Gemengd Nieuws. Ingezonden Stukken. Marktberichten. De Ter Neuzensche kermis is weer 'voorbij. Zij is over het algemeen or delijk afgeloopen. Voorzeker lag het wel aan het weder, dat het nu Zater dag niet zoo druk was als gewoonlijk. Dp heer J. L. Oosterhoff, gemeen te-secretaris te Ter Neuzen, is bij Kon. besluit benoemd tot burgemeester der gemeente Westdongeradeel. Te Zaamslag was Donderdag een metselaar aan het werk in een in aan bouw zijnd huisje, toen hij onverwachts een scherp voorwerp in zijn rug voel de terecht komen. Weldra bleek het, dat het een beitel was, welke een tim merman, die op het dak bezig was, had laten vallen. De metselaar was zoo ernstig gekwetst, dat direct geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen, om de gapende wonde, die was ontstaan, te verbinden. De heer J. Slotema, onderwijzer aan de chr. school op het gehucht Reu- zenhoek, gemeente Zaamslag, is be noemd aan de chr. school voor m. u. L o. te Maassluis. Donderdag waren te Koewacht aangekomen, de onlangs in deze divi sie benoemde luitenant-kolonel en de luitenant der marechaussee, die beide een onderhoud hadden met het dage- lijksch bestuur van die gemeente. We twijfelen niet, of dat bezoek zal wel in verband staan met de aldaar te bouwen kazerne, temeer daar het voor dat ge bouw aangewezen terrein werd opge nomen. Met het bouwen zal niet vóór het aanst. voorjaar aangevangen worden. Uit Sas van Gent schrijft men aan de Midd. Crt Wat in vele jaren, dat hier suikerfabrieken bestaan, nog niet is voorgekomen, nl. dat men van wege die fabrieken er op uit moest om werkvolk aan te werven, gebeurt thans. Zondag werd na de hoogmis een op roeping voor arbeiders aan de zg. oude suikerfabriek voorgelezen. Dit is, dunkt ons, een gelukkig ver schijnsel het is beter voor den werk man, dat er handen te weinig, dan te veel zijn. De nog in vollen gang zijn de kanaalwerken zijn aan dien toestand niet vreemd. Met ingang van 1 October a. s. zijn in Zeeland verplaatst de kommie zén 2e klasse bij 's rijks belastingen H. Post van Zuiddorpe naar St. Jansteen, J. J. de Vuijst van St. Jansteen naar Sas van Gent en J. van der Werf van Eede naar Ellewoutsdijk, en de kom miezen 3e klasse A. de Maker van Kauter naar Zuiddorpe, F. J. Kools van Axel naar Kauter, D. C. Yerpoorte van Zuiddorpe naar Axel, W. van Liere van Hansweert naar Eede en H West- strate van Ellewoutsdij k naar Hansweert Eveneens ingaande 1 Oct. a. s. zijn benoemd tot kommies 3e klasse D. van Bloois te Bergen op Zoom en K. L. Bra- ber te 's Graveuhage, met aanwijzing van Sas van Gent als hunne tijdelijke standplaats. De nieuwe bankbiljetten van f10. Het Handelsblad geeft de volgende be schrijving van het uiterlijk der bank biljetten van f10 die den len October a. s. worden ingevoerd. Zij zullen in grootte weinig van de bestaande muntbiljetten verschillen. Zij dragen in het midden een water merk, bestaande uit de woorden: Ned. Bank tusschen twee donkere lijnen, en verschillen ook voor 't overige deel van de muntbiljetten. Het nieuwe bankbiljet heeft nl. een blauwe tint. In het vrij smalle mid denstuk staan in zwarte kleur gedrukt eerst het nummer (links en rechts) en de serie, maar daaronder weder in blauwe kleur over drie regels„De Nederlandsche Bank betaalt aan toonder [tien gulden"; ten slotte ook in blauw de dagteekening en de woorden „De President" (rechts) en „De Secre taris" (links) wier handteekening er onder worden gestempeld. Deze woorden staan op een onder grond van grijsachtig bruin, die dege- heele voorzijde bedekt. Daarin zijn twee dolfijnen aangebracht, die tegen een scheip rusten en wier staarten kronkelen om een drietand. De woor den zijn voorts omgeven door een ge- graveerden rand. ook in blauw, in welks hoeken bovenaan, rechts en links, het cijfer 10 staat. De staande randen aan beide zijden hebben den oranje-appel als versiering. Het fraaiste gedeelte wordt gevormd door twee figuren, die elkaar de hand reikenlinks een werkmam, blijkens het bovenschrift (in den rand) den „Arbeid" voorstellende, rechts een vrouwenfiguur: „Welvaart", elk met de zinnebeeldige attributen. Bovenaan ziet men nog tusschen beide figuren in het midden een gevleugelde zand- looper het zinnebeeld van den tijd waaromheen een slang, die in haar staart bijt. Op de veel eenvoudiger keerzijde leest men in het midden, in bruine kleur, de woorden tien gulden, om geven door een rechthoekigen rand in gelijke kleur, met in de vier hoeken beurtelings het cijfer 10 en de letter van de serie en de cijfers van het num mer. De ondergrond is lichtblauw en toont regelmatige rijen leeuwen, uit het rijkswapen, omgeven door de be kende blokjes. Als men scherp ziet, ontwaart men er nog tegen de binnen zijde van den rand, van boven naar beneden, een paar regels met zeer kleine letters. Deze geven den inhoud weder .van het artikel van het Wetboek van Strafrecht, dat straf bedreigt tegen het desbewust uitgeven van valsche bank biljetten. Een olieman van de dagmailboot Duitschland, der Maatsch. Zeeland te Vlissingen, is bij het van boord gaan, bekneld geraakt tusschen geladen wor dende kratten met vleesch, waardoor hij zoodanig aan de borst gekneusd werd, dat hij per brancard naar zijn woning moest worden vervoerd. Even na drieën zag men gisteren middag de stoomspuit van de brandweer kazerne aan de Prinsengracht te Am sterdam in vliegenden draf over den Dam rijden. Vermoedende dat ergens brand was uitgebroken, telefoneerden wij, schrijft het Ubtd., naar het Cen traal-Bureau van de brandweer doch ontvingen ten antwoordin gesprek. De Prinsengracht opgebeld: eveneens in gesprekeenzelfde resultaat had onze poging om met de kazerne aan het Weesperplein te spreken. Natuur lijk stond het toen bij ons vast, dat in een of ander stadsdeel een buitenge woon zware brand woeddeen zie, even later werd ons dan ook gemeld Oost-Indische Huis in de Hoogstraat. Toen we daar kwamen, was van brand echter niets te bespeuren; wel stonden een groot aantal spuiten op den Kloveniersburgwal voor het huis van den heer J. Bruinwold Riedel, maar ook daar was niets van vuur, vlammen of rook te zien. Bij informatie bleek ons het volgen de in het achterste gedeelte van het huis dat tijdelijk onbewoond staat de heer Riedel vertoeft thans te Laren wordt iederen dag kantoor gehouden. Terwijl de heeren aan het werk waren, kwam een juffrouw in het huis, die daar eenige bezigheden had te verrich ten, doch van haar had men op het kantoor niets gemerkt. De heeren ver trokken dan ook na eerst nog eenige openstaande deuren te hebben dicht gedaan. Toen de juffrouw eveneens het perceel wilde verlaten, zag zij zich daarin gevangen; hoeveel moeite ze zich ook deed om een uitgang te ont sluiten, alles was te vergeefs. Ten einde raad, wist ze met veel inspan ning een raam open te schuiven en riep toen met luider stem om hulp. Een agent van politie, die juist voor bijging, begreep uit het hulpgeroep dat er brand in 't huis was, lioiue naar het Oost-Indische Huis en trok daar de particuliere brandschel af, waarop in alle brandweerkazernes alarm werd ge maakt. Spoedig kwamen van alle kan ten de stoomspuiten en brandwagens aangerend, denkende voor een zwaren brand in het groote hoekhuis te zullen worden geplaatst De voordeur werd opengemaakt en de angstige juffrouw uit haar gevan genschap bevrijd. Groote pret onder het talrijk publiek. Brandweer af. Rust hersteld. Prof. Wefer Bettink te Utrecht heeft onlangs het poeder van het Insti tuut Zexa te Parijs, dat heet een ge neesmiddel tegen drankzucht te zijn en duur verkocht wordt, onderzocht en bevonden, dat het bestaat uiteen mengsel van kalmoeswortel, gentiaanwortel en dubbel koolzure soda, dat waardeloos is, voor het doel waarvoor het aange prezen wordt, en het duizendste deel van den prijs, waarvoor het verkocht wordt. Uit geheel Duitschland komen berichten over de plotselinge koude. De nachtvorsten moeten daar veel schade hebben toegebracht aan de wijnstokken en aan andere gewassen, die nog door de droogte waren gespaard. De droge Noordenwind heeft nog een ander nadeel. Men hoopte juist weer dat de herfstregen wat meer wa ter in de rivieren zou brengen. Maar het omgekeerde heeft nu plaats. In den Rijn is het water aanzienlijk gevallen zoodat men vreest op dén bovenloop den dienst weer te moeten staken. Een jongmensch, zoon van be middelde ouders te Parijs, wilde dezer dagen, toen hij dronken was, een grap uithalen en nam den hoed weg van een huurkoetsier, terwijl deze een oogen- blik afwezig was en zijn hoofddeksel op zijn rijtuig had achtergelaten. Een agent had echter gezien wat er gebeurd was. Hij greep den jongeling en bracht hem naar het bureau. Hier bleek weldra dat men niet met een dief van beroep te doen had, maar men deed een andere ontdekking. Binnen in den hoed vond de politie-commissa- ris vijf briefjes van duizend frank, welke, naar uit de nummers bleek, voortkwa men van een diefstal, vóór vijf jaar gepleegd bij een Parijschen bankier. Nu werd de koetsier, aan wiendehoed behoorde, in hechtenis genomen, maar hij beweerde niets te hebben geweten van den schat dien hij zoolang op zijn hoofd had gedragen. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Rijks Landbouw-Winterscliool te Goes. Het is een feit, dat de R. L. W. S. te Goes slecht wordt bezocht. Wel is waar blijft het aantal leer lingen tamelijk constant, maar als we nagaan, dat elk jaar nog geen tien landbouwers hunne zonen daarheen zenden, dan meenen wij niet te over drijven, als we van een slecht bezoek spreken. We hebben ons afgevraagd wat hier van de oorzaak kan zijn. Wordt het gelaten om de kosten Zeker, het onderwijs vergt eenige offers. Het leergeld bedraagt f10 per winteren als we ons niet vergissen, heeft men ongeveer dat zelfde bedrag voor studieboeken noodig. Hierbij komt nu nog reis- of kostgeld voor de jonge lui, want leerlingen uit Schouwen, Noord Beveland en St. Philpsland zouden te Goes hunne tenten moeten opslaan. Voor Zuid-Beveland en Walcheren komt het goedkooper uit- Hier kan naar vele plaatsen per fiets of trein heen en weder gereisd worden. Niettemin, wij stemmen toe, dat met dit alles eenige kosten gepaard gaan. Toch betwijfelen wy, of dit de algeheele reden is van hef slecht bezoek, vooral als we nagaan, dat Schouwen een grooter aantal leerlingen o frond dan Zuid- Beveland en uit W alcheren de opkomst al luel Jannetjes is. Wij zoeken de oorzaak van dat alles liever in het vooroordeel tegen en de onbekendheid met die inrichting, doch vooral in het feit, dat de behoefte aan landbouwwetenschap niet zoo direct nog wordt gevoeld. Wij willen hiermede niet zeggen, dat onze Zeeuwsche landbouw zich niet naar de nieuwere uitvindin gen der wetenschap zou hebben ge wijzigd. O, zeker de praktijk heeft zich over 't algemeen ook hier reeds naar de theorie geschikt. Welke boer, om maar één voorbeeld uit vele te noemen, maakt geen gebruik van kunstmeststoffen, van die meststoffen, welke de wetenschap ons heeft gegeven, maar welke de we tenschap ons ook moet leeren oordeel kundig te gebruiken Immers, elke boer doet dit, maar de vraag isDoet elke boer het zelfbewust? met oordeel? Wij antwoordenNeen, velen kijken af van hun buurman, die wel met overleg in deze handelt, en profiteeren zoodoen de indirect van landbouwonderwijs. Dikwijls gebeurt dat, en vaak met goed gevolg, zoodat de behoefte aan land bouw-wetenschap slechts lanazaam wordt gevoeld. Nu kunnen wij begrijpen, en vinden 't zelfs goed dat dit gebeurt door ouderen, die niet in de gelegen heid zijn geweest om landbouw-onder- wijs te ontvangen, doch we vinden dat deze methode toch niet meer moest overgaan op het jongere geslacht. Zij, onze toekomstige landbouwers, dienen hun vak ook theoretisch te kennen. Zij dienen te weten het hoe en waarom. Uit ondervinding deelen wij mede dat het landbouw-vak daardoor ook onein dig mooier wordt. Daarbij komt dat zoo'n landbouw- cursus ook algmeene ontwikkeling mede brengt. Men krijgt een heel anderen en beteren kijk op vele dingen, terwyl d omgang met de leeraren onze intrede in het maatschappelijk leven a. h. w. voorbereidt. Dankbaar zijn we dan ook aan hen, die ons de gelegenheid gaven de R. L. W. S. te Goes te bezoeken, terwijl die dankbaarheid, alsmede de overtuiging van het goed recht, neen van de nood zakelijkheid dezer inrichting ons boven staande opwekking in de pen geven. Elk vakman vraagt tegenwoordig vak onderwijs. Onzen landbouwers wordt dit tame lijk mild aangeboden. Welnu Zeeuwsche landbouwers maakt er gebruik van! Bedenkt dat de eischen steeds grooter wordenGaat de kosten eens naberekent zelf 't gemis van de werkkracht uwer jongens en vraagt u af, of dit alles niet dubbel wordt ver goed door hetgeen gij uwen zonen geeft, n.l. kennis, d. i. een wapen in de hand om den strijd, des levens met kans op goeden uitslag te kunnen strijden. Namens de Vereeniging van Oud-leerlin gen der R. L. W. S. te Goes. JAC. WELLEMAN, Voorzitter. F. DE ROO, Secretaris. HULST, 26 Sept. Ter graanmarkt van heden (Maandag) waren de prijzen als volgt Tarwe 8,75, Rogge 6,50, Win- tergerst 8,Zomergerst 0,—, Ha ver f 6,50, Erwten j 9,50, Paarden- boonen f 8,Duivenboonen f 0,— Witteboonen 0,Bruineboonen f 12,50, Boekweit 0,Lijnzaad O,Aardappels 2,40, Koolzaad per zak van 106 liters j 0,Boter per kilo 1,45, k f 0,Eieren per 26 stuks 1,05, Er waren ter weekmarkt te koop ge steld 44 stuks hoornvee, 30 varkens, verkocht20 stuks hoornvee, 12 varkens.

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 3