Binnenland. Gemengd Nieuws. De geest van verzet onder de solda ten is bedenkelijk; maar erger natuur lijk nog die onder de officieren. Intus- schen moet men wel in 't oog houden, dat de tegenstand, de ongehoorzaamheid zich alleen richt tegen den veldtocht in Mantsjoerije, waarvoor men niets voelt en dat, naar men meent, al reeds veel te veel bloed heeft gekost. Rus land is vierkant verslagen, en na den val van Liaojang is er geen kans hoe genaamd meer, dat Rusland het ten slotte nog zal winnen. Zij die roekeloos en misdadig, onbekend met Japan's kracht, den oorlog begonnen, moeten nu ook maar vrede maken. ENGELAND. Er is in de Engelsche pers een dui delijk streven om Rusland in het gevlei te komen. Aan allerlei teekenen is dat te merken. De Japanners worden min der uitbundig geprezen; in de Russen worden allerlei deugden ontdekt enz. Wat er achter zou zitten? Begint men bang te worden, dat de oorlog, eens met zooveel vreugde begroet, verder strekkende gevolgen zal hebben, dan in Engelands belang ligt? Vindt men het doel, Rusland een knauw te laten geven, nu bereikt, en wil men het weer te vriend maken om een mogelijk te veel eischend Japan den voet dwars te zetten De politiek van Engeland is altijd zeer plooibaar geweest. De Westminster Gazette heeft een wel wat onsmakelijke manier gekozen om aan dien nieuwen koers mee te doen. Naar aanleiding van de geboorte van den prins van Piëmont herdenkt zij de geboorte van den zoon van den tsaar en zegt, dat het genoegen in beide ge vallen „nergens sterker is dan in En geland." Nergens verheugt men zich dus meer over het geluk van den Rus- sischen troon dan in Engeland. Welke zalvende onjuistheid ITALIË. Om drie uur Vrijdagochtend kwam te Rome het bericht van de geboorte van den kroonprins. De koning tele grafeerde persoonlijk van Racconigi aan Giolitti, die dadelijk alle ministers en alle buitenlandsche vertegenwoordigers van Italië van de heugelijke gebeurte nis in kennis stelde. Te Rome werden alom de vlaggen uitgestoken toen de groote klok \an het kapitool begon te dreunen. De bla den gaven bulletins uit. In alle garni zoenen en forten werden 101 kanon schoten gelost. Sedert veertien dagen reeds vertoefde de koninklijke accoucheur, senator Mo- risani, te Racconigi om zijn hulp zoo noodig te kunnen verleenen. In zeke ren zin kwam de bevalling nog als een verrassing, want ofschoon men wel zoowat op half September had gerekend, meende senator Morisani nu, dat het nog wel eenige dagen kon aanhouden. Donderdag maakte de Koningin dan ook nog een rit in een automobiel door het park van Racconigi, waarna zij bij haar terugkeer weer stapels telegram men en adressen vond, waarin haar de geboorte van een zoon werd toege wenscht. De kleine prins is een mooi, flink kind, waar bewonderaars al de trekken van koning Humbert op hebben ontdekt De Messagero deelt mee, dat de doop zal geschieden met toestemming des pausen door kardinaal Richelmy, aartsbisschop van Turijn, die zelfs op dracht zou hebben de koninklijke fa milie de gelukwenschen van Pi us X over te brengen. Koning Victor Emmanuel heeft ter gelegenheid van de geboorte van ontijd steeds ijverig en trouw zijne plichten vervulde; dat die van eenen moeielijken en gewichtigen aard moesten zijn, uademaal zij hem thans nog, jn dit late uur en het ruwe weder buiten de Kumperpooit riepen." Wordt ven'ofgd). den kroonprins aan Giolitti een telegram gezonden, waarin hij verklaart een mil- lioen lire beschikbaar te stellen voor het fonds tot pensioneering van oude werklieden. Op ruime schaal is voorts de gebrui kelijke amnestie aan verschillende ver oordeelden verleend, zoowel in Italië zelf als in Erytrea. Met groote hartelijkheid zijnH.M. de Koningin en Z. K. H. de Prins gisteren (Maandag)avond bij hun aankomst in de Residentie, na langdurig verblijf op het Loo, ontvangen. De geheele Rijn straat was bezet door een zeer talrijke menigte, cjie wel vier, vyf rijen dik stond. Precies om 6 uur 15 stoomde de Koninklijke trein het Staatsspoorsta tion binnen. De locomotief was met vlaggen versierd. H.M. droeg een zee groene japon en zag er zeer welvarend uit. Zij had een ruiker bij zich. De Prins was in burgerkleeding. De ge wone autoriteiten, nl. de gouverneur der residentie, de burgemeester en de le stalmeester van H. M. waren ter begroeting van de vorstelijke personen aanwezig. Met ieder hunner onder hielden H. M. en de Prins zich eenige oogenblikken op het plankier. Daarna reden zij in een gesloten gala- hofrijtuig naar het paleis, waar honder den wachtten, die bij hun verschijnen een „hartelijk welkom" aanhieven. De Koninklijke standaardvlag werd van het paleis geheschen. De Koninklijke familie vertrekt a. s. Zaterdag voor het bezoek aan de hoofdstad ten 2 uur 57 min. plaatse lijken tijd per Holl. Spoor naar Amster dam, alwaar de trein ten 3 uur 56 min. verwacht wordt. AXEL, 20 September 1904. Gisteren is het 10-jarige jongetje, dat in verband met den verleden Dinsdag alhier plaats gehad hebbenden brand naar het huis van bewaring te Middel burg was overgebracht, weder in vrij heid gesteld. Jl. Zaterdag werd alhier door het Alg. Burg. Armbestuur aanbesteed de levering van het benoodigde brood voor het 4e kwartaal. Ingeschreven werd doorP. J. Ver linde voor f 10,25; J. C. Verbruggen voor f9,49"1 en door H. J. de Jonge voor f8,75; alles per 100 K.G. Aan den laagsten inschrijver is. de levering gegund. Door de „Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappij" voor de provincie Zeeland, gevestigd te Middelburg, is aan de manschappen van de brand weer alhier, een premie uitgereikt van f25 voor getoonden ijver bij denbrand op den 13 September 1904 bij P. v. d. Wege, waardoor de overige gebouwen der hofstede zijn behouden. De Belg O. de S., die onlangs te Ter Neuzen een rijwiel stal en door den inspecteur van justitie aldaar, te Selzaete werd opgespoord, is door de rechtbank te Gent veroordeeld tot veer tien maanden gevangenisstraf. Hij had ook te Gent een rijwiel ont vreemd en frauduleus langs Sas van Gent in Nederland gevoerd. Na daarvoor de boete te hebben be taald, kocht hij het rijwiel van de com miezen terug en verkocht het te Ant werpen. Er bestaac sterk vermoeden, ofschoon het niet bewezen is, dat hij ook de dader is van verschillende rij wieldiefstallen in den omtrek. Midd. Crt. Zaterdag reed een ingezetene van Koewacht op zijne fiets naar Stekene Op den terugtocht brak eensklaps de vork van zijn rijwiel en de man stortte zóó hevig op de straatsteenen, dat hij wel een kwartier bewusteloos bleef lig gen. Bijna onkenbaar door de .verschil lende rvonden en hevig bloedende wist hij nog zijne woning te bereiken. Aan stonds werd geneeskundige hulp inge roepen. De dokter constateerde dat, behalve vele hoofdwonden ook het borst been was beschadigd. De man kan het bed niet verlaten en haast geen geluid voortbrengen. {Tem. Crt.) Een trouwe hond. - Uit Rijsen wordt aan de Zw. Crt. gemeld: Donderdag had in 't naburige Eisen het volgende treffende voorval plaats. De vrouw van E. wilde een emmer, die in den put was gevallen, met een haak weer opvisschen. Hierbij buigt ze zich te veel voorover en schiet in den put. Niemand in de nabijheid be merkt dit, dan de trouwe waakhond, die aan den ketting lag. Deze maakt allerlei bewegingen om op de plaats van het ongeluk te komen en laat eigen aardige droeve geluiden hooren, die de opmerkzaamheid trokken van een dochter van d. K. in de buurt. Deze snelt toe en, geholpen door anderen wordt vrouw E. uit den put gehaald, maar zij was reeds bewusteloos. Men riep in allerijl de hulp van een dokter in en deze bracht vrouw E. weer tot bewustzijn. De trouwe en slimme hond had een leven gered. Dierenmishandeling gestraft. Het Gerechtshof te Leeuwarden heeft het vonnis bevestigd van de Rechtbank al daar, waarbij de karrijder Fokke R., uit Bergumerheide, den 18 Juni op den Groninger straatweg van een zijner trekhonden, omdat het dier naar zijn zin niet hard genoeg trok, de beide ooren heeft afgesneden, is veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf, zijnde het maximum van de voor dat misdrijf door de wet bepaalde straf. Zaterdagochtend had aan het Hol- landsche Spoorstation te Den Haag een ernstig ongeluk plaats. Bij het achteruitrijden van trein 312 die te 9 u. 2 van daar naar Amsterdam vertrekt; is de ploegbaas B., die ter hoogte van het goederenbureau aan wegwerken bezig was, aangereden, met het gevolg, dat de ongelukkige zeer verminkt onder den trein werd uitge haald. Dr. Van Dommelen, op het per ron aanwezig, om naar Brussel te ver trekken, moest tot het afzetten van een der armen dadelijk overgaan. Een der beenen is evenwel ook zoo danig verbrijzeld, dat het afzetten daar van onvermijdelijk gevolg zal zijn. Dr. Horst, inmiddels ter plaatse geroepen, legde de noodige verbanden waarna B. per brancard naar het Gemeente ziekenhuis is overgebracht. De stoomtram HelderHuisduinen heeft op den Helderschen zeedijk een doove man, Hoek genaamd, en barbier van beroep, overreden. De man liep tusschen de rails en had het bellen van den machinist niet opgemerkt. De tram ging hem over armen en beenen. Hij was onmiddellijk dood. Zaterdagavond is in het ziekenhuis gebracht de bootwerker J. S., wonende Baan 128, te Rotterdam. Bij een twist met vrouw J. M. H., met wie hij buiten echt leeft, dreigde hij in zijn woning een tafel om te werpen, waarop zij, boos geworden, de brandende lamp naar hem wierp. Hij kreeg een gedeelte der brandende olie over het lichaam en daardoor ernstige brandwonden aan de borst. Donderdagmiddag is tusschen 2 en 2uur op een bouwwerk aan de Emmakade (N.-Z.) te Leeuwarden in bewusteloozen toestand gevonden, voor over liggend op een privaat, de 34-ja- rige ongehuwde L. M.., opperman al daar. Hij is naar het stadsziekenhuis overgebracht, zegt de L. Ct., doch kort na zijn aankomst aldaar aan hersen schudding overleden. De man, die het vorige jaar van een steiger viel, Avas sedert dien tijd lijden de aan duizelingen en is thans zeker weer ten gevolge van een duizeling gevallen en terecht gekomen op ter plaatse liggende stukken hout. Zaterdagavond heeft de agent-ma joor J. H. Meijer, in een huis van ver koop met recht van wederinkoop' op de Delftschevaart te Rotterdam aange houden twee 13-jarige jongens, die zich in het magezijn Löwenthal op de Hoog straat aan diefstal van twee horloges schuldig maakten, welke zij trachtten te beleenen. De jongens zijn opgeslo ten op het politiebureau in de Lange* Torenstraat. Uit Nunspeet wordt aan de Zw. Ct. gemeld Een boerenarbeider uit Vierhouten, die van zijn werk huiswaarts keerde, \Tond aan den overweg bij 't station Nunspeet een goederentrein staan, die hem noodzaakte daar te wachten. Een tijd daar vertoefd hebbende en niet bemerkende, dat er aanstalten voor 't vertrek van den trein gemaakt werden begon hem dit te vervelen en besloot hij ?ijn weg te vervolgen, door onder den trein door te kruipen. Toen hij aan dat voornemen uitvoering gaf, en halverwege juist onder den trein was gekomen, kwam deze in beweging. Gelukkig had hij nu de tegenwoordig heid van geest, vlak op zijn buik te gaan liggen. De trein ging toen over hem heen, zonder dat hij eenig letsel kreeg. Hij had, toen de laatste Avagons over hem heen gingen, vreeselijk benauwde oogenblikken gehad en alle moeite moe ten aanwenden om te blijven liggen, daar een soort van zuiging hem telkens, zoo 't hem voorkwam, van den grond oplichtte. Van een merkwaardig pokken briefje vinden we in de N. R. Ct. mel ding gemaakt. Het is gedagteekend Amsterdam 2 Juli 1833 en afgegeven door Z. H. Van der Feen, med.-doct. Men heeft het gevonden onder de curi osa uitgestald in de nieuwe zaal van liet Geschiedkundig Medisch Museum. Ziehier den inhoud „Overmits geene kinderen op een school worden toegelaten, dan na ver toon van een bewijs, dat aan, de zelve de, tegen den Vrij machtigen Opperheer van leven en dood zondige, koepokin enting geschied zij niet tevoren door den Oppermachtigen God zelf niet de natuurlijke kinderpokken bezocht zijn geworden, zoo declareert de onderge- teekende met berouw en leedwezen, dat hij zich op den 2n December 1827 schuldig heeft gemaakt aan de zonde, om den heer Abraham Johannes Zubli te vaccineeren. De ondergeteekende verklaart hierbij echter ook, dat hij vol strekt niet certiflceerd, noch certificee- ren wil, dat gemeld kind door den Almachtigen God niet met natuurelijke kinderpokken zoude kunnen worden bezocht," Door den scheepstimmerman en visscher H. H. Smit te Giethoorn, werd een paling gevangen, zooals wellicht bij niemand bekend is, nl. wat de kleur betreft. De vorm is gelijk aan dien van de gewone paling, doch de kleur der huid is wit, de kop tot achter de vinnen zuiver oranjekleurig, zoo ook de rugvin en een klein gedeelte van den staart. Wel komt het voor dat bij ziekte de kleur der huid bleeker wordt, doch dat is bij het dier jiiet het geval. Het is zoo vlug mogelijk en bepaald een prachtexemplaar. 't Beest is gekocht door den redacteur van Natuurleven, die het naar een mu seum zal opzenden. Maandag is door den verdediger en raadsmans van K. K., 58 jaar, ont slagen hoofdagent van politie te Middel burg, ter griffie der Rechtbank aldaar, hooger beroep aangeteekend tegen het door voornoemde Rechtbank op den 9 dezer ten laste van gezegden K. gewe zen vonnis, waarbij hij ter zake Aran verduistering werd veroordeeld tot drie

Axelsche Courant | 1904 | | pagina 2