DE STBS YÖËRST Li IJ U II IJ Xo. 50. Woensdag 28 September 1004. 20' Jnarg. Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwse!)-VI aan der en. F. DIELEMAN, onze bonnes Geïll. Zondagsblad, FJjü 1LLETON. Buitenland. Prinses Louise. Dit Blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrfldagavond. ABONNEMENTSPRIJS: Per 3 Maanden 50 centfranco per post 60 cent. Voor België 70 cent. Afzonderlijke Nos. 5 cent. DRUKKER UITGEVER AXEL. ADVERTENTIËN van 1 tot 4 regels 25 centvoor eiken regel meer 6 cent. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Plaatsing 3/2 maal. Advertentiên worden Jranco ingewacht, uiterlijk tot Dinsdag- en Vrijdagnamiddag TWEE uren. S&föij wekken onze lezers op om, zoo zij nog niet mochten hebben in- jfceteekend op het [hetwelk wij bij onze Courant verkrijg baar stellen, alsnog hun verlangen aan ons kenbaar te maken. Dezer dagen werd het begin opge nomen van een grooten roman, uit tal rijke vervolgen bestaande, rijk geïllu streerd en uitermate boeiend van inhoud. Het zal den inteekenaren natuurlijk aangenaam zijn, het blad van dat num mer af, te ontvangen om bedoeld ver haal van den aanvang af te kunnen volgen. Men teekene dus dadelijk in, om den roman van het begin af te kunnen lezen. Ook wijzen wij op den rijkdom van gravures, van deze Illustratie, die een sieraad is op de leestafel en een schat van lectuur bevat, ook op het gebied van gezonden humor. Aan het einde van den jaargang vormt deze Illustratie een PRACHT WERK van 416 a 520 groot folio pagina's. Wij leveren dit Geïllustreerd Zondags blad tot den zeer geringen prijs van 3712 cent per kwartaal of franco per post 45 cent. Het blad wordt geregeld elke week bij de. Courant bezorgd. DE UITGEVER. Historisch Romantisch Tafereel uit de Zwolsclie Geschiedenis (1362). Ten einde zijne menigvuldige bezoeken op den Stins zooveel mogelijk bedekt te houden, had Willibald van den baron Van Voërst de vergunning verzocht, om langs den beschreven, geheimen weg toegang tot hem te hebben, en naardien deze ge heimhouding met de inzichten van Sweder strookte, die ongaarne den schijn op zich laadde, als of hij in gedurige onderhan delingen met den monnik of den bisschop stond, was Willibald's verzoek door hem ingewilligd, en dit vertrek tot hunne be dekte bijeenkomsten aangewezen,hetwelk door deszelfs afgezonderde ligging, als zijnde het bovenste verblijf van den zuider toren, daartoe als bijzonder geschikt konde beschouwd worden, en het was in dit sombere vertrek waar de baron Van Voëi st de afgezanten des bisschops, op te voren bepaalde tijdstippen, steeds afwachtte; en ook nu scheen Willibald verwacht te worden, want niet alleen dat de ontsto ken waslichten dit reeds aantoonden, maar was dit mede af te leiden, uit eene groote zilveren schenkkan en twee bekers, (he op de tafel gereed stonden, en uit het DE OORLOG IN OOST-AZIE. Het Engelsche stoomschip Kirkwall, van hetwelk men gelooft dat het oor- logsmaterieel voor Japan aan boord heeft, is in den nacht van Woensdag op Don derdag zonder loodsen uit Vigo vertrok ken, nadat het zijn romp zwart had laten schilderen. Ongeveer tezelfdertijd is te Vigo een Engelsche kolenstoomboot, de Roddman, met een agent van de Hamburg-Ame- rika-lijn binnengeloopen. Al deze be wegingen maken de Spanjaarden eenigs- zins zenuwachtig. Van het oorlogsterrein in Mants- joerye niets dan losse geruchten. Zoo meldt de correspondent van de Standard in het Japansche hoofdkwartier, dat het Russische leger terugtrekt uit Moekden, dat, naar men denkt, niet verdedigd zal worden de man heeft dat na tuurlijk ook van hooren zeggen hoe wel ongeveer 20,000 Russen ten zuiden van de stad zouden blijven om de Ja panners op te houden. Het gerucht, met tamelijk veel na druk bevestigd door den Petersburgschen correspondent der Echo de Paris, dat Alexejef, ofschoon onderkoning blijven de, zijn post als opperbevelhebber der Russische land- en zeemacht in het verre oosten zou verlaten (ten behoeve van Koeropatkin) wordt nu weer tegen gesproken in een Reuter-telegram uit Petersburg. Naar 't heet zijn de Japanners door de plotseling opgekomen koude inMants- groote houtvuur, hetwelk in den haard brandde en de vochtige koude uit dat sombere vertrek verdreef. Nauwelijks had de pater op eenen der stoelen plaats genomen, of het gerucht van naderende voetstappen werd gehoord, en weldra trad de aankomende binnen. Gekleed in eenen fluweelen mantel, die Ijem in wijde plooien om de schoudesr hing, en van voren open was, kon men den forschen en krachtigen lichaamsbouw opmerken, in de breede borst en sterk- gespierde leden, waaraan de reeds gevor derde jaren nog maar weinig hadden ontnomen. De opslag van het oog was gebiedend en trotsch, en deed in elk, die het aanblikte, een gevoel ontstaan van eerbied en ontzag, bijna aan ontsteltenis en vrees grenzende; het hooggewelfde voorhoofd kenteekende eene heerschzucht en onwrikbare stijfhoofdigheid, welke, zich eenmaal aan een bepaald doel ge- gewijd hebbende, door niets was te ver zetten of van het opgevatte voornemen af te brengen, en wanneer wij daarbij noo- voegen, dat de sterk gekrulde lippen woestheid en eigenwaan teekenden, dan hebben onze lezers een flauwe schets voor zich van Sweder van Voërst, den machtigsten baron uit het Oversticht. „Welnu!* riep de baron, toen pater Willibald ontdekte, „hebt gij eindelijk het bericht, dat uw dolle bisschop van zijne grillige vorderingen afziet?* „Integendeel, edele heer hernam de joerije overvallen, zoodat zij zooveel mogelijk Chineesche kleeren en schoe nen gebruiken. Het Parijsche Journal meldt, dat de verliezen door het garnizoen van Port Arthur geleden tot den 2en dezer, bedragen hebben 13 officieren gesneu veld, 23 gewond; 380 minderen gesneu veld, 850 gewond. Er zouden veertig stukken geschut door het vijandelijke vuur onbruikbaar gemaakt zijn. Deze opgaaf van de verliezen lijkt weer zeer gering, het blijkt overigens niet hoe de correspondent aan zijn op gaaf gekomen is. De correspondent van Reuter te Pe tersburg verzekert dat de onlusten die dezer dagen te Odessa plaats hadden, geen antisemietisch, maar een anti-mi litair karakter hadden. Reservisten, die niet naar het oorlogsterrein wilden gaan, hadden er, naar 't heet, de hand in. De correspondent voegt er zelfs bij dat een detachement, uitgezonden om de rust te herstellen, weigerde, aan die opdracht te voldoen wat niet heel waarschijnlijk klinkt. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Nu is de kastelein uit Florisdorf, Jozef Weitzer, ook aan het schrijven gegaan en hij vertelt ons in een vrij dik boek hoe hij meegeholpen heeft om de prinses te bevrijden. Mattasitsj had hij door een vriend leeren kennen en toen de graaf hem de onrechtvaardigheden vertelde, die hijzelf onschuldig in de gevangenis en monnik met eene eerbiedige stem, „zijn hoogwaarde dringt meer dan ooit op de vervulling zijner wenschen aan, en al mijne pogingen, om hem tot toegeven der voorstellingen te bewegen, zijn vruch teloos geweest. Alleen heeft hij mij ver lof gegeven, om uwe edelheid nogmaals tot eene minnelijke schikking uit te noo- digen.* „En welke zijn Van Arkels eischen, bij St. Feiten! ik ben dezelve reeds we der geheel vergeten vroeg Van Voërst schamper lachende. „Dat uwe genade, met uwe bondge- nooten, de geroofde goederen aan des bisschops onderzaten zult terug geven, of billijke vergoeding verleenen voor de toegebrachte schaden en beleedigingen verders te beloven eene eeuwige peis en vrede, de inwoners van het Oversticht met rust te daten en hunne personen en goederen te eerbiedigen, en eindelijk om bij wijze van straf, de Masten broeker polder geheel op uwe kosten te bedijken, zonder later aanspraak te hebben op een grooter gedeelte van denzelven dan u daarvan reeds nu toebehoort Willibald had deze woorden langzaam gesproken, en op de laatste bijzonder gedrukt. De uitwerking, welke hij zich voor stelde, dat deze woorden op den baron zouden hebben, overtrof zijne verwachting. De smadelijke grimlach, op het gelaat van Sweder, was langzaam geweken, en had plaats gemaakt voor eene uitdrukking de prinses in het gesticht had moeten lijden, toen was hij vuur en vlam ge worden en had gezegd Ik doe mee. Een Oostenrijker, dien Weitzer niet noemen wil, had zooveel geld voor het avontuur voorgeschoten, dat Mattasitsj op dit punt zonder zorg kon zijn. Op een zekeren dag kreeg Weitzer bericht, dat Mattasitsj de prinses in Dresden gesproken had en dat zij bereid was om te vluchten, als zij in Bad Elster was. Kort daarop kreeg hij van Matta sitsj last om over te komen en in het Wettiner Hof een kamer te nemen, die gelijkvloers lag en in den tuin uitkwam. Weitzer deed daarom bij aankomst of hij podagra had en geen trappen mocht klimmen. Hij slaagde en kreeg een ka mer op den beganen grond en die een directen uitgang naar buiten had. In- tusschen maakte hij kennis met de overige leden van het complot, met juffrouw Stöger, die de eantine hield van het tuchthuis, waarin Mattasistj was opgesloten en van den winkelbe diende Thormann, beiden menschen vol vastberadenheid en tegenwoordigheid van geest. Ook de prinses wordt hem vertoond en evenzoo de kellner die haar bedient en omgekocht is. Deze be zorgt de kleine briefjes tusschen haar en haar bevrijder en is ingelicht over de beteekenis van sommige woorden, zoodat, als Louise by v. bouillon verlangt er een briefje in de modekrant op de étagère ligt en als de kellner op zijn beurt vraagt joL zij koffie wil, dit betee- kent dat er een brief van Mattasitsj op de afgesproken plaats ligt. Voor een prinses die gek heet te zijn van diepe verachting, en toen de monnik zijne rede geëindigd had en gluipend naar den baron blikte, zag hij hem woest van zijuen stoel opspringen, en met zijne gebalde vuist op de tafel slaande, riep hij in gloeienden toorn „Bij den vlee- schelijken duiveldurft de paap van straf spreken Mij, een vrij ridder, straf op leggen alle donders dat gaat te ver Hier zweeg hij eene wijl en vervolgde toen op zachteren toon, terwijl hij sma delijk lachte „maar wat laat ik mij ook aan het gebabbel van een priester gele gen liggen. Zeg aan uwen meester, mon nik dat Sweder van Voërst een vrij edelman is, die geene macht boven zich erkent, en op zijne goederen en landen doen zal, wat hem goeddunkt, zonder er zich aan te storen dat zijne knapen som wijlen een' vetten poorter of paap uit schudden. Wat verder betreft de terug gave van geroofde goederen, of vergoeding daarvan, zoo zeg aan Van Arkel, dat de duivel eerder eene ziel zal terug geven, eer mijne dienstmannen, op mijn bevel, iets terug brengen, hetwelk zij met het zwaard in de vuist hebben verkregen en eindelijk: omtrent den Masten broeker polder, kunt gij hem verklaren, dat ik liever mijn' stins in den grond zag zinken, dan eene halve rosenobel aan de bedij king ten koste te leggen, wanneer daar van de schijn zoude kunnen afgeleid worden, dat ik dit bij wijze van boete doening deed L*

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 1