Binnenland. Rechtszaken. Dokter J. v d. CALSEIJDE, Gemengd Nieuws. tini, geb. Murri, en doctor Carlo Secchi wegens aansporing tot de misdaad. Er was een geweldig gedrang voor het rechtsgebouw, zoodat de gendar merie met moeite de toegangen vrij maakte. Toen het hof gezeten was werd eerst Linda Bonmartini binnenge bracht de, naar men zegt, niet schoone magere vijfendertigjarige vrouw met haar gitzwart haar en zeer donkere oogen, zag er ziekelijk uit en was oud geworden in de twee jaren welke zij nu in voorloopige hechtenis heeft door gebracht. Haar broeder Tullio Murri, met wien zij bloedschande heet begaan te hebben, had al zijn forschheid be houden, maar hij was zeer bleek bij 't binnenkomen. Rosa Bonetti, de dienst maagd der familie Murri en tegelijk minnares van Tullio, heeft een begin van verlamming der beenen en moest worden binnengedragen. Dokter Naldi lang, mager, blond met een zwarten snor, heeft een air van groote zelfbe wustheid, maar zijn collega Secchi, de vlam van gravin Bon martini toen zij nog gewoon Linda Murri was, maar ook later, is zeer terneergeslagen. Beschul digden worden in de bekende ijzeren kooi geplaatst. Nadat de president de gebruikelijke vragen heeft gedaan wordt de jury gevormd. Een der advocaten van Pio Naldi begint al aanstonds een bezwaar op te werpen tegen de bevoegdheid van de rechtbank. Deze verwerpt de exceptie na kort beraad, nadat de officier van justitie haar heeft bestreden. Verder is er op den eersten zittingsdag niets gebeurd. Maar er zal veel komen, want men denkt, dat het proces maan den zal duren. Men kan echter niet rekenen op een slotbedrijf met een doodvonnis voor een of meer der be klaagden, want de doodstraf bestaat in Italië evenmin meer als bij ons. EERSTE KAMER. Drankwet. Dinsdag is de drankwet aangenomen met 22 tegen 14stem men, rechts tegen links. AXEL, 14 October 1904. Door den heer B. van Ruijven, direc teur der Rijksnormaallessen albier, is als voorzitter der Vereeniging van Onderwijzers(-essen) belast met de op leiding van onderwijzers in Zeeland, verzonden een adres aan H. M. de Koningin met verzoek, dat de betrekking aan de Rijksnormaallessen eene vaste worde met recht op pensioen. Een afschrift daarvan is verzonden aan de leden der Tweede Kamer en aan de verschillende schoolautoriteiten. Bovendien is aan de onderwijzers en onderwijzeressen van circa 90 Normaal scholen buiten Zeeland verzocht instem ming met den inhoud te willen betuigen. Het adres uit Zeeland telt 81 hand teekeningen. Op Zaterdag 8 dezer had door het algemeen burgerlijk armbestuur in het uitgestrekt gebied der bisschoppen van Utrecht, is geweest. Toen jonker Arnold de brug was over getreden, die tot den voorburg toegang gaf, bleef hij op het kleine voorplein stil staan, en zijnen jachthoorn aan den mond brengende, haalde hij daaruit een paar hel dere toonen, die, in de zuivere morgen lucht, ver over het water voortklonken- en tot diep in den Stins weergalmden. Weldra werd er eene onvriendelijke tronie zichtbaar, voor het getraliede kijkgat in de dikke ijzeren deur, waaruit toen, nadat de Stichtenaar langen tijd met scherpen blik bespied was, de vraag klonk Wat is uw gewichtige boodschap, mijn winde rige jonkerdat gij reeds zoo vroeg dit duivelsch geweld maakt, nu een ieder ?rog bezig is, den roes van den vorigen avond weg te snorken Wordt vervolgdj. alhier de aanbesteding plaats Van de levering van steenkolen en manufac turen. Ingeschreven werd voordeRuhr-kolen door de heeren D, C. Schieman voor f 10,07, M. Loof' voor f9,88 en P. de Jonge voor f9,75 per 1000 kilogram. Voor de manufacturen werd inge schreven door de heeren K. J. Goslinga voor f120, J". K. Vink voor f 108.99 en Joz. de Peijter voor f 108,50. Aan de laagste inschrijvers zijn de leveringen gegund. In de gisteren alhier gehouden 'vergadering van stembev. Ingelanden van den Buthpolder, werd besloten toe te treden tot de overeenkomst met alle de betrokken polders of waterschappen, beoosten het kanaal GentTer Neuzen, zooals deze is vastgesteld door de com missie van advies inzake op te richten waterschap en waarvan reeds is mel ding gemaakt in ons nummer van 14 Sept. 1,1. Evenzoo werd besloten in de ver gadering van ingelanden van de pol ders Beoostenblij benoorden en Capelle. Voorts werd nog besloten de reeds toegekende subsidie aan het Comité Stoomtramweg Hontenisse-Selzaete met een derde te verhoogen. De Capellepolder besloot nog f 1000 subsidie te verleenen voor de begrin- ding van den Pouckepolderschen dijk tot aansluiting met de begrinding nabij den Axelschen weg, onder voorwaarde dat het onderhoud nimmer ten laste van laatstgenoemden polder komt. Terwijl op 11 dezer de eerste trein uit Axel het wachthuis aan den Armendijk passeerde, werd de daar op post staande wachteres van uit den trein met een steen opzettelijk tegen 't hoofd gegooid, waardoor die vrouw een blauw oog en hevige pijn bekwam. De marechaussees uit Axel hebben dit zaakje onderzocht en het is hun gelukt den dader op te sporen. Procesverbaal is opgemaakt. De dader zal zijn verdiende straf niet ont gaan. In de week van Woensdag 5 tot én met Dinsdag 11 Oct. zijn te Hulst 6 gevallen van diphtheritis voorgekomen. Clinge. Er is een nieuwe steenweg aangelegd in den loop van den zomer, die eene uitstekende verbinding tusschen de gemeenten Graauw en Clinge en verder met België tot stand brengt. Deze weg verkort den afstand per rijtuig tusschen beide gemeenten met ongeveer een uur gaans. Daar men dezen zomer van geene officiëele inwijding had gehoord, besloten de muziekgezelschappen van Clinge en Zandberg, „de naaste buren", een muzi kale wandeling te maken naar het aansluitingspunt en wel op Zondag 9 October. Daar ter plaatse gekomen, onder het spelen van opwekkende marschen voer den beide gezelschappen een paar muzieknummers uit. De heeren P. A. Smet, U wethouder der gemeente Clinge, H. Aubroeck en H. Bruggeman spraken woorden van lof en waardeering ten gunste der besturen en ingelanden van de polders Nieuw- en Klein Kieldrecht die het werk tot stand brachten. In het bijzonder herdachten zij wijlen dijkgraaf Dieleman die steeds zoo on vermoeid voor de verbetering had ge ijverd, doch het geluk niet meer mocht smaken den nieuwen weg te betreden. Wijl het mooi weer was, hadden velen de muzikale wandeling meegemaakt. Tijdig keerde men huiswaarts en alles liep af in de beste orde. Tem. Cl Arrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 14 October 1904. E. L. van H., 21 j., voermansknecht te Ter Neuzen, is wegens mishandeling veroordeeld, tot 1 maand gevangenis straf. P. D., 29 j., arbeider te Westdorpe, is wegens mishandeling veroordeeld tot f5 boete of 5 dagen hechtenis. P. J. B., 15 j., visscher te Clinge, is wegens diefstal veroordeeld tot 1 maand gevangenisstraf. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-. Neus-, en Oorziek ten den Maandag en Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddags te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no. 34 Roomstraal no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. PREDIKBEURTEN TE AXEL. Zondag 16 October 1904L. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Ds.-J. B T. Hugenholtz. Bed. H. Avondm. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtz. Nab. H Avondm. Gereformeerde Kerken. Kerk A. Ds. N. P. Littooij. Ds. N. P. Littooij. Kerk B. Ds. lrgwersen. Ds. Ingwersen. van Koudekerke. Gereformeerde Kerk. (Lange Weststraat.) Voorm. 9 ure Dhr. P. Engelsen. Nam. 2 ure Dhr. P. Engelsen. Avond 5VS ure Dhr. P. Engelsen. van Middelburg. Voorm. 9 ure Nam. 2 ure Voorm. 9 ure Nam. 2 ure De in den loop dezer week aan de gasfabriek te 's Gravenhage aan het daglicht gekomen verduisteringen, ter zake waarvan de aan die inrichting verbonden adjunct-boekhouder H. naar het Huis van bewaring is overgebracht hebben naar men thans verneemt een grooten omvang. Hoewel de on trouwe ambtenaar zich door het als „verkocht" noteeren van „geklopte" in plaats van ongeklopte cokes, slechts op iederen hectoliter 5 cent wist toe te eigenen, werd door hem op die wijze sedert 1 Januari jl. een bedrag van ruim f3600 verduisterd. Volgens zijn eigen bekentenis werd in overige jaren de gemeente door hem voor ongeveer een gelijk bedrag benadeeld. De aan gehoudene beweert, dat hij omstreeks 4 jaren geleden voor 'teerst tot zijn verkeerde handelingen is overgegaan. Aanvankelijk bedreef' hij ze, om onwil lekeurige kleine tekorten in zijn kas te dekken. Toen hij evenwel bemerkte dat de door hem bedreven verduiste ringen niet werden ontdekt, begon hij er allengs zijn dagelijksch werk van te maken. Naar de A. Ct. mededeelt, heeft de betrokkene 27 dienstjaren. Te Zwolle is op heeterdaad op zakkenrollen betrapt een zevenjarig meisje, dat een portemonnaie met geld uit den achterzak van een juffrouw nam. Bij onderzoek, in het huis van het kind, werden een twaalftal porte- monnaies en twee koralen beurzen met zilveren knippen in beslag genomen. De meeste daarvan waren volgens haar bekentenis door haar gestolen, terwijl zij het daarin aanwezige geld aan hare moeder gaf. Enkele echter waren door een oudere zuster en broeder aan de moeder gegeven. De moeder kende de herkomst der portemonnaies. De reizigers met den trein H. 8, van de Rotterdamsche Tramweg-Mij. tus schen Spijkenisse en Rotterdam, zijn Dinsdagavond aan een ernstig gevaar ontsnapt. Ongeveer halverwege tusschen de halten Roon en Rijswijk lagen met zware klampen aan elkander gespijkerde plan ken, ter breedte van 1,25 M., dwars over de rails. De machinist, het gevaar bemerkende, remde met alle kracht, doch kon niet voorkomen, dat de loco motief en wagons schokkende over het complëx der 5 cM. dikke planken heen reden. Door den flens der wielen zijn de planken langs de rails afgeknepen. De reizigers werden door elkander ge- stooten en geschud. Ontsporing had gelukkig niet plaats. Of men hier te doen heeft met een dronkenmansschandaal van lotelingen (het was te Roon lootjesdag geweest), dan wel met een laaghartige streek van onverlaten, die veler leven in gevaar brachten, zullen misschien politie en justitie uitmaken. Een uitgebreid onder zoek is aangevangen. Huiselijke ellende. Zondag werd te Loosdüinen een kind begraven van ongeveer een maand oud. Voor een paar weken werd een tweejarig broertje door den stoomtram vermorzeld. Acht dagen later zat de vader 's nachts met een broodmes zijn vrouw achterna, die toen het kleine wicht op den arm droeg en door de aachtpolitie ontzet werd. Dit kindje werd nu Maandag door dezen vader naar het kerkhof gebracht. De politie te Winterswijk heeft zich het lot moeten aantrekken van twee kinde ren, van 9 en 11 jaren, die zwervende werden aangetroffen. De beide stumpers trokken tot dusver met hun moeder rond. Dinsdag werd de moeder echter door de Drielsche politie wegens dron kenschap gearresteerd en de kinderen bleven nu alleen achter, want de natuur lijke vader ziet niet naar hen om. De wettige echtgenoot van de moeder woont te Enschedé en daarheen zijn de kinde ren nu overgebracht. Een veertien dagen geleden werd aan de politie te Dordrecht opsporing verzocht van een 19-jarig meisje, H. S., dat tegen den wil harer ouders de ouderlijke woning had verlaten. Uit het ingesteld onderzoek bleek dat zij te Antwerpen had vertoefd in een café met vrouwelijke bediening, maar dit weer had verlaten in gezelschap van een Duitschen matroos, den 29-jarigen G. W., en met dezen was gaan varen aan boord van een groot ijzeren schip, behoorende aan een Duitsche maat schappij, gevestigd te Antwerpen. Toen bekend werd dat gezegd schip Dinsdagavond onder Papendrecht voor anker lag, begaf de politie, meldt de Dordtsche Crt., zich derwaarts en wer kelijk vond zij de gezochte minderjarige daar in het vooronder, in gezelschap van haar minnaar. Den schipper van het 54 meter lange schip was daarvan niets bekendhij kwam nooit in het volkslogies. Medegenomen naar het hoofdbureau van politie, werd het meisje daar een flinke berisping toegediend en vervolgens aan haaroudersovergegevan. Te Delft maakte Woensdagnacht een bakkersknecht een viertal mannen erop attent, dat zij minder netjes han delden door den op straat staanden broodwagen van zijn patroon te gebrtii- ken voor het plegen eener bepaalde politieovertreding. Een der mannen trok zijn mes en stak het den knecht in den onderbuik. Na verbonden te zijn, werd de zwaar gewonde naar zijn woning vervoerd; zijn toestand is be trekkelijk bevredigend. De politie nam den dader in hechtenis en het mes in beslag. Bij Nieuwert is een 26-jarige man uit Gouda uit den trein gevallen, door dat het portier opensprong. De man werd dood opgenomen. Te Deventer werd dezer dagen den milicien Van Bekking door een paard zijn bovenlip afgebeten. De lip vond men later in het stroo terug. Onder het opschrift Minister Kuy- per's leven bedreigd, geeft het Haarl. DagbL een romantisch verhaal van een man die op den Dam te Amsterdam door de politie in verzekerde bewaring gesteld werd, omdat hij aldaar anar chistische redevoeringen hield, waar door een volksoploop ontstond.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2