man infanterie, 71 sotniën kozakken en 654 kannonen. De sterkte was dus aan weerszijden onge veer gelijk. Voor een hernieuwing van den onbeslist gebleven kamp zullen dus beide partijen groote versterkingen noodig hebben. De Russen rekenen daarbij op het corps van Linejwitsj uit Wladiwostok, ongeveer 40,000 man, de Japanners'op het belegeringsleger voor Port Arthur. Dat maarschalk Ojama vandaar 70,000 man ontboden zou hebben klinkt echter niet waarschijnlijk. Een dergelijke ver zwakking van het insluitingsleger zou een al te groote verlichting zijn voor Port Arthur en het zedelijk weerstands vermogen van de verdedigers aanmerke lijk versterken. Een correspondent van de Petit Pari- sien weet te vertellen dat van de 35,000 gewonde Russen die dezer dagen te Moek den binnengebracht zijn, er reeds 7000 zijn overleden. Oogstoverzicht. De St. Ct. no 247 bevat het oogstover zicht van 15 October 1904; het is een overzicht van den oogst van eenige voeder en wortelgewassen, alsmede van eenige vollegrondstuinbouwgewassen, bewerkt door den inspecteur van den landbouw, volgens gegevens verstrekt door de rijks- landbouw- en rijkstuinbouwleeraren. Het eerstvolgend oogstoverzicht, den uitzaai en den stand der wintergewassen betreffende, zal omstreeks begin Decem ber verschijnen. Wat de voeder-en wortelgewassen be treft, ontleenen we aan dit verslag het volgende: De uitkomsten van den aardappeloogst zijn over het algemeen gunstigop de dalgronden, waar hoofdzakelijk fabrieks aardappelen worden geteeld zelf zeer gunstig. Wel deed de droogte op hoog gelegen akkers nadeel aan den groei en wordt hier en daar geklaagd over door wassen, maar dit blijven toch uitzonde ringen. De aardappeloogst leverde dan ook over het algemeen redenen tot tevre denheid. De gevreesde ziekte vertoonde zich slechts in geringe mateslechts in slechts in het Westland en in Zeeland wordt daar melding van gemaakt. De qualiteit wordt algemeen geroemd en ook de geoogste hoeveelheid viel mede. Alleen de jammen, welke als consumtie-aardappel op de klei tot voor korten tijd zulk een goeden naam hadden, leverden dit jaar weder teleurstelling en het is te verwach ten dat van deze soort in het vervolg niet veel meer zal worden uitgezet. Ten gevolge van vraag van het bui tenland zijn de prijzen hoog en zulks geldt ook van de aardappelmeel-prijzen. Voor zoover de kleistreken betreft is de opbrengst zeer goed o. a. in Zeeland. Ten gevolge van den geringen regen val is de oogst van suikerbieten dit jaar niet groot wat hoeveelheid betreft, maar het gehalte aan suiker is buitengewoon hoog, zoodat de landbouwers, die hun bieten op gehalte verkochten, dit jaar goede zaken maken. Er is dit jaar ech ter heel wat minder land met suiker bieten beteeld dan vorige jaren. In het algemeen is de opbrengst niet meer dan vrij goed. In Zuid-Holland en in Zeeland, waai de uien hoofdzakelijk worden geteeld, was dit jaar eene betrekkelijk geringe oppervlakte er mede bezet. Niettegen staande nog al geklaagd wordt over in sectenschade, was de opbrengst in Zeeland o-oed. Ten gevolge van misgewas in het buitenland zijn de prijzen van uien dit najaar buitengewoon hoog, zoodat de ver bouwers goede zaken maken. Van de mangelwortels kan ongeveer hetzelfde worden medegedeeld als het geen van de suikerbieten is gezegd. Ze zijn klein van stuk maar het gehalte is goed. Op de klei is de oogst in Zeeland vrij goed. Ook koolrapen leverden slechts eene matige opbrengst, doch van deugdelijk gehalte. Ten gevolge van de droogte was de opkomst van stoppelknollen zeer onre gelmatig en bleef het in groei uitermate treurig. Op verschillende plaatsen is de oogst mitsdien als mislukt te beschouwen boven het matige komt zij nergens en in de meeste gevallen is de stand slecht. Slechts uit Zeeland, waar in enkele ge meenten van het Oostelijk deel van Zeeuwsch Vlaanderen stoppelknollen op de klei worden verbouwd, luiden de be richten omtrent den stand zeer goed. Hetzelfde hetgeen omtrent stoppel knollen wordt medegedeeld, geldt ook voor herfstspurrie. De berichten luiden allerwege dat de stand vrij slecht en slecht is. Tengevolge van gebrek aan weiden voor het vee is bijna nergens sprake ge weest van eene tweede snede van het gras. Alleen die landen, die niet geschikt zijn om te weiden, zooals vloeiweiden en zeer lage broekgronden, werd twee maal gemaaid en deze leverden eene goede opbrengst. Wat de tweede snede klaver betreft, zoo was de opbrengst op de klei in het algemeen slecht, vrij goed en matig. De stand van de stoppelklaver is over het algemeen weinig bevredigend. Wat de oogst van klaverzaad betreft, welke uitsluitend van de tweede snede wordt gewonnen, zoo wordt de kwaliteit van het zaad algemeen geroemd. De aanhoudende droogte heeft op de naweide zeer ongunstig gewerkt, terwijl ook veelvuldige nachtvorsten in de maand September nadeelig werkten. Algemeen wordt dan ook door de weiboeren ge klaagd over schrale weiden en bijgevolg geringe melkopbrengst. Slechts daar, waar men het geluk had plaatselijke regenbuien te hebben was de stand van het grasgewas aanmerkelijk béter. Ove rigens leden uit den aard van de zaak de hoog gelegen perceelen het meest; veenachtige, vochthoudende perceelen leverden hier en daar zelfs een goede weide voor het vee. Omtrent de volle-grondstuinbouwge- wassen het volgende De aanhoudende droogte werkte in de meeste streken ongunstig op de ontwik keling van koolgewassen. De prijzen van alle koolsoorten zijn, tengevolge van veel vraag van het buitenland, hoog, zoodat de koolverbouwers dit jaar goede zaken maken. De stand van bloemkool was matig, o. a. in Zeeland. De stand van roode kool was vrij goed, o. a. in Zeeland. 'M Ct.) 1 AXEL, 25 October 1904. Zaterdag 22 October vergaderden te Hulst de afgevaardigden van de af- deelingen in Z. VI. O. D. van het Nederl. Onderwijzers Genootschap, de vereeni- ging van Hoofden van scholen in Neder land, en den Bond van Nederl. Onder w. Er werd besloten drie openbare ver gaderingen te beleggen n.l. te Ter Neu zen, Axel en Hulst, waarop besproken zal worden: Het goed recht van de Open bare School en de onderwijswet van Dr. Kuyper. Sprekers om op deze verga deringen op te treden zijn uitgenoodigd. Ook werd nog besloten een deputatie af te vaardigen naar de Kamerleden Hennequin en Fruytier om een betere regeling der wachtgelden bij deze hee- ren te bepleiten. In een Zondag te Ter Neuzen ge houden vergadering van Roomsch Ka tholieke kiezers werd voor de a. s. ver kiezing voor een lid van den raad can- didaat gesteld de heer G. A. Standaert. Aan de universiteit te Amsterdam slaagde Zaterdag voor het Theor. Apo thekers-examen de heer E. H. T. van Borssum Waalkes, van Ter Neuzen. Tot gemeen te-veldwachter te Wa terlandkerkje is benoemd S. W. Serlé, metselaar te Sluiskil. Op de voordracht voor een te benoemen onderwijzer aan de o. 1. school B te Zierikzee staat nummer éen de heer J. P. Leenhouts, thans te Zaamslag.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1