DE STBS VOERST. i\o. 57. Zaterdag 22 October 20° «ffanrg. PAARDEN- en VEEMARKT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeenwsch-Vlaanderen. F. DIELEMAN, Jaarlpsche Vesmarkt Maandag, den 31 October 1904, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE CöllHAXT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTERen WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op zooals breeder bij aanplakbilletten is omschreven. Axel, 4 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. I)E OORLOG IX OOST-AZIE. Hoewel de groote tegen-aanval van de Russen, waarbij de Japanners ook een aantal stukken geschut verloren het is misschien 't eerste onbetwist bare voordeel dat de Russen in den fgeheelen oorlog behaald hebben generaal Okoe op vrij zware verliezen te staan gekomen is, wordt het toch meer en meer waarschijnlijk dat dit vernieuwde aanvallende optreden der Russen geen wending in de krijgskans ten gevolge zal hebben. Het is bij voorbaat reeds bijna ondenkbaar dat Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362). ,/Gij zijt dan Huch riep Arnold, die te vergeefs moeite deed, om nu zijne ont steltenis en zijnen schrik te verbergen. //Hij is de brave hoofdman Huch, mijn opgeblazen jonker antwoordde de vori ge poortwachter lachende, feu indien de persoon, aan wien gij uwe geheimen wilt toevertrouwen, onder andere ook de eigen schappen moet beziten, welke hem van nabij op den duivel doen gelijken, dan kunt gij onzen Huch wel tot uw' ver trouwde nemen irAls gij weêr ongeroepen uwen mond roert/ zeide de hoofdman tot den voor- barigen poortwachter, //dan kunt gij ge- looven, dat ik u een bewijs zal leveien, dat ik duivelskunsten versta!* en toen op deze toespraak de schildwacht lang zaam afdroop, en onder het poortgewelf terug trad, wendde Huch zich weder tot Arnold, zeggende //Zal ik nu haast ont waren, wie gij eigenlijk zijt Arnold, die inzag, dat, wanneer ook de hoofdman Hiich hem weder verliet, er weinig kans overig bleef, om binnen het kasteel te komen en zijne zending het Russische leger, na een week van zoo hevig vechten, nu nog in staat zou zijn om een groote voorwaartsche be weging door te zetten, die den vijand de vruchten van zijn overwinning zou kunnen ontrukken. Wij leggen er nog eens nadruk op dat Sacharof(die waarlijk de Russische voordeelen niet te gering voorstelt in zijn ambtelijke rapporten) dat ook niet laat vermoeden. Men mag voorloopig aannemen dat de Russen een betrekkelijk klein, nog tamelijk versch gedeelte van hun krijgsmacht op het uiterste oogenblik naar voren gebracht hebben om, het mocht kosten wat 't wilde, het dreigend oprukken der Japanners tot staan te brengen, en den aftocht van het gros van het leger naar het noorden te dekken. Dit zou hun dan gelukt zijn. Aan een wilde vlucht der Russen naar Moeken gelooft nu ook de meest Japanschgezinde Engelsche journalist niet meeranderzijds laten wij het aan de Fransche correspondenten en redac teurs over, op de kleine overwinning der Russen op Jamada een aanstaande nederlaag der Japanners te bouwen. Indien dat mogelijk was dan zou er nu, twee of drie dagen na dat gevecht, over Petersburg wel meer van bekend ge worden z0n. De Roes verneemt uit Moekden De Japanners houden het uit een strategisch oogpunt gewichtige dorp Lin-sjin-poe bezet. Een groote tempel met dikke steenen muren, die in dat dorp staat, is nu herschapen in een fort, omringd door grachten, palissaden en prikkeldraad-versperri ngen aan den baron te volbrengen, antwoordde nu ylk ben afgevaardigd van mijnen heer en meester, Johan van Arkel, mach tigen bisschop van Utrecht, om den baron Sweder van Voërst te spreken.* z/Bij St. Feiten ik begreep het weder half!* riep Huch, op driftigen toon, n geen ander dan iemand van dien verwaanden paap, zou voor het kasteel van een vrij ridder zoodanig geweld durven te maken maar denkt gij, trotsche knaapdat dit u het recht geeft, om hier den baas te spelen, als of gij de keizer zelf waart Bij den duivelwas ik heer van dezen Stins, ik zoude liever een afgezant van den nikker zeiven, dan van dien vervloek ten kaalkop binnenlaten //Het is dus gelukkig, dat gij hier niets te bevelen, maar alleen te gehoorzamen hebt. En laat nu spoedig het klinket openen, of ik zal mijnen meester moeten berichten, dat, wanneer hij wederom eene zending naar den baron Van Voërst heeft te volbrengen, zijn hoogwaarde alsdan de noodige macht moet mede geven, opdat de schaamtelooze dienstknechten van den Voërster Stins wat meer eerbied voor zijne afgezanten mogen hebben!* gaf de jonge ruiter, op eenen stouten toon, ten antwoord. z/Bij mijne stomp riep de hoofdman, z/ik zoude bijna lust gevoelen, om u terug te zenden, ten einde gij met eenen hoop van de laffe paapsche honden terug mocht komen, die hunne schurkenkoppen tegen Na een hardnekkig gevecht had de Russische infanterie Zaterdagnacht het grootste gedeelte van het dorp veroverd, maar het fort, dat aan het einde van het dorp ligt, bleek een onoverkomen- lijke hinderpaal te rijn en de Russen konden niet verder vooruitkomen, 's Nachts liet men kanonnen komen en beschoot daarmee den tempel, maar zonder veel uit te richten. Uren lang ward een ongeregeld vuurgevecht ge leverd tusschen Russen en Japanners, die op 800 passen van elkaar stonden. Een dergelijk geval, waarin geen van beide partijen ten slotte voordeelen kon behalen, deed zich bijna den geheblen dag voor in het dorp La-min-toen. Zondagmiddag dreef de Russische rechterzijde de Japanners terug uit het dorp Woe-sjan-integen den avond namen dezelfde troepen het dorp Sjin- lan-poe in, tegenover Lin-sjin-poe. De verbittering van den strijd aan de Sja-ho blijkt uit verschillende bijzon derheden. In een kleine Japansche loopgraaf, door de Russen veroverd, lagen zestig gesneuvelde Japanners. Het dorp Lin-sjin-poe, dat voor de Japanners van zooveel belang was, ligt op den noordelijken oever van de Sja-ho, vlak bij den spoorweg. Uit Kiel werd Maandag gemeld De Russische Oostzeevloot heeft het westelijk gedeelte der Oostzee bereikt. Van den seinpost Marienleuchte aan de noordoostkust van Fehmarn zag men de indrukwekkende rij oorlogsschepen, kruisers, torpedobooten en transport schepen in noordwestelijke richting de muren van onzen Stins konden te pletter stooten. Maar ik wil u liever binnen laten om te zien, of gij dezelfde snoever blijft wanneer gij voor heer Swe der staat Thans in de poort terugtredende, liet Huch de zware ijzeren deur openen, waar nu Arnold zijn hengst deed binnen stappen. Toen werd de deur weder achter hem dichtgeslagen, met een knar send geluid, dat hol in het donkere ge welf weergalmde. Op het bihnenplein komende, gebood Huch daar te wachten, tot hij lietn bij den baron zoude hebben aangediend. Hier dus van zijn ros afstappen de, dat door eenen toegeschoten stalknecht werd vastgehouden, was hij weldra het voorwerp van de nieuwsgierige blikken der krijgslieden en dienstknechten van den Stins, die, gehoord hebbende, dat een edelman nit Nedersticht, op het kasteel was aangekomen, van alle kanten kwa men aanstroomen, om hem nauwkeurig op te nemen, en zulks met eene be langstelling, als waarmede zij een vreemd dier zouden hebben aangestaardwant het was hun niet onbekend, dat hun heer op geenen zeer vriendschappelijken voet met den bisschop stond, zoodat zij be- geerig waren, iets naders te vernemen omtrent diegenen, met welke zij wellicht eerstdaags slaags konden raken. Toen dit aangapen eenigen tijd geduurd had, ontbrak het weldra niet aan overluid of fluisterend uitgesproken aanmerkingen. stoomen naar de Langelandbeltde groote slagschepen achteraan. Bij Gul- stav, aan de zuidpunt van Langeland, lag een kleine vloot van kolenschepen voor anker, die de bunkers van het eskader moet aanvullen of de vloot een eind vergezellen. De Deensche loodsen aan boord van de Russische oorlogs schepen worden eerst na het passeeren van de noordpunt van Jutland terug gezonden. DUITSCHLAND. De Poolsche sokol-gymnastiekvereeni- gingen wilden Dinsdag te Berlijn een conferentie houden. Uit Leipzig, Bitter- feld, Sondershausen en Berlijn waren afgevaardigden aanwezig. Nauwelijks was de vergadering echter geopend, of een luitenant van de politie ontbond haar, omdat het, naar de meening van de politie, een politieke vergadering was, waarvan vooraf keniïts gegeven had moeten worden. ENGELAND. Vrijdag is onder leiding van Long, den minister van plaatselijk bestuur, de vergadering gehouden van vertegen woordigers van Londensche armbestu ren, samengekomen om middelen te beramen tegen de armoede die in den naderenden winter te Londen voorzien wordt. De Minister gaf aanstonds te kennen, dat de regeering geen geld beschikbaar zou stellen. Allerlei plan nen werden opgeworpen o. a. dat ge meentebesturen en andere lichamen zooveel mogelijk van den winter werken zouden laten uitvoeren. De meeste in stemming vond een plan om gedurende vPest en roode haan!» riep een der omstanders, die blijkens zijne kleeding, tot de roode bende behoorde, //als al het volk van den geschoren kaalkop er uit ziet als deze spichtige langbeen, dan kan de baron, aan de roode bende alleen, het stukje werk wel opdragen, om het gansche Sticht in een paar dagen plat te branden, en den paap zeiven van het altaar weg te scheuren, en hem hier brengen, waar hij dan onze slotkapel, van het spinrag en ander tuig, kan reinigen en op nieuw inwijden, om er vervolgens de mis te lezen, dat, bij mijn heugen, sedert de laatste tien jaren niet is geschied, ofschoon jonkvrouw Mathilda en kreupele Els er genoeg bij den baron overgejankthebben!* //Zeg dat zoo luid niet, Rodolf:'» ant woordde de poortwachter, die zich inmid dels bij den hoop gevoegd had. //Deze knaap, zoo min als gij hem aanziet heeft haar op de tanden, zoo dik als de beste onder de roode bende. Gij hadt hem moeten hooren, toen hij bij den voorburg stondduivelselk oogenblik had ik verwacht dat de roode Huch hem, met zijne stomp, den nek zoude inslaan, of voor het minst zijne stoute woorden in de keel zoude terug duwen.» Met een smadelijken blik wendde de man der roode bende zich tot den poort wachter, toen hij hernam //Denkt gij dan, oude nachtuildat de roode knapen, zich door de snoeverijen van eenen wind maker vrees laten aanjagen Bloed en

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1