Dokter J. v d. CALSEIJDE, Rechtszaken. Gemengd Nieuws. Aan het Palels had zich een eere- wacht gevormd door eene compagnie grenadiers en de Kon. Mil. Kapel. Krachtig en mooi klonk het Wilhel mus, naast de hoera's der menigte toen de Koningin-Moeder het paleis binnen trad, om de Koningin naar de verga derzaal te begeleiden. Kort daarna trok de stoet onder luid hoezeegeroep der menigte, door de fees telijk met vlaggen getooide straten. Naast de Koningin was haar Moeder, tegenover haar, de Prins gezeten. Bij den ingang der Ridderzaal werd door de jagermuziek het Wilhelmus ge speeld, toen de kon. stoet daar aankwam. Allen eerbiedig staande, met het ge laat gewend naar den hoofdingang, zag men de vorstelijke stoet binnenkomen. De koningin droeg een gebroceerd en wit-satijnen toilet, opgenomen met oranje-strikken en een daarbij behoo renden ronden hoedde sjerp van het grootkruis van den Nederlandschen Leeuw tooide de buste. H. M. de Ko ningin-Moeder was gekleed in een pen- sée-fluweelen robeZ. K. H. de Prins droeg de admiraals-uniform.' H. M. de Koningin, vergezeld van den Prins der Nederlanden en H. M. de Koningin-Moeder, kort daarna in het gebouw aangekomen, wordt in de ver gaderzaal binnengeleid, neemt plaats op den troon en houdt de volgende rede Mijne Heeren! Wederom ben Ik in Uw midden ver schenen, om, ditmaal voor het eerst in deze oud-Grafelijke zaal, de gewone zit ting der Staten-Generaal te openen. Het is Mij aangenaam te kunnen ver klaren, dat de betrekkingen van Ne derland met de buitenlandsche Mogend heden van den meest vriendschappelij- ken aard bleven. Het door Mij betreurde uitbreken van den oorlog in Oost-Azië noopte Mij voor Nederland en voor zijne koloniën en be zittingen in andere werelddeelen, een verklaring van neutraliteit uit te vaar digen. Zee- en landmacht gingen voort zich, zoo hier te lande als over zee, op lof felijke wijze van haren plicht te kwij ten. Het korps burgerlijke ambtenaren gaf door nauwgezetheid en ijver in den dienst bij voortduring reden tot tevre denheid. Met ingenomenheid werd door Mij onlangs een gedenksteen onthuld ter waarover eene smalle houten brug lag. Vóór hij dezelve echter betrad, be spiedde hij eerst den bovensten rand van den binnenwal, en toen hij daarop geene beweging bespeurde, trad hij uit den duisteren hoek te voorschijn, en ging met rasse schreden de brug over, welke aan de andere zijde op eenen nauwen steenen trap uitliep, die in eene belegering konde gesloten worden doch thans open stond. Dezen trap beklimmende, had hij weldra den ingang van een der vertrekken van den Stins bereikt. Deze deur binnentre dende, bevond hij zich in een langwerpig vertrek, waaraan de hooge zoldering en witbepleisterde muren een somber aan zien gaven, hetwelk thans door een paar helderbrandende waskaaren, die op me talen stangen stonden, ter nauwernood eenigszins werd weggenomen. Sieraden werden hier geheel gemistalleen eene groote eikenhouten tafel, met eenige mas sieve stoelen, maakten het gansche huis raad uit, wanneer men althans daaronder niet wil rangschikken, eene menigte straf werktuigen, moordgereedschappen en dergelijke zaken, welke in nette rang schikkingen rondom de witte, muren hingen, of in de hoeken op den steenen vloer stonden, en die met den grooten ijzeren rooster, welke, op een paar ge metselde pilaren liggende, zich onder den ver vooruitstekenden schoorsteen be vond, aan dit vertrekje al het aanzien van eene strafkamer gaven. Wordt vervolgd). herinnering aan de thans voltrokken scheiding tusschen Maas en Waal, een waterstaatswerk, waarvan voor de wel vaart van Noord-Brabant en Gelderland gunstige verwachtingen gekoesterd wor den. In weerwil van de groote droogte, die dezen zomer kenmerkte, geeft de toestand van land- en tuinbouw genoeg zame reden tot voldoening. Niet in elk opzicht bevredigend zijn de uit komsten van handel en scheepvaart. Die der nij verheid stellen bij meer dan één bedrijf, als gevolg van buitenland sche mededinging rechtmatige verwach tingen teleur. De verdere bevestiging van hetgeen tot dusver in Noord-Sumatra verkregen werd, maakte opnieuw niet onbelang rijke vorderingen. Krachtiger optreden in de Gajoe- en Allaslanden kon met het oog hierop niet uitblijven. Dat hier bij ook ongewapenden ten offer vielen, wordt, al was het niet te voorkomen, door Mij betreurd. De bevolking van Java verkeert, dank zij de betere gesteldheid van haar hoofdbedrijf, in iets minder gedrukten toestand. Maatregelen ter verhooging van haar oeconomische kracht blijven niettemin noodzakelijk. De stand der Indische financiën eischt nevens groo te behoedzaamheid bij het doen der uitgaven, verruiming van inkomsten. De steeds klimmende eischen aan 's Rijks Schatkist gesteld, zonder daar aan geèvenredigde stijging der inkom sten, maken het ten plicht, elke niet dringend noodzakelijke uitgave tg ver dagen en op aanvulling der middelen bedacht te zijn. Reeds de behandeling van de wets ontwerpen, die bij de Staten-Generaal aanhangig zijn, zal in deze zitting meer dan gewone inspanning vorderen. Op nieuw zal een voorstel tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger Onderwijs bij U inkomen. Onderscheidene ten vorigen jare aan- gekondige voorstellen van wet zullen U weldra bereiken.- Een wetsontwerp ter verzekering tegen invaliditeit en ouderdom zal daar aan worden toegevoegd. Bovendien zal aan de invoering van de Kinderwetten en van de Militaire straf- en tuchtwetten de laatste hand zijn te leggen. Een wijziging zoo van de regeling der Naamlooze Vennootschappen als van de Leerplichtwet is in bewerking. Neemt de taak der Staten-Generaal Mijne Heeren, gaandeweg breeder af meting aan, Ik blijf voor de vervulling van die steeds meer omvattende taak vertrouwen op Uwe voortvarendheid en op Uwe toewijding aan de belangen van het Vaderland. Moge de Almachtige God Zijn zegen op Uwe werkzaamheden doen rusten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. Nauwelijks was dit openingswoord gesproken of geheel de vergadering juichte met een driewerf hoerah Leve de Koningin! Leve de Koningin Moeder Leve de Prins! En daarna verliet H. M. de Koningin, vergezeld van Z. K. H. den Prins, en H. M. de Koningin-Moeder, voorafgegaan door de commissie, de vergaderzaal, nadat de Koningin naar alle zijden had geneigd. Nadat de commissie, die H. M. uit geleide deed; was teruggekeerd in de zaal, sloot de Voorz. de vereenigde vergadering. Het was een zeer indrukwekkende door haar trotsche omgeving en haar majestueus karakter, zeer plechtige bij eenkomst. Niettegenstaande zich op den weg duizenden bevonden, geschiedde de terugtocht in de volmaaktste orde, on der aanhoudend gejuich. Nog kan gemeld worden dat onder de vele aanwezigen in de ridderzaal zich ook bevond de voormalige presi dent Steyn. AXEL, 23 September 1904. Gisteravond brachten de fanfaren vereeniging Concordiahet zanggezel schap Er,celnor en het muziekkorps Axel's Werkmanskring eene serenade met fakkellicht bij den heer Lamaitre en echtgenoote bij gelegenheid van hunne 40 jarige echtvereeniging. Daar de drie gezelschappen elkander opvolgden, duur de een en ander wel een uur of drie; het was een heerlijke avond, zoodat het niet is te verwonderen, dat er heel wat publiek op de been was, dat zich kostelijk amuseerde. De gezelschappen werden alle door h,et feestvierend echt paar in de gelegenheid gesteld een glas op hunne gezondheid te ledigen. Woensdag is te Ter Neuzen in den tuin der Buitensocieteit een open luchtmeeting gehouden, die slechts ma tig bezocht was. Zij was belegd door de christelijke jongelingsvereeniging Bidt m Werkten er werd gezongen en muziek gemaakt door Hosanna uit Ter Neuzen en het fanfarekorps Excelsiordat zich voor de eerste maal in het publiek liet hooren. Als sprekers traden op de predikan ten Van Dis, Zaamslag, Van der Kamp, Axel, Homburg, Groede, J. van den Berg, Ter Neuzen en dhr. P. v. Strien, aldaar. Op een Maandag te Middelburg gehouden kiesvergadering werden als leden van het Provinciaal College van toezicht op het beheer der kerkelijke goederen en fondsen van de Hervormde gemeenten in Zeeland herkozen de hee ren W. A. Keers te 's Heer Arendskerke en Jhr. Mr. J. W. C. de Jonge vanEl- lemeet te Zierikzee. In de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer Mr. J. G. van Deinse te Hulst, werd gekozen de heer F. de Bree te Ter Neuzen. Tot deskundige schatters der pachtwaarde van gronden gelegen, in het calamiteuze waterschap Walzo rden zijn benoemd de heeren C. van Esbroek te Hengstdijk door den dijkraad, P. Moes te Ter Neuzen door Gedeputeerde Sta ten en C. M. Nijsten te 's Heerenhoek door de arrondissements rechtbank te Middelburg vooj1 het rijk. Men schrijft aan de Midd. Crt. Door den Minister van waterstaat enz. is aan het comité ter bevordering van de tot standkoming van den stoomtram weg Hontenisse—Selzaete te kennen gegeven, dat hij niet bereid is de brug gen over het kanaal GentTer Neuzen voor rekening van het Rijk geschikt te maken, doch wel om te bevorderen dat voor de hoofdlijn met den zijtak (bruggen inbegrepen) een renteloos voor schot uit 's Rijks schatkist worde ver leend ten bedrage van een derde in de kosten, mits de provincie en de naaste belanghebbenden ook een derde als subsidie beschikbaar stellen. Daar de Minister wenscht, dat de zij lijn naar Sas van Gent gelijktijdig met de hoofdlijn tot stand kome, dringt hij er op aan, dat het comité pogingen aan wendt om de vereischte subsidie voor die zijlijn te verkrijgen. De zijlijn zal vermoedelijk loopen van uit de ontworpen hoofdlijn in de gemeente Zuiddorpe langs de Molen verkorting naar Westdorpe en vandaar langs den Graaf Jansdijk naar het spoor wegstation Sas-van-Gent. Zij heeft een lengte van ongeveer 8 K.M. De kosten, berekend als voor de hoofdlijn op f20.000 per K.M. met die van de versterking der bruggen, door den mi nister geraamd op hoogstens f 60.000 zullen ongeveer f220.000 bedragen. Ingevolge het schrijven van den mi nister heeft het comité nu aan de Provinciale Staten en aan alle belang hebbende gemeente- en polderbesturen een adres gericht om de reeds toegezegde subsidie met een derde te willen- ver- hoogen. Altijd in de veronderstelling, dat de gemeenten en polders, die bij de zijlijn in de eerste plaats betrokken zijn, zich bereid verklaren hun aandeel in de gevorderde subsidie te willen dragen. Te hopen is nu, dat deze laatsten van hun belangstelling doen blijken, of mocht dit onverhoopt niet het geval zijn, de enkele polderbesturen, die het idee van een zijlijn opperden, hiervan afzien, opdat spoedig een verbinding tot stand kome, die welvaart en verkeer zal brengen in een landstreek, bekend en berucht door zijn isolement. In de eerste helft van deze maand werden langs de grenskantoren Zeeu wsch Vlaanderen naar België gezonden 154 Nederlandsche melkkoeien en drachtige vaarzenen wel - langs Clinge 95, langs Sas van Gent 24 en langs Veldzicht (gem. IJzendijke) 35. De uitvoer langs al de grenskantoren bedroeg 869 stuks. Uitsluitelijk raadplegingen voor Keel-, Neus-, en Oorziek ten den Maandag eu Donderdag van 8 tot 11 uren. voormiddag te Sint Nicolaas (Waas) no 43 Statiestraat no. 43. Op andere werkdagen en Zondagen raadplegingen te Lokeren (Waas) no 34 Roomstraat no. 34 van 8 tot 10 uren voormiddag en van 1 tot 3 uren namiddag Specialist voor Keel-, Neus- en Oorziekten. REDIKBEUIITEN TE AXEL. bondag 3.» September (904. Ned. Herv. Kerk. Voorm. 9 ure Leeskerk. Nam. 2 ure Ds. J. B. T. Hugenholtr Gereformeerde Kerken. Kerk A. Voorm. 9 ure Ds. A. Scheele. i van VeereJ Nam. 2 ure Ds. A. Scheele. Kérk B. Voorm. 9 ure Ds. R. vau Je Kamp. Nam. 2 ure De. R. van de Kamp. Gereformeerde Kerk. Lange Weststraat. Voorm.. 9 ure Nam. 2"'» Avond 5'/j ure Ds. B. van Oord. (van Ter Neuzen.) Atrond. Rechtbank te Middelburg. Zitting van 23 September 1904 M. H. G., 29 jaar, varensgezel te Ter Neuzen is wegens mishandeling veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf. J. B. D., 29 jaar, bootwerker te Ter Neuzen is wegens vernieling veroor deeld tot 1 maand gevangenisstraf, M. L. B-, 23 jaar, h/v van F. d. H.. veldarbeidster te Sint Jansteen is wegens overtreding van 's rijksbelastingen ver oordeeld tot 1 dag hechtenis J. v. d. K., 24 jaar, boschwerker te Clinge is wegens overtreding van 'srijks belastingen veroordeeld tot f 5 boete subs 10 dagen hechtenis. Maandagochtend is geconstateerd dat in het tijdelijk niet bewoond huis van mej. A. M. S. op de Noordzijde van den Dam te Middelburg een brutale diefstal was gepleegd. In de voor- en achtersuite zijn uit een gesloten kastje verschillende gou den en zilveren voorwerpen weggeno men, terwijl ook eenige preciosa, die onder een glazen stolp waren geplaatst, gestolen zijn. Vermoedelijk heeft men zich toegang verschaft door middel van een valschen sleutel, want noch aan de voorzijde van het perceel noch aan den achterkant zijn sporen van braak te ontdekken. Blijkbaar hebben de inbreker(s) in den nacht en op hun gemak gewerkt. In de kamers waar de diefstal werd gepleegd, zijn afgebrande lucifers ge vonden en ook droppels kaarsvet ont dekt. Van de dieven nog geen spoor. In verband met deze inbraak en an dere diefstallen zou het zekep niet on- gewenscht zijn dat de bewoners van

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2