Landbouw. Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. de wintermaanden de werkeloozen in kolonies onder te brengen. Daarbij zou scheiding gemaakt worden tusschen de werklieden, die eenvoudig buiten ver dienste zijn, en de menschen die men beroepsarmen zou kunnen noemen. Onder deze laatsten zou ook nog verschil gemaakt kunnen worden. Men moest dan echter bevoegdheid hebben om deze menséhen iri de kolonies te houden, zeg drie maanden lang. De Minister zon zien of de regeering daaraan geen mouw kon passen. Hij Zou nu een vergadering bijeenroepen van vertegen woordigers uit de Londensche gemeente besturen. Een Ongevallenwet voor landarbeiders. Een landbouwer schrijft aan hefr-Soc. Wkbl. Men is gewoon zich den landbouw voor te stellen als een dood onschuldig bedrijf. Niets is minder juist. Onze omgeving met paarden en vee, met ploegen, hooivorken of zeisen* ja heel dikwijls met machines, als haksel-, dorschmachine of centrifuge, soms zelfs met stoommachines, brengt wel degelijk gevaar mede. Het is dan ook een feit, dat in ons landbouwbedrijf dagelijks ongelukken voorkomen. Ik zal mijnen lezers geen cijfers voorleggen. No. 71 van Soc. Weekbl. bevat daarvoor een leerrijk staatje. Ik ben evenwel over tuigd dat als wij eens een ongevallen wet voor landarbeiders hebben, en wy krijgen daarmede een overzicht over alle ongevallen, die in ons bedrijf over 'tgeheele land, bv. gedurende één jaar zijn voorgevallen, velen de handen inéén zullen slaan en zullen uitroepen „Neen, erg hadden wij 't niet ver wacht!" Dan nog meer dan nu zal men onze vraag billijken, dan zal men misschien zeggen, dat wij gelijk hadden, toen wij beweerden Een ongevallenwet voor landarbeiders is als brood zoo noodig. Nu kennen wy alleen de ongelukken, die zich voordoen in onze naaste om geving. En zijn deze luttel in aantal De gemengde berichten in onze plaat selijke bladen geven er het antwoord op. Het is Diet tegen te spreken, dat met het invoeren van steeds meer' machines het gevaar van ons bedrijf steeds grooter wordt. Wie onzer lezers herinnert zich thans niet iemand, ver ongelukt in het landbouwbedrijf'? En hoe ging het dan dikwijls met de over blijvers, met vrouw en kinderen Over vuur laat heer Sweder slechts één wenk geven, en wij zullen onzen braven Huch volgen, om den paap uit zijn nest weg te slepen, al had hij ook al zijne kaal koppen om zich heen, en daarenboven een vendel duivels tot lijfwacht Arnold, die deze en meer andere ge sprekken hoorde, sloeg daarop echter geene de minste acht, maar zijnen blik rondwendende, beschouwde hij van alle zijden de zonderlinge sterkte van den Stins, tot eindelijk zijn oog op de boven verdieping van liet achtergedeelte, dat de woonvertrekken van den baron en zijn gezin bevatte, viel, en toen het ook daar eenigen tijd zoekend had rondge weid, bleef het eensklaps op een punt rusten, hetwelk voor een der hooge kruis ramen zichtbaar was, en eene vrouwe lijke gedaante bleek te zijn toen nam hij de toppermuts van zijne krullende haarlokken, en eene bevallige buiging makende, sloeg hij den blik ter neder, terwijl te gelijk een lichte blos over den bleeken wang vloog; maar toen hij zijn oog weder naar het vorige punt bracht, was de gestalte reeds verdwenen. Thans trad de hoofdman Hugh weder uit het binnenste van den Stins te voor schijn, en den jongen Stichtenaar nade rende, zeide hij //Heer Sweder wacht u, jonge knaapmaar indien gij wenscht nog langer dan dezen dag, uw hoofd tusschen de schouders te dragen, zoo zorg dat gij bij den baron andere toonen geleverd aan de publieke liefdadigheid of aan 'teen of andere armbestuur. Zoo ook wanneer een werkman door een ongeluk tijdelijk ongeschikt is tot werken. Een ziekenfonds moge bij sommigen in de eerste behoeften voor zien, by lange na is dat niet voldoende om én 'tgemis van .verdiensten èn de meerdere levensbenoodigdheden voor den zieke te dekken. Dan wordt zoo'n arbeidersgezin, dat 't geheele jaar door in zijn eigen onderhoud voorziet, ja dat misschien jaren heeft gedaan, gedwon gen schulden te maken of armlastig te worden. Armlastig. Als een centenaargewicht moet dat dunkt mij, drukken op het hoofd van zoo'n werkman. Gedwongen, door nood gedwongen, een aalmoes aan te nemen, genadebrood te etenEn om nu te zorgen, dat zoo'n arbeider dat brevet van' armlastig te zijn gewéést niet al te gauw van zich afgooit, om te zorgen, dat hij nog lang na zal gevoelen, wat het zeggen wil, armlastig te zijn ge wéést, daarom ontneemt de wet hem voor 't volgend jaar zijn eerste burger recht. Hij wordt van de kiezerslijst ge voerd, want hij bezit nu niet meer de bij de Grondwet vereischte kenteekenen van maatschappelijken welstand. Alsof het de schuld van den werkman was, dat hij een ongeluk kreeg en niet in staat was, zichzelf te beschermen. Eén voorbeeld uit vele wil ik nemen omdat ik dat van nabij heb gadege slagen, ja, omdat ik dat als 't ware heb n^edegeleefd. Hij was jong, twintig jaar, boeren arbeider en jongste zoon van een op leeftijd gekomen ouderpaar, 't Is Febru ari, winterin de schuur is men aan 't dorschen. Hij valt van een hoogte op de deel en wordt half dood thuis gebracht. Wat al zorgen voor zoo'n gezinWat linnengoed, om maar iets te noèmén, was niet noodig om dé wonde in den rug schoon te houden. Versterkende middelen, minder ver diensten Aan ellende geen gebrek. Gedurende tien weken keerde ons zie kenfonds hem f 4 per week uit. Toen was 't afgeloopen. Reglement en vooral kas verboden meer te geven. De werk gever verlengde dezen termijn met een paar weken; toen naar 'tarmbestuur, dat dan ook een- kleinigheid zou doen. En gerust, het was klein, wat het arm bestuur deed. Twee jaren gesukkeld, •gebroken naar lichaam, niet meer ge schikt voor 't boerenbedrijf. En toch is hij nog jong. Drie-en-twintig nu, en wat zal zijn toekomst zijn? Wij antwoorden „Dat weten wij niet. Maar wat wij wel weten isdat hij verongelukt is in 't landbouwbedrijf en dat hij thans rondloopt als een aanklacht tegen de maatschappij, die in deze leemte niet voorzag als een aanklacht tegen ieder, die niet wil medewerken aan het spoedig tot stand komen van een ongevallenwet voor landarbeiders." Dat was éen voorbeeld uit vele. Met hoevele andere zou dit niet kunnen worden aangevuld. Moge dit bij vele andere een nieuwe prikkel zijn, om het besef steeds meer levendig te doen worden, dat een onge vallenwet voor landarbeiders is als brood zoo noodig AXEL. 21 October 1904. In een vergadering der Christe lijke werkliedenvereeniging Bid en Werk alhier is besloten een ondersteunings fonds op te richten. Midd. Crt. blaast, dan gij voor eenige oogenblikken uit uwe schuiftrompet hebt gestooten; want bij St. Feiten! de baron is kittel- ooriger dan een wild paardenveulen!" Arnold beantwoordde deze toespraak niet, maar stilzwijgend achter den hoofd man voortgaande, beklom hij met hem de breede steenen trap, die, gelijk wij boven beschreven hébben, toegang gaf, tot de eigenlijke verblijven van den baron Sweder van Voërst. Wordt vervolgd Men schrijft uit Hulst aan de N. R. Crt.In de laatste dagen hoort men niets meer omtrent de plannen van het leggen van een stoomtram van hier naar St. Nieolaas. Naar wij vernemen, moet een der voornaamste geldschieters zich teruggetrokken hebben en nu zal er waarschijnlijk van deze tram niets komen. Gelukkig voor deze streken is de totstandkoming van de stoomtram Hontenisse-Selzaete met een zijtak van Zuiddorpe naar Sas van Gent thans verzekerd. Voor den grooten internationalen tooneel- en voordrachtenwedstrijd, uit geschreven door de letterlievende ver- eeniging „Ernst en Luim" te Hulst, te houden op Zondagen 27 November, 8 Januari, 22 Januari en 29 Januari, zijn in 't geheel ingeschreven: 12 comische en 16 ernstige voordrachten, 4 duo's en 8 tooneelstukken. De jury bestaat uit de heeren: Ch. Burm, muziekdirecteur te Hulst, L. H. Scheffers, regisseur te Hulst, W. C. Imandt, hoofd der school te St. Jansteen en A. Geerards, hoofd eener school en tooneelregisseur te Koewacht. In de vergaderingen van de pol derbesturen van Moerspui, Zuiddorpe- Noorddeel en Zuiddorpe Zuiddeel is met algemeene stemmen besloten het toe gestane subsidie voor de tram Selzaete —Walsoorden met 1IS te verhoogen en toe te treden tot het waterschap. Ingelanden van den Oudenpolder be sloten een subsidie van f2000 te ver- leenen aan denzelfden stooomtramweg mits de zijtak Sas van Gent gelegd wordt via den Zwartenhoek, dus langs dien polder. De ter zake van den diefstal te Zaamslag in arrest genomen vrouw is Maandag weer in vrijheid gesteld. Te Sas van Gent hadden Maan dag twee ongelukken plaats. Des middags werd de vrouw van den tolgaarder Piet Gilson, terwijl zij bezig was tolgeld in ontvangst te nemen van een voorbij komenden wagen, door een automobiel gegrepen en een eind weegs medegesleept. Aan hoofd, armen en beenen gekwetst, werd zij met mede hulp van den eigenaar van de automo biel, den heer P. Malotaux, in hare wo ning gedragen. Een door dezen uit Assenede ontbo den geneesheer vond haar toestand bevredigend. Des avonds werd op het stations emplacement den spoorwegarbeider Jan Braet bij het rangeeren een been af gereden. Hij was van de trede der locomotief gevallen en kreeg toen de wielen van tender en verscheidene wagens over het been. Hij werd door twee Belgische geneesheeren behandeld. Midd. Crt. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren, voormiddags te Sint Nieolaas (Waas) no 48 Statiestraat do. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL Zondag 33 October L904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds. J. B T. Hugenholtz. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. N. P. Littoojj. Nam. 2 ure Ds. N. P. Littooij. Bev. Ouderling. Kerk B. Voorm. 9 ure Ds. R. v. d. Kamp. Nam. 2 ure Ds. R. v d. Kamp. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Leeskerk. Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 21 October 1904. C. d'H., 27 jaar, veekoopman en land bouwer te St. Jansteen is wegens mis handeling veroordeeld tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. J. F. d. V., 31 jaar, arbeider te Osse- nisse is wegens diefstal veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. A'. d. B-, 19 jaar, arbeider te Schoon- dijke is wegens het veroorzaken van gevaar voor het verkeer door stoom- vermogen (het leggen van een bank op dé rails van den stoomtram dat nog by tijds werd ontdekt) veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. De offie- cier van Justitite had 3 maanden ge vangenisstraf gevorderd. H. v. G., 29 jaar, arbeider te'sHee- renhoek, gedetineerd te Middelburg is wegens wederspannigheid (waarbij een onbezoldigd rijksveldwachter een rib werd gebroken) veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf met bevel tot zijne gevangenhouding. Van wegehet Openbaar Ministerie was slechts één jaar gevangenisstraf gevorderd. Uit Limburg. Alweer de drank! zet de L. K. boven het volgende, dat uit Schoot Budel aan het blad wordt geschreven In den avond kwamen de gebroeders P. H. van K., oud 19 jaren en M. van K., 16 jaren, voerlieden, wonende te Weert, alhier aan met paard en kar, beladen met mangelwortelen. Laatstgenoemde volgde de kar per fiets, beiden hadden goed gedronken ter gelegenheid dat eerstgenoemde dien dag voor de nationale militie had ge loot. Na aldaar nog in een bierhuis te zijn geweest, vertrokken zij. Eerstgenoemde zat op de kar en laatstgenoemde volgde per fiets. Door de duisternis verdwaalden zy van den weg en reden een voetpad op in de richting der zinkfabriek. Nauwelijks een 100 passen op dat pad zijnde, kantelde de kar om, met het gevolg, dat kar en paard en voer man in een diepen put terecht kwamen. P. H. van K. geraakte onder de kar, zoo, dat de as van den wagen hem de borst indrukte en hij onmiddellijk een lijk was, terwijl zijn broer eveneens de hoogte afreed en met zijn flets tegen de kar aan kwam en zich verwondde. s Morgens werden beiden door werk lieden die naar de zinkfabriek gingen, gevonden. P. H. van K. werd alstoen van onder de kar gehaald, doch deze bleek over leden te zijn, terwijl daarna het paard dat nog leefde, uit zijn hachelijke positie werd verlost. De Z"tph. Ct. heeft een onderzoek ingesteld naar de toedracht der zaak der beide veldwachters, die door mare- chaussee's op stroopen zouden betrapt zijn en is nu tot de wetenschap geko men dat de geheele zaak op een reus achtig misverstand berust. De twee veldwachters betrapten eenige lieden, die met lichtbakken stroop ten, en arresteerden er een van. Op de vlucht had de strooper zijn geweer weggeworpen en de beide jachtopzie ners met den strooper bij zich gingen dat opzoeken. Zij deden dit bij het licht van den nog brandenden lichtbak. Plotseling viel een schot en spoedig daarop nog een, dat een der veldwach ters in den arm trof. Er ontstond nu een worsteling tusschen de marechaus- see's en de veldwachters, terwijl de strooper intusschen het hazenpad koos. Gegeven de stand van zaken, de veldwachters op het donkere jachtveld overvallen, terwijl ze een brandenden lichtbak bij zich hadden, de ontsnap pende stroopers, enz., is het te begrij pen, dat de marechaussee's meenden met stroopers te doen te hebben.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2