BE STI\S VOËRST. \o. 55. Zaterdag 15 October I !)0i. 20e Jaurg. PAARDEN- en VEEMARKT. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. IHI LIAI W, Jaarljjksche Veemarkt Maandag, den 31 October 1904, Herhalingsonderwijs, FE U I L LETON. Buitenland. AXËLSCHE CÖU1UNT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post .60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrydagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel, maken bekend, dat de in die gemeente zal worden gehouden op gooals breeder bij aanplakbilletten is omschreven. Axel, 4 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, D. J. OGGEL, Voorzitter. J. A. VAN VESSEM, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 1 November 1904 aan te vangen zich daartoe tot en met 27 October aan staande. bij het Hoofd dpr Openbare School alhier, kunnen aanmelden. Axel, den 1 October 1904. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). 19) Deze Stins was, in het tijdvak waarin de geschiedenis voorvalt, het sterkste slot niet alleen in Overijssel, maar in het ge- heele Sticht van Utrecht. De korte be schrijving welke wij van hetzelve zullen geven, zal onze lezers eenigzins in staat stellen te oordeelen, in hoe verre dit als waarheid kan worden aangenomen. Eene breede en diepe buitengracht, welke zich zelve uit hare diepe wellen met water voedde, omringde het geheele gebouw, en omsloot te gelijk den voorburg, die op zich zeiven reeds eene bijzondere, bijna onverwinbare sterkte vormde. De zelve bestond uit eeneu dikken vierkan ten toren, hoog en stomp uitloopende, en van geene andere openingen in de zware muren van dufsteen, voorzien, dan een aantal schietgaten, aan de buitenzijden tamelijk wijd, doch van binnen zoo nauw toeloopende, dat zij geen mensch doorlie ten. Van onderen russtte deze toren op een zwaar steenen hoofd, dat aan de voor zijde ver vooruit stak, en rondom door het water der buitengracht bespoeld werd op dit hoofd was de brug gelegd, welke I)E OORLOG IN OOST-AZIE. De oorlogscorrespondent van de Roes geeft de volgende beschrijving van het voorkomen der Russische soldaten op marsch Het geweer op schouderde groote, zware ransel op den rugop de lende nen de theeketelvan voren de patroon- tasch en de waterfleschop de eene heup de zakop de andere bijl en houweel, en nog een en ander, met den mantel mee ter zwaarte van meer dan drie poed bijna 50 K. G. zoo marcheeren de soldaten langzaam, ge bogen onder de zwaarte van die be pakking zij zien er meer uit als last dieren dan als strijders. De berichten over Port Arthur blijven nog even vaag en verward. Men schijnt uit het laatste nieuws te moeten op maken, dat de Japanners dezer dagen op twee punten een overrompeling beproefd hebben. Den eersten keer bij Its-sjan, ten westen van de stadde volgende maal in de Tatsje-baai. Deze ligt vlak ten zuiden van den heuvelrug waarop de oostelijke reeks forten, die nog in handen van de Russen is, ge bouwd isde bedoeling der Japanners zal geweest zijn, de bezetting van die forten in den rug aan te vallen. Maar naar 't schijnt konden de aanvallers zich niet in hun stelling handhaven tegen het overweldigende vuur der be legerden, en beide pogingen mislukten. Het door de Japanners buitgemaakte schip Sisjan beproefde de blokkade van tot den voorburg toegang gaf, zoodat, wan neer men dezelve was overgegaan men het voorplein betrad, dat zich voor den toren en tot aan de poortdeur uitstrekte. Deze poortdeur, welke thans nog als eene reli- qui van de voorvaderlijke bouwkunde, op het stadhuis te Kampen bewaard wordt, stond met de sterkte van den toren in evenredige verhoudingzij was geheel van ijzer en zoodanig zwaar en dik, dat de vijand ie vergeefs zijne krachten ver spilde, wanneer hij trachten wilde daar door toegang tot den Stins te verkrijgen. Deze deur binnentredende, bevond men zich in het ronde hooge verwulfsel, dat onder den toren doorliep, en aan de an dere zijde met eene stevige, eikenhouten valdeur konde gesloten worden. Hier gaf een tweede brug toegang tot den bui- tenwal, welke tusschen de binnen- en buitengracht was opgeworpen, en op eene hoogte, ter helft van den voorburg rondom het kasteel liep. De doorgang, welke zich in dezen wal bevond, was mede door massive deuren beveiligd, en werd daarenboven nog beschermd door twee hoektorentjes, welke aan weerskanten waren opgetrokken. Achter dezen bui- tenwal lag de binnengracht, van dezelfde breedte en diepte als de eerste, zoodat de vijand nog weinig gevorderd was, al iiad hij voorburg en buitenwal veroverd; want niet alleen dat hij dan nog op deze binnengracht stiet, maar aan de overzijde van dezelve verhief zich, rondom den Port Arthur te verbreken. Het is naar Nioetsjwang gebracht. De lading be stond uit 450 stuks vee, meel en ge conserveerde levensmiddelendereede- rij en de bemanning van het schip zijn Amerikanen. Er zijn onderhandelingen met de Japanners gevoerd om schip en lading los te koopen, maar dezen hebben ten slotte verkozen alles voor goede prjjs te verklaren. Volgens een telegram uit Washington aan de New York Times heeft president Roosevelt het departement van buiten- landsche zaken last gegeven de Russi sche regeering volledige opheldering te vragen wat er geworden is van de Amerikaansche mails aan boord van de Engelsche stoomboot Calches, die op weg van; Puget Sound naar Japan en Hongkong door de Russen is aange houden. Het Staatsblad bevat een keizerlijk besluit, waarbij tijdens den duur van den oorlog de uitvoer van paarden wordt verboden, met uitzondering van fok- dieren uit Finland. Ginsburg, een Russische beeldhouwer, heeft een week bij graaf Tolstoj gelo geerd. De oude man voelt zich volkomen gezond, neemt lichaamsbeweging en maakt nog groote plannen. Maar over den oorlog was hij niet te spreken. „Ik begrijp niet, zeide hij, hoe de menschen belang kunnen stellen in zooveel afschuwelijks. Vandaag lezen we dat zooveel duizenden Japanners morgen dat zooveel duizenden Russen gedood zijn. Is dat niet ergerlijk?'' burgt een steenen muur van tachtig voe ten hoog en twaalf dik, die daarenboven nog voorzien was van eene menigte ste vige torens, waaruit den vijand de grootste afbreuk kon worden toegebracht, De eenigste opening in dezen muur, en welke schuins tegenover den doorgang van den buitenwal lag, en daarmede met eene derde brug gemeenschap had, was, even als die van den voorburgt, wel ver zekerd en had van boven een vooruitste kend metselwerk of trans, vanwaar de belegeraars, indien zij tot hiertoe waren doorgedrongen, met zware steenbrokken konden verpletterd worden. Even als in alle gebouwen van vroe- geren datum, toen het recht van den ster ke gold, had men ook bij het bouwen van het inwendige van dezen Stins meer gelet op zekerheid en gemak, dan wel op fraaiheid en smaak, zoodat dan ook het binnenste weinig aaulokkends had. Dadelijk bij het doortreden van de don kere poort, bevond men zich op het groote langwerpige burchtplein, dat, met Bent- heimer steenen bevloerd, groot genoeg was tot exercitieplaats voor eene afdeeling soldaten. Links van hetzelve waren de stallen voor paarden, en daarboven in lange rijen, de voorraadzoldersrechts bevonden zich de vertrekken der bezet ting en mindere dienstboden, zoo ook eene groote wachtkamer, die ten allen tijde door eene uitgelezene bende boogschutters was bezet. Aan de achter- DUITSCHLAND. De opvarenden van de stoomboot Prinz Waldemar hebben te Brisbane bijzonderheden medegedeeld over het vermoorden van priesters Jen nonnen in Duitsch Nieuw-Guinea. In het district, waar de roomsche missie gevestigd was, bloeit de slavernij nog. De missiona rissen maakten zich nu bij de omwo nende stammen gehaat, door wegge- loopen slaven op te nemen. Om zich te wreken, beraamden de hoofden daar om den aanval op de drie zendings- posten, die op denzelfden tjjd werd uitgevoerd. De priesters en nonnen werden neergeschoten of met bylen en knuppels doodgeslagen. In het geheel zijn ongeveer 30 menschen vermoord. Bij de plundering van de gebouwen hebben de inlanders voor een waarde van 60,000 mk. vernield of meegenomen. Het plotselinge omslaan van het weder heeft, naar uit Trier wordt gemeld, den wijnoogst in gevaar gebracht. Het legerbestuur heeft daarom een groot aantal soldaten verlof gegeven, om bij het lezen van de druiven hulp te ver- leenen. ITALIË. Het proces- Bonmartini. Dinsdagochtend om negen uur is voor de gezworenen te Turijn begonnen het proces tegen Tullio Murri en Pio Naldi, beklaagd op den 28sten Augustus 1902 te Bologna te hebben vermoord graaf Bonmartini in diens woning in de Mazzini-straat tegen Rosa Bonetti, als medeplichtige, en tegen gravin Theodelinda Bonmar- zijde lag de eigenlijke woning van den machtigen gebieder van dezen Stins, waar toe een breede trap den toegang verleen de. Zoo hoog waren de muren rondom het plein opgetrokken, dat zich twee ver diepingen boven elkander bevonden, be halve nog de vertrekken onder het leien dak, dat mede hoog en spits toeliep, en tusschen twee zware torens, de zuider en noorder genoemd, in lag. Deze torens hadden ieder een plat dak, en waren hoog genoeg om van deszelfs tinnen den geheelen omtrek te overzien, zoodat zij, bij eene belegering, bijzonder geschikt waren, niet alleen om den vijand te be spieden, maar ook om hem van daar, reeds van verre, te bestoken, De natuur had daarenboven de kunst bijgestaan, om dit kasteel te versterkenhet was name lijk van alle zijden door eenen weeken, moerassigen grond ingesloten, en dus ner gens genaakbaar, behalve aan die zijde, waar hetzelve, gelijk wij beschreven, genoegzaam versterkt was, om den vijand ook daar het indringen te beletten. Voor eenige jaren, toen de laatste over blijfsels van dezen Stins zijn weggebroken, waren wij bij de opdelving van deszelfs grondvesten tegenwoordigen afgaande op de ontzettende massa's steenen en met selwerk, die zich op eene groote diepte in den grond bevonden, konden wij ge- reedelijk de verzekering der geschied schrijvers aannemen, dat de Stins Voërst, in de veertiende eeuw, het sterkste slot

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1