wij BEKENDMAKING. SEMEEmmD. DE STINS HEKST. Mo. 51. Zaterdag I October 1904. 20 Joarg'. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. F. DIFLEMAfl, Hsrhalingsondsrwijs, F e uilleton. Buitenland. SCHE <:»i itm. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 cent; franco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIÊN van 1 tot 4 regels 25 cent; voor eiken regel meer 5 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden franco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Axel maken bekend, dat zij, die wenschen deel te nemen aan het met 1 November 1904 aan te vangen zich daartoe tot en met 27 October aan staande. bij het Hoofd der Openbare School alhier, kunnen aanmelden. Axel, den 1 October 1904. Burgemeester en Wethouders van Axel, D. J. OGGEL. De Secretaris J. A. VAN VESSEM. De BURGEMEESTER der gemeente Axel maakt bekend, dat Openbare Ver gadering van den Gemeenteraad is be legd tegen DINSDAG den 4 OCTOBER 1904. des voormiddags te 93/4 ure, ten Raadhuize, ter behandeling der volgen de zaken: 1. Beöediging raadslid. 2. Mededeeling ingekomen stukken. 3. Wijziging van art. 23a der Alge- meene Politieverordening. 4. Verzoekschrift aan Z.E. den Mi nister van W. H. en N., tot aansluiting aan het interlocale telefoonnet. Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsche Geschiedenis (1362). Eerst toen hij de buitenzijde der gracht bereikt en de kleine schuit weder terugge- stooten had, bedaarde de wilde drift, waarmede hij uit den Stins gevlucht was; hij bleef op den rand van de gracht stil staan, en sprak toen zacht bij zich zeiven Alle duivels daar ben ik mijn verderf nabij geweestGunther van Schuilen- burghahij had mij moeten zien en herkennen, en in rook waren alle mijne schoone en trotsche plannen verdwenen en toen zijn oog naar den duisteren romp van den Stins wendende, waaruit de hooge torens als spookgestalten zich tegen de donkere lucht afteekenden, vervolgde hij op eenen somberen toon Dit zal de laatste keer zijn, dat ik langs dezen weg dit roofnest binnentreedweldra zal een bloedig spoor mij den weg naar deszelfs puinhoopen wijzen ja, trotsche Swederuw vonnis is geveld de toorts is opgeheven, die u zal vernietigen, en uit uwe burgten en stinsen den rooden liaan zal steken. Met u zal ook de Schuilen burger vallen, en op het puin van uw beider grootheid zal ik de mijne 5. Voorstel verleenen subsidie stoom tramverbinding Hontenisse— Selzaete. 6. Brief van de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Hooge- zandSappemeer, houdende verzoek om hun adres tot wij ziging van art. 245 derGeméen- tewet te steunen. 7. Verzoekschrift van J. de Kraker Rzn., om grond van de gemeen te aan hem in koop af te staan. 8. Vaststellen premiën voor de vee markt. 9. Benoemen keurmeesters voor de veemarkt. 10. Benoemen leden Nieuwjaars-com missie. 11. Reclames inzake hoofdelijken omslag. 12. Vaststellen kohier schoolgelden. Axel, den 30 September 1904. De Burgemeester voornoemd, D. J. OGGEL. DE OORLOG IN OOST-AZIE. De Matin verneemt uit St. Petersburg, dat volgens daar ontvangen berichten de laatste aanval der Japanners op Port Arthur met reusachtige verliezen aan den kant van dezen is afgeslagen. De Russische intendance is al se dert het begin van den zomer bezig geweest, om bijtijds te zorgen voor warme winterkleeren voor de soldaten. Totdusyer zijn 478,000 stel warme klee- vestigen Thans de kap weder over zijn hoofd trekkende, sloeg hij het Jagerspad weder in. Verdiept in de verschillende overdenkingen, waartoe hem het voorge vallene ruimschoots stof opleverde, be speurde hij niet, dat, op kleinen afstand, iemand in het zuiderwoud, gelijken tred met hem hield, en hem scheen te volgen Eensklaps hoorde hij met eene wanluiden de stem, die met het huilen van den wind harmonieerde, zingen „Hei a <lan zusters! rijst op en ontwaakt, 't Heideveld wicht on», de f e;ture naakt en toen sprong tegelijk eene lange ge daante uit het geboomte te voorschijn en bleef roerloos voor hem op het voetpad stil staan. Juist joeg de storm eene duistere wolk uiteen, ontblootte voor een oogenblik het bleeke licht der maan, en toen herkende Willibald, in die gedaante de krankzinnige Agge. Bleek en ontzet waggelde de monnik een paar schreden terug, en hield, met sidderenden angst, het oog strak op de waanzinnige vrouw gevestigd, die toen op hem toeschoot, en hem in hare dorre armen klemmende, op eenen krij schenden toon uitriep „Zoekt gij uwe bruid F Hier, hier is zij en nu naar den wolfs- heuvel, de witte wijven wachten en zijn tot den dans gereedzwart is wel de nacht en de storm geest brult rond, maar op de heide schijnt het bleeke maanlicht het gezang van de witte zusters zal klinken en de huilende nachtgeesten ver ren, pelskragen, bonten mutsen en hand schoenen en 160,000 vilten schoenen klaar. Na verloop van drie weken kan dat alles in Oost-Azië zijn aangekomen. Intusschen slaat de intendance nieuwe voorraden in. DUITSCHLAND. Hertog Heinrich Borwin van Meck- lenburg^Schwerin heeft Maandag, ter wijl hij met prins Schönburg-Walden burg jaagde, een schot hagel in zijn knieën en zijn rechterhand gekregen. De hertog is naar een ziekenhuis te Dresden moeten gaan, waar hij eenige dagen het bed zal moeten houden. In de brieven die generaal v. Kretschmann tijdens den oorlog van 1870/71 naar huis heeft geschrevenen die later door zijne dochter Lilly Braun openbaar zijn gemaakt, komt ook ergens een passage voor, waarin gezegd wordt dat het 1ste bataljon Hessische jagers in het Fransche stadje Sens geplunderd, een vreedzaam burger vermoord en andere wandaden bedreven heeft. De socialistische Mainzer Volksztg. had die beschuldigingen overgenomen en van commentaar voorzien. Vandaar een proces wegens smaadschrift, waarin twee vroegere officieren van het batal jon als aanklagers optraden. Toen de vervolging werd ingesteld, heeft de Mainzer Volksztg. dadelijk te Sens zelf inlichtingen laten inwinnen over de door generaal v. Kretschmann beschreven gebeurtenissen, maar zoo goed als niets bezwarends vernomen. Het blad herriep hierop zijne hatelijk heden aan het adres van de Hessische troepen. Ook de verschillende getuigen verklaarden dat de Hessen zich onbe rispelijk hadden gedragen tegenover de bewoners bij wie zij ingekwartierd wa ren, en dat ook de inwoners zeiven hen vriendelijk bejegend hadde». Er bleef dus niets over van generaal v. Kretschmann's beschuldigingen. De rechtbank erkende dat het socia listische blad zich schuldig had gemaakt aan laakbaren achterklap, beschouwde het echter als een verzachtende omstan digheid dat het zelf te Sens inlichtin gen ingewonnen en daarop zijne be schuldigingen herroepen had, en ver oordeelde daarom den verantwoordelij ken redacteur slechts tot een boete van 100 mk. Het O. M. is dadelijk in beroep ge gaan van dit vonnis. ENGELAND. George Robert Day stond Dinsdag voor den politierechter te Aberavon terecht. In den Boerenoorlog was hij soldaat bij het Manchester-regiment, dat in Ladysmith opgesloten zat. Vandaar liep hij weg. Hij kwam ook door de Boerenliniën heen en zwierf een tijd rond. Toen de honger neep begaf hij zich naar de Boeren. Met deze vocht hij tegen zijn eigen landgenooten, tot hij weer wegliep. Hij wist aan de Dela- goabaai te komen en op een schip aan gemonsterd te worden. Sedert was hij matroos, en dezer dagen gaf hij zich aan de politie over. Hij is nu in han den der militaire overheid. drijven. Kom danEn toen de pij van den sidderenden monnik grijpende, sleurde zij hem, met bovennatuurlijke kracht en door haren wolfshond vooruit gegaan, achter zich het woud in. „Terug, vervloekt gedrocht 1" schreeuw de Willibald, zich uit de greep van Agge pogende los te rukken, doch eenen gillen den lach uitstootende, riep zij„Wilt gij niet naar de heide:' gij wilt zeker uwe bruid naar het moeras voeren, om daar den bruiloftsdans te houden, kom dan, ik volg u," en weder den monnik aangrijpende, slingerde zij hem met zich voort. Een klam zweet viel in dikke droppen van het matte gelaat des paters, toen hij zich te vergeefs aan dearmen van Agge trachtte te ontworstelen steeds dieper en dieper sleurde zij hem het geboomte in, tot hij eindelijk zijne hand onder de pij stak, en dezelve toen, met de lange dagge gewapend, daar weder uittrok° „Laat mij los, Agge, of gij sterft liep hij op eenen doffen toon, het staal boven zijn hoofd opgeheven houdende. De flikkering van het blanke lemmer, scheen de waanzinnige tot eenige kalmte terug te brengen, want nadat zij een korte poos het oog op het staal had gevestigd, liet zij den mantel los en de magere armen achteloos langs het lijf latende zinken, zeide zij, op eenen weemoedigen toon Johan is ook gestorven en hij wacht zijne moederinaar neen, neen nog niet, eerst moet zijn vader in het moeras vergaan, en dan zullen de nacht geesten ook op mijïi graf dansen." En toen met de vorige wildheid den monnik weder aangrijpende, poogde zij hem met zich te slepen, toen deze, de dagge rond slingerende, met eene schorre stem zeide „Zoo sterf dan het breede staal in de borst van de krankzinnige stiet, die nu, met eenen gillenden kreet, aan de voeten van haren hond, op den glibberigen grond viel. Snel wendde Willibald zich thans van dit tooneel af, en met haastigen tred van daar vluchtende, liep hij in vreeselijken angst over het Jagerspad voort, en stond niet eerder stil, voor dat hij de hamei aan de Kamperpoort weder bereikt had. VI. De - storm was bedaard. De wolken, welke zich den vorigen avonden verloopen nacht, in eenen hevigen stortregen hadden outlast, waren afgedreven, en lieten thans het heldere blaauw van den hemel geheel vrij, voor de schitterende stralen der reeds hoog staande zon. Een schoone herfstmorgen, volgende op eenen stormachtigen nacht, heeft iets dubbel bekoorlijks het is als of de natuur, van den hevigen strijd, dien zij met de elementen gestreden heeft, als overwin naarster terug keerende, trotsch op de behaalde overwinning is, en met nieuwen luister, jeugdiger en krachtiger te voor schijn treedt hare schoonheden, hier en

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1