Ut STI\S VOÈRST. No. 52. Woensdag 5 October 1004. 20 Jaa Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuw sell-VI aan der en. F. DIKLEMAN, Buitenland. FEUILLETON. AXELSCHE COURANT. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. A B O N N E*M E N T S P R IJ S Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden Jraneo ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. DE OORLOG IN OOST-AZIE. Japanner» en Russen. Een correspondent van Reuter in het hoofdkwartier van generaal Koeroki, die reeds vroeger belangwekkende ver gelijkingen heeft gemaakt tusschen Rus sische en Japansche soldaten, geeft in een lang artikel de volgende beschrij ving van Japansche en Russische offi cieren en van het kenmerkende verschil tusschen beide legers. De houding van de Russische gene raals is in het oog loopender en moe digt de soldaten misschien meer aan dan die van de Japanners, welke laat- sten volkomen zakelijk optreden. De Japansche generaals doen niets voor het publiek. Het groote cijfer van de verliezen aan Russiche officieren en in het bijzonder aan generaals, terwijl tot dusver geen Japansch generaal gewond is (dit is niet juist; bij Ta-tsji-tsjao is een Japansch generaal-majoor gewond, merkt de N. R. Ct. op) -is voornamelijk een gevolg van het verschil van op treden tusschen de generaals van beide legers. De Japansche generaals bestu ren meer, terwijl de Russische, volgens de traditie van Skobelef, aan het hoofd van hun manschappen staan. Van de Japansche linies uit kan men de Rus sische officieren in hun witte unifor men duidelijk voor hun troepen zien rijden, terwijl de Japansche officieren, ook door hun uniform, moeilijk te on derscheiden zijn van de gewone sol daten en de eigenlijke aanvoerders ergens achter de vuurlijn staan, van waar zij den slag telefonisch en tele grafisch leiden. De electriciteit heeft nooit in een oorlog zulk een groote rol gespeeld als in dezen aan den kant van de Japanners. Elk brigade-gene raal zit als een modern ambassadeur aan het eene eind van een draad, welke onder contröle van den divise-comman- dant staat, en deze is weer door tele graaf en telefoon met den corps-com mandant verbonden. De genietroepen met de geleidingen volgen de colonnes met bewonderenswaardige snelheid Men hoort ergens schieten, en dadelijk duiken uit het hoofdkwartier genisten op met hitten, die bundels puntige bam boestangen, dragen waarachter koelies met karren volgen, op welke heele rollen koperdraad liggen. De stangen worden snel in den grond gestoken, de draad afgewikkeld en de veldtele foon begint haar werk. Tot dusvor heeft men geen bewijzen gevonden, dat de Russen zulk een uit gebreid gebruik van telegraaf en tele foon maken. Generaal Koeroki wordt beschreven als een kalm en bescheiden heer, meer in den trant van Moltke dan in dien van den theatralen generaal die aan komt galoppeeren en zijne manschap pen met aansporingen of vloeken over stelpt. Koeroki's wijze van doen strookt met het karakter van het Japansche leger, dat men het zwijgende leger zou kunnen noemen. De Russen hebben hun regimentsmuziek, die bij zonson dergang, op marsch en tijdens het ge vecht speelt en hun soldaten rukken Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). Nauwelijks had hij echter deze vraag en het verzoek gedaan, of eene vrouwelijke stem riep op eenen scherpen, bitsen toon „Hoort dien strooper, menschen houdt hij zich niet, als of hij van den hemel geen kwaad wist Hier Klaes, Roeit en Japik, de handen uit de mouwen, toont nu dat gij vrouw en kinderen een hart toedraagt, grijpt hem en slaat hem dood en duldt niet langer, als botterikken, dat die schelmen van grooten en edelen, ons het bloed en goed afpersen 1" en alsof elk op de aansporing van deze andere Trijn Leemput gewacht had, drong thans elk op den ruiter toe, met het duidelijk voornemen om hem van zijn ros te lichten, en het, over hem gevelde, vonnis ter executie te leggen. Niet zoodra echter had de jeugdige Stichtenaar dezen toeleg bespeurd, of hij drukte zijn ros de sporen in de zijde, waardoor het fiere dier, even als of het van het gevaar zijns meesters bewust was, een paar steigerende sprongen maakte, en daardoor de saamgeschoolde menigte uit een deed stuiven, te gelijk vloog ook zijn blinkend zwaard uit de schede, en het dreigend voor zich henen zwaaiende, deed hij den woesten hoop no"- verder terug deinzen. Zich aldus ruimbaan gemaakt hebbende, wendde hij zich andermaal tot den kring en riep met eenen blik, die geen twijfel aan zijne woorden overliet„Bij den hemel mannen, zegt mij waartoe deze samen scholing dient, of ik jaag er mijnen hengst doorheen Reeds was hij gereed om zijne be dreiging uit te voeren, toen eenige personen uit de herberg te voorschijn traden, waaronder hij de veerman Wouter, den hopman Walter en diens makker Razonius onderscheidde; totdezezich toen wendende, herhaalde hij zijne vraag. Nu trad Wouter, met bleek en ontroerend gelaat op hem toe, en de ruwe muts van zijnen grijzen schedel nemende, zeide hij met eene diepgeroerde stemIndien gij er deel aan hebt, edele heer 1 dan moge de Hemel u genadig zijn. Dezen nacht is mijn ongelukkig kind, mijne dochter Agge vermoord 1" „Heilige Maagd! wat zegt gij, oude man riep de jonker ontzet uitdoch Wouters ontroering was te sterk, om verder antwoord te geven, en de bruine eelteri ge hand door het vochtige oog wisschende, o-ing hij eenige schreden terug, en toen trad de hopman Walter in den kring, en zich, met gepasten eerbied, die hij op stipte militaire wijze aan den dag legde, tot den jonker wendeude, zeide hij onder tromgeroffel op, zij hebben hun oorlogsliederen, enz. Maar bij de Ja panners heb ik, zegt de correspondent, ofschoon de infanterie horens heeft, die in vrede bij den marsch het tempo aangeven, nooit in de nabijheid van het front het geluid van een hoorn ge hoord. In Koeroki's leger zingt men geen krijgsliederen. Op het oogenblik van de overwinning wordt de Japan sche geestdrift slechts voor het oor ver neembaar door den aanmoedigenden kreet: .Banzai!", wanneer zij tot den aanval overgaan. Het is ook geen ge- notlievend leger. De naastbijzijnde winkel, waar men een flesch rijstebrau- dewijn of bier kan koopen, ligt 80 K.M. achter ons, en dat wil zeggen dat de officieren zelden, de manschappen nooit sterken drank krijgen. De restauraties met champagne of woetki, die in het Russische leger zulk een groote rol spelen, en de koffiehuizen met geelha- rigen chanteuser ontbreken. Bij het Japansche leger is geen enkele vrouw. Thee, waaiers en sigaretten, dat is de weelde die de Japansche soldaat zich veroorlooft. Hij vermaakt zich verder met visschen, brieven schrijven en couranten. Allen van den hoogste tot den laagste zijn het hartstochtelijke visschers. Een beschrijving van den Japanschen soldaat zou echter onrecht vaardig zijn als men geen melding maakte van zijn hoffelijkheid en eer lijkheid. De oorlogscorrespondenten die midden in het leger leven, en vele ariikelen van weelde bezitten, die voor de zoo buitengewoon kort gehouden soldaten verleidelijk moeten zijn, laten „Edele heer! vergeef mij, wanneer ik u wellicht niet met den juisten titel aanspreek, aangemerkt, ik het genoegen niet heb, daarmede bekend te zijn indien het uwe edelheid welgevallig mocht zijn, zoo zal ik u kort en bondig verhalen, wat er dezen nacht is voorge vallen. Uw genade gelieft dan te weten, dat ik de wacht heb aan de Kamperpoort te Zwolle, en met dezen braven poorter (op Razonius wijzende) den verloopen nacht, zoo als het de plicht is van een hopman niet alleen, maar van elk 9er manschappen, wakend heb doorgebracht (hier zag hij met eenen schuinschen blik zijnen makker aan, die spottend het linkeroog dichtkneep), en naardien ik eens vooral in de dienst verboden heb, eenigen anderen drank dan zuiver pomp water te gebruiken (weder dezelfde snaaksche wenken, tusschen den hopman en den heelmeester, zal niemand het mij misduiden, dat ik, als de nachtdienst is afgeloopen, eene kleine, gepaste ontnuch tering neem zoodat ik mij dan ook dezen morgen, met mijnen vriend Razonius, naar0 hier heb begeven, waar ons de brave kastelein een betamelijken dronk inalvezy heeft geschonkenterwijl wij met het onschuldig nuttigen daarvan bezig zijn, komen èr een paar van deze eerlijke lieden binnenstuiven, met de tijding, dat in liet Zuiderwoud eene vermoorde vrouw was gevonden, hier algemeen bekend onder den naam van gekke Agge. Dadelijk hun bezittingen open en bloot liggen, zonder de minste vrees dat ze het kwijt kunnen raken. Niets wordt gestolen, zelfs geen ta bak of levensmiddelen, die anders wel van hun gading zijn. ITALIË. Binnen eenige dagen komt te Turijn voor de zaak-Bonmartini. Men herin nert zich dat voor ongeveer twee jaar te Bologna een zekere graaf Bonmartini vermoord werd gevonden, die gehuwd was met de dochter van een bekend Italiaansch proffessor in de medicijnen, dr. Murri. Als verdacht den moord te hebben gepleegd, werd spoedig daarna aangehouden de broeder van gravin Linda Bonmartini, de advocaat Tullio Murri, en een zekere dr. Secchi, welke laatste de minnaar der gravin was. Deze verhoudingen vormen op zichzelt ruim voldoende stof voor een sensatie drama voor de gezworenen van Turijn, maar er komt nu nog by, dat ook het politieke element een gewichtige rol in de zaak speelt. Tullio Murri was een der grootheden van de Italiaansche so cialistische beweging en als zoodanig wordt hij in verband met de door hem gepleegde misdaad door de tegenstan ders uitgespeeld tegen de sociaal-demo cratie, een helaas verre van ongewone taktiek van politieke antagonisten. In hoeverre het de kerkelijken want dezen hanteeren speciaal bedoeld wapen gelukken zal de socialistische partij kwaad te doen door deze prak tijken zal nu spoedig aan 't licht komen, maar afgaande op hetgeen zij er inde sprongen wij op, na eerst de weinig be- teekenende malvezy uit de voeten gemaakt te hebben, en begaven ons naar de aangewezene plaats. Daar komende, zien wij niets dan den armen Wouter, die ons verhaalt, dat de Voerster stroopers zijne dochter opgenomen, en met zich op eene schelmachtige wijze naar den stins gevoerd hebben. Ik nam op staanden voet het voornemen op, om de dieven na te zetten. „Hij liegt!" riep de vrouwelijke stem, die in het begin reeds getoond had eenen echten mannenaard te bezitten, „wij, wij wilden de schelmen nazetten maar hij durfde niet „Houd den mond, wijf!" vervolgde Walter, met eene gebiedende stem „wat beteekent het, of gij dan of ik het voorstel deed om de schurken op het lijf te zitten, het voornemen bestond immers, zoo als ik zeide. Maar," vervolgde hij, zich weder tot den jonker wendende, die dit „bondig en kort" verhaal reeds tamelijk laugwijlig vond, „naardien ik begreep, dat° ik tegen een' welgewapenden hoop krijgslieden van de, anders laffe, roode bende, zoude moeten vechten, en, gelijk uwe genade wel weet, dat eenige mannen, die, al is het slechts zeer weinig, iets van de krijgskunde verstaan, gemakkelijk een hoop schreeuwende ezels, die van exercitiën en evolutiën evenveel weten, als een mossel, waar hij de noordster moet zoeken, en daarenboven hunne

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1